PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eyvahlar olsun''Bu gerçekden de üzücü bir haber ''Tarkan’ın esin kaynağı çokmuş''

szr67
14-10-08, 12:16
http://img523.imageshack.us/img523/539/4156iw5.png (http://imageshack.us)
http://img523.imageshack.us/img523/4156iw5.png/1/w390.png (http://g.imageshack.us/img523/4156iw5.png/1/)

Geçen hafta Tarkan’ın “Dilli Düdük” şarkısına çektiği klibin bazı sahnelerinde Alex Gaudino’nun “Destination Calabria”sının klibinden esinlemeler olduğunu yazmıştım. Meğer tek esin kaynağı o değilmiş

TARKAN’IN “Dilli Düdük” klibinin bazı sahnelerinde Alex Gaudino’nun “Destination Calabria”sının klibinden “esinlenmeler” olduğunu yazdığım için Tarkan hayranı olan veya olmayan birçok okurdan mektup aldım. Bazıları benzerliğin o kadar da fazla olmadığını belirtirken, Uğurcan Kara adlı okur “Dilli Düdük”ün tek esin kaynağının “Destination Calabria” olmadığını, çeşidin artırılabileceğini söylemiş.

KARA, “Tarkan’ın klibi keşke bir tek ‘Destination Calabria’dan çalıntı olsaydı. Bunu izleyince şok olacaksınız” demiş ve bir link yollamış. http://www.youtube.com/watch?v=rnvYBtZ NowU link’ine tıklar veya Youtube’da “Boost Mobile Anthem Where You At?” diye ararsanız “Dilli Düdük”ün diğer esin kaynağına ulaşabilirsiniz. Bu bir cep telefonunun reklam filmi.

http://img75.imageshack.us/img75/9168/545qe4.png (http://imageshack.us)
http://img75.imageshack.us/img75/545qe4.png/1/w509.png (http://g.imageshack.us/img75/545qe4.png/1/)
http://img75.imageshack.us/img75/6033/654ku7.png (http://imageshack.us)
http://img75.imageshack.us/img75/654ku7.png/1/w316.png (http://g.imageshack.us/img75/654ku7.png/1/)

http://www.milliyet.com.tr/Cafe/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=cafe&KategoriID=&ArticleID=1002753&Date=14.10.2008&b=Tarkanin%20esin%20kaynagi%20cokmus&ver=05

yorum:klib'i izledim tarkanın eline kumanda alış tekniği zencinin eline telefon alış tekniği ile birebir..tarkan çalıştığı insanları bir kez daha dikkat etmeli diye düşünüyor..aşırı derecede aynı teknik ve kurgu kullanılmış..:16:

aliyaşar
14-10-08, 14:01
gerçekten de birebir aynı.çok şaşırtıcı doğrusu.acaba tarkanın bundan haberi varmıydı?eğer yoksa durum çok kötü;ama haberi varsa durum daha da kötü.
tarkanın kimseyi taklit edeceğini sanmam;ama bakalım tarkandan bi açıklama gelicekmi. haber için teşekkürler.

Ozz
14-10-08, 14:07
buna üzüldüm işte. Kalkıp aksini savunmaya da gerek yok gözle görülüyor. Bu durumda Ozinga'nın hakkını vermek gerek. Bu klibi savunurken sadece belirli kaynakları göze almışım. Bu gerçekten de kötü bir haber. Şuan üzüntünün de ötesinde kızgınlık var. Suç salt Tarkan'ın değil tabiki çoğunlukla yönetmenin. Yönetmen haberim yoktu diyemez. Görüntüler tesadüf olamayacak kadar aynı. Yönetmeni haberi var da böyle birşeyi yapıyorsa ayıp. Tarkan'ın araştırmadan bu projeye ortak olması da bence bir hata. Bu esinlenme olayını aşmış bire bir araklama olmuş. :13: Bu da bize bir ders olsun.

Demek ki neymiş. Herşeyi öyle körü körüne savunmayacak mışız.. SÖZ KONUSU TARKAN OLSA BİLE...:11:

Bu habere tek eleştirim bu klibi Tarkan çekmiş gibi bahsetmesi. Yönetmeni de haber yapmalı. Hatta daha çok yönetmeni ama Tarkan'ın da büyük hatası var o konuda haklı.

SEA
14-10-08, 14:15
Bence de çok üzücü bi durum:6: :6:
bi de bu klip için 3 aylık bi çalışmanın sonucu denmişti :16: :16:
Tarkan ne diyecek bakalım illaki bi açıklama yapar diye düşünüyorum , yapmasıda lazım zaten...

tarkaseksüel
14-10-08, 14:16
vallads benzıyor yaaaa offf n kotuuuu bizde turkıya de de bol seyler yapılabılıyor diyorduk halbuki öyle değilmişşs

x_y_z
14-10-08, 14:18
anaaaaam..! tipatip ayni kareler..calinti resmen..! ehh Tarkan sacma sapan
yönetmenlerle calisirsan olacagi da budur..tüm kanallarda 1 numarasin ama
klibi yapani önce bi arastir ya..git Metin arolatla calis artik uslan be Tarkan..

szr67
14-10-08, 14:35
bunun mantıklı bir açıklama yapılacağını sanmıyorum hittmüzikden özendik bözendik klibi arkadaş tavsiye etmişti bizde alıntıları kullandık...gibi bir açıklama anca onlara yakışır..bu haberden sonra tarkanın megastar ünvanın üstünden alınması gerek popstar olarak..kalması en mantıklısı tarkan bu haberden sonra gözümde sadece bir popstar ve iyi bir ses sanatçısı hiç ama hiç hafife alınacak bir haber değil..bu konuyu araştıran gerçek gazeteciyi kutlamak istiyorum bizlere gerçeklerle yüzyüze getirdiği için..

murat onbul tarkan ile yıllardan beri çalışan ekibinde var olan bir insan..
kıvanç barıönü ile bu konularda çalışmalı o bu işleri piri..sanırım görsellerde kıvanç beyle çalışıyorlar..led lerde animasyonları kıvanç bey hazırlıyor diye biliyorum..

bu haberden sonra olağan üstü toplantı yapıp bağzı ekipde çalışan kişilerle yollarını ayırlamalı..yoksa ilerisi kötü..:16:

**MegaStarkan**
14-10-08, 14:41
Konudaki YouTube linki calismiyor.
Video'yu izlemek isteyenler: http://www.youtube.com/watch?v=cFkBtTFyupM
Buda birinci video'nun diger bi' versiyonu: http://www.youtube.com/watch?v=rnvYBtZNowU

Birinci Video'da "gemiyi" gördügümden sonra gercekten calinti olduguna inandim.
Alex Gaudino'un klibi hakkindaki yapdigim yorum ama hala aynidir.
Bu reklam'da gercekten kanitlar var... inkar edemeyiz.
Tarkan'in bildigini sanmiyorum.

Megastar ünvani alinsin demis biri... Tarkan o ünvani klipleri icin almadi.
Herkesin basina gelebilir bu tür olaylar. Dünyaca ünlü olan sarkicilarin bile...
Sinirliyiz diye sacma yazilar yazmanin anlami yok.

szr67
14-10-08, 14:58
Buda birinci video'nun diger bi' versiyonu: http://www.youtube.com/watch?v=rnvYBtZNowU

Herkesin basina gelebilir bu tür olaylar. Dünyaca ünlü olan sarkicilarin bile...
Sinirliyiz diye sacma yazilar yazmanin anlami yok.

saçma birşey söyledğime inanmıyorum dünya'da parmakla sayılabilecek kaç tane dünya starı var tanınmış isimler

1-michael jackson
2-madonna
3-britney spears
4-justin timberlake
5-jennifer lopez
6-beyonce
7-Rıcky martin
8-Enrique Iglesias
9-Mariah Carey
10-Christina Aguilera

bu insanlar dünya müzik piyasasının tartışılmaz yıldızlar..dünyanın her bir yanına büyük çapta turneleri var.Bu isimlerin hangisinde çalıntı yalan haber duydun..bugün tarkan şu saydığım isimlerin hepsine kafa tutacak bir sanatçı uluslararası bir ekiple çalıştığın sürece kafa tutabilirsin..oda tarkan'nın arkasında yok hep mütevazilik hep canım cicim'le olacak işler değil..bunlar.bu yola baş koyduysan ki tarkanın bu yola baş koydunuğunu sanmıyorum.kaprisin havan üst seviyede olmalı..megastar-diva gibi isimleri basın buldu..halk dünya starından anlıyo anca..bu klip tarkan'a geleceği için uyarıdır..

MassConfusion
14-10-08, 15:00
aynen ya görüntüler birbirine çok benziyor

nofear1158
14-10-08, 15:03
Megastarkan sana katılıyorum ama bi açıklama da yapılması gerekir.çünkü bu çok talihsiz bi durum bence.bi de reklam filminin ne zaman çekildiği belli mi?

