tarkancoll.com foto galeri foto galeri foto galeri video mp3 player iletisim
tarkancoll.com facebook sayfamız twitter sayfamız foto galeri video sayfası mp3 player iletişim

+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
    Tarkan Koleksiyoncusu twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    29

Arrow Acaba çok mu eleştirdik?

Arkadaşlar,tekrardan merhaba...Biliyorum,bu hafta boyunca,bir çok konu açtım,ve eğer konu açma ödülü falan verilseydi kesin bana da bir plaket verirlerdi...
    Neyse,uzatmadan konuya direk geçiş yapmak istiyorum...

Tarkan'ın Metamorfoz albümünü,bir çok kişi gibi bende eleştirmiştim.Doğruya doğru,hiç bir zaman çıkıp ben bu albümü eleştirmedim,her zaman bu albüme taptım,gibi bir şey demedim de zaten.Neden Tarkan'ı eleştirdik?Sorusunun cevabını ben aradım taradım,bulamadım.Metamorfoz 24 Aralık 2007 de çıkmış,bende albümü 2 gün sonra girdiğim bir müzik marketten almıştım.Albümdeki tarzı ve soundu farklı bulmuştuk.Ama neden?Elektronik müzik yaptı diye mi?İyi de,Tarkan çok değil,bundan 10 yıl önce çıkardığı Karma adındaki albümünde ''Uzak''adlı bir elektronik şarkı bulundurmuyor muydu?Bulunduruyordu.Aynı Tarkan,(evet aynı adam yani,bu adam öldü de başka biri mi geldi)5 yıl sonra yaptığı Come Closer albümünde,''Over''gibi,''Touch''gibi kısmik uzay çağı şarkıları yapmamıştı,yapmıştı ve elektronikti...Eee o zaman övgüden adeta İlah haline getirdiğimiz Tarkan'ı neden 1 yıl sonraki albümünde elektronik şarkılar yapıyor diye adeta batırıp,yerle bir ettik.Şimdi Metamorfoz'a bakıyorum.Tekrardan dinliyorum,elektronik müzik yapmış doğru.Ancak full elektronik albüm değil ki...Full elektro diyebileceğim 2 yada bilemedin 3 adet şarkı var.Diğerleri resmi olarak elektronik geçmiyor,geçemezde...Onlara Pop diyelim,yada elektronik pop diyebilirim,hadi rocka kaysın bazıları da...Ama 7 şarkı elektronik müzikle yakından alakalı değil...Diğer bir konu,bir albüm tutmayınca,nasıl bir sanatçı batıyor,ölüyor müzikal anlamda anlayamıyorum...Yani şaşırtıcı...Çok ilginç bir örnek vereceğim,Elton John...Tanımayan yoktur...Çok iyi bir sanatçı...Evet,cinsel görüşleri eleştirilebilir tamam.Ama herhalde adamın şarkılarını sevmeyen yoktur o tarzı severek...Adamın albüm satışlarına bakalım 400 milyon civarı...Pop rock yapıyor...3 albümünün toplam satışı 280 milyona yakın.Peki bu adam 30 a yakın albüm çıkardı.Eee 120yi de 30a bölelim,bu adam ortalama bir albümden 4 milyon falan satmış.Hele hele son zamanlarda çıkan hiç bir albümü 4 milyon bile satamamıştır...Peki bu adam müzikal anlamda öldü mü?Yoo...Hala ''Sir''ünvanını taşıyor...Tarkan da Ölürüm Sana'yla 5 milyon adet sattı...Metamorfozla 700 bin sattı diye ''megastar''lığını mı kaybedecek?Ne kadar saçma?Ne kadar absürt bir tavır....

Neyse,metamorfoz bitti...Adımı Kalbine Yaz çıktı...Bu seferde fazla alaturka bulduk...Hoppala!!!Pardon da,Metamorfoz da elektronikti,eleştirdiniz,eee istediğiniz(istediğimiz) Tarkan bu değil miydi?Zaten Tarkan alaturka gırtlağını basabilen en iyi,belki de tek Türk sanatçı değil miydi?Ondan bunu beklemiyor muyduk?E bunu bekliyorduk...Eee şimdi ne oldu!!!Hayır bazen şaşıp kalıyorum yorumları okuyunca...Bir de şey var...Tarkan her albümünde zaten bir çok farklı tarz denemedi mi?Hangi albümü ele alırsak alalım hepsinde 3 yada 3ten farklı tarz var,yok mu?Var...

