tarkancoll.com foto galeri foto galeri foto galeri video mp3 player iletisim
tarkancoll.com facebook sayfamız twitter sayfamız foto galeri video sayfası mp3 player iletişim

+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
    Tarkan Koleksiyoncusu twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    29

Thumbs up ''Tarkan bitti''diyenlere...!

''Tarkan bitti''diyenleri anlamıyorum yani...Müzikal anlamda bir sanatçı,başarısız 1 adet albümü bulunmazken,geç albümünü başarısız 1 adet şarkısı bulunmazken,nasıl bitiyor?Çok ilginç...Hangi zihniyet,hangi fikir Tarkan'ın son yıllarda bir şeyler üretemediğini söylüyor?Cidden o kişilerle,oturup ciddi ciddi konuşmak,iki muhabbet istiyorum yahu...Yine Sensiz'e bir kere,toz kondurmayın.''Vazgeçemem'',''Selam Ver'',''Gelipte Halimi Gördün Mü?'',''Söz Verdim'',''Yine Sensiz'',''Çok Ararsın Beni'',''Oldu Canım Ara Beni''yi müzikal anlamda sizlerle tartışmam bile.Zaten Tarkan'ın profesyönel olarak ilk albümüdür,çoğu söz eski dost yeni düşman Alpay Aydın'a aittir.Çoğu müzik yabancı müziklerden aranjedir.Hem sözü,hem müziği Tarkan'a ait şarkı bile yok o albümde...Gidin Alpay'ı eleştirin,yaptığı abuk - subuk sözler yüzünden...Tarkan yurtdışından aranje edilmiş,Yine Sensiz,Vazgeçemem ve Kimdi? adlı şarkılara söz yazmıştır.Bu sözlerde,90'lar müzik piyasasınca yapılan en iyi şarkılardır bence.En azından Yine Sensiz ve Vazgeçemem,Türk müziğinin en iyi 2 slowudur.Kimdi? ise Tarkan'ın aranje şarkının üzerine söz yazdığı ilk şarkıdır.Bence de gayet güzeldir...Albümde 7 adet klip çekilmiştir.Ve,''Vazgeçemem'',''Söz Verdim'',''Selam Ver''ve tabii ki ''Kıl Oldum Abi''adlı şarkılar kliple 1 numaraya kadar yükselmiştir.Albüm başta,kaset halde çıkmış,700.000 adet tiraj elde etmiş,sonra CD halde,daha sonrada CD'sine 3 adet remix şarkı eklenerek 1.200.000 adet,albüm satmıştır.Böyle bir albüme toz kondurulur mu?Yine Sensiz,Tarkan'ın ilk albümüdür.Evet,daha sonraki albümlerine göre,bir adım arkada kalmıştır.Ancak unutmayın bu şarkılar 1990'ların arabesk akımını,artık pop'a kaydıran bir müzik albümüdür.

1994 yılının başlarında,Tarkan Türkiye'nin çok ünlü TV sunucularından Cem Özer'e katılıyor, ve diyor ki :''Yepyeni albümümle geliyorum.Bu albümümde Sezen Aksu var,Ümit Sayın var,Yıldız Tilbe var,daha bir çok sanatçı ve şarkı yer almaktadır.Ve en önemlisi,bu albümde aranje şarkı yok.''Evet,dediği gibide oluyor.Tarkan bu albümde,12 adet şarkıya yer veriyor,ve bir çok iyi söz yazarı ve besteci ile çalışıyor.Sezen Aksu'nun sözlerini ve müziklerini yaptığı,''Hepsi Senin mi''yani namı diğer ''Şıkıdım'',kısa bir sürede seksi sözleri,ve Tarkan'ın mükemmel yorumuyla 1 numaraya taşınıyor.Bu albümde 6 adet video klip çekilmesine rağmen,12 şarkıda hit oluyor.Söz ve müziği Tarkan'a ait,''Gül Döktüm Yollarına''muhteşem ötesi bir Türk Sanat Müziği şarkısıdır.Yine sözleri ve müziği Tarkan'a ait,''Unutmamalı'' gerçekten akıllara kazınmış,muhteşem ötesi bir pop şarkıdır.Albümde ayrı ayrı muhteşem tarzlar denenmiş,ve hepsi hit olmuş şarkılardır.Albüm Türkiye piyasasında 3 milyon,Avrupa piyasasında ise 750 bin tiraj almış ve Tarkan'a ilk ödülü,''En iyi sanatçı'',''En iyi albüm''ödüllerini getirmiştir.Bu albüme de asla laf atamazsınız.Çünki bu tarzları bir araya asla koyamazsınız,haydi diyelim koydunuz bu devirde,3 milyonu bir yana koyalım 300 bin satamazsınız.O yüzden bu albümü de es geçelim.