SEA
14-10-08, 15:17
O kadar da acımasız olmayın ya , megastarlık unvanı alınsın falan diye , bide Tarkan 'ı dinleyelim bakalım....

didar
14-10-08, 15:23
bencede tarkanı bir dinleyelim hemen ön yargılı olmayın
ama gerçektende tıpa tıp aynısı

tarkaseksüel
14-10-08, 16:05

Sinirliyiz diye sacma yazilar yazmanin anlami yok. bu yonetmene ulaşmak için bı e posta adresı aradım ama bulamadım kenan eger en bulabılırsen bana yollar mısın bı soralım bakalım nıe bole bişey yapmışş ??? hesap sormak lazımm yoksa bunu haketmeyen insanların başı yanıyorr :13:

**MegaStarkan**
14-10-08, 16:27
saçma birşey söyledğime inanmıyorum dünya'da parmakla sayılabilecek kaç tane dünya starı var tanınmış isimler

1-michael jackson
2-madonna
3-britney spears
4-justin timberlake
5-jennifer lopez
6-beyonce
7-Rıcky martin
8-Enrique Iglesias
9-Mariah Carey
10-Christina Aguilera

bu insanlar dünya müzik piyasasının tartışılmaz yıldızlar..dünyanın her bir yanına büyük çapta turneleri var.Bu isimlerin hangisinde çalıntı yalan haber duydun..bugün tarkan şu saydığım isimlerin hepsine kafa tutacak bir sanatçı uluslararası bir ekiple çalıştığın sürece kafa tutabilirsin..oda tarkan'nın arkasında yok hep mütevazilik hep canım cicim'le olacak işler değil..bunlar.bu yola baş koyduysan ki tarkanın bu yola baş koydunuğunu sanmıyorum.kaprisin havan üst seviyede olmalı..megastar-diva gibi isimleri basın buldu..halk dünya starından anlıyo anca..bu klip tarkan'a geleceği için uyarıdır..
Biraz gercekci olmani tavsiye ediyorum. Saymis oldugun kisilerin cogu dünya yildizi ve onlarda tabii ki bu tür olaylar yasamistir. Kimsenin gecmisini simdi aratiramam, yoksa yazardim. Tarkan'la kiyaslamak yanlis olur. Kafa tutup tutamadigi ayri konu... bu vakit'den sonra Tarkan'dan kendini kanitlamis dünya yildizlara karsi "kafa tutmasini" beklemek hayal güclerimi zorluyor.
Tarkan Türkiyenin Megastari, dünyanin degil... ve yurtdisinda yasiyan biri olarakta bunu iyi biliyorum.
Bana Türkiye'de baska bir aday göster Megastar ünvanini hak edeni... ondan sonra ünvanin kaldirilmasi gerekdigini yaz.

Megastarkan sana katılıyorum ama bi açıklama da yapılması gerekir.çünkü bu çok talihsiz bi durum bence.bi de reklam filminin ne zaman çekildiği belli mi?
Video'lar YouTube'a 2008 Subat ve 2007 Aralik'da eklenmis.
Tarkanin klibi piyasada yokken.

bu yonetmene ulaşmak için bı e posta adresı aradım ama bulamadım kenan eger en bulabılırsen bana yollar mısın bı soralım bakalım nıe bole bişey yapmışş ??? hesap sormak lazımm yoksa bunu haketmeyen insanların başı yanıyorr
Aramama neden yok... hersey ortada.
Bundan sonra Tarkanin isi. Hesap sormak haddime degil.

tarkaseksüel
14-10-08, 16:31
Biraz gercekci olmani tavsiye ediyorum. Saymis oldugun kisilerin cogu dünya yildizi ve onlarda tabii ki bu tür olaylar yasamistir. Kimsenin gecmisini simdi aratiramam, yoksa yazardim. Tarkan'la kiyaslamak yanlis olur. Kafa tutup tutamadigi ayri konu... bu vakit'den sonra Tarkan'dan kendini kanitlamis dünya yildizlara karsi "kafa tutmasini" beklemek hayal güclerimi zorluyor.
Tarkan Türkiyenin Megastari, dünyanin degil... ve yurtdisinda yasiyan biri olarakta bunu iyi biliyorum.
Bana Türkiye'de baska bir aday göster Megastar ünvanini hak edeni... ondan sonra ünvanin kaldirilmasi gerekdigini yaz.

Video'lar YouTube'a 2008 Subat ve 2007 Aralik'da eklenmis.
Tarkanin klibi piyasada yokken.

Aramama neden yok... hersey ortada.
Bundan sonra Tarkanin isi. Hesap sormak haddime degil. yooo ben kendı adıma sorcamm nıe bole bişe yapmışş bılmıomuymuş bole bı seyıı dıyee

Ozz
14-10-08, 17:22
yooo ben kendı adıma sorcamm nıe bole bişe yapmışş bılmıomuymuş bole bı seyıı dıyee

bence bilmemesi imkansız. Renkler bile aynı mı olur beeee :19:

trkntrkn89
14-10-08, 17:25
türkiyede her klip bööle tarkan olduqu için didik didik ettiklerinden bunlar çıkıo demet akalınada aynı şey olmuştu bunda üzülecek bişi yok tarkan artık ders almıştır,ama megastarada hiç yakışmadı:(

blanket
14-10-08, 17:31
herşey ortada, tarkan'a hiç ama hiç yakışmayan bişey, madonna'nın başına böyle bir şey gelebilmesi ihtimali nedir sizce, tarkan'da aynı ihtimale sahip olmalıydı, olmalı... ama bence bütün suç seçtiği yönetmende değil, verdiği kararda ve tarkanın gerçekten bişey yapıyorlar mı emin olamadığım ekibinde...

szr67
14-10-08, 17:38
bu saydığım isimlerin klipleri kopya ediliyor zaten onların dünya starlığı ortada tarkan ve ekibi fark edilmez zaten ufak bir reklam kim görücekki ordan kopyaladığımızı diyerek yapılmış bişey bu..kesin. bu arada türkiyede dünya'ya açılacak ismi tektir oda hadise dir.tartışılmasız.tarkan'dan daha özverili dünya starlığında,müzik piyasasın da tarkan yıllar önce aldığı ödüller geride kaldı..örnek alıcak şarkıcı ama dünya'ya açılma konusunda ''0'' ..o bir türkiyenin popstarı..

qüccin
14-10-08, 19:31
şaka olsun bu lütfenn:11: :11: :11:

StaR
14-10-08, 19:58
İnanmıyorum ya. Bu nasıl olur gerçekten tıpa tıp aynısı..
İşte bu megastara hiç yakışmayan bir olay bence.
Şu an şok olmuş bir durumdayım. Ama Tarkan'dan da bir açıklama beklemek gerek bence. Açıklamada yapacaktır. Artık Tarkan yönetmenlerini bir kez daha gözden geçirmeli. Bence Tarkan'ın önceden bu klipten haberi vardır. Olmaması imkansız. Yine de ön yargıyla bakmamak lazım. Ama klibin çalıntı olduğu kesinlikle ortada. Oysa ki ne kadar da çok sevinmiştik şimdiye kadar ki yaptığı en güzel bir klip diye. Gerçekten de eyvahlar olsun! Çok üzüldüm..
Haber için teşekkürler...

gülcan
14-10-08, 20:08
Varsın Taklit olsun olsun..
mühim olan şarkıdır sözleridir klib başka bir yerden alıntı olsun sonuca bakalım şarkı sevildi ve tüm müzik kanalarında çalınıyor..radyolarda zaten klb çekilmeden önce çalıyordu..