- Karma : Pop şarkılar var(Gitti Gideli,Her Nerdeysen,Kuzu Kuzu),sufi tarzı şarkısı var(Verme),oryantal - alaturka var(Hüp),Rock var(Uzak),

- Ölürüm Sana : Rock var(Ölürüm Sana,Kır Zincirleri),Dans - Pop var(Şımarık),Arabesk var(İkimizin Yerine)

En iyi 2 albümü denilen albümleri ele almaya çalıştım...Ama,Tarkan zaten bu albümlerindede bir den fazla tarzı denemiş...Denememiş mi?Denemiş..Eee,o zaman niye ''Metamorfoz''kötü yada ''Adımı Kalbine Yaz''vasat?Hayır,cidden merak ediyorum bunları...

Evet,Adımı Kalbine Yaz'da da 3 tane farklı müzik tarzı kullanıldı buyrun:
    Adımı Kalbine Yaz(Arabesk),Usta Çırak(Elektro Pop yada R&B diyebiliriz),Kayıp(Pop)...
    Yanlış mıyım?Metamorfozda da böyle...Peki o ilk albümlerinde ki adam gitti,bir anda başka birisi mi geldi?Hayır...Reenkarnasyona hayatta inanmam...Böyle bir şey olamaz...

Hadi,şarkıları geçtim,bir de şarkı azlığı da tartışılıyor...8 şarkı...Neyinize yetmiyor?
    Tarkan zaten ne zaman 16 şarkılık Serdar Ortaç gibi,gümbedegüm bir albüm yaptı ki?
    Evet,Ortaçın şarkıları güzeldir/ya da değildir,seversin/sevmezsin,bu değil...Ama 16 şarkının 14 ü bir birine benzeyen şarkılar...müzik kulağın çook az bile olsa,bunu hissedebilirsin...diğer 1 şarkısı güzeldir yada değildir...1 şarkısı da zaten yurtdışından almıştır bi sanatçıdan yani böyledir...16 şarkılık albüm çıkaran Serdar Ortaç'ın 2010'da çıkan ''Poşet''şarkısını yolda görsen herkese sorsan örnek veriyorum şu an,10 insandan 3ü hatırlar o da belki...O 3 hatırlayandan da 2 si Ortaçı sevmez,1si sever,o birisinde de müzik kulağı yoktur yani kusura bakmayın...

Tarkanın Dudu albümü de 5 şarkılıktı...Üstelik 1 tanesi Türkü idi.1 tanesine klip çekilmedi,1 tanesi Nazan şarkısıydı...Eee kaç şarkı kaldı?Hiç...Böyle eleştiri olur mu?Peki Dudunun Adımı Kalbine Yazdan artısı,yada eksisi nedir?Yada Metamorfozdan Karmanın farkı nedir?
    Albümün az satmasıymış,avrupada çalınmamasıymış,ödül almamasıymış...Bunlar fos iş...

Zaten 5 yıldır internetten download siteleri var,hangi sanatçıya sorarsanız sorun,müzik piyasası battı der...Eğer dünyanın en çok satan sanatçısı Beatles,Michael jackson yada Madonna hiç farketmez,bu gün Türkiyede yaşasalar,10 bin bile satamazlar!Emin olun buna.

Amerika,sanatçılarına önem veriyor...Onları - iyi yada kötü olmalarına rağmen - pohpohluyorlar,starsın,dünya starısın,öylesin böylesin,eee tabi büyük tirajlar da geliyor...Tarkan'a biraz yahu,çok bir şey istemiyorum ki,çok az daha değer verse ülkemiz,Tarkan Grammy bile alır...Bunu şaka mahiyetinde algılamayın ciddiyim...