1996 yılında Ahmet Ertegün ile tanışıp,Tarkan'ı dünya starı yapmak amacıyla ilk adımlar atılıyor.Tarkan'a 3 Türkçe 1 İngilizce albüm sözü veren,ve bu albümler için 10 yıl anlaşma imzalayan Tarkan'ın ingilizce albüm projesi,gerek Tarkan'ın Polygram ve Universal şirketleriyle 2000 yılında yaptıkları albüm olan ''Tarkan''dan sonra aralarının bozulması ile,gerek ise Ahmet Ertegün'ün Come Closer albümünün çıktığı yıl ölmesi ile rafa kalkıp,başarısız sonuçlanıyor.O albüme de birazdan göz atacağız.

1997 yılının ilk aylarında Tarkan piyasadan kayboluyor ve yepyeni albümünü hazırlıyor,o aralar görüldüğü tüm gece klüplerinden çıkarken öpücük gönderen Tarkan,''Şımarık''şarkısının adeta sinyallerini veriyor.''Ölürüm Sana'',Temmuz ayının ilk haftası piyasaya çıkıyor...Sezen Aksu imzalı ''Şımarık'',Tarkan ve Sezen ortak yapımı ''İkimizin Yerine'',Tarkan'ın hem söz yazıp hem beste yaptığı ''Salına Salına Sinsice'',''İnci Tanem'',''Kır Zincirlerini'' gibi birden çok fazla hit şarkıyı bulunduran albüm,üzerinden 16 yıl geçmiş olsa bile şu ana kadar 5.000.000 adet satmış ve en çok satan Türkçe Pop albümüdür.Albümde 5 adet video klip çekilmesine rağmen 11 şarkıda hit oluyor,4 kıta ülkelerine dağıtılan bu albüm tüm dünyada muhteşem satış grafiği yakalıyor.Zaten 1998'de katıldığı bir çok Türk ödül töreninden bir çok ödülle ayrılan Tarkan,1998'de ''Şımarık'' ve ''Şıkıdım olmak üzere 2 single,''Tarkan''diye çıkardığı ''A-acayipsin''ve ''Ölürüm Sana''albümlerinin içinden özenle seçtiği ve 16 şarkının yer almış olduğu albümle,Dünyaca ünlü müzik ödülü''Dünya Müzik Ödülleri/World Music Awards'' başta olmak üzere,MIDEM Cannes ödülü,albümün yüksek satışlarından dolayı,her gittiği yabancı ülkeden altın,platin ve diamond plaklar aldı.Bu süre zarfında Amerika'da ve Fransa'da yaşayan Tarkan,Türkiye'ye dönüp 2000 yılında askerliğini yaptı.Yani bu albüme de pek söylenecek laf yok.Hani başarısız denilebilecek bir şarkı göremiyorum ben bu 3 albümle de.Bakalım belki diğer albümlerde başarısız şarkı buluruz.

2000 yılında Türkiye'ye gelen Tarkan,askerliğini yaptıktan sonra,yepyeni albümünün çalışmalarını başlatıyor.Ve 2001'in Mayıs ayında ''Kuzu Kuzu''çıkıyor.Başlarda pek beğenilmeyen şarkı,daha önceki haraketli şarkılarına göre,yavaş bulunup,eleştiriliyor,ancak daha sonra kliple birlikte şarkının diğer Tarkan şarkılarından eksik olmadığı,hatta belki fazla bile olduğu anlaşılıyor.Kuzu Kuzu,şu ana kadar en çok satan ve en çabuk satan single olarak,Türkiye'de 800.000 satış yapmıştır.Tarkan,2001 yılının Temmuz ayında,Kuzu Kuzu'nunda içinde bulunduğu 11 şarkının da eklendiği,genel olarak Nazan Öncel'le,Mete Özgencil'le ve Mahzar Alanson ile çalıştığı ''Karma''adlı bir albüm çıkartıyor.Tarkan ayrıca bu albümde,sözü ve bestesi kendisine ait 5 adet şarkı bulunduruyor.12 şarkılık albüm,Türkiyede 2.500.000 adet satış yaparken,Rusya'da 500 bin adet satış yapmıştır ve adeta,Rusya'da Türkçe en çok satan albüm olmuştur o zamana dek.Albüm daha sonraları yurtdışına pazarlanıyor ve orada da 400.000 bin civarı satış yapıyor.Tarkan yılın sonlarına doğru ''Hüp''parçasını da single haline getiriyor,ve single 350.000 adet satış yapıyor.Tarkan'ın Karma albümünde bulunan ''Taş''adlı şarkısı,2002 yılında ''Bir Oluruz Yolunda''ya çeviriliyor,bunun amacı A milli takım'a destektir,ve bu şarkı sayesinde milli takım 3.oluyor.Aynı şekilde aynı yıl ''Özgürlük İçimizde''adlı single piyasaya sürülüyor.Şarkıda özgür kız olan Nil,daha sonra kendi yolunu bularak müzik hayatına atılıyor.Özgürlük İçimizde,Kültür ve Turizm bakanlığınca ödüllendiriliyor.Tarkan,2001 ve 2002 yılında,Kral Tv,Altın Kelebek ve MGD ödüllerinde bir çok ödül alıyor ve dünyaca ünlü Washington Post tarafından övgü ile bahsediliyor.Ben bu albümde de pek eleştirecek bir şey bulamadım yahu.Allah Allah,garip değil mi?Nerede saklanmış ki bu kötü şarkılar?

