Arkadaşlar ben Tarkan'ın bazı özelliklerini eleştiriyorum. Bunlardan biride az klip çekmesi. Tarkan ilk albümü Yine Sensiz'de ve 2.albümü Aacayipsin'de 6 klip çekmişti. Ölürüm Sana'da bütün şarkılar efsane olmasına rağmen 5 klip çekmişti. Mesela İnci Tanem,Unut Beni,Gecenin Ürkek Kanatlarında gibi şarkılara klip çekmemişti. Karma'da 3 klip çekmişti. Şimdi buraya kadar her şey normal. Çünkü Ölürüm Sana ve Karma gibi türk pop müziğinin mihenk taşı albümlerine 3-5 klip normal ve klipsiz hit olan şarkılar var ve bence Aacayipsin'de de 6 klip biraz fazla ondada klipsiz hit şarkılar var. Şimdi gelelim 2001 sonrasına. Dudu Ep albümü yani maxi single. Uzun İnce Bir Yoldayım'ı saymazsak kalan 4 şarkıdan Sorma Kalbim ve Bu Şarkılarda Olmasa haricindeki Dudu Ve Gülümse Kaderine çok kaliteli ve kısa sürede hit olan şarkılar. Dudu,Gülümse Kaderine,Sorma Kalbim ve Uzun İnce Bir Yoldayım remix klipleri çekilmişti bundada sıkıntı yok. Doğru şarkılara klip var ve sadece Sorma Kalbim fazlalıktı. Ve gelelim klip mevzusunun başlangıcına. Come Closer bilindiği üzere Tarkan'ın 10 yıllık ingilizce albüm çalışması. 2005 yılında albümün bazı şarkıları çalınıp internete sızdırılmıştı. Tarkan'ın da hevesi kaçıp albümü başta yurt dışı olmak üzere çok tanıtmayıp Bounce ve Start The Fire klipleriyle kapatmıştı. Şimdi;
Albümdeki şarkılar dünyayı sallayacak şarkılar ve üzerinde durulmadı ve işte sorun burada. Yahu bu adam 10 yıl üzerinde uğraştığı albüme neden bu kadar az klip çeker? Türkçe albüm değil ve tutan albüm değil. Ciddi söylüyorum Tarkan Shhh,I Don't Leave Me Alone,Just Like That,Touch,In Your Eyes gibi şarkılara klip çekse Start The Fire klibini geniş yere yaysa albüm tutardı dünyada patlardı ve Şımarık,Şıkıdım,Kır Zincirlerini,Kuzu Kuzu,Dudu gibi dünyada patlardı bu şarkılar çok açık ve net. Klip çekmedi ve albüm bu yüzden tutmadı bunun nedenlerinden biride bu. 2007 'nin son günlerinde Tarkan'ın farklı elektro soundlar kullandığı Metamorfoz albümü çıkar. Albüm çok eleştirilir Tarkan'ın eski tarzı yok diye. Albümde Vay Anam Vay,Pare Pare,Arada Bir ve Dilli Düdük'e klip çeker. Yeni bir tarz ve bunu halka alıştırmak lazım bu yüzden yine 4 klip çekmesine anlam veremiyorum. Tamam şarkılar listelerde baya bi başarı yakaladı ve iyi sattı ama klipsiz kalan ve bu yeni tarzı halka alıştırmak lazımdı. Klip stratejisi bile yanlış. Vay Anam Vay albüm çıktığında klibi çekildi ve baya başarı sağladı nisanda Pare Pare klibi geldi ve yanlış zamanda geldi. Pare Pare yerine Dedikodu klibi gelmeliydi harika bir şarkı çünkü. Haziranda Arada Bir klibi doğru bi karar ve eylül de Dilli Düdük yine doğru bi karardı. 2008 in sonlarına doğru Pare Pare gelmesi lazımdı nisan yerine. Mart 2009 da İstanbul Ağlıyor ve 2009 yazında Hop Hop gelmeliydi. Metamorfoz çok kaliteli bir albüm olup dijital ve satış başarısı var. Ama klip şarttı ki albümün diğer şarkıları patlasın ve insanlar yeni tarza alışsın. 2010 yılına geldiğimizde mayıs ayında yeni albümün habercisi Sevdanın Son Vuruşu single olarak yayınlandı ve klipsiz hit oldu listeleri alt üst etti hemen hemen her ödülden en iyi şarkı ödülünü aldı. Klipsiz kalması normal bunda bir sorun yok. Temmuz ayında Tarkan'ın 8. Albümü ve eski tarzına döndüğü Adımı Kalbine Yaz albümü çıktı ve hemen akabinde İşim Olmaz,Kayıp,Adımı Kalbine Yaz,Öp şarkıları dillere takıldı hit oldu. Eylül ayında Öp ardından Ocak 2011 de Acımayacak mart 2011 de Kayıp ve mayıs ayının sonlarına doğru Adımı Kalbine Yaz (Ozinga Club Mix) klibi çıktı. Öncelikle şarkılar klipsiz hit oldu Sen Çoktan Gitmişsin(harika bi şarkı anlatamam) ve Usta Çırak hariç. Klip sayısı normal bence bir sorun yok ama Sen Çoktan Gitmişsin klibini 2011 eylülde yayınlayabilirdi zaten tam bir sonbahar şarkısı. Bu şarkının klibi gelseydi çok fena tutardı gerçekten çok mükemmel ötesi. Her neyse 7 yıl aradan sonra geçtiğimiz haziran ayında 10 albümü geldi. Bence Çay Simit,Bal Küpü,Çok Ağladım,Ben Senin biraz gereksiz olmuş. İlk klip Yolla ve doğru bir seçim. Beni Çok Sev klibi ekimde gelmeliydi çok geç kalındı ve hala yok. Eğer gelecekse bu ay gelsi. Şubatta Biz Çocukken,Nisanda Sevdam Tek Nefes temmuzda Kedi Gibi ve ekimde HerŞey Fani'ye klip gelirse ortalığı silip süpürür çok eminim. Bu albüm için klip şart çünkü klipsiz şarkılardan sadece Beni Çok Sev hit oldu bi bi gerçek. Tarkan'ın bütün albümlerinin klip stratejisini anlattım ve umarım yorum yaparsınız. Bunlar benim klip eleştirilerim