tarkancoll.com foto galeri foto galeri foto galeri video mp3 player iletisim
tarkancoll.com facebook sayfamız twitter sayfamız foto galeri video sayfası mp3 player iletişim

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Konserde En Önde HURRICANE is on a distinguished road
    Tecrübe Puanı
    19

Tolga Akyıldız'ın Tarkan Yorumu

Hürriyet Gazetesi Cumartesi yazarlarından Tolga Akyıldız, bu haftaki köşe yazısını Tarkan'a ayırmış. Akyıldız, Tarkan'ı eleştiriyor olsa da bunu diğer pek çok yazar gibi yıkıcı bir biçimde yapmıyor. Uzun ve ayrıntılı bir biçimde Tarkan'ı mercek altına alan yazı iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde, Tarkan'ın artık kendini kanıtlamış bir şarkıcı olduğunu söyleyip artık hit şarkı arama çabasında olmaması gerektiğini öne sürüyor:

"Tarkan Tevetoğlu, doksanların Türk pop müzik tarihine damga vurdu, ona hiç şüphe yok. Sesi, şarkıları, cilveli vokal üslubu, sahnesi ve efendiliğiyle kazandığı büyük başarıyı sonuna kadar hak etti... Sezen Aksu’nun kadın vokallerin üslubu üzerindeki etkisi neyse, Tarkan’ın vokal üslubunun doksanlar itibariyle çıkmış birçok erkek vokal üzerindeki etkisi de odur. Tarkan da, tıpkı Sezen Aksu gibi bu anlamda kulvar açmıştır, ilham vermiştir. "Aacayipsin" albümünü, gelmiş geçmiş en iyi Türk pop albümleri arasında sayarım. Tarkan, bol keseden herkesin isminin başına konan "star" sıfatını hak eden üç beş isimden biridir... Sözün kısası, Tarkan bildiğiniz ligde değil aslında. Ama zaman zaman, tüm soğukkanlılığına ve sahip olduğuna inandığım sağduyusuna rağmen dolduruşa gelip bu ligde oynamaya çalıştığı oldu. Sen artık kulvar belirlemişsin, popüler müziğin başyapıtı olacak albümler yapmışsın öyle değil mi; bundan sonra her albümde bir "Şımarık", bir "Hüp", bir "Aacayipsin" yakalama kaygısı gütmek artık beyhude bir çaba değil mi?

Akyıldız, Tarkan'ın "Come Closer" albümü ile ilgili çabalarına da değenirek Tarkan'dan beklentilerini anlatıyor. Bu nokta da Akyılıdz, yine diğer eleştirmenlerin aksine "Come Closer"u hiç beğenmediğini söylemiyor; Tarkan'ın bu memlekette bu işi başarmak için en güçlü aday olduğunu hatırlatıyor:

Peki, ne yapsın bu adam? Ben yapacağımı yaptım deyip köşesine mi çekilsin... İki yol vardı bana göre, birini kısmen denedi. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere yurtdışı macerasından söz ediyorum. O İngilizce albüm uzadı da uzadı, yılan hikáyesine döndü. Sonuç kötü mü oldu? Ortaya çıkan işi beğenmedim desem yalan olur. Ama Avrupa’da (Amerika ve İngiltere’de bu sound’la mümkün değil) tutunmak çok meşakkatli bir süreç. Japonya kapsama alanında ama oraya da özel ihtimam göstermek gerekiyor. Netice itibariyle şimdilik olmadı o iş. Tarkan küsmüş müdür bilmiyorum, ama şarkılarının, hem de Türkçe sözlerle birçok Avrupa ülkesinde nasıl ezberlendiğini hatırlasın her morali bozulduğunda. Ben ondan daha güçlü bir aday göremiyorum bu memlekette bu işi kotarmak için. Misyon olarak görmesi lazım her şeyden önce..."

Yazının ikinci bölümünde Tolga Akyıldız, "Metamorfoz"la ve Tarkan'ın imajıyla ilgili tespitlerini sıralıyor:

"Gelelim ikinci yola... Onun konumunda bir müzisyen, bir şarkı yazarı, bir pop star nasıl konumlamalı kendini bundan sonra? Sezen’den mi şarkı alalım, Nazan’dan mı alalım, kendimiz mi yapalım; biriyle küselim, berikiyle barışalım meselesi değil artık mesele. Mesele sound meselesi, kendini aşma meselesi. Sound dediğiniz şey de popüler alan söz konusu olduğunda bir trend’tir ve bu trend belirleme cesaretini gösterebilecek kişilerin başında geliyor Tarkan... Tarkan, yeni bir albüm yaptığında herkes üşüşüyor başına. Ben o, Tarkan’a sövelimcilerle, Tarkan ne yapsa güzeldirciler köşelerine çekilene dek beklemeyi tercih ettim "Metamorfoz"u yazmak için. Nihat Doğan’la Erol Köse basın toplantısı yaptılar ya hani "yeni imajını bizden çaldı" falan diye. En azından öyle haberler gündemden düşsün istedim, midem kaldırmıyor artık. Yeri gelmişken söyleyeyim; tepeden tırnağa Justin Timberlake’tir o imaj. Hatta çıkış şarkısı "Vay Anam Vay"ın klibi de Timberlake’in kliplerinden göz ardı edilemeyecek izler taşıyor. Taklit demiyorum ama Tarkan çok farklı işler başaracak; biraz daha cesur olsa başka kulvarlar yaratacak yaratıcılığa ve enerjiye sahip her anlamda, sadece onun altını çiziyorum."