Madonna,dünya müzik ödüllerinde Britney''le dudak dudağa öpüştü...Magazinler''dünya starı madonna sahnede öpüştü''dedi...Yanlış mıyım?Tarkan,erkeği tabii ki öpmez...Yada öpmesi mi lazım?Dünya starı olması için?Ne kadar mantıksızca...En küçük bir şeyden,yahu Tarkan'ı alkollü bardan çıkarken görseler(ki ben 20 yıldır Tarkanın herhangi bardan çıkarken bile görmedim,hadi çıktı diyelim,hani senaryo bu),''Şarkıcı Tarkanın şok görüntüleri''diye manşet düşerler...Yanlış duymadınız,ŞAR KI CI...bunu Türkiye medyası çok iyi yapıyor,yabancıları pohpohlayalım,Türkleri aşağı çekelim...

Türklerden ve Müslümanlardan korkuyorlar dünya...Aman dünyaca ünlü Müslüman birisi çıkmasın...Niye çıkmasın?ama neden anlamıyorum...Farklı örnek olacak ama,müslüman 15 tane futbolcu var,yabancı...Ribery,Abidal,Henry...bunların hepsini unutturmaya çalışmıyorlar mı bize?Oysa ki bu saydığım 3 futbolcu bence dünyanın en iyi futbolcusu(!) olan Messiden kat kat iyi...Müzikten örnek verelim...Michael Jacksonın bir abisi müzisyendir,ve müslümandır...Son zamanlarda yaptığı bir şarkı duyabildiniz mi?Yok...Çünki niye ''O müslüman''diyip aşağı çekmeye çalışıyorlar ve sanatını,sporunu,siyasetini neyse işte engellemeye çalışıyorlar...O şarkıcı müslüman,belki bizim sanatçılarımızdan daha fazla satar,o futbolcu müslüman,belki Messi'yi,veya Ronaldoyu geride bırakır...Eee öyle bir anlayış olursa kafalarda böyle olur...

Ama buna rağmen,Türk ve Müslüman olan TARKAN ve bir kaç tane daha önemli isim işte Barış Manço,Mesut Özil gibi ülkemizi yeterince tanıtmaya çalışıyorlar,çalıştılar...

Ben derim ki :Karalamalara artık bir son verip,bakalım,tamam Tarkan kötü albüm yaptıysa yine şurası kötü olmuş hani 3.44 ila 4.01 arası daha iyi olabilirdi,ben olsaydım gitar değilde keman çalardım gibi eleştiriler olsun da,''Bu ne yaa,fos bir albüm,berbat!Tarkanın en kötü albümü''diye eleştiriler olmasın...

Ve ben,bir zamanlar Metamorfozu eleştiren ben,eleştirdiğim için hayır,eleştirdiğim için değil seviyesizce eleştirdiğim için başta TARKAN ve ekibinden(çünki bu bir ekip işidir,Ozan,Can Şengün,Alp Ersönmez daha bir sürü sanatçı var,bir albümde en az 40 kişi çalışır bu tek Tarkanın işi değil)ve TarkanColldan özür dilerim...

Bundan sonra birlik olma zamanı!
    Haydi,diğer albümle,Tarkan'a,bir çok ödüller aldıralım,hem yerli hem yabancı piyasalar tarafından en çok satan albüm olsun,en azından dünyaca ünlü CNN gibi kanallar tarafından adı geçsin yani iyi olarak... Çok şey istemiyorum.

Tarkan bunları yapabilir...

Sevgiler!
    Yollarıma çıkma, çıkarsan hiç acımam...
    Gözlerime bakma, bakarsan dayanamam!
    Bilirsin sen beni, ne çok sevdim seni,
    Ah, seni bekleyeli, belki, on dört bahar geçti!