2003 yılına geldiğimizde Tarkan,Nazan Öncel ile çalışmayı sürdürüyor ve,''Dudu''adlı 5 şarkılık maxi-single yapıyor.Albüm başlarda az şarkı olduğu için eleştirilmiş olsa da,şarkıların üst seviyede olması eleştirileri durduruyor.Tarkan ünlü bir gece klübü olan Reina'da şarkılarını tanıtıyor.Ve albüm,1 Temmuz 2003 yılında piyasaya sürülüyor.Az şarkı var demiştik ya,aslında hepsi de kaliteli şarkılar...''Dudu''oryantal pop içeren,belkide en iyi Nazan Öncel albümlerinden birisidir.Belkide en iyisidir.Yine Nazan'a ait''Bu Şarkılar Da Olmasa'',Tarkan'ın kendisine ve Ozan Çolakoğlu'na ait''Gülümse Kaderine'',''Sorma Kalbim''ve tabii ki türkü halinde albümde yer alan ''Uzun İnce Bir Yoldayım''...Tarkan Dudu albümü çıkmadan 3 hafta önce,Dudu klibini piyasaya sürüyor ve adeta patlama oluyor...Tarkan'ın 2 milyonu geçkin satış yaptığı bu albümde,Rusya'da da 1 milyonu aşkın satmıştır,ayrıca Avrupada da 750 bin civarı satmıştır.Bu albümde 4 şarkı kliplenirken,Uzun ince bir yoldayım'a yapılan albüm dışı re-mix,klipsiz kalmıyor ve o da klipleniyor.''Dudu''ve ''Sorma Kalbim''haftalarca Kral Tv'de 1 numara kalmış,''Gülümse Kaderine''3 hafta 1 numarada kalarak,o zamana kadar en çok süreli 1 numarada kalan,alaturka - pop şarkısıdır Tarkan'ın.Ayrıca YouTube'da 17.000.000 adet tıklanan Dudu klibi,Ruslar tarafından ''En iyi albüm'',Tarkan için de ''En iyi şarkıcı'' olarak ödüllendirilmiş,Türkiye'de yılın en başarılı şarkıcısı ve Mü-Yap verilerine göre en çok satan müzik albümü olmuştur...Ben bu albümde de kötü şarkı bulamadım,başarısızlık falan yok gördüğünüz üzere...