Yakisikli89
14-10-08, 20:10
Gercekten sasirdim
ha keski tek esinlenme olsaydi.
tipa tip sahneler, hele hele gemiyi ve kumandayi görünce adamin elinde sasirdim
genede lekelememek lazim
sonucta tarkanin klibindede cok emek gecmis. büyük bir ekip calismis. ama
ha keski farkli olsaydi

ama bunu görünce bunu diyemeden gecemiyecegim: 'vay anam vay' dada bazi sahneler lady sovereign' in klibindeki sahneleri andiriyordu..
böyle birseyi görünce o kliptete esinlenme mi vardi diye soruyorum kendi kendime...

tarkanin haberi yok diyenlere söyle bi yanitim olsun:
tarkanin yönetmeni tarkana danismadan ve bunu aciklamadan birseyi cekmemistir. yoksa büyük azar istirdi tarkandan !!
dogal olarak tarkan'inda bu esinlenmeden haberdardir

ama ingilizce bi sarki olsaydi, tarkan kesinlikle böyle birseye izin vermezdi.
demekki pek üstüne gitmemis bu isin, ki bu bana söylüyor ki tarkan bu klipten haberdar!!!

tarkaseksüel
14-10-08, 20:17
Gercekten sasirdim
ha keski tek esinlenme olsaydi.
tipa tip sahneler, hele hele gemiyi ve kumandayi görünce adamin elinde sasirdim
genede lekelememek lazim
sonucta tarkanin klibindede cok emek gecmis. büyük bir ekip calismis. ama
ha keski farkli olsaydi

ama bunu görünce bunu diyemeden gecemiyecegim: 'vay anam vay' dada bazi sahneler lady sovereign' in klibindeki sahneleri andiriyordu..
böyle birseyi görünce o kliptete esinlenme mi vardi diye soruyorum kendi kendime...

tarkanin haberi yok diyenlere söyle bi yanitim olsun:
tarkanin yönetmeni tarkana danismadan ve bunu aciklamadan birseyi cekmemistir. yoksa büyük azar istirdi tarkandan !!
dogal olarak tarkan'inda bu esinlenmeden haberdardir

ama ingilizce bi sarki olsaydi, tarkan kesinlikle böyle birseye izin vermezdi.
demekki pek üstüne gitmemis bu isin, ki bu bana söylüyor ki tarkan bu klipten haberdar!!!bwlkı onunda hbaberı yoktur r

sEçİl
14-10-08, 20:45
ya bız bıle bole yorumlar yaparsak baskaları neler solemezm bncede tarkan klıplarınden dolayı MEGASTAR olmadı o her zaman bırncı talıhsız bır olay sadece ekıbını gzden gecrmelı zaten bu haberden snra tarkanm ne yapıcagını bılır:(

herseyim
14-10-08, 21:20
bencee hic kafaniza takmayin:) ben takmam cunkuu kimseyi dinlemek isdemiyorum;)

tarkaseksüel
14-10-08, 21:22
bencee hic kafaniza takmayin:) ben takmam cunkuu kimseyi dinlemek isdemiyorum;)yalan haber olsa tamam haklısın ama ortada bir gerçek varrr maleseff

hilfa
14-10-08, 21:38
arkadaşlar varsın aynısı olsun tarkan yine bizim tarkanımız,bence tarkanın bi suçu değil tamamen yönetmenin suçu eğer bi suçlu aranıcaksa tabi.bu demektir ki tarkanın güven konusunda etrafındaki kişileri birdaha sorgulaması gerekir.ama ne olursa olsun o bizim bitanemiz:10:

HakanÇelik
14-10-08, 22:54
Pireyi deve yapmanın manası yok arkadaşlar. Tarkan bir kliple "Megastar" olmadı. Bir kliple de "Megastarlık" sıfatını kaldıramayız. Görünen o ki Murat Onbul bu reklam filminden oldukça etkilenmiş. Tamamen aynı teknik kullanılmış. Gönül istiyor ki Tarkan daha özgün kliplere imza atsın. Umarım bundan sonraki çalışmalarında böyle olur. Ama benim için aslolan klip değil, şarkıdır. Yeterki şarkılar özgün olsun, ki öyleler.

tarkantutkunu
14-10-08, 23:03
bu klip te önemli olan mesajın gittiği yer diye düşünüyorum..
hata varsa kabullenilir.

fakat millete aynı şarkıları dinletip dinletip milyonlar götürenler neden arka planta tuttuluyor

tarkan'la ilgili olumsuz bir gelişme oldugunda bunu zevkle manşet yaparlarken birilerinin ekmeğine yağ sürülüyor.

tarkan gibi dans etmeye çalışan kendini büyük star havasında gören insanlarında ismini yazsınlar cesurca..

yazmıyorlarsa ben yazayım

serdar ortaç-kenan doğulu-gökhan özen
hadi biraz takip etsinlerde onlarıda manşet etsinler.

o klipteki havayı ben göremedim birileri için birilerini sevindirmiyorum...

dudu
14-10-08, 23:06
bencede. ayrıca sadece bi kaç bölüm aynı abartmaya gerek yok yani, klibin geneli sözlere oturmuş zaten .ama bundan sonra dikkat edilmeli tabi

StaR
14-10-08, 23:30
Tabiki de arkadaşlar önemli olan şarkı..
Ama klibin de şarkının üzerinde büyük bir etkisi var.
Sizce de öyle değil mi..? Medyaya da büyük bir iş düştü başka birşey değil.. :P

tarkaseksüel
14-10-08, 23:54
arkadaşlar varsın aynısı olsun tarkan yine bizim tarkanımız,bence tarkanın bi suçu değil tamamen yönetmenin suçu eğer bi suçlu aranıcaksa tabi.bu demektir ki tarkanın güven konusunda etrafındaki kişileri birdaha sorgulaması gerekir.ama ne olursa olsun o bizim bitanemiz:10:tabıkı tarkanın suçu yok amaaa sankı butun suc tarkanın mış gibi gösterılıyor zorumuza giden de buzaten onun için bas kaldırıyoruz yok sa hiçbir derdimiz yokk tarkan bizimklıpbizimm

uniqe
15-10-08, 00:30
turkıye nın ılk storyboard cızılen klibi yazıyordu gazetede. yonetmen youtube acıp ekrandan baka baka çızmıs sanırım hehe.

bu arada bence tarkan fanları olarak, tarkan'ı suclamak yerıne. bu calıntı hadısesıne ımza atan murat onbul isimli şahsı eleştirip, ön planda onu yargılarsanız daha güzel olur.

özge
15-10-08, 01:27
turkıye nın ılk storyboard cızılen klibi yazıyordu gazetede. yonetmen youtube acıp ekrandan baka baka çızmıs sanırım hehe.

bu arada bence tarkan fanları olarak, tarkan'ı suclamak yerıne. bu calıntı hadısesıne ımza atan murat onbul isimli şahsı eleştirip, ön planda onu yargılarsanız daha güzel olur.
sana katılıyorum arkadaşımmm bencede tarkanın suçu yok yönetmendee bütün suçç tarkanın haberininn olduğunu bile düşünmüyorumm tutupta klip bunun aynısı olsunn diyecek hali yokyaaa...ama bilemeyizzz tabii işin aslını belkide bilerek öle yaptılar beğendiklerii içinnn amaa bu ihtimall çok küçükk:16:

yigit
15-10-08, 02:00
tarkanın kesınlıkle haberdar oldugunu sanmıyorum bu konudan demekkı cok guvenmıs ama guvenı bosa cıktı malesef hanı bır ıkı sahnesı benzese neyse dıcem de bıre bır aynı ızlerken cok uzuldum..tarkan artık calıstıgı kısılerle ılgılı revızyonu ne zaman yapar bılmıyorum..benim haberim yoktu bende üzgünüm şeklinde bi açıklama yapmasınıda umuyorum ve en kısa sürede yeni klip yayınlansa iyi olur eskisi gibi tarkana has ve özgü güzel bi klip olması şartıyla

Blg
15-10-08, 12:01
Söz konusu gazeteciye attığım mail;

"Ben bir şey demiyorum, yorumu size bırakıyorum. Ha ama artık buna “arak” denebilir mi, emin değilim. Sanırım Tarkan “derlemiş” demek daha doğru. Ne de olsa esinlenilen video sayısı ikiye çıktı.

Var mı artıran?"

Hiç kusura bakmayın ama, yaptığınız yorum art niyetli ise vasıfsız, bilinçsiz ise cahillik kategorisine girecek kadar yersiz olmuş.

Nedenini açıklayayım;

Microsoft'un Vista işletim sistemini kullanırken her hata mesajı aldığında bundan Bill Gates'i sorumlu tutabilecek kadar düz mantıklı olabilen insanlar, "ÇALINTI KLİP" diye tepinip dururken de klibin çalıntı olmasının faturasını Tarkan'a kesiyorlar. Bu yorumunuzla görüyorum ki, bunun başında da siz varsınız.

Vay anam vay! Orijinal sinematografi konusunda acı çeken, kıvranan, bütün sinema sektörü baştan aşağı devşirmelerle ve esinlenmelerle dolu olan bir ülkede Tarkan'ın klibinde iki popo gördünüz diye sevinçten ne yapacağını şaşırdınız.

Hayır sorun Tarkan'ın, Tarkan'ın ekibinin veya bundan kim sorumlu ise onun çalmadığını iddia etmek, esinlenmediğini söylemek değil. Sizin, bir gazeteci olarak Türkiye'deki klip ve reklam filmi sektörü konusundaki şaşırtıcı bilinçsizliğiniz ya da Tarkan'a bulaşmak için yakaladığınız bu olağanüstü fırsatı değerlendirmek konusundaki takdir edilesi istikrarınız, bir sorun.