Tüm Şarkılar Ezberinde soheyla320 is just really nice
    Tecrübe Puanı
    12
    Sonucta farkli bir tarz denemek istedi bu risk alma tarafini seviyorum en azindan ayni seyleri yapmiyor o yuzden daha yapici elestiri daha makul ve o her zaman megastar hem kisilik olarak hem sanatci

Tarkan Koleksiyoncusu twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight has a reputation beyond repute twilight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    29
    Ben bir şeye daha değinmek istiyorum aslında yeni konu açacaktım,ancak konunun dışına çıkmadan yazdığım bir yazı olduğu için bu konunun dışında farklı bir konu açmak istemedim...Gerekirse adminlerimiz moderatörlerimiz konuyu taşıyabilirler...Birazcık ta uzun yazı oldu...Ülke olarak okumayı,pek hatta pek değil hiç sevmeyen ülkeyiz...Bir gazetenin sadece spor sayfalarını - ki o da sevdiğimiz futbol takımının haberi varsa - ve 2. sayfadaki magazin haberlerini inceleyip,''Aman beee bi halt bulamadım yine haberlerde''diyip,TV'lerdeki haberleri veya internette çıkan ''Son dakika''haberleri adeta apayrı,daha önce hiç bir gazeteye basılmamış gibi ''Aaaa öyle mi oldu?''diyerek,şaşırdığımız bir ülkemiz var.
    Mesela,17 Ağustos 1999 depremini,yıllar sonra Türkiye'ye gelipte(atıyorum,yurtdışında yaşayan birisi Türkiyeye tamamen dönüyor)tvde gören birisi diyor : ''Aaa ben bu haberden tamamen alakasızdım''...Eee gazete okudun mu?Şu an Türkiye'deki tüm gazeteler 17 Ağustos'u yazdılar o gün,tek Türkiye'de kiler mi?Dünyanın en iyi kanalları CNN,BBC son dakika gösterdi,dünyanın en önemli gazeteleri yayım yaptı ve Türkiye'ye Türk olmayan hatta Türklerin azınlıkta olduğu belkide hiç yaşamadığı 60 ülkeden yardım geldi...Çin,Japonya,Rusya...Eee sonra diyorlar niye böyle böyle konuşuyorsun...Önce sen kendi devletini ve geçmişini bileceksin,bileceksin ki başka ülkelerin geçmişini de öğreneceksin...Şu an Amerikada ki insanların hiç biri,Türkiye'nin yerini konum olarak bilmiyor...Hayır,bunu şaka yada,espri mahiyetinde algılamanızı istemem.Türkiye'nin ingilizce biliyorsunuzdur Turkey...Ve Turkey iki anlam içeriyor...Birisi Türkiye,birisi hindi.''do you know Turkey''diye sorsanız şu an çoğu amerikalıdan:''Yes i love Turkey food and chiken food...''gibisinden bir cevap alırsınız...Yani düşünün ne haldeyiz;neyse,konuyu fazlası ile dağıttım:Kusura bakmayın...Buyrun yazım:

Yahu bir de şu var:Hani Tarkan'ın Metamorfoz albümünde ki şarkıları elektronik bulduk tamam,beğenmedik tamam,albüm üzerine pek durulmamıştı tamam ona da neyse derim de...Abi,albümün kartoneti bile eleştirildi yahu...Takım elbise giymiş,saçlarını 3 numaraya vurdurmuş ve böyle ellerini beline koyarak poz vermiş diye adamı adeta Justin Timberlake 2 yaptık...Bu ne mantık?Böyle bir mantık var mı?Dünyada ilk saç traşını olup,takım elbise giyen adam Justin midir?Eh artık o zaman Justin takım elbiseyi de bulmuştur...Hatta belki bizim Terzi Birol ağabey'in yıllar önce ölmüş terzi dedesidir...İster inanın,ister inanmayın benim ya 1995de ya 1996da bir düğünde(daha bebekken)çekilmiş takım elbiseli kıyafetim var...Tarkan,Justin'den çaldıysa,Justin'de benim tarzımdan çalmış...Yanlış mıyım?Justin Timberlake çok başarılı bir söz yazarıdır,çok başarılı bir müzisyendir,sesi güzeldir...Bunları ben değil,dünyaca ünlü müzisyenler söylüyor...Çok başarılı bir grafiği var ve şu an dünyadaki çoğu erkek dünya starından iyi bence...Ancak,Tarkan sahnelerde şarkılar söylerken,kendisi daha uzaktan kumandalı arabasıyla oynuyordu.Tarkan 1991 yılından beri müzik piyasasını avucu gibi bilir,hangi sanatçı ne kadar albüm satmış,hangi tarzı söylüyor,hangi sanatçı hangi sanatçıyla düet yapmış?Hepsini bilir.
    Justin Timberlake çok başarılıdır,tamam,sesi iyidir kabul,ancak piyasada olduğu yıl sayısı,10 yıl.Tarkan 10 yıl evvel,10.sanat yılını doldurmuş,11.sanat yılına girmişti.Bir de şu var ki:Diyorlar ya,Tarkan Justin'in müziğinden etkilenip,Metamorfoz'u çıkardı.İyi tamam,Metamorfoz 2007'de çıktı,Justifield 2002'de çıktı,kabul.Tamam da,Tarkan'ın 2001'de çıkan,tamamen pop dışı,elektronik bir şarkısı olan ''Uzak'' şarkısı yok muydu?Tamam,diyelim onu da Justin'den esinlendi(esinlenemez ya,Justin piyasada daha yok ya,ama hadi diyelim,Justin'in albüm çalışmalarında Tarkan yada ekibinden birisi de bulundu varsayalım),ya 1997'de tüm dünyayı sallayan ''Ölürüm Sana''adlı albümün ''Gecemin Ürkek Kanatları'' ne oluyor?Turgut Berkes bu şarkıyı da mı arakladı?Bu ne düz mantıktır...Ama bu sefer,Justin'den çaldı diyemezsiniz ki...Justin 15 yaşındayken mi Justifieldi çıkardı...Yapmayın gözünüzü seveyim.Evet,Justin'in daha önceden bir grupla çalıştığı doğru.Ancak o grubun müzik kökeni Elektronik değil ki...Dans - Pop,hadi hatırınız için teen - pop olsun...Peki,şimdi geldiğimiz nokta nedir?Justin'in müziği ayrı...Tarkan'ın müziği ayrı...Tarkan,bu güne kadar bir çok yerli ve yabancı albüm çıkardı...Pop okudu,rock okudu,Türkü okudu,Türk Sanat Müziği okudu,R&B okudu,elektronik pop okudu,elektronik müzik okudu,hatta hiç kimsenin harcı olmayan Jazz(caz)müziği bile okuyan sanatçılardan birisidir Tarkan...Justin,sesi güzeldir,yakışıklıdır,iyidir hoştur...Peki tarzı olan R&B ve Pop'un dışına çıkmış mıdır?Justin Timberlake'in 2 albümü de bende var,orijinal değil ama mp3 olarak dinliyorum...Ve bazen diyorum ki ''İyi ki de mp3 dinliyorum yahu'' Evet,adamın sesi güzel,ama tarz hep aynı.
