PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klip tarifesi Megastar tanımadı

szr67
08-08-08, 21:35
Kral TV, Megastar Tarkan’ın klibini de aynı paraya yayınlıyor, adı sanı duyulmamış bir şarkıcının klibini de

Kral TV’nin klipleri parayla yayınlaması yeni bir şey değil.
Bazı şarkıcılar ve yapımcılar, zaman zaman bu konudan yana dert yansa da sonuçta burası özel ve de ticari bir kanal.
Para kazandığı sürece ayakta kalabilecek bir yer.
Aldığı reklamlarla bunu sağlayamıyor ve de bu konuda talep de oluyorsa kliplerden de para istemesi doğal.
Ancak bir müzik kanalının “Süperstar”, “Megastar” demeden her şarkıcının klibinden para alması da ilginç bir durum.
Normalde bir müzik kanalı, reyting ve prestij için, “Klibinizi ilk kez biz yayınlayalım” diye starların peşine düşmesi gerekirken, onların kliplerinin yayınlanması adına bedel ödemesi ya da ödetmesi şaşırtıcı.
“Kral TV, adı sanı duyulmamış bir şarkıcının klibini de aynı paraya yayınlıyor, Türkiye’nin tek Megastar’ı Tarkan’ın kliplerini de” dediklerinde inanamadım.
Tarkan’ın menajeri Uygar Ataş’ı arayıp, konuyu sordum. Uygar Ataş, “Biz para vermiyoruz ama müzik şirketi DMC veriyorsa bilemem” dedi.
Aynı konuda bilgi almak için aradığım DMC Müzik Genel Müdürü Samsun Demir’in yanıtı da şu oldu:
“Garip ama gerçek... Maalesef Tarkan’ın kliplerini de para verip yayınlatıyoruz Kral TV’de.”
Demir’in verdiği bilgiye göre, klip ister çaylak bir şarkıcı olsun, ister bir “Megastar”ın, Kral TV’nin bir yayın için aldığı para (KDV hariç) 100 dolar.
Üstelik bu fiyat, yapımcının 600 klip yeri satın alması halinde geçerli. Kral TV, 1.200 klip anlaşması yapanlardan yayınladığı her klip başına, KDV hariç 70 dolar alıyor. 2.400 kliplik bir anlaşma yaptığınızda ise fiyat, KDV hariç 50 dolara iniyor.

12 bin dolar ödendi
Tarkan, son albümü “Metamorfoz”a üç klip çekti.
DMC, Kral TV ile Tarkan’ın her klibi için günde dört kez olmak üzere 10 günlük anlaşma yaptı. Yani her klip için 40 yayın...
DMC, Tarkan’ın “Vay Anam Vay”, “Pare Pare” ve “Arada Bir” kliplerinin 120 kez yayınlanması için Kral TV’ye KDV hariç 12 bin dolar ödedi.
Tarkan’ın “Metamorfoz” albümünün tirajı 265 bin...
Bu tirajın yaptığı cironun yanında 12 bin dolar devede kulak.
Ama mesele o değil.
Sorun böyle bir şeyi kabullenebilmekte.

Minik Serçe karşı
Örneğin, son albümünün tirajı 160 bin olan Sezen Aksu, müzik kanalına üstüne para verip klip yayınlatmaya prensip olarak karşı. Bana göre, en azından marka değerini koruma adına bu duruşu, isminin önünde “Megastar” unvanı olan Tarkan da gösterebilmeliydi.
Kral TV’nin tüm yayınını, para aldığı kliplerle doldura-madığı için onlarca klibi de bedava döndürdüğü de bir gerçek.
Hal böyleyken, Tarkan gibi müzik sektörünün lokomotifi olan şarkıcıların, prestiji bir yana bıraktım, hiç değilse Telif Yasası’nın bu ülkede tam manasıyla oturması adına bu tür ödünler vermemesi gerek.
DİPNOT: Siz bu satırları okuduğunuzda ben Diyarbakır’da olacağım. Doritos’un davetlisi olarak Tarkan’ın Diyarbakır konserini ve Güneydoğu gezisini izlemek için. Hadi hayırlısı!
http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=975950&AuthorID=88&b=&a=Ali%20Ey%C3%BCbo%C4%9Flu

x_y_z
08-08-08, 21:48
tiraj 265 bin mii.. ?

trkntrkn89
08-08-08, 21:55
ben tarkanın klibini çook az görüorm ama powertürk te çook görüorm..

asd1234
08-08-08, 23:04
Kral TV bayağı az yayınlıyor Tarkan'ın kliplerini..Şu 265 bin traj konusunaysa birşey demiyorum,zira defalarca konuştuk bunu.Tarkan 7 aydan beri sadece 65bin satmışsa ve toplamda 500 bini geçemediyse -kesinlikle doğru olduğuna inanmıyorum- benim adım da Candan değil!..

herseyim
08-08-08, 23:18
ohaaaaa cok fazlaa;)

bounce
09-08-08, 00:47
arkadşlar bu yazıdan şunu anladım
1) tarkanın menejeri diye gecinen uygar bey biz vermiyoruz ama dmc veriyorsa bilemem demiş...o ne demek yaaa..sen nasıl bi menejersin ....senin sanatçınla ilgili herşeyden haberin olmalı...adam nasıl menejer yaa...:13: yakında tarkan diyarbakır da konser mi ver miş hiç haberim yoktu da der...
2)kral tv tarkanın klibini ne zaman yayınlamış ki...ben sadece vay anam vay ı izledim kral tv de ...pare pare ve arada bir i izleyen var mı bilemem ..haa hatırladım arada bir i 2 kez izledim gece 2 yada 3 gibiydi.sabah hiç izlemedim......eğer dmc gece yayınlanması için para vermişse enayilik etmiş...
pare pare yi hiç izleyemedim
3)dmc matamorfozu yayınlayan firma değil ki.neden klip için para veriyorr...hitt müzik üretti dmc sadece dağıtımını yapıyor diye biliyorum...yanlış mıyım?
4)sezen aksu ya helal olsun ...çok artist bi kadın sevmem kendisini ama kral tv ye karşı çok iyi durmuş....