Bilmediğiniz bariz olduğu için size anlatayım;

Kabaca:

1-) Klibin ana fikri yönetmen, sanatçı ve prodüksiyon ekibi tarafından belirlenir. Hatta Türkiye'de çoğu zaman sanatçı bu aşamaya hiç dahil olmaz, plak şirketi tarafından ajans veya yönetmene ön ödeme yapılır ve proje taslakları medya satın alma ekibi tarafından onaylanana kadar revizyonlar ile son hale getirilir. (Çoğu zaman harika yönetmenlerimiz kendilerini daha bi "deviously deviant" hissetmek için yalandan sanatçı ile beraber girer montaj odasına ama, bunlar aslen hikayedir.)

2-) Klibin storyboardunu art director eşliğinde belirli bir grafik tasarım grubu oluşturur. (Çoğu zaman 2 günde çekilen klipler için bu aşama gerçekleştirilmez. Yönetmen bilindik çekim açıları ve piyasanın ortalama ışık sistemleri ile improvize olarak çekim yapmaya başlar. Türkiye'de 2000'lerden sonra moda olan akım, greenbox tekniği ile sabit plan çekim yapıp, After Effects veya benzer programlar ile oluşturulmuş Motion Graphic tasarımlarının video ile birleştirilmesi şeklindedir.)

3-) Storyboard'a uygun set düzeni, çekim planları ve ışıklandırma sağlandıktan sonra eğer Greenbox kullanılacaksa öncelikle dış çekimler, sonrasında iç çekimler tamamlanır. (Dillidüdük tamamen Greenbox tekniği ile çekilmiş, yani arkada asansörle hareket etme shot'ı olsun demek, yemyeşil bir perdenin önünde duran sanatçının değil, yönetmenin veya sanat yönetmeninin sorumluğundadır.)

4-) Çekimin eksiksiz tamamlandığını düşünürsek, bundan sonraki aşama fazla sahnelerin çıkarılması, ses ve görüntü kurgusu, montaj, özel efekt ve animasyonların videoya yedirilmesi ve son olarak renk düzetlme veya renk grade idir.

Bir klibin sinematografisinin, efektlerinin, senaryosunun, kostümünün, ışığının, makyajının çalıntı olmasından , esinlenme olmasından SANATÇI SORUMLU TUTULAMAZ.

Neden ?

Çünkü bu piyasada kendine sanat yönetmeni, yönetmen, visual fx supervisoru, Motion Graphics Artist, Lead 3D Animator, Görüntü Yönetmeni, Colorist, Ses Mühendisi, Makyaj Uzmanı, Modacı diyen 50 bin tane insan var.

Bu insanların çoğu araştırmıyor, öğrenmiyor, keşfetmiyor, yaratmıyor, sadece esinleniyor, çalıyor. Örnek olarak Dilli Düdük klibini vermem gerekiyorsa vereyim. İlk çıktığında Tarkan.com'dan yaygara koparıldı, yok 40 kişi çalışmış, yok storyboard yapılmış, yok greenbox çekilmiş, yok şu yok bu ! Evet Tarkan'a teşekkür ettim, ülkemizde Recep İvedik gibi ucuz maliyet, bel atlı fars komedya, bol sponsor bol kazanç stratejisi tercih edilmişken, adam benim gibi sanatçıların para kazanabilmesi için baştan aşağı görsel efekt ve 3d animasyon içeren bir klip çekti. Allah ondan razı olsun dedim, onu taklit eden bir sürü sebil sübyan aynı yolu izleyecek. Piyasa biraz olsun canlanacak.

Ama işin aslı nedir ? Bu klip kalite olarak dünya standartlarının yanına bile yaklaşabilecek kapasitede değil. Açın uydu kanallarında Doğu Avrupaya yayın yapan herhangi bir müzik kanalını, bunun 10 katı güzellikte klipler izleyebilirsiniz. Adı sanı duyulmamış Doğu Avrupalı, Rus sanatçılar ve hatta Myspace şarkıcıları bile bu klip gibisini, hatta belki daha iyisini yaptırabiliyorlar.

AMA BUNUN SANATÇI İLE İLGİSİ YOK Kİ!

Nasıl bir pervasızlıktır ki bu, bu işten sorumlu olan kişinin TARKAN olduğunu söylemek...

Bu klibin yönetmeni kim, sanat yönetmeni kim, görsel yönetmeni kim ? Tarkan mı söyledi, bu klibin aynısını yapın, ben böyle istiyorum diye ? Hayır ! Diyelim ki Tarkan istedi, sen nasıl yönetmensin, nasıl sanat yönetmenisin, nasıl bir animatörsün ki sırf Tarkan istedi diye, sırf 2yuz.com'da, sinefekt'de, tr3d'de sağda solda "bakın ben ne yaptım" diye gezinebileceksin diye, bir klipten göz göre göre shot çalmayı kabul edebilirsin ?

Burada hırsızlıkla itham edilmesi gereken biri varsa bu projenin "hiyerarşik açıdan yöneticisi" olan kişidir, Tarkan değil. Burada açıklama yapması gerekiyorsa ille de birinin, bu Tarkan değildir, prodüksiyondan sorumlu olan kişidir. Bu klip esinlenmenin de ötesinde benzerlikler taşıyor. Bunu ben dahil çoğu görsel sanatçı hayatının belirli bir devresinde yapmıştır, kimisi bundan para kazanır, kimisi kazanmaz... Ama profesyonellikte bu asla kabul edilemez.

Ama sizden ricam, düzeysiz magazin kopyala / yapıştırcıları gibi bir insanı, bu X olur Y olur fark etmez, bilinçsizce suçlayacağınıza lütfen, ama lütfen azıcık kendinizi geliştirin. Birşeyi yazmadan önce iki kere düşünün. Siz ulusal olarak dağıtımı yapılan bir gazetede, "yazarlık" yapıyorsunuz. Kendi kendine blog tutan bir internet kullanıcısı değilsiniz. Bir sorumluluğunuz, bir düsturunuz olmalı...

Azıcık gözünüzü açıp bakın. Azıcık komplekslerinizden, uhu gibi yapıştığınız tabularınızdan, ön yargılarınızdan, bilgisizliğinden, olayları değerlendirirken içine düştüğünüz düz mantık tutkusundan sıyrılıp, Dünya'ya bir bakın neler oluyor. İlle birinin size yol göstermesini istiyorsanız, gösterelim.

http://www.cgsociety.org
http://www.mattepainting.org/
http://motionographer.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Motion_graphics
http://www.seslisozluk.com

http://www.google.com.tr

Allah aşkı için açın, bakın...

NOT:

Mail Delivery Subsystem Kime: bana
ayrıntıları görüntüle 10:54 (0 dakika önce) Yanıtla

This is an automatically generated Delivery Status Notification

Delivery to the following recipient failed permanently:

malphan@milliyet.com.tr

Technical details of permanent failure:
Google tried to deliver your message, but it was rejected by the recipient domain. We recommend contacting the other email provider for further information about the cause of this error. The error that the other server returned was: 550 550 Denied by policy. (state 18).

Seni seviyorum Türkiye...

ezel1710
15-10-08, 12:37
arkadaslar evet saskiniz evet üzgünüz ama bunu devametttimeye gerek yok bence. neden nezaman nasil bence fazla önemli deil ne derse desin tarkani
haklamiyacaktir. mutlaka onunda sucu vardir .

ben derimki gelin bunuda hatasiz kul olmaaz lardan sayalim.
tekrari olmas inssalah .

ve söyle düsününki bu tamemen bilicli yapldiysa bir amac vardir
yoksa olacaklari onlarda biliyor belki düsündükleri ters tepti.

bizde tebmiyeli her insan gibi tarkanda hata yapabilir.

Blg
15-10-08, 12:46
arkadaslar evet saskiniz evet üzgünüz ama bunu devametttimeye gerek yok bence. neden nezaman nasil bence fazla önemli deil ne derse desin tarkani
haklamiyacaktir. mutlaka onunda sucu vardir .

ben derimki gelin bunuda hatasiz kul olmaaz lardan sayalim.
tekrari olmas inssalah .

ve söyle düsününki bu tamemen bilicli yapldiysa bir amac vardir
yoksa olacaklari onlarda biliyor belki düsündükleri ters tepti.

bizde tebmiyeli her insan gibi tarkanda hata yapabilir.

Söylediğin şey çok saçma. Bu konudan Tarkan'ı sorumlu tutmak, Tarkan'ı hatalı kabul etmek kadar mantıksız, yersiz birşey yok. Nedir bu acıların çocuğu olayı anlamıyorum, biraz dik durun ya, biraz farkına varın bazı şeylerin...

Ozz
15-10-08, 13:33
Söylediğin şey çok saçma. Bu konudan Tarkan'ı sorumlu tutmak, Tarkan'ı hatalı kabul etmek kadar mantıksız, yersiz birşey yok. Nedir bu acıların çocuğu olayı anlamıyorum, biraz dik durun ya, biraz farkına varın bazı şeylerin...