    İsterseniz Justin'in 2006 yılında çıkan Future/Sex/Love Sound adlı albümünü dinleyin.Albüm güzel,tutarsınız ancak bundan 10 yıl sonra hatırlanacak bir albüm mü?Değil...SexyBack,My love,Summer Love ve/ve ya What Goes Around... hepsi bir biriyle bağlantılı müzikler...Evet,hepsi farklı duruyor,ama aynı tarz...İçinde çalınan,varsa enstürman yoksa kullanılan mixler bile aynı.Oysa Tarkan'a bir bakalım.''İkimizin Yerine''ağır bir arabesk,''Gecenin Ürkek Kanatları''elektronik müzik,''Kır Zincirlerini''rock,''Şımarık''dans - pop,''Delikanlı Çağlarım'' pop,hiç bir biriyle alakalı bir şarkı görebildiniz mi?Ben göremedim.Zaten ancak bir dünya starı,yada çok çok iyi bir müzisyen,Şımarıkla,İkimizin Yerineyi,yada Delikanlı Çağlarımla,Kır Zincirleriniyi aynı albüme koyabilir.Bu bir profesyönel işidir.Tarkan'ın hangi albümüne bakarsanız bakın,9 albümünde de farklı soundlar denemiştir.Hatta bırakın albümleri,''Kuzu Kuzu''single'ını açın son ses dinleyin.Aslında 1 şarkı var,ama 5 versiyonu var.Orijinali dans pop içeren,hiç alaturka olmayan,pop müzik şarkısıdır...Akustiği,alaturkadır.Diğerleri apayrı müzik tarzları içerir.
    Tarkan bu gün,dünyadaki hemen hemen her tarz müziği okur,hiç sevmem belkide hiç dinleyemeyeceğim bir tarzdır ama,Klasik Müzik okur,Dubstep okur,R&B okur,Jazz okur,Pop okur,Rock okur,TSM okur...Bu liste sonsuza dek uzar,okuyamayacağı müzik tarzı ya yoktur,ya 1 adettir.O tarzı da zaten Tarkan okumaz,bakın okumaz diyorum ama ''Okuyamaz'',diyemem.Çünki eğer isterse onu da okur,ve layıkıyla başarır.
    Ancak Justin Timberlake'i ben açıkçası Türk Sanat Müziği okurken göremedim.Siz gördünüz mü?''Çalsın sazlar çalsın bu gece/Alaturka başlasın...Vur usta tamburun tellerine/Hanendeler çağlasın...'' Eğer bu şarkıyı bir kelimeyi bile yanlış okumadan söyleyebilirse,kendisinin şu ana kadar göremediği Türkiye'den en lüks ödülleri,hediyeleri vereceğim.Ama hiç sanmıyorum bunu yapabileceğini.
    Ne diyordum en başa getiriyorum konuyu ve artık yavaş yavaş sonlandırıyorum : Tarkan hiç bir şekilde hiç bir müzisyenden etkilenmeden Metamorfoz'u yapmıştır.Şayet,etkilense bile,ben burada yanlış bir şey görmüyorum ki,Justin'de tarz olarak,Madonna'dan Michael'dan daha da bir çok yabancı grup veya sanatçıdan etkilendiğini röportajlarında dile getirmiştir.Cümlemi başa sarıyorum,etkilense bile,Tarkan'ın yaptığı daha zor ve daha iyi şeydir.Burası bir Müslüman ülke,Müslüman ülkede salyangoz satmaya benzer,şarkı söylemek,dans etmek...Justin'se hem Hristiyan,hem de Hristiyan bir ülkede yaşıyor.Evet,müzik dinlemek yada söylemek günah değildir;ancak sizce,bir çok erkeğin,sarıklı,sakallı,emekli ve dindar,bir çok kadınınsa kapalı,dinine düşkün,laik olanların bile diz üstü etek giymediği,giyemediği bir ülkede mi şarkı söylemek daha zordur;yoksa %70'i kısa şortla gezinen,erkek - kadın bir çoğu küpeli,dövmeli,piercingli,ağzında cikletle dolaşan,yarı çıplak kadınların gezindiği Amerika da mı?Eğer bu gün,Türkiye'yi yurtdışında tanıyorlarsa,Tarkan sayesindedir.Eğer Tarkan Arabistan,Hindistan gibi 3.dünya ülkelerinden birisinde doğsaydı bile,ülkesini en iyi şekilde temsil etmiş,hatta o ülkeyi belki 2.belki de 1.dünya ülkesi yapmıştı.
    Oysa ki biz(evet kendi adıma da konuşuyorum),Tarkan'ı yaptığı başarılar yüzünden,yüceltmemiz gerekirken,
    bir anda silip at(a - bili)yoruz..Yazık...Bu gidişle,3.dünya devleti olmaya devam edeceğiz,ve AB'ye hiç bir zaman giremeyeceğiz...Elimizdeki kıymet(ler)i bilmemiz gerekir...Tabii ki,onlar elden gitmeden...
    Yollarıma çıkma, çıkarsan hiç acımam...
    Gözlerime bakma, bakarsan dayanamam!
    Bilirsin sen beni, ne çok sevdim seni,
    Ah, seni bekleyeli, belki, on dört bahar geçti!