2005 yılında o zamanların ünlü bir telefon hattı olan,''Avea''ile anlaşıp,''Ayrılık Zor''adlı single'ını çıkaran Tarkan,telefon hatsız alınmayan bu albümle 500.000i geçkin adet satıyor,ödül alamasa da,hayranları sadece bir şarkı için eski hatlarını bırakıp Avea hattına yöneliyorlar...Tarkan 2005 yılında yabancı albümünü tamamlıyor.Ancak,albümden kısa bir süre önce,albümün çıkış şarkısı ''Bounce'' ve ''Shhh'' çalınıyor ve internete sızıyor.Ancak Tarkan,albüm hakkında :''Yapılacak bir şey yok.Keşke çalınmasaydı,ama artık çok geç''diyor,ve albümün çıkışını geriye çekerek Bounce(Zıpla) adlı single'ını 10 Ekim 2005'te çıkarıyor.Ardından 5 Nisan 2006'da ''Come Closer''çıkarak,Türkiye'de en çok satan single Türkçe albüm oluyor.Tarkan 10 yıl geç çıkardığı albüm için,bir çok eleştiri alıyor.''Bu kadar bekledik,yapa yapa bunu mu yaptın?'',''Hiç bir sözü Türkçe değil,senden beklemediğimiz bir albüm'',adeta ağzı olan konuşuyor...Tarkan ise sonunda patlayıp;''Hep beni eleştiriyorlar.Neden?Çünki kendileri benden iyi şey yapamıyor.Varsa benden iyisini yapabilen,buyursun çıksın,bende alkışlayım.''diyor.Albüm için Miss Turkey programında yer alan ve hiç bir kimse tarafından alkışlanmayan Tarkan,bir daha asla programlara katılmıyor.Tarkan,Türk basını tarafından yerden yere vurulurken,Avrupa'da Tv Total başta olmak üzere,Almanya'nın,Rusya'nın bir çok kanalında ki programlara katılıyor ve Türkiye'nin tek dünya starı,Pop'un Türk İlah'ı diyerek lanse ediliyor.Tarkan bu albümle Türkiye'de single'lar ile birlikte 150 bin civarı satış yaparken,dünyaca 400 bin satıyor.Come Closer(Yaklaş)'ın içinde 2 klip çekiliyor.Bounce'ın yayınlamayan Fransa klibi dışında,Tarkan 2006'nın sonlarına doğru ''Start The Fire''adlı şarkısını kliplendiriyor ve single haline getiriyor.Start The Fire(Ateşi Başlat!)adlı şarkının klibinde eski vokalisti Murat Bozda oynamaktadır.Bu albüm evet Türkiye'de çok eleştirildi,tamam ama,diğer ülkelerde niye çok sattı?Demek ki,Türkiye'de ingilizce bilmeyen kültürsüz insanlar var...Seviyesizce eleştirdiğiniz o albümle nasıl Tarkan Avrupa'da onlarca konsere çıktı?Bu albümü tabii ki eleştirebilirsiniz,ama şarkılara laf söyleyemediniz kötü şarkı yok diye,sardınız ingilizce olmasına...Haksız mıyım?Bu albümde de en küçük eleştirilecek bir şey yoktur.

Neyse,2007'de yepyeni Türkçe albümü için kolları sıvayan Tarkan,7.stüdyo albümünü çıkarmadan 1-2 ay önce,web sitesini Tarkan.Com'u açmış,albümünü hazırladığı stüdyo'nun yanı namı diğer Sarı Ev'in resimlerini yayınlamıştır.Tarkan albümün bir kaç hafta öncesi,herkesin nabzını ölçermişçesine ''Vay Anam Vay''adlı şarkının 15 saniyelik in-tro(giriş)kısmını koyuyor,ve simsiyah gökyüzü ve yıldızlar içeren bir arka plan ile web sitesini süslüyor.Albümün introları çok beğenilse bile,albüm çıktığı andan itibaren,gerek sound'u ile,gerek 3 numaraya vurdurduğu kısa saçlarıyla,gerekse Justinvari veya Lost'un kahramanı olan Jackvari bir imajla,takım elbise giyip,kravat takıp,kirli sakal bırakması eleştirildi.İyi de dünyada ilk kirli sakalı bırakan Justin Timberlake miydi?Peki ilk takım elbiseyi giyen Jack miydi?Hayır.Peki niye bu kadar eleştirildi bunlar?İlk kısa saçlı hali de değildi ki Tarkan'ın bu.Tamam daha önceleri bu kadar kestirmemişti ancak,2002'de veya ilk çıktığı 1992'de Asla klibinde at kuyruklu bir saç tipi yok muydu?O zamanlarda çok uzun bulunmuyor muydu?Eee o zaman niye kısa saç yakıştırılmadı.Hayır albümü de beğenmeyenleri anlamadım.Elektronik diyorsun(uz) da,10 şarkılık albümde,3 şarkı elektronik müziktir.''Vay Anam Vay'',''Arada Bir''ve ''Gün Gibi''haydi bunları elektronik müzik olarak ele alalım,iyi de albümde pop şarkılar da var.''Dilli Düdük''var,''Pare Pare''var.Ayrıca rock şarkı içeren ''Çat Kapı''var.''Dedikodu''da elektronik sayılmaz,daha çok arabeske yakın bir şarkı.E diğer kalan 3 şarkıda,Elektro - Pop sayılır,ama daha çok pop içeriklidir,yüzde verirsek %65 pop içeren albümdür.Peki niye beğenmediniz albümü?4 klip çekti,4ü de muhteşem,Türkiye'de 600.000 adet albüm satarak,ondan önceki 5 yılın en çok satan albümü oldu.2 adet Mü-YAP ödülü kazandı.Ama niye beğenmediniz anlamadım.''Dilli Düdük''klibi Avrupa klibinden çalıntıymış...İyide,bunda Tarkan'ın ne suçu var?Yönetmen araklamış...Yönetmene kız,bağrın...Vay Anam Vay'ın in-trosu Britney'in ''Ooops!I Did It Again''i andırıyormuş...İyide bir dakika şimdi.Dünyada şu ana kadar 10 milyonu geçkin şarkı yapıldı.Tarkan kalkıp bu 10 milyon şarkıyı da araştıracak,''aaa bu şarkı tarzı asla denenmedi''deyip onu mu koyacak albüme?Bu kadar mı düz mantıklıyız?Veya Tarkan,''Hadi bakalım,Britneyin şu şarkısı çok güzelmiş,ilk 10 saniyesini Britneyden araklayım,devamını tamamen apayrı bir müzik yapayım''mı diyecek?Sormazlar mı adama''Tarkancım,iyi güzelde şarkının 3 dakika 45 saniyesini muhteşem yapmışsında,10 saniyesini niye yapamamışsın?''iyi de böyle bir düz mantık var mı?Ben hiç duymadım kusura bakmayın,varsa söyleyin bana.Neyse,''Metamorfoz Remixes''ile 400.000 daha satıyor albüm,hem yurtdışında hem yurt içinde,Tarkan'a bu albümde hiç bir sanatçıya yapılmamış sadece U2 grubuna yapılmış olan I.Beat Tarkan çıkartılıyor.Ve bu I.Beat'ın içinde Tarkan'ın o albümünde ki ''Vay Anam Vay''şarkısı klibi yer alıyor.Albüm 2008'in en çok satan albümü olup 2 adet Platin ödül,2009'un en çok satan albümü olup 2 adet Diamond ödülü alıyor.Ve,Tarkan 2008'in ortalarına doğru Orhan Gencebay ile ''Uyan''adlı şarkıyı yapıyor.Sözler müzikler aranjeler tamamen Tarkan'a ait.Orhan Gencebay sadece albümünde yer alıyor ve 30 saniye kadar eşlik ediyor Tarkan'a,Tarkan da Orhan Gencebay'a klibinde oynaması için teklif yapıyor ve,Orhan Gencebay hem klibinde oynuyor,hem de bağlama çalıyor.Yani müzik eleştirmenleri(!)ni anlaman mümkün değil,böyle fıstık gibi bir albümü nasıl eleştirebiliyorsunuz?Bence bu albümde de eleştirelecek hiç bir şey yok.