Blg'cim, iyi güzel hoş diyosun da ki söylediklerine de aynen katılıyorum ama şöyle elimizi vicdanımıza koyup konuşursak, aynı olayın tersini düşünürsek, gazetecilerin tarkan ı ön plana alması gayet normal. Şöyle ki, Klip tamamen orjinal olsa ve bu kadın bu klibi göklere çıkaran bir yazı yazsa ve dese ki " TARKAN MUHTEŞEMSİN" o zaman hangimiz yönetmenden bahsedecektik. Hatta şimdi bile dilli düdük klibinin ilk çıktığı zaman ki yorumlara bakalım

....Harikasın Tarkan....

....Tarkan yapmış yapacağını....

....Gerçek star tarkan... vs. vs.

Hangimiz yönetmenden bahsettik. Klip tarkan ın dı. Olay bitti. Ama şimdi kalkmış klip çalıntı çıkınca, tarkan masum, sorumlu sadece yönetmen demek da biraz haksızlık olur. Yukarı da belirttiğim gibi salt suç belki yönetmenin ve sana bu konuda katılıyorum. Ama tarkan ın hiç mi suçu yok.

O bir star olarak ekibine dikkat etmeli..
Çalışmaları araştırmalı yada birini görevlendirip araştırtmalı...
Körü körüne önüne gelen yönetmene teslim olmamalı..

Yoksa kendisi daha zararlı çıkıyor. Al işte tarkan çaldı diyorlar klibi. :18: ki bu senin de uzunca belirttiğin gibi saçma.

Burda insanların çoğunun en azından üzüldüğü nokta, benim de dahil, böylesi bir olayda tarkan ın bu kadar dikkatsiz olması. Başka birşey değil...

szr67
15-10-08, 13:53
Bilgecim, iyi güzel hoş diyosun da ki söylediklerine de aynen katılıyorum ama şöyle elimizi vicdanımıza koyup konuşursak, aynı olayın tersini düşünürsek, gazetecilerin tarkan ı ön plana alması gayet normal. Şöyle ki, Klip tamamen orjinal olsa ve bu kadın bu klibi göklere çıkaran bir yazı yazsa ve dese ki " TARKAN MUHTEŞEMSİN" o zaman hangimiz yönetmenden bahsedecektik. Hatta şimdi bile dilli düdük klibinin ilk çıktığı zaman ki yorumlara bakalım

....Harikasın Tarkan....

....Tarkan yapmış yapacağını....

....Gerçek star tarkan... vs. vs.

Hangimiz yönetmenden bahsettik. Klip tarkan ın dı. Olay bitti. Ama şimdi kalkmış klip çalıntı çıkınca, tarkan masum, sorumlu sadece yönetmen demek da biraz haksızlık olur. Yukarı da belirttiğim gibi salt suç belki yönetmenin ve sana bu konuda katılıyorum. Ama tarkan ın hiç mi suçu yok.

O bir star olarak ekibine dikkat etmeli..
Çalışmaları araştırmalı yada birini görevlendirip araştırtmalı...
Körü körüne önüne gelen yönetmene teslim olmamalı..

Yoksa kendisi daha zararlı çıkıyor. Al işte tarkan çaldı diyorlar klibi. :18: ki bu senin de uzunca belirttiğin gibi saçma.

Burda insanların çoğunun en azından üzüldüğü nokta, benim de dahil, böylesi bir olayda tarkan ın bu kadar dikkatsiz olması. Başka birşey değil...

sana katılıyorum ozz çok alçak gönüllü tarkan

Blg
15-10-08, 20:12
Elimi gayet vicdanıma koyarak söylüyorum, ben bu klip ilk çıktığında beğenmediğimi, dünya standartlarında olmadığını ama Türkiye piyasası için yenilikçi olduğu için Tarkan'ı desteklediğimi söylemiştim. Şahidim Dilara ve Ness'tir.

Burada, bu klibi izleyip de harikasın Tarkan.... Yine yaptın yapacağını, gerçek star Tarkan diyen varsa bu tamamen böyle diyenlerin problemi, benim değil. Ben olaylara Tarkan fan'ı olarak değil bu sektörde çalışan birisi olarak yaklaşıyorum.

Bu tarz bir kliple Tarkan'ın dünya standartlarında iş yaptığını söylemek, yok buna storyboard çizdik, bunu greenbox çektik demek zaten cahilliktir. Bu nedir ki yani ? Hülya Avşar'ın bir dizisinde motoru çıkartılmış araba patlatıp,dünya çapında prodüksiyon yaptık diye 7 gün ana haber bülteninde yayınlamaya benzer bu. Yurt dışında böyle bir açıklamaya millet kı..yla güler afedersiniz.

Şimdi oturup 2 saat teknik detay vermeyeyim, ama isterseniz onu da yazarım. Klibin çalıntı olmasından ziyade asıl ilkel ve yanlış olan şeylerin ne olduğunu yazarım... Ama Türklerin en büyük problemi de bu, ben bunları yapamamışlar diye sıralamaya başlarsam, karşımdaki adam bana diyecek ki "sen ne yaptın?" Halbuki ben yapamadıkları şeylerden bahsederken, benim de yapamadığım ama dünya piyasasında standart olarak kabul görmüş teknikklerden metodlardan bahsediyor olacağım. Her neyse...

Arkadaşlar şunu da lütfen kafanıza yerleştirin. Her shot'ı storyboard olarak oluşturulmuş bir projenin çalıntı olabileceği sanat yönetmenini ve görüntü yönetmeninin dahi aklına gelmeyebilir. Çünkü çalmak için storyboard çıkarmazsın, zaten çalarsın. Ayrıca Tarkan veya ekibinden herhangi birisi çekilen klibin çalıntı olup olmadığını araştırmak zorunda değil. Zaten yönetmen ile orijinal iş yapmak için masaya oturuyor, kimse kimseye kafadan "hırsız" muamelesi yaparak iş yaptıramaz.

Benim mesleğim bu olduğu halde ben bu klibin çalıntı olduğunu bilmiyordum, hergün tonlarca video izliyorum ama bu videoya rastlamamışım.Kendi sitesine girmekte güçlük çeken Tarkan'ın bundan haberdar olmasını nasıl beklersiniz ? Ben Tarkan'ı savunmak için söylemiyorum, söylediğiniz şey gerçekçi değil, resmen ütopya klasmanına giriyor. Bir insan neyin çalıntı olup olmadığını ne tarz bir kaynak ve zaman harcamasıyla belirleyebilir ? 110 bin tane reklam var dünyada çekilmiş, bunu yapmak Tarkan'ın veya ekibinin görevi mi?

Bunun Tarkan'ın dikkatsizliği ile ilgisi yok, en ufacık bir alakası bile yok. Eğer ki bu videoyu Tarkan yönetmene götürüp "ben böyle birşey istiyorum" dediyse (ki sanmıyorum) bunu yapmayı kabul eden yönetmen, yaratıcı yönetmen, yazar çizer her kimse, bence artık bu işi bıraksın, yazık çünkü, gecesini gündüzünü yenilikçi ve hakkıyla iş yapmaya harcayan adamlara yazık.

sEçİl
15-10-08, 20:50
aynen katılıyorum sana blg tarkana bole bır hareket yakısmaz ama ben bır fan olarak konusuorum bole acımaszca elestrmek çok ayıp ozlellkle tarkan fanlarının anlayıp dnlemeden neler yazılmıs okuyunca ıcım acıdı

violetta
15-10-08, 20:59
http://img523.imageshack.us/img523/539/4156iw5.png (http://imageshack.us)

Geçen hafta Tarkan’ın “Dilli Düdük” şarkısına çektiği klibin bazı sahnelerinde Alex Gaudino’nun “Destination Calabria”sının klibinden esinlemeler olduğunu yazmıştım. Meğer tek esin kaynağı o değilmiş

TARKAN’IN “Dilli Düdük” klibinin bazı sahnelerinde Alex Gaudino’nun “Destination Calabria”sının klibinden “esinlenmeler” olduğunu yazdığım için Tarkan hayranı olan veya olmayan birçok okurdan mektup aldım. Bazıları benzerliğin o kadar da fazla olmadığını belirtirken, Uğurcan Kara adlı okur “Dilli Düdük”ün tek esin kaynağının “Destination Calabria” olmadığını, çeşidin artırılabileceğini söylemiş.

