PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiş Güneşi üzerine Bir Yazi...

kanky
01-05-08, 16:19
Kış güneşi

Perihan Mağden

Türk Popu'ndan ennn sevdiğim parçaların başında gelir Tarkan'ın söylediği 'Kış Güneşi'.
Klibi de güzeldir.
Ama sözleri, ama sözleri!
Yıldız Tilbe'nindir sözler.
Ben o kadını seviyorum. İnsanın içini acıtan bir sahiciliği var: İçini parçalayan.
Show TV'deki programı çok iyi reyting alıyordu diyelim. Sonra şak: baktık kovulmuş, kapının önüne konulmuş.
'Yangında İlk Bırakılacaklar' kategorisinden biri işte Yıldız Tilbe.
Hep o kovulacaktır, hep o basılacaktır, hep o muhtelif hürmetsizliklere maruz kalacaktır.
Kabağını araba, mutfak farelerini arabacı olarak yutturmayı hiç akıl edemeyeceğinden, ne denli başarılı olursa olsun, her daim az biraz itilip kakılacak; bir türlü 'Ana Kraliçe', 'Sultanımız Efendimiz', 'Postmodernite Pınarı' vari taltiflerle konservelenip saygınlık rafında, ultra yerleşik bir köşeye kaldırılamayacaktır.
Olsun. Yürekten sevenleri de var işte.
En basit şarkısında dahi 'Ben o yari esasında çok severim' demeyi akıl eden bir kadın.
Buradaki 'esasında' kelimesinin güzelliğine bakar mısınız?
Nazan Öncel, Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, sonra tabii Gülden Karaböcek.
Bunlar hakikaten sıkı besteciler ve en hakikisinden söz yazarları.
Bu topraklardan hiçbir şey çıkmıyorsa da hanımlar beyler; ŞİİR fışkırıyor
valla billa.
Leonard Cohen'in satırı bana hep bizleri (Türkler! Türkler!) hatırlatır:
"We are ugly; but we have the music."
(Çirkiniz; ama müziğimiz var.)
Diyelim Tarkan'ın müziğinin gidişatını, kadın söz yazarı/bestecilerimiz belirliyor.
Tarkan'ı Tarkan yapan, laf aramızda, Sezen Aksu'nun şarkılarıdır.
Ben daha önce de yazmıştım gerçi. Ama bence Tarkan'ın şimdi Yıldız Tilbe'yle çalışması gerekiyor.

PERİHAN MAĞDEN'İN RADİKALDEKİ KÖŞESİNDEN

Basarili sarkilarinin cogu kadin söz yazarlarina ait oldugu dogru, ama buna kendi kisiligini sesiyle kattigi icin basarinin 100% sarki sözüne ait oldugunu düsünmüyorum. Kendi sarkilariylada gayet guzel basarilara imza attabilecegini ispatladi zaten. Ama Yildiz Tilbeden bi beste daha hos olabilir kesinlikle! Fazla arabesk kacmayacagi dairinde tabiki:20:

İZMİRLİ
01-05-08, 19:02
tarkanı tarkan yapan sezenin şarkılarıymış(bu lafa sinir oluyorum) kaldı ki madem öyle levent yüksel - aşkın nuryengi - ışınkaraca - sertab erenerin dunyastarı olması gerekmiyormu...çünki tarkanın aldıgı sezen şarkılarının sayısıyla onların ki mukayese bile dinmez...

sezen aksu çok büyük bir isim ama tarkanıda tarkan o yapmadı hiç kusura bakmasın...sadece şöyle özetliyebiliriz ikisininde birbirini bulması İKİSİ içinde şans dı diye düşünüyorum...

örn: şımarık şarkısı ilk olarak levent yüksele gitmiş fakat o begenmemiş yada istememiş eger o okusaydı bu kadar ünlenirmiydi...

x_y_z
01-05-08, 19:09
Tarkanı Tarkan yapan Sezen Aksu sarkilari mi..neee :18: gülüyorum sadece..hahaha...tabi ki sezen aksu şu an besteleriyle,her yerde taninan,sevilen bir sanatcidir,sesi de güzeldir..ama Tarkanda ses olmasaydi
dünyanin bircok ülkesinde taninir miydi..
konuya gelince,yildiz tilbeyi sevmem,aslinda kıs günesinden baska bir yazdigi sarkiyi da bilmiyorum..ama eger kıs günesinin yerini dolduracak güzellikte bir sarki olursa neden olmasin.. :20:

özge
01-05-08, 19:29
PERİHAN MADEN süperrr bir köşe yazarıdır takip ederim kendsini çok iyide bir psikoloji uzmanıdır..en iyi köşe yazarlarından birtanesidir..ama bu konuda böle düşünmesi üzdü beni tarkanı Tarkan yapan sesi,karizması,duruşu ve şarkı seçimidir..yani sezen aksu değil Tarkanı Tarkan yapan... tabiki onun payıda yüksek biryerde ama Tarkanında şarkı seçimi önemlidir...

