PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan Bugüne Kadar Neler Yapmış!!!!

dumbledoor
23-04-08, 14:40
İstanbul Plak sahibi ve prodüktör Mehmet Söğütoğlu ile arkadaşı Alpay Aydın sayesinde tanıştı. İstanbul Plak ile imzaladığı anlaşma sonucunda, Tarkan’ın ilk albümü Yine Sensiz 1992'nin sonunda Türkiye'de piyasaya sürüldü. Bu albümün ilk şarkısı olan "Kıl Oldum Abi" çok kısa sürede dinleyenlerin ilgisini çekerek popüler mekanlarda çalınmaya başladı. Yine Sensiz adlı albüm 900 bin adet satınca, Tarkan ülke çapında tanındı. 1994 Mayıs'ta Sezen Aksu'nun katkılarıyla Aacayipsin albümünü çıkaran Tarkan başarısını devam ettirdi. Türkiye çapında çoğu ilklere imza atarak, bu albüm ile Türkiye ve Avrupa'da 24 konser verdi. Bu konserlerin 25'i, ulusal çapta gerçekleştirilen en büyük sponsorlu turne kapsamında, Tarkan'ı Türkiye'nin farklı illerinde yaklaşık 10 bin seyirci ile buluşturan stadyum konserleriydi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm 2,5 milyona yakın satıldı. Avrupa'da da 950 bin rakamına ulaştı.

Bunun ardından dil eğitimi almak üzere New York'a gitti. Bu dönemde tanıştığı ünlü Amerikan prodüktör Ahmet Ertegün ve Atlantic Records'la yeni projeler üzerinde çalışmaya başladı. O dönemin en önemli yıldızları icra eden menajeri Ahmet San ve Ertegün ile 1995'te sözleşme imzaladı. 1994-1997 yılları arasında İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Almanya’da toplam 12 şehri kapsayan 3 büyük Avrupa turnesine çıktı. 1995 yılında New York Palladium’da verdiği konser, Türkiye'de canlı yayınlandı. Tarkan, 1997 Temmuz'de üçüncü albümü Ölürüm Sana rekor satışlarını kırıp Türkiye'de 2,5 milyon sattı. Aynı yıl kendi müzik şirketi HITT Prodüksiyon'u kurdu, 1998 yılında Walt Disney'in 35. uzun metrajlı çizgi film'i olan Herkül'ün baş karakterini Türkçe olarak seslendirdi. Filmin müziklerinden "Yolumdayım"ı seslendirdi.

Dünyanın en büyük firmalarından Universal’in Fransa ayağı Ölürüm Sana’nın hit parçası "Şımarık" single olarak piyasaya sürdürüldü ve sonuç almakta gecikmedi. "Şımarık" Fransa'da 6, Belçika'da 2 numaraya kadar yükseldi. Şirket bunun üzerine, içinde Ölürüm Sana ve A-acayipsin albümlerinden parçaların yer aldığı Avrupa piyasasına özel Tarkan adlı bir derleme albüm yayımladı. Nitekim bu albüm ile bir ilk daha imzanlandı.

Uluslararası başarılarının ardından, Tarkan 2000’de 14 Ocak günü depremzedeler yararına bir konser vermek ve askerliğini yapmak üzere Türkiye'ye döndü. İstanbul'da verdiği konserden sonra bedelli askerlik görevini tamamladı.

Tarkan, 2001’de Kuzu Kuzu single’ı beş değişik versiyonuyla müzik marketlere sunuldu. Kuzu Kuzu'dan sonra Ağustos ayı başında Karma albümü yayınlandı. Karma albümünden bir sıngle'da, Nazan Öncel bestesi Hüp ile geldi. Aynı senede ABD'nin en etkin gazetelerinden Washington Post'ta çıkan geniş bir değerlendirmede, pop yıldızı Tarkan'ın Türkiye'nin kültürel ihraç ürünü olduğu ifade edildi. Washington Post, sanatçının Fransa'dan Danimarka'ya dek listelerde yer aldığını ve Rusya'da 'en çok satan Rus olmayan pop yıldızı' olduğunu kaydetmişti

Sanatçı'nın başarıları ülkesini de temsilen tanıttı. Turizm Bakanlığı ile Türkiye'nin tanıtımı çalışmaları kapsamında, 2002 Dünya Kupası'nda Türk Ulusal Futbol Takımı ile birlikte Kore’ye gitti. 2002'de bir Sezen Aksu bestesi olan "Şımarık" önce Stella Soleil tarafından "Kiss Kiss" adıyla İngilizce okundu. "Kiss Kiss" şarkı'nın yeni düzenlemesiyle çıkış yapan Holly Valance listelerde 1 numaraya kadar yükseldi.

