tarkancoll.com foto galeri foto galeri foto galeri video mp3 player iletisim
tarkancoll.com facebook sayfamız twitter sayfamız foto galeri video sayfası mp3 player iletişim

+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Metamorfoz yasinenessahin has a spectacular aura about yasinenessahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17

dikkat Çıkış Parçası - Değişim

Bir şey dikkatimi çekiyor hem de fazlasıyla; son albümlerdeki çıkış parçası eksikliği.
    Sırasıyla Tarkan'ın Türkçe albümlerinin çıkış şarkıları; Kıl Oldum, Şıkıdım, Şımarık, Kuzu Kuzu, Dudu, Vay Anam Vay ve Adımı Kalbine Yaz (Ozinga Club Mix). Bu listede son 2 bana göre 'çıkamamış' çıkışlar. Nedenleri şöyle; Metamorfoz hazırlanırken Vay Anam Vay, albümün Çıkmasına yakın Tarkan'ın birdenbire yazıp, Hazırladığı ve son anda albüme koyduğu bir şarkıydı. Yani aslında başka bir şarkıyla (muhtemelen Dilli Düdük olurdu) çıkacaktı. Çıkış için 2 şarkıyı kıyaslarsak tabii ki Vay Anam Vay. Ama diğer çıkışlarla Vay Anam Vay'ı karşılaştıramayız bile. 'Patlayacak' bir şarkı adayı değildi ve nitekim patlamadı. Konserler hariç. Oranın havası bambaşka. Hatta konserlerde dinlemeyi en çok sevdiğim, beni en çok eğlendiren parça. Ama normalde dinlerken başka. Sözleri dillerde dolaşacak tarzda değil. Müzik altyapısı zaten çoğumuzun eleştirdiği üzere elektronik. Yani bir çıkış parçası için gereken özelliklerer sahip değil. Ve son albümün adını belirleyen Adımı Kalbine Yaz. Parçanın normal versiyonu dinlediğim kadarıyla inanılmaz derecede güzel, muhteşem bir alaturka. Hatırlarsanız çıkış Acımayacak deniyordu. Acımayacak içinse ''Şımarık'ı sallayacak'' yorumları falan... Ama parçanın demosu bile çıkış için uygun olmadığı izlenimini verdi bana. Tam anlamıyla hit bir parça ama çıkış olamaz. Belli ki bu eksikliği görüp tercihi Adımı Kalbine Yaz'ın biraz daha hareketlisi Ozinga Club Mix'ten yana kullanılmış. Bu hali de çok güzel aslında. Başka uygun şarkı olmayınca bunu çıkış olarak seçtiklerini düşünüyorum. Ama ''zorlama'' bir çıkış olmuş bu bence. Kısacası son 2 albümün çıkışlarını, istediğim özellikleri taşımadığı için yetersiz buldum. Daha hareketli, daha oynak, daha dillere dolanacak parçalar 'önceden' belirlenip (son anda albüme ilave şeklinde değil) yapılmalıydı. Çıkış olayı bir 'Tarkan albümü' için çok çok önemli.

DEĞİŞİM

Tarkan bu albümde; yaşının olgunluğuna daha uygun olan biraz daha yavaş, orta tempolu şarkılara ağırlık verme... gibi bir strateji izliyor gördüğüm kadarıyla. Bu değişim de son albümlerde vazgeçilmez olan değişimlerinden. Belli bir oranda da güzel. Sevdanın Son Vuruşu buna en güzel örnek. Ama değişimlerde yapması gereken 'kısmen'di. Metamorfozda bu değişim 'kısmen' değil biraz 'komple' oldu. Metamorfozda komple elektro, Adımı Kalbine Yazda 'komple sayılabilecek' bir orta tempo hakim. Bu stratejiyi gelenek + yenilik şeklinde deiştirmesi gerekir diye düşünüyorum. Yani ben yenilikçi Tarkan'ın yanında, her döneminde 'bomba' şarkılara sahip öncelerdeki o Megastarı da görmek istiyorum artık. Son albümlere gelen ve gelmesi muhtemel olan eleştirilerin yegane sebebi '' komple yada komple denilebilecek çoğunlukta '' bir değişimin yaşanmasıdır.

27.07.2010

albüm hakkındaki önyargılarımı kırmaya başlıyorum her albümde olduğu gibi önceden Tarkan'a yüklenirim sonra çok severim şarkılarını. demlensin biraz daha tapıcam bu albüme. yorumlar arası farklara bakın :D

29.07.2010 - 01:18

acımayacak'a bayıldım kesinlikle çıkış parçası olmalı.

30.07.2010 - 10:05
    Konu yasinenessahin tarafından (30-07-10 Saat 11:05 ) değiştirilmiştir.

Dudu Dilli haskimm will become famous soon enough
    Tecrübe Puanı
    16
    maaalesef katılmıorum sana ''vay anam vay'' gerek muzık altyapısı gerek kalıtesi,soundu turkıyede yapılmıs en iiii şarkıların basında gelır adımı kalbıne yazı deeerlendırmek ıcınse cok erken ama demosu bıle yettı bana

Konserde En Önde denizarya is a splendid one to behold denizarya is a splendid one to behold denizarya is a splendid one to behold denizarya is a splendid one to behold denizarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    19
    vay anam vay hit olmus bir sarki..okadar listelerdeyi..albümde cok iyi sattii...elestirmenler albüm tutmadi dedi ama dogru degil bu ki

Dudu Dilli schumaer is on a distinguished road
    Tecrübe Puanı
    15
    ya bi şarkıları dinleyelim öyle konuşalım,dudunun sadece nakaratını dinleseydin de böyle konuşurdun muhtemelen,albümde birden fazla çıkış parçası olabilcek şarkı var bence.. vay anam vay türkiyeye gelmiş en ii şarkılardan biridir,tutmadı demişsin ama sen türkiyede yaşamıosun galiba,haftalarca 1 numara oldu o şarkı

Konserde En Önde fatihvefatih is on a distinguished road fatihvefatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    16
    Vay Anam Vay evet Tarkan'a yakışacak ölçüde güzel değil, benimde konserlerde en eğlendiğim şarkı Vay Anam Vay ama gerçek bir çıkış şarkısı olamadı maalesef, inşallah bu albümünde hangi şarkıyla çıkarsa çıksın bir Kuzu Kuzu etkisi yapmasını can-ı gönülden diliyorum umarım şarkının tamamını dinlediğimizde bu etkiyi yapacağına şahit oluruz ve bu etkiyide yapar!!

Tarkan Aşığı DaLy has a spectacular aura about DaLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    17
    Yazı ancak albümü dinlendikten sonra değerlendirilebilir ancak bence Vay anam vay Dudu şarkısından kat be kat daha iyi bir şarkıdır.Geriye dönüpte geçmişte yapılan şarkılara bakıldığında(Kimdi,Kır zincirlerini,Kış güneşi,Unut beni,Gül döktüm yollarına)ve hatta bu şarkıların çıkış şarkıları olmadığını düşünürsek son iki albümde bende hissedilir bir düşüş olduğunu kabul ediyorum.

Amma velakin yeni albümden çok umutluyum çünkü Tarkan bilindiği üzere son zamanlarda zor dönemler geçirdi ve o dönemler yeni şarkılarda fazlasıyla hissedilicek gibi..
    Konu DaLy tarafından (28-07-10 Saat 04:23 ) değiştirilmiştir.
    Uçmasam da göklere
    Bir kuş olsam pencerede
    Perdeyi kapatsan da
    Ben seninle

Bir ses buldum isminde
    Bir renk buldum yüzünde
    Bu bir zaman denizi
    Biz nereye