KARA, “Tarkan’ın klibi keşke bir tek ‘Destination Calabria’dan çalıntı olsaydı. Bunu izleyince şok olacaksınız” demiş ve bir link yollamış. http://www.youtube.com/watch?v=rnvYBtZ NowU link’ine tıklar veya Youtube’da “Boost Mobile Anthem Where You At?” diye ararsanız “Dilli Düdük”ün diğer esin kaynağına ulaşabilirsiniz. Bu bir cep telefonunun reklam filmi.

http://www.milliyet.com.tr/Cafe/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=cafe&KategoriID=&ArticleID=1002753&Date=14.10.2008&b=Tarkanin%20esin%20kaynagi%20cokmus&ver=05

yorum:klib'i izledim tarkanın eline kumanda alış tekniği zencinin eline telefon alış tekniği ile birebir..tarkan çalıştığı insanları bir kez daha dikkat etmeli diye düşünüyor..aşırı derecede aynı teknik ve kurgu kullanılmış..

Hmm, Kenan or Evrim or Enes , you can translate me this news :$ :$ :$ , Sorry for the inconvenience :$

Ozz
15-10-08, 21:30
Sevgili Blg,

Birincisi ben sana tarkan ın klibini beğendin, o zaman tarkan süpersin dedin gibi bir imada bulunmadım. Sadece insanların genel tepkisinden bahsettim ve amacım farklıydı. Ki aslında yazının içinde cevabımı buldum. Klibi güzel olduğu için değil Türkiye de yenilikçi olduğu için Tarkan'ı desteklediğini söylemişsin. Neden Yönetmeni değil de Tarkan'ı destekliyorsun. Sonuçta klibi çeken Yönetmen şu anda da klip çalıntı çıktığı için eleştirilen de yönetmen. Benim de demek istediğim tam olarak buydu. Olumlu şeyler olurken Tarkan'ın ön planda olması hiç birimizi rahatsız etmiyor ama olumsuz şeyler olunca biz tarkan a herhangi bir eleştiride bulunmuyoruz. Buydu kasdettiğim haksızlık.

Konu hakkındaki bilgi birikimine saygı duyuyorum. Açıkçası teknik olarak yazında kullandığın diğer kelimeler hakkında hiç bir bilgim yok. O nedenle karşı bile çıkmam ki konunun içinde olduğun için sözlerini güvenilir buluyorum. Ancak bu konunun tarkan ın dikkatsiz olması ile alakası yok fikrine katılmıyorum. Bu ilk olsa belki haklısın ancak aylar önce vay anam vay da da çalıntı görüntüler kullanılmıştı. Bunun tarkan ın farkında olmaması imkansız. Haa sen de aslında yazında Tarkan'ı eleştirmişsin zaten "Kendi sitesine girmekte güçlük çeken" diye.. Yanlış anladıysam özür dilerim ama öyle anlaşılıyor. İşte benim "Tarkan'ın bu konuda dikkatsiz olduğu" şeklindeki yorumumun temelinde de bu yatıyor. Tarkan etrafında olup bitenden daha haberdar olabilir. Daha ilgili olabilir. Tabiki de şu konuda haklısın dünyadaki tüm klipleri izleyemez. Araştırmalı sözümde kasıt sadece dünyadaki klipleri değil, çalıştığı insanlardı da aynı zamanda. Ama en azında bilindik yönetmenler böyle şeyler yapmaz. Ya da tarkan ın yurtdışı bağlantıları vardır. Bir kaç kişiye danışsa eminim birisi aaa bu sahneler bana bir yerden tanıdık derdi. Tarkan'ın bazı konularda ilgisiz dolayısı ile dikkatsiz olduğu konusundaki düşüncelerim devam ediyor.

Sevgiler...

x_y_z
15-10-08, 22:43
wala'a..it's english version:
---------------------------------------------
Melis Alphan says :
"Tarkan's video clip's "Dilli Duduk" is citation is Alex Guadino's "Destination Calabria"clip.And this clip hotted is for "Boost Mobile Anthem Where you at"
promo.So,clicked to my said link,you are see.. "

asd1234
15-10-08, 22:52
Kareler gerçekten nerdeyse birebir..Tarkan'ın bilinçli olarak böyle birşey yapacağını hiç ama hiç zannetmiyorum,ona yakışmaz böylesi..Megastar ünvanını kolay kazanmadı kolay kaybedemez ayrıca,o kadar büyütmeye de gerek yok.Kaldı ki Tarkan'ın böyle birşeyi bilinçli olarak yaptığını hiç ama hiç sanmıyorum zaten baştan belirttiğim gibi.Tarkan'ın da suçunun olduğunu düşünmüyorum pek,ama gerçekten üzüldüm bu habere..Eminim Tarkan da üzülmüştür..

x_y_z
15-10-08, 23:36
ben sahsi fikri'mi söylememisim,kisa bi' aciklama yapip kestirip atmisim...simdi biraz uzun,mantikli bir aciklama yapayim konu hakkinda...

Burasi bildigimiz üzere Türkiye,her yönetmende her sanatciya her dakika klip yetistiremiyor,yabanci kliplerden de az cok esinlenme aliyor,bu tek Tarkan'la ilgili degildir.Daha önce bir cok sanatcinin yönetmeni,bir cok yabanci klipten
alinti-lar yapmis,ve Türkce versiyon olarak uyarlamistir.Ve bir cok magazin
programi,tekrarlarca bu ve bunun gibi klipleri ve,"calinti" olan klibi yaninda
de-montaj olarak göstermektedir.Simdi,yönetmenin sucu ne,Tarkan'in sucu ne derseniz?Yönetmenin sucu,Tarkan gibi bir sanatciyi,diger sanatcilardan görmek,ve baska bi' ülkenin klip,reklam her neyse'den almasidir.Yönetmenin sucu elbette 100 de 70'tir.Tarkan'in sucu ise,klip güzel oldugu icin-ki güzel forumumuzda tüm üyeler'in klibin ilk ciktigi gün yaptigi yorumlar gercekten süper-klibin alinti olup olmadigini arastirmadan "tamam,olur" deyip kestirip
atmasidir.Tabi O'nunda sucu 100 de 30dur..ben belli basli bir ortalama yaptim ama daha büyük suc yönetmen'indir,yüzdeler degisebilir...

bazi yorumlar 'artik Tarkan'a megastar denmesin' yönündeydi...Tarkan bir klipte star olmadi ki bir kliple starligini kaybetsin..ben en az-yine kisiden kisiye degisebilir bir rakam söyleyecegim-10 tane herkesin begendigi klibini sayarim ki,
onlar 'star' olmasinda büyük bir katki sagladi,ancak ki,sunu söyleyebiliriz artik eskisi gibi 'dünya stari'falan degil.Tamam,Almanya,Rusya,Azerbaycan,Fransa...neys e cogu ülke Tarkana bayilabilir,ama eskisi kadar ödülü,basarisi,satisi..vs olmadigini biliyoruz..ayrica,
micheal jackson'lar,madonna'lar gibi bine yakin ödüle sahip te degil..maalesef,
bu benim fikrim'dir.karisilir,yada karisilmaz,saygim sonsuzdur ancak,tarkan artik sadece Türkiye staridir..yada Rusya stari..o kadar!

ezel1710
16-10-08, 03:41

segili big arkadasim.

öncelikle neyin farkina varalim?
türkiye icten soyuluyor bir sürü devlet meymuru hayin, hirsiz, dolandirici,
v.s cikiyor eeeeeee tarkan bir kilibi esinlanmis mi neymis vay,vay, vay.

ya önce türkiyenin durumu nereye gidiyor farkina varalim.
senin bahsettiyin durumu farkina varsak ne olur varmasak ne olur,
böyle bir konu acmamin sebebi senin farkina varin kelimen.
yani biz okadar seyin farkina varmiyoruz ki neyse uzatmiyim .

acilarin cocu rolüne gelince ben tarkan yada calistii ekip masum diye birsey
demiyorum sadece insan dir hata yamis yapicak birsey yok bence
gidip hesapmi soralim,
ama sen zaten isin farkina varmissin ee madem farkina vermissin ne yapabileceyini cok merak ediyorum.

senden bir ricam var burada herkez kendi fikirlerini yazar ve sen birdahakine
LÜTFEN, RICA ediyorum benim fikirlerime sacma diye itab etme.

blanket
16-10-08, 07:26
eğer profesyonellikten bahsediyorsak, tarkan yaptığı işin her aşamasını didik dikik incelemelidir, bunun aksini iddia etmek ancak bilgisizlikten kaynaklanabilir...

tarkan zaten yapı olarak yeterince titiz ve hassas işlerinde gözlemlediğim kadarıyla... ama ne demektir ki klibin orjinalliği üzerine araştırma yapmak tarkan'ın ve ekibinin görevi mi diye sormak, tabiki görevi... kendi adınıza yapılan bir işte karşınızdaki insan her kim olursa olsun ona nasıl bir esneklik sunabilirsiniz ki, eğer profesyonellikten, kaliteli iş yapmaktan bahsediyorsak kimsenin böyle bir lüksü olamaz, ayrıca bu nasıl bir yönetmendir ki tarkan gibi bir sanatçının klibini bir reklam filmi senaryosu üzerine kurabiliyor, hiç mi düşünmüyor bu insan dünyaca popülaritesi olan bir sanatçı, nasıl bir risktir bu anlamış değilim, benim bildiğim buna cahil cesareti denir

Blg
16-10-08, 11:09
Ben kimsenin fikrine saçma demiyorum, Türkiye'deki şartları , çalışma prensiplerini, sanatçıların, firmaların isteklerini bilmeden yaptığınız yorumların gerçekçi olduğunu zannetmeniz saçma diyorum. Çünkü değil.

