PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ‘Tarkan bir de Kürtçe söylese’

arjen22-tarkan
11-08-08, 15:05
Geride bıraktığımız haftanın son iki mesai gününü Diyarbakır ve Batman’da geçirdik.
Tarkan’ın Doritos konserlerinin ikinci ayağı olan Diyarbakır konserine davetliydik.
Tarkan, bu Güneydoğu çıkarmasında sadece konser vermeyecek, Batman’daki Frito Lay Okuma Odası’nda da çocuklarla buluşacaktı.
Tarkan, Diyarbakır konserini Dicle Üniversitesi’nin stadyumunda verdi.
Hayranları Tarkan’ı izlemek için üniversiteye adeta akın etti.
Tribünde ve sahada 20 bin civarında seyirci vardı. Konser başlamadan aralarında dolaşıp, biraz nabız yokladım.
Genç kızlardan biri, “Biz Bursalılar gibi değiliz. Sahneye pet şişe atmayız, Tarkan’ı da yalnız bırakmayız. Bursa’daki kalabalığın iki katı var burada” dedi.
Ama konser başlayınca anlaşıldı ki ha Bursa, ha Diyarbakır. Her yerde seyirci refleksi aynı.
Diyarbakır’da da birileri sahneye pet şişe fırlattı ki Tarkan, “Arkadaşlar, bir şey rica edebilir miyim? Sahneye pet şişe yerine öpücük atın. Taa İstanbul’dan geldim” demek zorunda kaldı.
Saat 21.05’te sahneye çıkan Tarkan, ara vermeden eski ve yeni albümlerinden toplam 23 şarkı söyledi.
Bir ara boynuna poşu da takan Tarkan, üç yıl aradan sonra geldiği Diyarbakır’da gördüğü ilginin kendisini çok memnun ettiğini, her gelişinde barış, sevgi ve dostluk gördüğünü vurguladı ve ekledi:
“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için...”
Tarkan’ın bu temennisine konserine gelenler alkışlarla karşılık verdi.
Tarkan, sevenlerinden aldığı bu destekten sonra yeni bir şarkıya başladı ki orta yaşlı Diyarbakırlı şöyle dedi:
“Tarkan, şimdi bir de türkü söylese çok hoş olurdu.”
Tarkan ve Kürtçe!
İlginç bir fikir!
Aslında sadece Kürtçe değil de, bu topraklarda hayat bulan her dilden, her lehçeden aşk şarkıları söyleyip bir albüm yapsa nasıl olur sizce?
Albümün süpervizörlüğünü de yıllarca Kalan Müzik etiketiyle Laz, Kürt, Süryani, Gürcü, Ermeni şarkılarını gün ışığına çıkarıp albüm yapan Hasan Saltık üstlense...

Böyle hayal kurdular ve Tarkan’la tanıştılar

Tarkan’la dokuz konser için anlaşma yapan Doritos, Megastar’ı götürdüğü her ilde beş hayranıyla kuliste buluşturuyor.
Bu amaçla yapılan duyurularda hayran-larına, www.tytz.com’a girip “Tarkan’la hayal ettiği tanışma planını” yazmaları isteniyor.
Doritos yetkilileri de Tarkan’ın konser vereceği her ilin tasnifini ayrı ayrı yapıp, en yaratıcı fikri olanlardan beşini seçiyor.
Diyarbakır konserinin talihlileri Ruken Ekinci, Vedat Odabaşı, Serkan Bakan, Ömür Bülte ve Hakan Yıldırım’dı.

Bu beş gencin Tarkan’la tanışma şansı elde etmek için ne gibi hayaller kurup, yazdıklarını merak edip aldım. İşte o gençlerin gerçeğe dönüşen Tarkan’la tanışma planları:
Ruken Ekinci (Tarkankolik Ruken):
Şimdi ben fotoğrafçıyım. Tarkan’a bir şekilde ulaşır ona seninle ilgili bir sergi açmak istiyorum derim. Sonra senin fotoğraflarını çekip satacağım, gelen paraları da Doğa Derneği’ne vereceğim derim. Tarkan çok yardımsever biri olduğu için beni kırmaz. Böylece hem tanışmış oluruz hem de aşkımın fotoğraflarını çekeceğim.