2009'da stüdyoya kapanan Tarkan 2009'un sonlarına doğru çıkartmayı plandağı albümü erteleye erteleye bir hal oluyor ve;2010'da,Tarkan Mayıs ayında''Sevdanın Son Vuruşu''adlı single'ını çıkarıyor.11 Mayıs'ta,Sevdanın Son Vuruşu single'ı tüm radyolarda çalınıyor.Şarkı kısa sürede hit oluyor,ve Tarkan 2010 yılının yine Mayıs ayında,Türkiye'nin en önemli kanallarından Kral'da sahne alıyor ve şarkısını tanıtıyor.Şarkı Aysel Gürel'e ait,beste de Tarkan'a ait.Şarkının orta tempolu olması başlarda eleştirilirken,sonradan hızlı tempolu bulunuyor.Tarkan 10 ila 12 şarkılık bir albüm mü yapacak?Yoksa bu şarkının re-mix'lerinin olduğu bir albüm yapıp başka şarkı koymayacak mı?Diye tartışılırken,D&R,Tarkan'ın yep-yeni albümü ''Adımı Kalbine Yaz''ın 8 şarkılık bir Tarkan albümü olduğunu,şarkılarda Gülşah Tütüncü,Sezen Aksu,Yıldız Tilbe,Günay Çoban ve Mithat Can Özer imzalarının bulunduğunu,aynı zamanda,single olarak çıkan Sevdanın son vuruşu'nun da,albümde yer alacağını müjdeler.Albüm 28 Temmuz 2010 tarihinde raflarda yerini alır ve satışa sunulur.Albümün her şarkısı tartışmaası hit olmuştur.Ancak albümde 3 şarkı vardır ki,alıp başlarını çoktan klip çekilmeye hak kazanmışlardır.O üç şarkı,''İşim Olmaz'',''Adımı Kalbine Yaz'' ve ''Öp''tür.Tarkan bu şarkılardan başta ''Öp''ü kliplendirir.Sırayla daha sonra ''Acımayacak'',''Kayıp'' ve ''Adımı Kalbine Yaz''remixlenir.Tarkan en çok klip çekilmesi istenen ''İşim Olmaz''a klip çekmemiştir ancak sosyal paylaşım sitelerinde ve YouTube'da şarkı adeta tavan yapmıştır.Tarkan ilk hafta 300.000,genel olarak 500.000 adet satan bu albümüyle,Kral Tv'den,Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri'ne,TRT FM ödüllerinden,IFM ödüllerine,Üniversite ödüllerinden özel plaketlere kadar sayısız ödül almıştır.Tarkan'ın ''Adımı Kalbine Yaz - Remix''adlı şarkısı ve klibi 2011'de İspanya'da özel bir ankette 1.numara olmuştur.Ayrı bir ankette ''Öp''şarkısı LatinAmerika'da 1 numara seçilmiş,Madonna,Nicki Minaj,Lady Gaga,Shakira gibi dünya starlarını geride bırakmıştır.Albüm sadece,Türkiye'de değil Ortadoğu,Avrupa,Asya ve Latin Amerika ülkelerinde de listelere girmiş ve başarıl olmuştur...Ben maalesef,bu albümde de başarısızlık göremedim,eğer siz görüyorsanız kulaklarınızı yıkatın bence!

