PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan’ın konserleri bir fenomen!

HakanÇelik
25-08-08, 12:45
Tarkan konserleri, Türkiye için bir fenomen bence.

Bunu rahatça söyleyebilirim, çünkü Tarkan’ın Açıkhava Tiyatrosu’nda verdiği son konsere gittim; Tarkanmania’nın içine düştüm, ağzım bir karış açık kaldı, gerçekten, literally buydu yani durum!

Yaşları ortalama 15-25 arası (40’lı 50’li yaşlarda olanlar da vardı), en az 6-7 bin kişi, perde açıldığı andan itibaren kendinden geçiyor ama belki de kendine dönüşüyor aslında.

Tarkan, seyircisinin enerjisini açığa çıkarıyor zira.

Tarkan, siyaseten ve ideolojik olarak bastırılmak istenen -ki büyük bir oranda başarılmıştır bu- toplumun enerjisini, özellikle genç kuşakların enerji potansiyelini olağanüstü bir beceriyle coşkuya, heyecana, neşeye dönüştürüyor.

Tarkan, insanları harekete geçiriyor.

Konserlerini oturarak izlemek artık pek mümkün değil anlaşılan; son yıllarda seyircilerin çoğunluğu ayakta ve dans ederek izliyor bu konserleri.

Sahne/star-seyirci ayrımı bu konserlerde geçerli değil mesela. Ciddi bir bütünleşmeye tanık oluyor insan. Bu fenomen, Tarkan’ın sadece insanları eğlendirme gücüyle ilgili değil. İnsanların kendi enerji potansiyellerini keşfederek mutlu olmalarını da sağlıyor o.

Tarkan’ın sahnesi artık kuralları olan belirli bir çerçeve içine oturtulmuş bir sahne değil. Hem seyirciyle kurulan ilişkiye göre, hem de oluşan duygu akışına göre uygun olarak gelişen bir açık sahne. Tarkan, bir ilişki virtüözü durumuna gelmiş adeta; hem seyircisini hem de kendisini, anında, yakaladığı durumlara göre değiştirebiliyor ve yönlendiriyor.

Tarkan, gerçek bir sahne insanı olgunluğuna erişmiş durumda. Sadece şarkı söylemekten zevk almıyor, sahne kültürü içinde olmaktan da zevk alıyor bence; sahnede olup biteni bir bütün olarak değerlendirmeyi başarmış çünkü.

Açıkhava konserlerindeki sahne kullanımı, dekor olarak da son derece başarılı. Önemli bir led şov ve lazer şov, şovun atraktif gücünü zenginleştiriyor. Lazer şov, aynı anda seyirci alanını da kapsıyor.

Tarkan’ın sahnesi her şeyden önce Türkiye’de pek rastlanmayan duygu-hareket bütünlüğü oluşturuyor. Birbirlerinin karşıtı gibi yorumlanan bu iki unsuru, Tarkan kuzu kuzu birleştirmeyi ve bir güzelliğe dönüştürmeyi başarmış durumda. Türkiye’de pek rastlanmayan tarzda inovatif bir pop star o. Kamuya sunduğu sahnesiyle, profesyonel foto-klip-videolarıyla, hatta bazı mesajlarıyla, örneğin, doğanın ve uygarlıkların kurtulmasıyla ilgili aktivistliğiyle ciddi boyutta bir yenilikçi.

Tarkan’ın bu yenilikçiliği, farklı boyutlarda -şarkı ve albüm üretimleri dâhil- daha da zenginleşebilir; dış know-how kaynaklarını, stratejik ortaklıklarını, bilgi edinmelerini daha da profesyonelleştirerek güçlendirebilir.

Tarkan’ın enerjisi, özellikle gençliğin üzeri örtülmüş enerjisini tetikliyor velhasıl.

http://www.taraf.com.tr/yazar.asp?mid=1655

trkntrkn89
25-08-08, 13:17
adam baya etkilenmiş anlaşılan:D

**MegaStarkan**
25-08-08, 13:42
Vay bu kadar övgülü yazi yazarlarmidi bizim gazeteciler :D
Tskler güzelmis ;)

karma_elcin
25-08-08, 14:40
Taraf gazetesini sevmem hatta en sinir olduğum gazete, fikirleri cok ters tam bi taraf yani..:S ama Taraf Tarkan'ı sevio :p

Ozz
25-08-08, 14:47
övgü ile bahsettiğini algılıyorum ama o kadar laf kalabalığı yapmış ki yazıya odaklanamadım :18: :18: Edebiyat hocam olsa geçirmezdi valla bunu bu nasıl yazı alla alla ben de mi sorun var... neyse övmüş ama bu arada taraf gazetesini de ilk kez duyuyorum desem :11:

asd1234
25-08-08, 15:23
Hem şaşırdım hem sevindim ben :D Tarkan hakkında böyle düzgün,güzel ve haklı yazılar okumayalı uzun zaman oldu :D Teşekkürler haber için.

arjen22-tarkan
25-08-08, 16:32
Bencede Herkes Onunla Kendine Geliyor Herkesten bi şeyler war şarkılarında ... !

eLiF
25-08-08, 16:52
böle haberleri görmek çok güzel medyada...hep kötü eleştiri duyacak değiliz ya bundan sonra hep yapıcı eleştiri olur tarkana umarım :20:

sengibisidünyayagelmez
25-08-08, 18:07
ehh bu da TARKAN bitti diyenlere kapak olsun, çekemeyenler anten taksın ;) :))

devilscream
25-08-08, 18:22
Gerçekleri yazmis:)
haber için teşekkürler;)

x_y_z
25-08-08, 19:00
medyadan iyi yazilar cikmaya basladi..ne güzel..tesekkürler :20:

ösgee
25-08-08, 19:28
hayrt wericii bi oLyy :5: ama biriLrnn doru bişiLer yasmasıı hoŞ:29:

kevser
25-08-08, 20:28
tarafsız bi gazeteymiş taraf gazetesi::):)

gülcan
25-08-08, 20:33
Vay anam Vay ne güzel sözler bunlar ..biraz geç oldu ama böyle haberlerin çıkması çok güzell..Tarkan'ın kıymeti nedense sonradan anlaşılıyor:S
Haber için teşekkürler..

trknmania
25-08-08, 20:48
bu adamı acil tarkancoll a üye yapalım derim ben:)))))

TARKANFREAK
26-08-08, 19:17
ehh bu da TARKAN bitti diyenlere kapak olsun, çekemeyenler anten taksın ;) :))

hahahaha süpersin yaa ne güzel yazmissin, cekemeyenler anten taksin::28:

gercekten güzel bir yazi..allah böyle dogru yolu bulmayi bütün türk halkina nasip etsin