Ama Türkiye'deki çoğu insanın yaptığı şey olayı gerçekçi olarak değerlendirmek yerine, duygusal olarak değerlendirmek. Olayların gelişim sürecini olay bazında değil, Tarkan'ın kariyerinin -son zamanlarda aldığı hal- üzerinden değerlendiriyorsunuz.

blanket nickli arkadaş, hala klibin orijinalliğinin Tarkan'ın ekibi tarafından incelenmesi gerektiğini düşünüyor. Çünkü belli ki, kısaca klip nasıl çekilir, görsel efekt nasıl yapılır, Türkiye'deki orta ölçeğin üzerindeki ajans ve yönetmenler nasıl çalışır bilmiyor.

Ben buradaki kimseye "siz bilmiyorsunuz, cahilsiniz, saçma sapan konuşuyorsunuz" demiyorum. Prodüksiyon aşamasının nasıl gerçekleştiğini bilmek sizin göreviniz değil. Ama benim yaptığım yorumlar dahilinde -ki ben bizzat bu sektörün içinde olduğumu söylüyorum- Tarkan'ın bu durumla ilgisinin sandığınız kadar büyük olmadığını düşünmek yerine, O'nu bu durumdan dolayı suçlu kabul etmek için inatla çaba sarfediyorsunuz.

Burada asıl cahillik "Tarkan derleme yapmış" diyebilecek kadar kör cahil ve cüretkar olan gazetecinindir. Onun düşüncelerini aktarış biçimine destek verip "evet Tarkan bunu bilmeliydi" demeniz saçmadır. Bunun mantıklı olduğunu söylemem hiçbir şart altında mümkün olamaz. Tarkan'ın klipleriye, internet siteleriyle, hayranlarıyla vs. olan ilgisizliği veya bekelentileriniz altında kalan performansı ile bir işin orijinal olup olmadığına yönelik yapılacak "araştırma" bir tutulamaz.

Şöyle düşünün, 30-40 kişilik bir ekip 5 dk'lık bir animasyon için yaklaşık 200 sayfalık stroyboard oluşturuyor. Ve sizin "sanatçı" olarak bu noktadaki göreviniz birincisi bu işin müşterisi olmak, ikincisi greenbox önünde defalarca şarkı söylemek dans etmek. Yönetmenle belki defalarca fikir alış verişi yaptınız, belki montaj odasına bile girdiniz. Belki size örnek işler bile gösterdi, çünkü bu ve bunun gibi reklam, klip ve kısa film prodüksiyonlarının olduğu sezonluk cd'ler tüm ajanslarda dolaşır.

Kimse TV'de bir reklam görüp, "hadi bunu yapalım" demiyor. Bütün ajansların portfolio cd'leri sezonluk olarak, bu şekilde dolaşıma açılır. Ödül almış işler, yayınlanmış işler, yayınlanmamış işler... Bu tarz kategorilerde ajanslar "inspiration" kanalları açarlar. Yurtdışındaki hiçbir ajans birebir shot çalmaz, ama uygulanmış bir tekniği, renk skalasını, hatta temel konsepti alıp kendi işine uygulayabilir. Bunları bilmiyorsunuz işte... Hala diyorsunuz ki Tarkan'ın ekibi açsaydı youtube'u, açsaydı Amerika'daki 60 tane kablolu, 120 tane ulusal kanalı, tüm kıtalardaki MTV'leri izleseydi ve klibin orijinal olmadığını anlasaydı. Türkiye'de izleyip beğendiğiniz kaç tane şey için siz aynısını yapıyorsunuz ki ? Kim yapıyor ? Kimse...Çünkü böyle birşeyin takibi olmaz. Siz çalıştığınız yönetmene "dur bakalım sen hırsızmıymışsın görelim" diyemezsiniz. Bir iş çalıntıysa zaten zaman içinde bir şekilde ortaya çıkar, Dilli Düdük'te olduğu gibi.

Bu arada ben klibin "yenilikçi" olması ile ilgili yönetmeni değil Tarkan'ı destekledim evet. Ama Tarkan hayranı olduğum için değil. Birincisi Tarkan'ın 2 defadır neredeyse tamamı animasyondan oluşmuş klibi seçmesi, benim çalıştığım sektör açısından ümit vericiydi.Bunu yaptığı için destekledim. Neden yönetmeni desteklemedim ? Klip çok orijinal olsaydı bile, iyi olduğunu düşünmezdim.Bir klibin orijinalindeki (ki çamur gibi youtube videosu) görüntülere bakın, bir de Dilli Düdük'e bakın. Modellemeler, kaplamalar, ışıklar...herşey vasat. O popo sallama sahnesi (ki şu anda dönen bazı videolarda çıkartılmış) bile gereksizdi, manasız.

Ezel;

Farkına varmanız gereken şey medyanın Tarkan'ı eleştirmek için doğru konuları ve doğru yöntemleri seçmediği...Bel atına vuruyorlar, siz de bariz bir şekilde şu an buna destek veriyorsunuz. Hangi ülkede yaşadığını bilmiyorum, çünkü gördüğüm kadarıyla Türkçe'yi çok iyi konuşamıyorsun. Bana o yüzden siyasi ve ideolojik acitasyon yapmana gerek yok, siyasetin de, ekonominin de, güncel olayların da farkındayım. Sen "farkına varın" derken ne demek istediğimi anlamamışsın.

Hatta mesajını okudukça tamamen görüyorum ki dediğim hiçbirşeyi anlamamışsın. Benim ne yapacağıma gelince, ben elimden geleni yaptım ve bu konuyla ilgili öncelikle sizi, sonra bu haberi yapan gazeteciyi, daha sonra da bunu "Tarkan klip hırsızı" şeklinde yayınlayan diğer medya organlarını mail göndermek suretiyle, Tarkan'ın bu işten birebir sorumlu tutulmaması gerektiğini izah ederek, bilgilendirmeye çalıştım. Ben bu konuda mücadele ediyorum, siz Tarkan'ın özensiz ve dikkatsiz olduğu için "hırsız" muamelesi görmesini kabul ediyorsunuz, aramızdaki tek fark bu. Dikkatsiz olmak ayrıdır, hırsız olmak ayrıdır.

Tarkan'ın kıyafetlerini eleştirdiğimde, sitesini eleştirdiğimde, Uyan'ı eleştirdiğimde, Dudu'yu eleştirdiğimde, Metamorfoz'u eleştirdiğimde bu gazeteciye verilemeyen tepki, bizzat Tarkan hayranları tarafından bana verilmişti. Bazen düşünüyorum, acaba ben de Milliyet'de falan yazsaydım acaba ne olacaktı.?

Bundan sonra ne bu konuyla ilgili ne de başka konuyla ilgili yorum yapmayı artık düşünmüyorum. Zaten belli ki herkes herşeyi çok biliyor, kimsenin birşey söylemesine, bildiklerini paylaşmasına gerek yok.

Birinizin kalbini kırdıysam, sürç-ü lisan ettiysem de affola. Hadi size iyi günler....

prenses_elaa
16-10-08, 11:52
bunu tarkan nerden bilsin bence abartıcak bir durum yok hepsi yönetmenin suçu hem belki ikiside aynı şeyi düşünmüş oalamaz mı abartmayın şarkı almamış biz zaten dilli düdüğün kilbi ne olursa olsun o şarkıyı sevmedikmi

Ozz
16-10-08, 12:00
Ben kimsenin fikrine saçma demiyorum, Türkiye'deki şartları , çalışma prensiplerini, sanatçıların, firmaların isteklerini bilmeden yaptığınız yorumların gerçekçi olduğunu zannetmeniz saçma diyorum. Çünkü değil.

.............

Bu arada ben klibin "yenilikçi" olması ile ilgili yönetmeni değil Tarkan'ı destekledim evet. Ama Tarkan hayranı olduğum için değil. Birincisi Tarkan'ın 2 defadır neredeyse tamamı animasyondan oluşmuş klibi seçmesi, benim çalıştığım sektör açısından ümit vericiydi.Bunu yaptığı için destekledim. Neden yönetmeni desteklemedim ? Klip çok orijinal olsaydı bile, iyi olduğunu düşünmezdim.Bir klibin orijinalindeki (ki çamur gibi youtube videosu) görüntülere bakın, bir de Dilli Düdük'e bakın. Modellemeler, kaplamalar, ışıklar...herşey vasat. O popo sallama sahnesi (ki şu anda dönen bazı videolarda çıkartılmış) bile gereksizdi, manasız.