Evet,Tarkan 21 yıldır bırakın başarısız albümü,başarısız şarkı bile yapmamıştır.Hala Tarkan'ın bittiğini söylüyorsanız,''biz sanatçıyız''diye geçinen Ortaç'ların,Demetlerin,Gülbenlerin,Peteklerin,Hüly aların,Yaşarların,Sedaların,Sinanların,Handelerin, mezarları kazılmış gömülmüş,duaları okutulmuş halidir...Tabii ki Tarkan'ı sevmeyebilirsiniz,ama eleştirirken biraz üsturuplu atalım ki,diğer sözde şarkıcıları da star yerine koymuş olmayalım...TARKAN,bitmiş hali buysa,bitmemiş haliyle herhalde Michael Jackson'ı sollar diye düşünüyorum.

Not : Tamamen benim tarafımdan yazılmıştır,ve hiç bir şekilde,izinsiz kopyalanamaz,bana özel mesaj,twitter,mail yada twitter üzerinden ulaşıp,bu yazıyı kendi sayfalarında yada web sitelerinde yayınlamak isteyenlere kesinlikle izin verilir.
    Yollarıma çıkma, çıkarsan hiç acımam...
    Gözlerime bakma, bakarsan dayanamam!
    Bilirsin sen beni, ne çok sevdim seni,
    Ah, seni bekleyeli, belki, on dört bahar geçti!

Tüm Şarkılar Ezberinde soheyla320 is just really nice
    Tecrübe Puanı
    12
    Tarkan 4 yilda bir album cikaryor heralde albuunu bir an once cikarsin diye yaziyorlar bu haberler cok cikiyor ancak album cikinca yazdiklariyla kalacaklar gerce kotu yazarlar hep kotu yazarlar

Tarkan Koleksiyoncusu twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    29
    Yaa,tabii bir şey daha var...Eğer Tarkan bu gün,2,5 yıl yada 3 yıl ara vermeden,her 9 ila 15 ay arası albüm yapsa,zaten star olamazdı ki böyle...
    Star dediğin kişi kendini özletmeli,arkasından onlarca,yüzlerce,binlerce,milyonlarca bekleyeni olmalı.''Acaba benim favori sanatçım,ne zaman albüm yapacak,2,5 senedir piyasalarda yok''dedirtmeli.Eğer Demet Akalın gibi,her yılın Mayıs ayından diğer yılın Mayıs ayına kadar klipler çekip,hem öyle 3 adet falan da değil,en az 7 adet;yaptığı albümün üzerinde durmayıp,''Aman burası biraz yamuk oldu ama,zaten yılların Tarkan'ıyım,zaten müzikten anlamayan insanlar da var benim albümümü alan,eee o zaman bu albüm 3 hafta içinde tamam.''diyerek albümü bıraksaydı,Tarkan olur muydu sizce?Bence olmazdı...Demet'e diyorlar ya hani,Kraliçe diye...Nasıl kraliçe o?Anlamadım.1997'den beri müzikle uğraşıyor kadın,yani 15 yıl olmuş...Albüm çıkarmadığı yıl yok.Yani albüm çıkarmasa bile o yıl,en az 3 şarkılık maxi single yapmış...1997 den 2012ye 13 tane albümü var...E son albümü ''Olacak,Olacak''ı 2011in Temmuz muydu neydi o zaman çıkarmıştı...Ardından Orhan beyin albümünden yer aldı,2012de yine albüm çıktı...Eee star olur mu böyle?Bence olmaz...Tek demet değil ki,piyasada öyle absürt şarkıcılar var ki...
    Tan,Serdar Ortaç,Ozan,Petek Dinçöz,Hülya Avşar...seven onları sever,bi şey diyemem.Fakat,her yıl albüm çıkarılır mı star olmak için?
    Hadi diyelim her yıl albüm çıkardın...Şarkılarına bakalım,al birini vur ötekine...İlk şarkının 1 dakikası,2.şarkının 2.dakikasının devamı gibi...
    Hani bari Serdar Ortaç'ın bi - iki slow şarkısı var,iyi olan...''Bilsem Ki'' var mesela...Ama hızlı pop şarkılarının hepsi aynı adamın....Nasıl star oluyor onu anlamadım...Eee kliplere bakalım isterseniz,bu saydığım bütün şarkıcılarda,aynı klip tarzı...Kadınlar yarı çıplak soyunur kumsalda,barda,pavyonda,yada sahnede şarkı söyler...Erkeklerse genelde Rus veya yabancı ülke kızlarıyla flört halindedir...Açıkçası son izlediğim bütün klipler böyle bu sanatçılardan...Zaten Ortaç ya Rus kızlarıyla,yada sahnede hep aynı tarz klibi çekerek,gündeme oturuyor.
    Son 3 albümde 20 adet klip çekmiştir belki,15ini şarkı söylediği sahnede,dans ederek kliplendirmiştir.Eee böyle star olur mu?Bırakın starı,bence şarkıcı bile olmaz...Bunlar bakkal müziği yapan sözde popçulardır.Tarkan'ın da sahnede çektiği klipleri var...Doğruya doğru.Ama bir bakın ''Hüp'' ve ''Uzun İnce Bir Yoldayım''ın klibine...Bir de bakın Ortaç'ın ''İşim olmaz''klibine...Tarkan'ın ki ne kadar profesyönelce çalışılmış,üzerinde emek sarfedilen klipler yanlış mıyım?Ortaç'ın ki ise hep aynı tarz,hep aynı hamam.

