PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ahmet Kamil Taşkın yazıyor...

Yakisikli89
21-02-08, 17:25
Adınız "Tarkan"sa ne yaparsanız yapın, isterseniz ağzınızla kuş tutun ilk başta kimseye yaranamaz hep taşlanırsınız. Çünkü çıta zamanında o kadar yükselmiştir ki onun biraz altında kalırsanız "başarısızlıkla" suçlanırsınız. Bunu ağırlığıyla yaşamakta bir sanatçı için oldukça zor olsa gerek. "Aacaipsin"den bu yana her albüm ya da şarkı çıkışında bu durumla karşılaşan Tarkan cephesinde, yeni albüm "Metamorfoz"da bu süreç daha uzun sürdü ve sürecek gibi...

İngilizce albümün beklenene yaklaşamaması üzerine Türkçe şarkı bekleyenleri sevindirmek isteyen Tarkan kendini yenilemeyi seçti. Ancak bu yenilik sadece şarkıların müzikalitesine yansıdı. Altyapılar gayet iyi ve dünyayı, günü yakalamış durumda. (Hatta fazla yakalamış, zira Vay anam Vay değil de Britney Spears – Do Something başlıyor sanıyorsunuz) Yıllardır çalıştığı Ozan Çolakoğlu yine yanında Tarkan'ın. Ancak albümdeki sözlere baktığınızda ortalamayı geçemiyor. Peş peşe iki sırayı tahmin edebiliyor ve klişelerin içinde buluyorsunuz bazen kendinizi. Eski yavaş Tarkan şarkılarını arayanlar üzülecekler zira "İstanbul Ağlıyor" dışında eskiye yanaşan yok ama yepyeni ve iyiler var. Özellikle "Gün Gibi", "Arada Bir" ve "Pare Pare" dinledikçe güzelleşen şarkılar olmuş. Muhtemelen zamanla yerini bulacaktır. Hareketli şarkılardaysa (özellikle Hop Hop'ta) bir Nazan Öncel etkisi var. Kimseden şarkı almam hepsini ben yaparım durumu olunca bir etkileşim olmuş ama zorlamaya da gerek yokmuş. Yeni isimlere ve şarkılara yer varmış sanki albümde. En azından kalitesi biraz daha artardı, en azından söz olarak. "Dedikodu" eski Tarkan albümlerinden çıkmış gibi, ondan yenilik beklemeyenler için…. Genel olarak Tarkan şarkıları uzun zaman sonra anlaşılır. Bunlar da anlaşılacak ama çok daha uzun zamana ihtiyacı var gibi.. Fakat kimse başarısızlıkla suçlayamaz. Bu arada görüntüsünü de yenileyen Tarkan'ın albüm kapağındaki gri gökyüzüne ve sarı başaklara bakıldığında "Burak Kut"un 2000 albümünü hatırladım. Albümleri yan yana koydum ve sadece gülümsedim. Bakın bakalım ne kadar "metamorfoz" geçirmiş? :)

Kaynak: http://www.sozmuzik.com/index.php?name=News&req=index&catid=9

eskalen
21-02-08, 17:45
Bazı şeylere katılıyorum Özellikle Hop Hop isimli şarkının bir doğaçlama şarkısı olduğuna inanıyorum ama Nazan Öncel de doğaçlama şarkı yapıyor diyede Tarkan ondan esinlendi, etkilenmiş diye olacağını zannetmiyorum.....Her sanatçının içinde vardır bir doğaçalama yeteneği,Tarkan da bunu çıkartmıştır......Dedikodu şarkısı ise albümün bence en iyi sözlerinden oluşan şarkılarından biri olduğu kanaatindeyim....Boşuna klip çekilecek parça değil:)
Teşekkürler eklediğin için, gerçekten güzel bir yazıymış......

ruya
22-02-08, 11:56
Tarkan hakkında yorum yapmayan kimse kaldı mı:D ben de bazı söylediklerine katılıyorum ama kendi ilk eleştirdiklerini (yani Tarkan'ın en küük birşeyde başarısızlıkla suçlanmasını falan) sonra kendi yapmış, ayrıca da Tarkanımızla alakalı, saçının 2.teli şuna benzemiş, şarkısının 3.cümlesi bunun şarkısı gibi, kemerinin tokası şunu andırıyor muhabbetlerinden sıkıldım, siz de sıkılmadınız mı ya...

karma_elcin
22-02-08, 14:08
bazı şeyler doğru...biraz zaman gerekio sonra hrkes albüm super die gezer...

eLiF
22-02-08, 14:10
ilk paragrafa tamamen katılıyorum:20: ama yazının geri kalanına hayırr...

Mega Fanat
22-02-08, 15:39
Katildigim ve katilmadigim bolumler var,ama bence yalniz "Gun Gibi","Pare Pare" ve "Arada Bir" diyil,albumun tum sarkilari sanki dinledikce guzellesiyor.Ama yine de guzel bi yazi olmus.

Boşuna klip çekilecek parça değil:)

2 klibin "Dedikodu"ya cekileceyi kesinlesdimi?

eskalen
22-02-08, 20:37
2 klibin "Dedikodu"ya cekileceyi kesinlesdimi?

ben sadece tahmin yaptım,klip çekilecek parça diye, süper bir şarkıda değil mi yani:)....Dedikodu yüksek oranda zaten 2.klip için, ya dilli düdük olucak ya da dedikodu parçası olacak....

HURRICANE
22-02-08, 21:44
En azından şuna sevindim birçok köşe yazarı gibi TARKAN ı yerden yere vurmamış...Evet soundlarda değişiklik var ama topyekün bir değişikliğe hemen girmek büyük bir risk olurdu kanımca...Bazı şarkılarda eski tadların olması çok doğal;)Ki şuna eminim zamanla herşey çok daha güzel olucak!Değişimler'i kavrayabilmek ve tam anlamıyla değişimi yaşayabilmek için zaman en güzel ilaçtır;)Birşey dikkatimi çekti hophop şarkısında nazan öncel kokusu demiş yazar ben aksine sezen aksu esintileri sezdim şarkıda özellikle sen o cicili bicili yalanlarını külahıma anlat kısmında...Şarkı sözlerinin bazıları evet sıradan gibi Bu konuda biraz destek alırsa kalite pik seviyeyi kesinlikle bulacaktır.Burak Kut un albüm kapağını çok ii hatırlıyorum ama hiç sanmıyorum bu bir taklit değil!TARKAN ın albümündeki fotoğrafların hepsi a kalite ve hiçbir esinlenme sezmedim...Vay Anam Vay'ın sound unu britney spears ın birkaç şarkısıyla özdeşleştirenler var evet nedense ben hala özdeşleştiremedim:)

denizmavisi
22-02-08, 21:45
Çoğu şeye katılıyorum şarkılar zamanla anlaşılacaktır inşallah 2.klip de dedikoduya çekilir harika bir parça:20:

sinemtevetoglu
22-02-08, 22:01
hee hee öyle!

mcggs
23-02-08, 11:03
Bence adam bazı yerlerde güzel konuşmuş,Tarkanı öyle fazla olumsuzda eleştirmemiş..Klip konusuna geçince..Evet,kesinlikle dedikodu :20:

arjen22-tarkan
23-02-08, 14:47
İngilizce albüm için hala üzülüyorum albüm Tarkan'ın kariyerinde Yaptığı en güzel albümlerden biriydi ama halk sahiplenmedi üstüne de medya wurdu ... Ama Tarkan Metamorfozla Küllerinden Doğdu adeta beni bitirmek kolay değil dedi ... haber için teşekkürler