PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık menajerlik de aile içinde yapılıyor!

eskalen
15-03-08, 12:34
Hande Yener'den Özcan Deniz'e pek çok isim, konu para olunca kimseye güvenmiyor ve menajerliklerini profesyoneller yerine aile üyelerine yaptırıyor..

Sanatçılar albümlerini hazırlayıp, filmlerini çekerken işi mesleğin profesyonellerine bırakıyor ama iş para konusuna gelince, aile fertlerinden başkasına güvenmiyor! Sanatçıların önemli bir bölümü, işlerini profesyonel menajerler yerine aile üyelerinden birine devrediyor. Türkiye'nin en çok kazanan ve her yıl vergi listelerinde üst sıralarda yer alan şovmeni Cem Yılmaz'ın menajerliğini, yıllarca kuzeni yapmıştı. Yılmaz şimdi kendi işlerini kendisi takip ediyor. Sezen Aksu'nun kardeşi Nihat Yıldırım da kısa süre önce sanatçının işlerini devraldı.

İŞLERİ TAKİP EDİYORLAR
Nazan Öncel'in yıllardır tüm işlerini kocası Akşit Togay yürütüyor. Özcan Deniz menajerlik işlerini ağabeyi Ercan Deniz'e devretti. Hande Yener'in menajerliğini ise sevgilisi Kadir Doğulu yapıyor. Nalan menajerliğini ablası Füsun Tokyürek'e, Nez ve Lerzan Mutlu annelerine yaptırıyor. Menajerler çalıştıkları sanatçıların konser, film, dizi ve reklam gibi işlerinde görüşme yapıyor, pazarlığa oturuyor ve anlaşmaları imzalıyor. Bu işleri aile fertlerine yaptıranların çoğu iş takiplerini de kendileri üstleniyor. Kağıt üzerinde ise akrabalarının ismi bulunuyor.

YURTDIŞINDA BİR SEKTÖR
Yurtdışında menajerlik başlı başına bir sektör. Sanatçıyla ilgili birinci derecede söz sahibi olan menajerler, albümüne konulacak şarkılardan turne programına, filmlerden kimlerle görüşüleceğine ve hatta hangi mekana gidileceğine dek her şeye karar veriyor. Yurtdışında çoğu menajerin yıllık geliri, birlikte çalıştığı sanatçıdan daha yüksek. Üstelik sanatçılar menajerlerinin sözünden çıkamıyor. Yüzde 10-15 arasında komisyonla çalışan menajerler sanatçıları kendilerinden habersiz bir işe imza atarsa, yüklü miktarda tazminat kazanıyor.

Menajerliğini aile fertlerine bırakan sanatçılardan bazıları:
Sezen Aksu-kardeşi Özcan Deniz-abisi Nalan-ablası Nez-annesi Lerzan Mutlu-annesi Hande Yener-sevgilisi Kibariye-eşi Sümer Ezgü-eşi Pınar Dilşeker-abisi Nazan Öncel-kocası Sinan Özen-kardeşi Murat Göğebakan-eşi
http://img214.imageshack.us/img214/7894/64398cd94579cd40bdab94fny4.th.jpg (http://img214.imageshack.us/my.php?image=64398cd94579cd40bdab94fny4.jpg)

Havadan para kazanılan meslek!

Tarkan'ın 12 yıldır profesyonel olarak menajerliğini yapan Uygar Ataş, Türkiye'de menajerliğin hâlâ sanatçılar tarafından meslek olarak görülmediğini söylüyor ve ekliyor: "Menajerlik havadan para kazanılan bir meslek gibi görüldüğü için aileye bırakılması doğal. İnsanlar para söz konusu olunca işlerini aileye teslim etmeyi uygun buluyorlar. Mesela Beyonce'un bile menajeri babası!"

szr67
15-03-08, 14:49
uygar bey tarkanın değeri bilinmeli bu değeri kıymetini bilmiyorsunuz bundan kesin eminim uluslararsı bir sanatçıyı bayi toplantılarına çıkartmak,fındık,fıstık festivallerine çıkartmak sizin nekadar işinize ve managerliğinizi yaptığınız kişiye önem verdiğinizi ortaya koyuyor zaten anlayan anladı...tarkan a laik bir manager değilsiniz

**MegaStarkan**
15-03-08, 14:53
Bence yabanci manager olsa daha iyi. Aileden sonra darbe yemek insana daha cok koyuyor....