Peki bir de albüm satışlarına bakalım bu sanatçıların...Serdar zaten taklitçidir,ve Tarkan'ın peşini bırakmaz...Tarkan ne zaman albüm yaptıysa,o da albüm yapmıştır,hatta bazen Tarkan albüm yapmadığı zamanlar bile albüm yapmıştır...Araştırın,ben atıp tutmam yani bu konularda.
    Tarkan 1994'te A-acayipsini çıkarıyor...Ortaç o zamanlar Dj,ilk albümünü çıkartıyor...Tarkan 1994den bu yana 3 milyon 500 bin satış yaparken,
    o zamanlar çıkan Ortaç albümü 1 milyon bile satamıyor...''Aşk İçin''adlı albümdü sanırım...Şimdi gidin bir Unkapanına sorun,hadi sorun yahu,
    ''Tarkan'ın A-acayipsin adlı albümünden kaldı mı?''diye sorduğunuz anda(zaten soramazsınız,çünki albüm üzerinden 19 yıl geçti hadi diyelim sordunuz ya bir derece),''O albüm çooooktan buralardan kalktı.Albüm basılmıyor''diye bir cevap alırsınız...Ortaç'ın albümünü sorun,parasını verirseniz adam size 10 tane bile verir...Yani hiç satmamış,köşede kıyıda kalmış albüm...Bu gün D&R a gidin,Tarkan'ın belki 2 adet albümünü bulursunuz,o da hala bandrol alan Adımı Kalbine Yaz,Ölürüm Sana yada Karmadır...Ama Ortaç'ın en az 10 farklı albümünü,2 maxi single'ını bulursunuz...Hadi geçelim 2006'ya...Tarkan Come Closer'ı çıkartıyor,albüm ingilizce,anlaşılmıyor,bir de internete düşüp çalınıyor...
    Belki de o yüzden ''satmıyor albüm''(!),bence bayağı bir satış yapıyorda,öyle sayılıyor...Ortaç ise,2006'da tüm Türkiye'nin konuştuğu(!) mesafe adlı albümünü yapıyor...Albümün bomba gibi etki yapması bekleniyor...Tabii hem Türkçe,hem iyi promosyon yapılıyor,mesela o zamanlar Kral da hep albümün teaser'i yani 10 saniyelik giriş bölümlerinden oluşan,hepsini toplarsak 2 dakikalık albümün tanıtımını yaparlardı....Merak ediyorum Tarkan dünyanın en iyi şarkıcısıyken bunu niye yapmadılar Tarkan'a...Serdarın ne fazlası var ki?Neyse,albüm sattığı rakam 400 bin var mıdır?Belki vardır...Eee Come Closer'a bakıyorum...O da tüm dünyada 400 bin...Hem ortaç,zaten albümü yurt dışnıa sürmedi ki...Sürse belki ya patlama yapacak,yada hiç satmayacak karalanacak Tarkan'ın ki gibi...Neyse 2010a geçiyorum...Kara Kedi,Adımı Kalbine Yaz'dan 2 ay önce çıktı...Poşet şarkısı ve İşim Olmaz şarkısı dışında hatırlayanınız var mı?Yoktur...O şarkıları da şöyle hatırlarsınız,gece klübüne yada deniz kenarına gitmişsinizdir,kulağınızda walkman,yada gümbür gümbür çalan radyolar,sıradaki şarkı Serdar Ortaç'tan Poşet der,yada İşim Olmaz der...Öyle bilirsiniz...Yada forumumuzda Ortaç'ın 10 adet şarkısı bilemeyen insanlar vardır,ama Tarkan'ın 100ü aşkın sayarız...Neyse Adımı Kalbine Yazda çıkıyor,adımı kalbine yaz'a Tarkan 4 adet klip çekiyor,bak bütün şarkıları hit oluyor,radyolarda Tarkan konuşuluyor,Tarkan bu albümle 500 bini aşkın yerli ve yabancı tiraj kazanıyor...sadece 9'u Kral'dan 15 ödül kazanıyor...Ortaç'ın ödülü var mı bu albümle?Belki 1 adet vardır...O da balkanlardan almıştır...