....... Ben bu konuda mücadele ediyorum, siz Tarkan'ın özensiz ve dikkatsiz olduğu için "hırsız" muamelesi görmesini kabul ediyorsunuz, aramızdaki tek fark bu. Dikkatsiz olmak ayrıdır, hırsız olmak ayrıdır..........

Tarkan'ın kıyafetlerini eleştirdiğimde, sitesini eleştirdiğimde, Uyan'ı eleştirdiğimde, Dudu'yu eleştirdiğimde, Metamorfoz'u eleştirdiğimde bu gazeteciye verilemeyen tepki, bizzat Tarkan hayranları tarafından bana verilmişti. Bazen düşünüyorum, acaba ben de Milliyet'de falan yazsaydım acaba ne olacaktı.?

...........Zaten belli ki herkes herşeyi çok biliyor, kimsenin birşey söylemesine, bildiklerini paylaşmasına gerek yok................

Sevgili Blg;
Haklısın konu gereksiz uzuyor ama sonuçta yorumlarımıza gönderme yaptığın için ben de son kez cevaplama gereği duyuyorum.

Birincisi, tüm yorumlarında teknik açıdan çok detaya girmişsin ama şunu söylemeliyim kendi adıma, bu iş senin işin ve bizim bu konuda bilgimiz yok dolayısı ile aslında kimse burada işin teknik kısmını tartışmıyor. Seni anlıyorum işin tekniğini anlatmadan bizim düşüncelerimizin "SAÇMA" olduğunu açıklayamazsın. Yada pardon neydi, yorumlarımızn gerçekçi olduğunu düşünmemiz mi "SAÇMA" ydı....??

Ne olursa olsun, gerçekten bu işi bilsen de, gerçekten haklı bile olsan (ki kısmen katıldığımı defalarca söyledim) Şu saçma kelimesini kullanmamak bence daha şık olur.

İşin özünde aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Sen de Tarkan'ın dikkatsiz olduğunu kabul etmiş görünüyorsun (Alıntı yaptığım kısımdaki 3. paragraf). Ki başından beri hepimizin (Bence) dediği buydu. Yönetmenin yaptığı ayıbı konuşmuyoruz. Hatta çalıntı lık kısmını hepimiz yönetmene yüklüyoruz. Burada bizim eleştirdiğimiz Tarkan'ın bu tip olaylar başına daha önce de geldiği için daha dikkatli olmasıydı. Yoksa kimse burda Tarkan'a belden aşşağı vurma meraklısı değil. Hatta aksi için çabalar....

Tarkan'ı türkiyede farklı şeyler yaptığı için destekliyorsun ama yönetmeni bu farklılığı (çalıntı olduğunu ilk zamanlar bilmediğini söylemiştin) gerçekleştiren insanı desteklemiyorsun. Klibi beğenmediğin için yönetmeni desteklemiyorsun ama aynı klip türkiyede ilklerden olduğu için tarkan ı destekliyorsun. Gerçekten ilginç sonuçta ortada yenilikçi birşey varsa tarkan a Bravo dersin, yapana da daha iyi olabilir dersin ama desteklersin. Madem o olay desteği hakediyorsa. Olayı yapanı da desteklemek lazım. Sonuçta desteklemek , yaptığı şeyi mükemmel bulduğun anlamına gelmez aksine, daha iyiye gitmesini istiyorsan desteklersin. Bunlar kendi fikirlerim.

Yazarı zaten eleştirdik hatta artık medyayı eleştirmek anlamsız olduğu için ben çok umursamadım bile ama yaptığın şeyi yani yazara mail atma olayını takdir ediyorum bu benim de yaptığım birşeydir (Bu konuda bu yazara mail atmadım çünkü teknik bilgim senin kadar yok hatta hiç yok ).

Olay burda Tarkan'ın bu olay içindeki (Klibin çalıntı çıkması) rolü ve bunun olması sebepleridir. Dikkatsizdır ama kimse ona "HIRSIZ" dememiştir. Yani benim gördüğüm kadarı ile. İnsanlar duygusal davranıyor haklısın, hatta Megastarlık ünvanı alınsın diyenler bile olmuş ki komik. Ama herkesin tarkan a kızgınlığı, kırgınlığı, şaşkınlığı veya üzgün olması, herneyse çevresindeki insanları doğru seçmesi eleştirisi ile bütünleşiyor.

Herkes herşeyi bilemez, kimse kimsenin açısından bile bakamaz aslında ama küskün bir tavır takınmana gerek yok ben şahsım adına, aktardığın bilgilerden memnunum ve aktarmaya devam etmeni dilerim.

Sevgilerimle...

ezel1710
16-10-08, 12:31
big bak bu olmadi. size lafanlatilmaz gibi hadi bana eyvallah( der gibi) gitmek yakismaz bence.

beni tam anlamamissiniz demissin ama seniin yazdin kelimeler aynen söyle.

Söylediğin şey çok saçma. Bu konudan Tarkan'ı sorumlu tutmak, Tarkan'ı hatalı kabul etmek kadar mantıksız, yersiz birşey yok. Nedir bu acıların çocuğu olayı anlamıyorum, biraz dik durun ya, biraz farkına varın bazı şeylerin...[/QUOTE]

ben bu yazdiklarina cevap verdim.

ve yazdim bazi seyler dee biraz o gazeteciye demek istediyim bir gazeteci olarak kim nekadar hirsiz etrafta nekadar hirsiz var kendisi biliyorken
tarkana hirsiz demek bilmem ne demeliyim.

yani tarkan hirsizsa gercek hirsizlara ne deriz acaba?

neyse biz zaten senin cou yazdiklarina katiliyoruz.

dediyin gibi konuyu sürdürmenin bir anlami yok.
evet türkcem cok zayif sadece 2 defa türkiyeyi ziyaret etimm.

bende kendi adima birini kirdiysam üzdüysem ÖZÜRDILERIM.

boocat
16-10-08, 13:07
blg dediklerin dogru ama gercekten neyapip ediliyorsa biryerden birsey bulup tarkana camur atiliyor, bu haksizlik bence ve "hirsiz" diye atilan sloganlar cok agir. tarkan bunu bilerek kabullenmemistir, yada kendinside okadar benzetmemistir, sadece bu kizlardan baska birsey benzemiyoki zaten.
bizim bilmedigimiz ne klipler vardir, baska kliplerden esinitisi olan...hic biri de bukadar kötülenmiyor medyada.
tarkan hep mücadeleler icinde, hep onun dedigi gibi, ona tas atiliyor.hayrani olarak ve simdiye kdar yaptigi her bir güzel projelerine dayanarak, ki bunlari da hepimiz görüyoruz, bunlari söylüyorum.
tarkanin bence cekilemediginden degil, okadar medyada olmadigi icin dürtme düsüncesiyle yasaniyor sanki.

bns pnr
16-10-08, 14:48
evet klip aynı malesef amaa yönetmenin
sucu ben sahsen o yönetmeni kınıyorum

denizmavisi
16-10-08, 22:28
açıkcası bu ilk esinlenme değil daha önceki kliplerinden bazıları da (salına salına,kuzu kuzu gibi) yabancı kliplerden esinlenerek yapıldı bariz belli oluyor bundan sonra umarım daha yaratıcı ve taklitci olmayan kişilerle çalışır artık

tarkaseksüel
16-10-08, 23:08
açıkcası bu ilk esinlenme değil daha önceki kliplerinden bazıları da (salına salına,kuzu kuzu gibi) yabancı kliplerden esinlenerek yapıldı bariz belli oluyor bundan sonra umarım daha yaratıcı ve taklitci olmayan kişilerle çalışır artıkhangi kliplerden onlarr onlarıda gormek istiyorumm

serce
17-10-08, 16:22
üzüldüm yaa ama gercekten cok benziyor

xmenon
19-10-08, 14:12
Ya yadırgayanları anlamıyorum serdar ortaç'ta gidip black eyed peas'ın klibinin aynısını yaptı ortalıkta hiç böyle haberler çıkmadı.Hala uyanamadınız mı arkadaşlar Tarkan'ı bir karalama kampanyasının içine aldıklarını, halaaa görmüyormusunsunuz Tarkan'ı alaşağı edip diğer (kendilerince sanatçı dediklerini) lerini 1 numara yapmaya çalıştıklarını (Bi hatırlayın ya Metamorfozun çıktığı zamanı,Bi Come Closer'ın çıktığı zamanı lütfen yaaa.Bişey hakkında bilgi toplamadan düşüncelerinizi paylaşmayın, sağlıksız olur.)

kezban12
19-10-08, 14:21
denecek birşey yok ama kesinlikle bir çıklaması vardır