Tolga Akyıldız, yazısının son bölümünde Tarkan'ın albümünde son derece iyi şarkılar bulunduğunu, Tarkan'ın iyi bir şarkı yazarı olduğunu vurguladıktan sonra Tarkan'ın çok daha cesur olması gerektiğini vurguluyor; ondan yeni bir kulvar açmasını beklediğini yazıyor. Akyıldız'a göre, Tarkan değişimin filizlerini bu albümde hissettirmeye başlıyor. Bu bağlamda bakıldığında Akyıldız'ın "Metamorfoz"u bir geçiş dönemi albümü olarak algıladığı öne sürülebilir:

"Metamorfoz", ilkin Tarkan’ın aslında ne kadar iyi bir şarkı yazarı olduğunu hatırlattı bana. Albümü oluşturan şarkıların büyük bölümü son derece iyi şarkılar. Albümün müzik prodüktörü Ozan Çolakoğlu deseniz, dünya çapında bir adam bana göre. Gitarları Can Şengün çalmış, üstattır. Peki sorun nerede? Sorun sound’da. Belki de o sound’un güzergahını tamamen Çolakoğlu’na teslim etmemesinde, cesur olamamasında Tarkan’ın. Elektronik, dans altyapılı bir sound, esaslı bir adım diye düşünmüştüm, "Vay Anam Vay"ı dinlediğimde. Ancak albümün tamamını dinlediğimde gördüm ki, Tarkan bir türlü kendinden kopmaya cesaret edemiyor. Şarkıları konuşmaya gerek görmüyorum. Neticede bir Tarkan albümüdür, iyi şarkılar içermektedir; tutar, satar, ayrı meseledir. Dediğim gibi asıl mesele, Tarkan’ın artık kendini aşması gerektiği. Kendi kendinin en iyi taklidi olmasına gerek yok artık, o taklitlerden çok var. Şimdi zaman, yeni bir kulvar açma, iktidarın sallanmasını göze alarak cesur bir adım atma zamanı. "Metamorfoz"da bu hissiyatın filizlerini görüyoruz ama Tarkan’ın daha kararlı olması lazım. En azından albümün adının hakkını vermek için..."

Tarkan Aşığı tunalı is on a distinguished road tunalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17
    haber icin teşekürler

Tarkan Aşığı belfü will become famous soon enough belfü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17
    Evet çok güzel bir yazı okurken bile çok keyif aldım Tarkan hakkında yorum yaparken bile kelimeleri o kadar güzel seçmişki kırmadan dökmeden tebrik ediyorum.bazılarına örnek olsun eleştiri yada yorum yaparken bunu unutmamak gerekiyorr yani yorum yada eleştiri yaptığımız insanında bir insan olduğunu ama malesef çoğu gazeteci bunu yapmıyor.......... Haber için teşekkürler

Vip Üye szr67 has a spectacular aura about
    Tecrübe Puanı
    19
    tarkan bağzı konularda aceleci ve kendi bildiğine yürüyor buda onun kaybına uğruyor..Tarkan hepimizin popstarı yıldızı ancak tüm dünyanın yıldızı olması için come closer albümünü ciddi birşekilde amerika da ve japonyada promosyonlu bir yola gitmesi gerek..Metamorfoz albümü çıkardın biz dinleriz ama senin işin yurtdışında türk bayrağını dalgalandırmak göklere çıkarmak bunu yapmak zorundasın çünkü türkiyede fazıl say dan sonra gelen 2.ci uluslararası müzisyensin

Sıkı Takipçi özge will become famous soon enough özge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18
    güzel yazmışş içim açıldı. güzel şeyler söyleyen biri çıktı sonunda paylaştığın için tşkler...

Vip Üye eskalen is a glorious beacon of light eskalen is a glorious beacon of light eskalen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    21
    Güzel,doğru şeyler tespit etmiş yazarımız......Haber için teşekkürler......

Dudu Dilli *SEM* is on a distinguished road *SEM* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17
    Haber için teşekkürler... çok doğru ve yapıcı eleştiriler keşke herkes bu kadar pozitif ve yapıcı eleştirebilse ama buda farkını ortaya koymaktır ve herkes yapamaz...
    Söz Tarkan'a gelince o zaten 1999 yılında Word music Awards'ın ödül töreninde şıkıdım ile Ricky Martin'in coşturamadığı Janet Jackson gibi ünlü isimlerden oluşan dünya starlarını coşturarak "Boğaz'ın Yakışıklısı" olarak lanse edilip bir dünya starı olduğunu çoktan kanıtladı ... Zirvede ve hep orda kalacak...
    Konu *SEM* tarafından (09-02-08 Saat 14:27 ) değiştirilmiştir.

Metamorfoz caspian is on a distinguished road caspian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    19
    müthiş bir yazı dediklerine harfiyen katılıyorum...:)

Tarkan Aşığı pare_pare is on a distinguished road pare_pare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17
    haber için teşekürlerr ellerine sağlık

Tarkan Koleksiyoncusu arjen22-tarkan is on a distinguished road arjen22-tarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    20
    yazı çok güzel
    haber için teşekkürler