Balkanlardan nasıl ödül alıyor Serdar?Hep balkanlardan sevgilisi olduğu için olabilir mi?Bu gün balkanlara gidelim,Türkiye'yi sevmeyen Sırbıstan ülkesinde bile binlerce Tarkan hayranı çıkar...Serdar'ı tanıyan 10 kişi çıkar mı?Belki 10 kişi çıkar...Eee bu adam nasıl balkanlardan ödül alıyor?
    Hem de ses bakımından Tarkan'ın hem oktavı,hem güzel sesi olarak,hem de söyleyebileceği tarz olarak Ortaç'tan 18 gömlek üstündür...

Ben şimdi Sadece,Ortaç'la kıyasladım,hani hatta kıyaslamadım bile,daha Tarkan'ın avrupada satış yaptığı milyonlarca albümü,sadece Avrupadan aldığı 2 oda dolusu ödülü var...Ortaç'ın Tarkan'a yaklaşabilmesi,bu gün Tarkan'ın sanatsal anlamda bir şey üretemeyip,1 albüm bile çıkaramaması,yani sanat açısından ölmesi,yada tamamen ölmesidir...Bu gün Tarkan'ı müzikal anlamda yok sayarsak,piyasaya ''star''diyebileceğimiz 2 tane sanatçı var...Birisi Orhan Gencebay'dır,ama bir arabeskçi ne kadar star olabilir?Birisi de Sezen Aksudur...Keza o da,yaşlanmış halde olacaktır...Yani ondan sonra bile gelen kişi değildir Ortaçlar,demetler..daha ajdalar var,sılalar var,sertablar var,levent yükseller var,mustiler,kenanlar var...Ortaç'ı müzikal anlamda atarsak,belki 300 şarkı falan eksik dinleriz,ama''Oh bee kafamız şişmişti kurtulduk''deriz yani..Yanlış mıyım?Doğru yani...

Neyse,sadece Ortaç'la kıyasladım ben...Diğer alttaki şarkıcıların - pardon sözde popstarların - halini siz düşünün...
    Yollarıma çıkma, çıkarsan hiç acımam...
    Gözlerime bakma, bakarsan dayanamam!
    Bilirsin sen beni, ne çok sevdim seni,
    Ah, seni bekleyeli, belki, on dört bahar geçti!

Tarkancı IceTimePartisan is on a distinguished road IceTimePartisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0
    Serdar Ortaç kim ya?Tipi iğrenç ötesi, ses yok.Bazı adamlara derler ya "tip yok bişey yok" bu da öyle işte :D

Dudu Dilli Büşra ÇAĞLAR is a name known to all Büşra ÇAĞLAR is a name known to all Büşra ÇAĞLAR is a name known to all Büşra ÇAĞLAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    14
    İş en kısa surede album yapmak yada tum şarkıları klip çekmekte değil, iş onları bir butun haline getirmek bütünlüğü oluşturmak ise ince eleyip sık dokumakla oluşur. Bizim ülkemizde bu düzeni ve uyumu saglayan tek kişi Tarkan.Yıllardır zirvenin sahibi ve tek kralı olan MEGASTAR bitti demekle bitmez. Bitmesi için ona bir rakip dogmalı ( çünkü bizde sanatçı yok ) bu ise mümkün degil.

Evrim yazın çok güzel birilerine kupe osun :-)