uygar bey tarkanın değeri bilinmeli bu değeri kıymetini bilmiyorsunuz bundan kesin eminim uluslararsı bir sanatçıyı bayi toplantılarına çıkartmak,fındık,fıstık festivallerine çıkartmak sizin nekadar işinize ve managerliğinizi yaptığınız kişiye önem verdiğinizi ortaya koyuyor zaten anlayan anladı...tarkan a laik bir manager değilsiniz
Hersey Uygar beye yüklemek yanlis.
Sonucta Tarkaninda sucu var eger o gibi yerlere cikiyorsa.
Tarkanin otoritesi vardir bu gibi durumlarda....

karma_elcin
15-03-08, 15:00
ben de aynı şeyi düşünüorm ama Türkiye'deki sektörü ve koşulları da göz ardı etmemek gerekir...

szr67
15-03-08, 15:19
türkiyedeki müzik sektöründe insanlar işine gelmeyince bu müzik sektörünün ne olcak demesini biliyorlar bugün tarkan neden abdi ipekçi arenada konser vermiyor.neden onun yerine bayi toplantıları tercih edilyor.%80daha fazla kazanabilir tarkan arena konserinden bayi toplantısından tarkana gelen para prodüksyona gidiyo zaten bu tür küçük konserlerde Arena konserlerinde herşey ortak karar payı kazanılır.büyük para geçer çalışanların ve sanatçının eline bu tür örnekler dünya starlarında mevcut neden dünya yıldızları spor salonu arena yapımı mekanlarda çıkıyor zannediyosunuz.kazancı ve görsellği kaliteli ve kazançlı olduğu için tarkan bu tür arena konserlerini 1kez yaptı kuzu kuzu zamanında managerlik geniş düşünmek demektir.hedefe ilerlemek demektir.her teklife onay verip ucuz festivallerde çıkıp para kazanmak çok kolaydır.herkezin işine gelir önemli olan elindeki değerin kıymetini bilmek ve onu hedefe taşımaktır..

karma_elcin
15-03-08, 15:25
Bizim bilmediğimiz cok derin mevzular var Dünya Starları Devletleri tarafından destekleniyor(Meksika'da bile bu böyle Santana mesela) herşeyi sanatçıdan ve ekibinden beklememek gerekio bu ülkeyi de ilgilendirio Tarkan nie şurda burda konser vermio demek bize gore cok kolay ama işin derinliğine inildiğinde bu işler bu kadar kolay mı acaba???

szr67
15-03-08, 15:34
11yıldır bu işin içindeyim karma elçin dediğin şeylere hak veriyorum ama bir yere kadar hele tarkan gibi üst düzey sanatçılarda dikkat edilmesi gereken çok önemli konular var.buda yazdıklarımda var zaten

karma_elcin
15-03-08, 15:42
sen bu işe bi el at szr67 o zaman :D:D

eskalen
15-03-08, 15:43
Menejer demek aslında sanatçıdan bile daha kültürlü, aydın ve piyasayı avucu gibi bilen demektir bence....Acaba Türkiye'de böyle mi bu durum! Her sanatçı kendi hareket ediyor, menejerlik süs gbi görülüyor, hava atma gibisinden.....Aileden menejer seçilmesi ise yakınlık, akrabalık güven duygusundan kaynaklandığından seçiliyor....Yani bir menejerliğin vasfıda kalmıyor, havadan meslek usulü oluyor....... Tarkan menejerilye olan bağlantısı ise bilemeyiz, kendi durumudur. Sadece konuşmamız tahmin olur...

szr67
15-03-08, 15:47
ben aracı olabilirim anca isterse manageri olabilirim ozman tarkan nın kıymeti okadar iyi bilinirki burda bazı yazdığım olumsuz yorumlarım yanında şaşırıp kalırsınız tarkan yönetilmesi gereken bir star kendisi çok acele ediyo herşeye zaman çok önemli tarkan uluslararası bir sanatçı olabilir ama dünya starı asla şuan olamaz.bunun için ekip değişmesi lazım bağlantılarının yurtdışıyla kurması lazım daha doğrusu hedefleri olmassa tarkanın daha çoook yerinde sayar tarkan acil ekip değişikliğine gitmesi gerek ben bu görev için daima hazırım

karma_elcin
15-03-08, 15:57
artık dünyada Amerikalı Starlar bile tutunamıo cunku cok cabuk tüketilio herşey, daha farklı daha sıradışı şeyler istenio bu da maddi gücünün fazlasıyla yerinde olmasını gerektirio herşey paraya ve promosyona bakıyo bu kadar basit...yani "bole olmamalı işte şöle bole yapılması gerekio" denio fakat bunlar parayla parayla paraylaaaaa oluooo ;)

kujo
16-03-08, 00:12
tarkanin managerinin yetersiz oldugunu dusunuyorum.