szr67
09-08-08, 01:57
lafıma gelceksiniz bir gün tarkan bu managerle olmaz

Blg
09-08-08, 02:39
Tarkan'ın menajere mi ihtiyacı var? tek adam devri kapandı piyasada. Küçük sanatçıların işi menajerle takılmak, önemli olan ekip ve organizasyon. Basın sözcüsü ayrı, yurt içi organizatörü ayrı, yurt dışı organizatörü ayrı, finanscısı ayrı vs vs. Tabii Uygar Bey'in ne kadar çok bilse o kadar iyi ama, ben menajerlik olayının bittiğine inanıyorum artık.

bounce
09-08-08, 02:48
Tarkan'ın menajere mi ihtiyacı var? tek adam devri kapandı piyasada. Küçük sanatçıların işi menajerle takılmak, önemli olan ekip ve organizasyon. Basın sözcüsü ayrı, yurt içi organizatörü ayrı, yurt dışı organizatörü ayrı, finanscısı ayrı vs vs. Tabii Uygar Bey'in ne kadar çok bilse o kadar iyi ama, ben menajerlik olayının bittiğine inanıyorum artık.
ne demek tarkanın menejere ihtiyacı mı var? zaten organizasyonu oluşturan ve yöneten kişi menejer....menejer olmazsa ekip te olmaz.... uygar silkelen de gel kendine

devilscream
09-08-08, 02:51
Varoşlarin stari İsmail Yk ile "Dünya" stari "Megastar" Tarkan için "Hangisi gerçek star" kiyaslamasi yapilan bir ülkede gayet
normal bir durum...

Blg
09-08-08, 02:56
ne demek tarkanın menejere ihtiyacı mı var? zaten organizasyonu oluşturan ve yöneten kişi menejer....menejer olmazsa ekip te olmaz.... uygar silkelen de gel kendine

"menajerler bir sanatciyi temsil eden, onun is anlasmalarini yapan(yapim sirketleri, klupler, oteller, ozel etkinlikler, konfernslar, tv ve radyo programlari), imaji dogrultusunda is planini yapan, basin ile iliskilerini yoneten, onun adina pazarliklari yapan, seyahatlerini organize eden, sosyallesmeleri esnasinda gerektiginde konusmalarini yonlendiren, yaratilmis imajini korumasi icin stratejiler belirleyen, dolayisiyla sanatciyi her anlamda yoneten kisidir. "

Tanımı ekşisözlükten aldım, türkiye de menajer tanımı bundan da beter birşey. Hatta dünyada da menajerlik bitmiş durumda (örneğin lindsay lohan'ın menajeri annesi). Artık herşeyin tek bir kanaldan yönetilmesi çağ dışı bir fikir, her alanda en iyi olanların aldığı ortak kararların sanatçıya sunulması ve sanatçının da bunu kendi tarzına göre yorumlaması artık daha makbul. Uygar'ın silkelenip de kendine gelmesinin çok da bir önemi yok o yüzden.

szr67
09-08-08, 12:48
uygar ataş'ın cümlesi öğle kafamı karıştırdı ki

Uygar Ataş, “Biz para vermiyoruz ama müzik şirketi DMC veriyorsa bilemem” dedi.

Pardon'da DMC ile HİTT MUSİC ikili anlaşma yaparken bu işler konuşulmuyormu klip parası-klip alt yazı hakkı gibi konular konuşulmadıysa hadi onu geçtim müzik şirketi DMC nedemek oluyo HİTT MUSİC müzik şirketi değilmi DMC sadece dağıtım ve tanıtımı nı üstlenmedimi albümün, HİTT MUSİC neden kuruldu.Bunun kesin bir şekilde açıklanması gerek HİTT MUSİC sadece bir hayal ürünü mü?

ezel1710
09-08-08, 13:38
ben tarkanın klibini çook az görüorm ama powertürk te çook görüorm..

doru bana öyle denk geliyor zannediyordum

sarıpapatya
09-08-08, 13:56
çok ilginç yaa zaten kral tv de yayınlanan kılıpler belli ama kafam şuna takıldı madem maddi sıkıntı yaşanıyo niçin sadece kılıp yayını yapmak yerine sanatçılarla anlaşıp program yapıyo onlar bedavamı program yapıo saçma geldi bana açıkçası

ellow
09-08-08, 17:45
bu isler boyle mi donuyor??

tarkaseksüel
09-08-08, 21:45
gecen kral tv de sertac dıye bırının almanca bır klpbını gordum tek turkçe kelime sevgilim idi ama tarkanın sarkılarını yabancı olduğu için yayaınlamıolardı ilginççç....

devilscream
10-08-08, 04:08
bu isler boyle mi donuyor??
Benim bildiğim kadariyla klipler yayinlamak için
Yayinci kuruluş sanatçıya para öder...
Demek ki "Kral TV" bir ilke imza atiyor...

TARKANFREAK
13-08-08, 15:31
ya zaten kral tv nin tarkana bir alerjisi var gibi geliyo bana sanki.. hani ödül törenlerina kendi katilmamisti ya..ne bilim bana öyle geliyo