Vedat Odabaşı (Zeroyazok):
Tarkan’la tanışmak için kardeşimi arkadaşıma verir, sahne arkasına götürmesini isterim. Orada kardeşimin konsere geldiği abisini kaybettiğini, evinin adresini bilmediğini söyleyip, yardım isterler. Mecburen sahneden adımı anons ederler. Oraya gittiğimde de Tarkan’ı çok sevdiğimi, onunla tanışmak istediğimi söylerim, belki şansım döner ve beni tanıştırırlar!

Ömür Bülte (Lazmix):
Tarkan’la tanışmak için etrafımdaki tüm süpermarketler veya mini marketlerde bulduğum Doritos’ları yerim, tabii ki komalık olana kadar. Doktorlar da bunun adını “Doritos koması” koyar. Bunu duyan Doritos firması da beni mutlaka arar. Ben de onlara komadan çıkmam için beni Tarkan’la tanıştırın derim. Böylelikle Tarkan’la tanışırım.

Hakan Yıldırım (Hakan 2017):
Ona büyük bir Tarkan bebeği yaptırır tüm magazin gazetecilerini çağırırdım. Onlar zaten bana mutlaka bir tanışma ayarlarlar, çok hınzırlar onlar.

Batmanlı çocukların en mutlu günü
“Hasankeyf su altında kalmasın” diye kampanya yürüten sivil toplum örgütlerinden Doğa Derneği’ne destek vermek amacıyla birkaç ay önce Batman’a giden Tarkan, yine bir sosyal sorumluluk projesi için bu kentteydi.
Petrol Kent’teki İMKB İlköğretim Okulu’nun çok amaçlı sınıfları arasında yer alan Frito Lay Okuma Odası’ndaki Batmanlı çocuklarla Tarkan’ın buluşması müthişti. Tarkan gibi bir starla, Batman’ın bir kenar mahallesinde aynı sınıfı paylaşmanın yarattığı o sevinç ve mutluluğun çocukların gözlerinde yarattığı o ışığı görmeliydiniz.
O ışık çok geçmeden Tarkan’a da yansıdı.
Megastar, Batman’lı çocuklarla bol bol sohbet etti, şarkılar söyledi, masa tenisi oynadı

Ali Eyüboğlu
Milliyet

**MegaStarkan**
11-08-08, 15:13
Ilginc....Konusan kisi Türkü diyor, Gazeteci konuyu Kürtceye ceviriyor :P
Tesekkürler haber icin.

celentano62
11-08-08, 15:17
Dudu'yu veya kuzu kuzu'yu Kürtce söylese dogu'da yok satar vallah :)

devilscream
11-08-08, 15:27
Ilginc....Konusan kisi Türkü diyor, Gazeteci konuyu Kürtceye ceviriyor :P ne alakaysa...

scorpioness
11-08-08, 15:27
Gereksiz..

serce
11-08-08, 15:32
Tesekkürler haber icin.

kimin isine nasil geliyorsa bu ülkede böyle. nedense?

Ozz
11-08-08, 15:55
Tarkan 14 yıldır ara ara gider Güneydoğu'ya. Bunun gerekli birşey olduğunu düşünseydi çoktan yapmıştı. Ama Tarkan o tip biri değil. Memlekete göre şerbeti verse verse en fazla puşi (ya da poşu) ile verir, o ilin formasını giyerek verir..:20: Bence yeterli ...

nofear1158
11-08-08, 15:58
saçmalamayın arkadaşlar ne kürtçesi biraz mantıklı düşünün...büyük tepki toplar bence böle bişey yaparsa

eLiF
11-08-08, 16:02
gerek yok kürtçeye falan

gülcan
11-08-08, 16:02
Tarkan'ı kürtçe şarkısı söylerken düşünemiyorum.
haber için teşekkürlerr..

karma_elcin
11-08-08, 16:10
Tesekkürler haber icin.
eet gazececilerin dili başka galiba hep başka türlü anlıyolar nedense :S

Bamboo
11-08-08, 16:11
bencede gerkesiz kürtçe söleme fikri hem öle olsa yarın biri daha çıkar lazca sölese başka birileri çıkar ermenice,boşnakça sölese derse hepsinimi söleyecek ne saçma yaa kötü fikir......

violetta
11-08-08, 16:18
English plz :(

Tar-Khan
11-08-08, 16:20
ben istemiyom kürtce okumasini...
okumasin!!!

İZMİRLİ
11-08-08, 16:47
kürtçe söylemesine karşıyım, bence söylemesin...!

sarıpapatya
11-08-08, 17:15
tabiki sölemesin zeten öle bişey yapıcak olsa kürtçe değil lazca yapar kendi yöresinin dilini kullanır bende anlarım :) çok gereksiz bir laf olmuş herzamanki gibi saçmalamışlar...

sengibisidünyayagelmez
11-08-08, 18:20
Tarkan 14 yıldır ara ara gider Güneydoğu'ya. Bunun gerekli birşey olduğunu düşünseydi çoktan yapmıştı. Ama Tarkan o tip biri değil. Memlekete göre şerbeti verse verse en fazla puşi (ya da poşu) ile verir, o ilin formasını giyerek verir..:20: Bence yeterli ...

evet bence de bu yeterli...

herseyim
11-08-08, 18:49
kurtce ve tarkan hic uymaz bence;) hic soylemesin daha iii;)

**MegaStarkan**
11-08-08, 19:53
English plz :(
After Tarkan's concert in Diyarbakir where mainly Kurds live,
people like this reporter are wondering about how it would be if he sings in Kurdish.
Maybe you know already the Kurd/Turk disput in Turkey.
So it's not surprising that most of the members are against such a project.
Everyone has his own opinon about this issue.

bounce
11-08-08, 20:09
en güzel yorumu bence sen yaptın...tebrikler:41:

pare_pare
11-08-08, 22:47
bencede öyle birşey gereksiz olmamalı ki saten olmaz da bencede en güzel yorumu ozz isimli arkadşaımız yapmıştır fazla söze gere yok

ellow
12-08-08, 09:39
Cok gereksiz,Tarkan sanatcı,politik polemik olarak yillardir kullanilan konularin kıyısına kosesine bulasmamasını isterdim.

MEGASTAR
13-08-08, 02:47
Yorumuma gelince ben Bir Kurt olarak Tarkan in Kurtce sARki soylemesini istemem cunku Kurtce de Tarkan in tarzinda bi muzik dali yok. Tarkan lazca da soylemesin arpca da Kurtce de ona Turkce ve Ingilizce yakisiyo...Zaten Diyarbakir a gelip pu$iyle konser vermesi bile yeter.. ama en azindan konser basinda Kurtce bi merhaba demesi fena olmazdi bnm ve oranin halki icin.....TARKAN butun bu cograyanin MEGASTAR i dir lutfen bunu unutmayalim

trkntrkn89
13-08-08, 02:55
zaten söylese herkes işte para için yapmadıqı yok diicekti,malesef poşi için yorumlar hep böyle....

MEGASTAR
13-08-08, 03:04
bende onu diyorm soylemesin ztn yakismazda Tarkan a kurtce ama arkadaslarin o kadar sinirle unlem (!) isareti felan sacma oluyor

tunalı
13-08-08, 12:19
tarkan bir dünya şarkıcısı ve kürtçe müzüik yaparsa çok güzel olur ve daha iyi tutulur
süper olurdu süper

celentano62
13-08-08, 12:58
herkes istedigini söylemekde özgürdür. ben bir türk olarak diyorumki Kürtce'de bu topraklarin zenginligidir. sahip cikalim elbette. yakisirmi tarkana, yakismaz bencede. ona en güzeli türkce sarkilar yakisiyor.

saygilar

TARKANFREAK
13-08-08, 15:20
cok cok gereksiz bence

tarkaseksüel
15-08-08, 17:32
saçmalamayın arkadaşlar ne kürtçesi biraz mantıklı düşünün...büyük tepki toplar bence böle bişey yaparsa
bencede de yaaa ne kürt çe siiii

Inge
15-08-08, 18:40
Kurtce dilini bilmiyorum ama guzel bir dil olursa bence söylebiliyor...
diger diller de kullanabilir mesela Fransizca ve Ispanyaca...
güzel olursa...
maalesef dilleri politikaya baglaniyor herkes ama her dilin sarkilarini soylebilir tarkan. o kadar iyi bir sesi var...

bounce
15-08-08, 21:46
Kurtce dilini bilmiyorum ama guzel bir dil olursa bence söylebiliyor...
diger diller de kullanabilir mesela Fransizca ve Ispanyaca...
güzel olursa...
maalesef dilleri politikaya baglaniyor herkes ama her dilin sarkilarini soylebilir tarkan. o kadar iyi bir sesi var...
bu konu çok farklı...öyle kolay olacak bişey değil....

MEGASTAR
16-08-08, 01:49
ne alaka ? neyi farkli konunun kurtce de turkce gibi bir dil hatirlatirim onu da konusanlar var