Ozz
01-05-08, 19:53
Bence...Tarkan ı Tarkan yapan TARKAN'dır. Tamam, Sezen Aksu'nun emeği özellikle A-acayipsin deki yaptıkları asla unutulmaz ama Tarkan daki enerji, star ışığı (hehe pop star jürisi gibi oldum idare edin...) ve ses olmasa sezen 100 şarkı verse işe yaramazdı ki yukarıda da arkadaşlarım bahsetti Sezen Aksu o kadar çok erkek vokale beste verdi ki neden bir Tarkan daha çıkmadı...:16:

Tarkan'ı Tarkan yapan TARKAN'dır çünkü...
O kendi potansiyelinin farkında ve zorluyor. Herkes eleştirse de.
O kendisinin bir star olarak görüyor, bunu kaldırabiliyor ve kendine güveniyor.
O ince eler sık dokur, sabırlı, asi, gizemli dir.:1: :1:

Eğer Tarkan'ı Tarkan yapan TARKAN'dan başka bir isim illa aranacaksa buna ben Ozan Çolakoğlu derim.:20:

kanky
01-05-08, 19:54
Belkide..perihan mağden..sezen aksu şarkılarıyla gündemde olduğu dönemleri kastetmiştir..genel olarak söylediğini düşünmüyorum..

alitandogan
27-12-08, 02:04
Tarkanımın Bu Müzıgıne Bayılıyorummmmm

Gün Gıbı De Harıkaaaaaa

Tarkan Senı Sevıyorummmmm Yaaaaaaa

hilfa
27-12-08, 19:22
Tarkanı Tarkan yapan Sezen Aksu sözüne katılmıyorum.Tarkan da ses ve fizik olmasaydı Sezen Aksu ne yaparsa yapsın boştu.Tarkanım doğuştan yıldız:10:

tarkaseksüel
27-12-08, 22:55
bence yıldız ilbdben bi beste alabılırr

siboss1992
03-01-09, 03:02
sezen aksununda payi var kesinliklee..
ama sonuctaa tarkan bu sarkilari seslendiriyo..
baska bir sanatci seslendirse ayni sarkiyi tarkan gibi
güzel kulaga hos gelirmi ?? Hayirr !!
sarkiyi kimin seslendirdigi cok önemli..

27_diloshhh_27
04-01-09, 13:34
doğru sölüyorsunn tarkanı tarkan yapan sesi,duruşu,konuşmasıı ve karizmasııdır bi keree... :10: tabi payı var sezen aksunun ama bu tarkanı tarkan yapan sezen aksudur anlamı gelmez:16:

emrepulcu
09-01-09, 12:26
Tarkan Türkiyenin En Iyi Yorumcusu Ve Sahne Adamı.ama şu Gerçekte Var Tarkan Kendine Ait Slovlarını Kliplendirseydi Eminim Ki Tarkanın Söz Yazarlığını Da Dile Getirmeyi Ihmal Etmicektiniz.tarkan Bence O şarkıları Görselliğe Dökmemekle Hata Yaptı Tarkan Sadece Hareketli şarkıların Değil Ayrıca Slovlarında Adamı Ama Bu Yönünü Geri Planda Tutması Bence Hata Tarkana Bunu Hatırlatmalı

pare pare
11-01-09, 13:43
Arkadashlar bilmem hiss etdinizmi Tarkan Kis Gunesi-ni konserlerde bi farkli okuyor.Tamam farkli ... (Konserde daha iyi bence.... )

Dusunun Tarkan eski sarkilarini yeniden yorumlasa ne guzel olur ...

Ferya
14-01-09, 23:18
Kis Günesi ne bayiliyorum.Dinle dinle ve yine dinle hep kulaga hos geliyo.:1:

arau
15-01-09, 03:00
Sezen Aksu ''Tarkan'ı Tarkan yapan Sezen Aksu mu dur?'' sorusuna Beyaz'ın programında (okanın prog.da olabilir) geldiğinde ''yok öyle bir şey şarkıları söylemek için birde şarkıcıya ihtiyaç var Tarkan'da çok iyi bir şarkıcıdır başarısı kendisine aittir'' demişti.

HURRICANE
15-01-09, 04:10
Tuhaf TARKAN ın Tr de en çok satan albümü Karma değilmiydi?O albumde sezen aksu bestesi varmıydı?Katkısı elbetteki olmustur ama onu sezen var etmemiştir;)

belfü
21-01-09, 19:43
Şarkının iyi olması önemli tabi ama onu yorumlayanda önemli tek başına iyi bir yorum olmadan o şarkı nereye kadar gidebilir hangi kitlelere ulaşabilrki tarkan görselliği ile yorumuyla bir çok şarkıya hayat vermiş ve birçok kitleye ulaşmıştır.ve bir çok şarkı bugün söz yazarlarıyla değil yorumlayanlarıyla anılıyor. çünkü şarkıçı söyledği şarkıyla bütünlük kazandığı zaman bence olay bitiyor..:)

bendekalmadım
25-04-09, 13:29
Tarkanı Tarkan yapan Sezen Aksu sarkilari mi..neee :18: gülüyorum sadece..hahaha...tabi ki sezen aksu şu an besteleriyle,her yerde taninan,sevilen bir sanatcidir,sesi de güzeldir..ama Tarkanda ses olmasaydi
dünyanin bircok ülkesinde taninir miydi..
konuya gelince,yildiz tilbeyi sevmem,aslinda kıs günesinden baska bir yazdigi sarkiyi da bilmiyorum..ama eger kıs günesinin yerini dolduracak güzellikte bir sarki olursa neden olmasin.. :20:

bunları biliyor musun ?