Tarkan, 2003'ün Haziran ayında yine Nazan Öncel'in besteleri de içinde bulunduğu Dudu adlı albümünü çıkardı. Bu albüm Rusya'da bir milyon satış rakamına ulaşınca, Rusya'dan en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı. 2004'ün başında kendi adını taşıyan bir parfüm piyasaya sundu.

Dünya starı olma yolunda ilerleyen Tarkan, 2001 yılında Pepsi ile gerçekleştirilen sponsorluğun ardından, çekimleri Kapadokya'da yapılan Turkcell’in Hazır Kart reklamlarında yer aldı. Özgürlük İçimizde adlı bestesini de seslendirdiği aynı proje kapsamında Tarkan-Özgürlük Yolcusu takvimi piyasaya sunuldu. 2004'te petrol şirketi OPET'in reklamlarında yer aldı. 2006 Yılında da Avea sponsorluğunda bir dizi konser verdi.

Tarkan yeni serüvenlere yelken açmak üzere, 2005'in Ekim ayında uzun zamandır beklenen İngilizce Bounce (Coş) single'ını Türkiye ve Avrupa'da yayınlandı. 2006'nın Nisan ayında Come Closer adlı ilk İngilizce albümünü dünya piyasasına sürüldü, ve albümünden Start The Fire (Yak Ateşi) şarkısına ikinci single'ı çıkarttı.

Single ve remix albümleri haricindeki altıncı türkçe albümü Metamorfoz 26 Aralık 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm hakkında gelen ilk yorumlar, klasik Tarkan nağmelerinin aynı kaldığı, ancak müzik altyapısının klavye/elektronik ağırlıklı olarak değiştiği yönünde. Albüm 2 ayda 500 bin satış rakamına ulaştı.

2008 yılında Come Closer albümünün yeniden mixlenip Amerika ve İngiltere başta olmak üzere tüm Dünya'da piyasaya sürülmesi bekleniyor

herseyim
23-04-08, 14:53
cok tesekkurler:)

dedikodu_tugberk
23-04-08, 15:29
paylaşım süper teşekkürler.........

x_y_z
23-04-08, 16:03
Tarkan Türkiyede en çok ödülü toplamış kişi..ve dahada bir çok ödül alacak..!
1992-1995 arasında yine dünyada onu az çok tanıyan vardı ama Türkiyenin bir starıydı o..Şıkıdımdan sonra,özellikle Şımarık,Kuzu Kuzu,Hüp dünya listelerine girince dünyada herkes tanımaya başladı Tarkanı..Hadi bakalım ona kafa tutanlarda gelsin buralara..Mustafa Sandal sadece Almanya'da(hatta almanyanın sadece 3-4 şehrinde) tanınıyor..Ama Tarkan Avrupadan,Afrikaya,
Asyadan Amerikaya yelken açmış kişi,her yerde adı var,ve daha 20-30 yıl daha da olacak :)

TARKANFREAK
23-04-08, 16:27
cok tesekkürler paylasim icin...ama bounce zipla demek degil...bounce co$ demek..Zipla yazmiz cok komik ya :)))

gence
23-04-08, 16:48
cok tesekkürler paylasim icin...ama bounce zipla demek degil...bounce co$ demek..Zipla yazmiz cok komik ya :)))
birebir çevirmek ne derece doğru bilmiyorum ama "bounce" kelimesinin ilk anlamı zıpla olsa gerek,çünkü top" bounce" eylemini yapar,yani seker zıplar.Zıplmak coşmak anlamına da gelir bi bakıma dediğin gibi."Let me see you bounce,we are going higher" Eğer coşmaksa "to go higher" da mecazi anlamda kullanılmış.Bence bu konuda iyi olan birileri açıklasın,şarkıda ne anlamda kullanılmış.
Bu kısaözgeçmiş için teşekkürler ayrıca

"Bounce" kelimesi farkli anlamlar tasiyabilir evet.
Bu sevismek veya dans etmekten bi yerden cikmak anlamina kadar degisebilir.
Bence sarkida cift anlamli kullanilmis bi kelime ama...
Cinselligi cagristirabilcek sekilde dans ettigini anlatmaya calismis olabilirler.
Sarkinin geri kalan sözlerine bakarsak en mantikli anlami bu!

Örnegin:

Girl I like it how u shake it on the floor
Dans pistinde öyle çalkalamani seviyorum.
Everybody in the club wanting some more
Club'te ki herkes daha cok hareket görmek istiyor.
Girl I like it when u dip it on the floor
Kalcani (dans ederken) yere kadar degdirmen cok hosuma gidiyor
Everybody in the club beggin' for more
Club'te ki herkes daha fazlasi icin yalvariyor

selin_trkn
23-04-08, 17:51
çok teşekkürler..;)

x_y_z
23-04-08, 17:52
"Bounce" kelimesi farkli anlamlar tasiyabilir evet.
Bu sevismek veya dans etmekten bi yerden cikmak anlamina kadar degisebilir.
Bence sarkida cift anlamli kullanilmis bi kelime ama...
Cinselligi cagristirabilcek sekilde dans ettigini anlatmaya calismis olabilirler.
Sarkinin geri kalan sözlerine bakarsak en mantikli anlami bu!

Örnegin:

Girl I like it how u shake it on the floor
Dans pistinde öyle çalkalamani seviyorum.
Everybody in the club wanting some more
Club'te ki herkes daha cok hareket görmek istiyor.
Girl I like it when u dip it on the floor
Kalcani (dans ederken) yere kadar degdirmen cok hosuma gidiyor
Everybody in the club beggin' for more
Club'te ki herkes daha fazlasi icin yalvariyor

Yok,Tarkan bunu sanırım Zoom adli bir magazin programinda aciklamisti..Zipla demekmis,diger anlamlarina gelmiyor dedi :)

Dedigim gibi algilama meselesi..
Her sarkidan herkes ayni seyi cikaracak diye bi kaide yok.
Ben boyle algiladim sarkiyi :4:

herseyim
23-04-08, 18:16
ewed bende oyle hatirliyorum;)

dumbledoor
23-04-08, 19:14
arkadaslar ben tarkanın geçmişini bilin die koydum siz BOUNCEYE takıplıp kalmıssınız lutfen emeğe saygı!!!!

gence
23-04-08, 19:39
arkadaslar ben tarkanın geçmişini bilin die koydum siz BOUNCEYE takıplıp kalmıssınız lutfen emeğe saygı!!!!
emeğine saygımız sonsuz tabiki de.Emeğe emekçiye karşı boynumuz incedir kıldan ama maksat muhabbet olsun.Yeni şeyler öğreniyoruz bu sayede.Ben bilmiyodum Duygunun söylediği anlamları mesela.bekliyoruz bu ğaylaşımların devamını herzaman:20:

herseyim
23-04-08, 20:27
haklisin dumbledoor:) bir anda bounce in anlamina kaydi konu:D

tunalı
23-04-08, 23:51
teşekürler paylaştığın için saol

MEGASTAR
24-04-08, 02:59
Su Come Closer in 2. versiyonu gelsede bizde dinlesek artik:10:

herseyim
24-04-08, 03:23
bencede gelsin gorelim cok usdunde durmadi zaten bu Come Closer in;)

dumbledoor
29-04-08, 20:53
evt gelmesini bizde istioruz tarkana sormak lazım:))))

kanky
30-04-08, 14:01
bENCEDE BOUNCE ZIPLA DEMEK...HATTA CEP TELEFONLARINDA..ÖYLE BİR OYUN VAR :)

Kolbandi
30-04-08, 15:14
Güzel paylaşımınız için teşekkürler.Tarkan zirveye ulaşmak için çok mücadele etmiş bravo sonunda hakettiği yerde.

tunalı
30-04-08, 17:52
güzel haber olmuş saol ya

Kolbandi
30-04-08, 18:09
Paylaşım için teşekkürler