sinemtevetoglu
16-03-08, 00:34
tarkanin managerinin yetersiz oldugunu dusunuyorum.

aynen öyle...

bounce
17-03-08, 14:29
sezer ....sonunda dediğime geldiniz abiii ...yalnız bazı üyelerimizin şu konuya şaşmalarına şaşırdım tarkan bayiii toplantısına çıkıyor çoğu üye normal diyor nasıl normal yaa siz starlık kavramını ya bilmiyorsunuz ya da tarkanı eleştirmek istemiyorsunuz hiç beyonce justin timberlake i yada sting i felan hiç bayii toplantısında yada düğünlerde gördünüz mü yada haberini duydunuz mu ben bu konudan çok bahseetim eleştiriler konusunda tarkan ve uygar ataş olmuyor yaaa bence uygar ataş miadını doldurdu okuyanınız varsa aktüel dergisinde tarkanla ilgili habewr yapmışlardı işte tarkanın kaleminden şarkılar felan orada ünlü bi organizatör uygar ataş için bu mesleği iyi yapamıyor demişti yani....bence de tarkan işe duygularını karıştırıyorve sanırım o nedenle uygarla beraber....

szr67
17-03-08, 14:50
uygar ataş tarkanın paralarını yiyiyor.bounce managerlik faso fiso bugün evde doğum günü yapıcam 300bin ytl vercem hadi ekibinle geldesem gelirler maalesef ben tarkanı 8yıldan beri severim sayarım kişiliğini örnek alırım.yapılan hatalar gözardı edilirse ona kızarım...

yeşim aldemir
17-03-08, 14:53
ben jennifer lopezin roman abramoviçin doğum gününde sahneye çıktığını okumuştum sanırım

karma_elcin
17-03-08, 14:56
ben jennifer lopezin roman abramoviçin doğum gününde sahneye çıktığını okumuştum sanırım
eet oleydi...Britney spears'ın arap şeyhlerine konser verileceği konuşuluyor bu aralar...

bounce
17-03-08, 14:56
yani tarkanın yaptığı olayı meşru göstermeye çalışıyorsunuz yaniiii.......bişey sorucam sence jennifer lopez star mı sadece türkiyede amerikada kimse bakmaz kendisine türkiyede star olmasının nedeni kalçaları....britneyi tartişmaya bile gerek yokk kendisi bitti

karma_elcin
17-03-08, 14:59
arkadaşlar eskiden albümler satardı hem şirketler hem de sanatçılar kazanırdı artık bole bi şans da yok şarkıcılar da bu tarz şeyler yapmak zorunda kalıyor malesef...

bounce
17-03-08, 15:07
sanmam tarkan avea dan 5 milyon dolar para aldı eğer kasedi de dedikleri gibi 300 bin satmışsa 2.1 trilyon para kazanması lazım bunun 1 trilyonu harcamalara gitse en az 1 trilyon kazanmış olması lazım oda en az 1 trilyondan bahsediyoruz buradaaaa yani

karma_elcin
17-03-08, 15:11
sanmam tarkan avea dan 5 milyon dolar para aldı eğer kasedi de dedikleri gibi 300 bin satmışsa 2.1 trilyon para kazanması lazım bunun 1 trilyonu harcamalara gitse en az 1 trilyon kazanmış olması lazım oda en az 1 trilyondan bahsediyoruz buradaaaa yani
tamam buyuk para da Tarkan'ın bir konserinin masrafı 300bin dolar onları da hesap etmek lazım bi de yanındaki çalışan insanlar var onlar da bedavaya calışmıolar yaneeeeee!!!!...:P

szr67
17-03-08, 15:48
arkadaşlar platformu kurma yani kiralama bedeli 200veya 300bin ytl kadar tutuyor.yani teknik ekibin parası bunun içinde sahneyi uygulayanda teknik ekipde aynı firmadan oluşuyor.orkestranın parası hittproduction tarafından ödeniyor.o sizin bahsettiğiniz zaman da özel sahne tasarımcısı ve 15 kişilik fransız dansçılar eşlik etmişti ve 2005yılında kurulan sahnenin 500binytl kadar bir bedeli var...