Kış Güneşi-Tarkan
Kop Gel günahlarından-Deniz Seki
Him kimse değilim-Deniz Seki
Destur çek-Deniz Seki
Dokunuver-Yonca Evcimik
Bozuyorum yeminimi-Hazal
Anlamak için-Naşide Göktürk
Anne-Naşide göktürk
Seni sana bırakmam-İbrahim Talıses
Anam-İbrahim Talıses
Bende insanım-İbrahim Talıses
Dağlar-İbrahim Talıses
Kop gel günahlarından-İbrahim Talıses
Paraçi-İbrahim Talıses
Ayrılamam-İbrahim Tatlıses
Öyle büyü ki içimde-Gökhan Özen
Elveda dedin-Bendeniz
Bana döneceksin-Demet Akalın
Sana değer-Demet Akalın
Vuracak-Demet Akalın
Azılı bela-Rober Hatemo
Sen farklısın-Rober Hatemo
Senden çok var-Rober Hatemo
Aşksız prens-Rober Hatemo
Lay lay lay-Gülben Erden
Kandıramazsın beni-Gülben Ergen
Böyle kolay mıydı-Yaşar İpek
Gitme gel-Yaşar İpek
Alo de-Yaşar İpek
Ayrılmayalım-Yaşar İpek
Allan Pullan-Yaşar İpek
Seviyorum-Yaşar İpek
Seve seve-Nihat Doğan
Şarap misali-Niran Ünsal
Zalim-Toprak
Hep seninle olabilirim-Toprak
dünden bugüne-toprak
Karagözlüm-Toprak
Bu delikanlıyı Unutamazsın-Toprak
El ele olsak-Toprak
Aklım hep sende-Toprak
Bikeren hiç birşey olmaz-Kenan Doğulu
Ben bir şarkıyım-Petek Dinçöz
Erkek milleti-Petek Dinçöz
Bizim oralar-Cem Yıldız
Sevmedim-Güçlü Soydemir
Yalancı gönül-Eylül Metin
Gece ay şahit-Sibel Sezal
Sensiz olamam-Fatih Erkoç
Kardelen-Fatih Erkoç
Yalancı yarim-Lerzan Mutlu
Oyuncak oldum-Hüseyin Demir
Yemin ederim-Uğur Deniz
Sana kalmadım herhalde-Esma Er
Tamam mı ?-Günel
Yarimi gönder-Hüseyin Tatlı
Varlığın yeter-Hüseyin Tatlı
Ayrılamam ölmeyince-Eser bayar
Nereden bulacağım-Eser Bayar
Vazgeçmem-Ebru Gündeş
Seninle çok işim-Ebru Gündeş
Adam olsaydın-Ebru Gündeş
Sürgün-Yeşim Salkım
Sevemediğim ayrılığı-Hakan Altun
Ben çağırmam geleceksin-Ferman Toprak
Severim ama güvenemem ki-Popstar Firdevs
Aşkta sadakat isterim-Popstar Firdevs
Ayılığın yükünü kaldıramayız-Popstar Abidin
Bendensin-Gülşah Buzlu
Aşk laftan almaz ki-İzzet Yıldızhan
Sen hiç aşık oldun mu?-İzzet Yıldızhan
İzinli hırsızım-Kuşum Aydın
Aşk lazımdır her eve-Şilan
Sevme beni-Bengü
Rüya-Bengü
Sat bei bedavaya-Gökhan Tepe
Sende seveme-Özcan Deniz
Derdin ne ?-Güllü
Zulüm-Güllü
Ayrılığın yükü ağır-Mercan Alev
Sor-Mercan Alev
Bir benim ol-Aşkın Nur Yengi
Gitsem gidemem-Metin Levent(popstar)
Derdin ne(gidiyorum)-Metin levent(popstar)
Kış güneşi-Umut Hoşgör
Anlamak için-Eylül Metin
Kop gel günahlarından-Eylül Metin

starzu
13-05-09, 13:47
tarkanı tarkan yapan sezen şarkılarısır:13: gııccık oluyorum bu lafa:13:

kanky
16-05-09, 04:17
Tarkan yeni albümünde Yıldız Tilbeden 2 beste alıyor :D

qiZémtévétoqLu*
23-07-09, 01:22
teşekkürler (: