PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arif Mardin Tarkan'a yurtdışında şans veriyor

Nzl
04-05-06, 16:12
'İngilizce söylemekle dünya starı olunmaz'

Prodüktör Arif Mardin, "İngilizce bilmek, İngilizce şarkı söylemeye yetmez. Kültür sindirimi gerekli" diyor ancak Tarkan'a yurtdışında şans veriyor

BURÇUN İMİR New York DHA

Müzik ile geçen 74 yıl, 40 yıllık meslek hayatına sığdırılan 12 Grammy ödülü, 40'tan fazla altın ve platin plak... Arif Mardin, Türkiye'nin adını yurtdışında başarı ile duyurmakla kalmayıp prodüktörlüğünü üstlendiği sanatçılarla ABD müzik piyasasına da damgasını vurdu.
Müzik sektöründe Mardin kimleri başarıya ulaştırmadı ki... Aretha Franklin, Bee Gees, Chaka Khan, Diana Ross, Bette Midler, Whitney Houston, Phil Collins, Norah Jones bu isimlerden sadece birkaçı... Efsane prodüktör Arif Mardin ile New York Manhattan'daki Central Park manzaralı evinde konuştuk...

Emeklisiniz. Çalışmayı özlüyor musunuz?
Hayır. Oğlum Joe ile bir iki proje yaptım. Ama sağlık durumum da o kadar iyi değil. Anılarımı yazıyorum. Yeni müzikler hazırlıyorum.

Peki başka projeleriniz var mı?
İstanbul'da 13 Mayıs'ta İş Bankası'nın hazırladığı bir konserimiz var. Benim bir piyano süitim ve yaylı sazlar quartetim çalacak. Piyano suitimi Hüseyin Sermet çalıyor.

Sizin yaptığınız işi Türkiye'de yapan var mı?
Prodüktörler var. Muaf Abdullah var. Benim talebelerimden. Çok güzel parçalar yapıyor. Sezen fevkalade plaklar yapıyor.

Ama hiç kimse Grammy almıyor.
Dil meselesi. Bir Fransız artist Fransızca söyleyerek ABD'de meşhur olmuş mu? Yalnız Almanca bilen birisi ABD'de meşhur olmuş mu? İngilizce söyleyecek. Burada yaşayacak. Burada küçük gece kulüplerinde çıkacak.

Türkiye'de Tarkan da İngilizce albüm yaptı. Fakat özellikle Türkçe albümleri kadar tutulmadı. Yurtdışında şansı var mı sizce?
Tarkan'ın her zaman yurtdışında şansı var. Çünkü aynı zamanda Avrupa'da da tanınmıştı. Dans müziği yapıyor. Dans müziği bir kapıdır. Kapı açılır. Tarkan'ın şarkılarından biri Latin Amerika ülkelerinden birinde bir numara oldu.

Uluslararası platformda sesini yükseltmek için gereken ne?
Profesyonellik ve gerçekçilik. İngilizce bilmek İngilizce şarkı söylemek için yeterli değil. 'Kültür sindirimi' gerekli. Arada bir Ahmet Ertegün ve beni eleştirirler; "Kimsenin elini tutmadı" diye... Bu dil, lisan meselesi. Tarkan bunu aştı. Dans parçalarıyla... Tarkan çok yetenekli bir sanatçı. Fakat Türkçe söyleyen bir insanı ben burada lanse edemem.

Bir röportajınızda Norah Jones'u ben keşfetmedim dediniz?
Etmedim. Bana getirdiler.

Ama herhalde bir farklılık getirdiniz...
Norah Jones da çok yetenekli. Güzel bir çalışmamız oldu. Ama 'Ben bu kadını yarattım' diyemem. Norah Jones annesiyle otomobillerin içinde uyumuş, küçücük barların önünde gitar çalıp şarkı söylemiş. Sonunda bir plak şirketi 'A bu kızda iş var' dedi.

Türk müziğiyle aranız nasıl?
Türk müziğine bayılırım. Türk müziği hele bizim makamlarımız, tempolarımız sanki zannedersiniz ki derin bir okyanusun içinde gibi... Türk müziğinin incelikleri var. Böyle dinliyorsunuz, insan onun içinde bir okyanusa girmiş gibi oluyor.

http://www.milliyet.com.tr/2006/05/04/magazin/axmag01.html

Khaos
04-05-06, 16:33
nazzz dan güzel haberler geliyor bugün..Teşekkürler nazzz

ercn
04-05-06, 16:41
Aslına bakarsanız TArkan asıl patlamayı Amerikada yapıcak gibi geliyor bana.Ahmet ertegün tarkana amerikada yol vericek bence.Çünkü o adam bir çok star yarattı.Plak şirketi her yıl grammy ödülü alıyor.Amerikada çok güçlü bir yeri var.İsterse Tarkanı çok rahat uluslararası star yapar yapıcakta.Zaten hatırlarsanız gecen yaz tarkanla ahmet ertegün bodrumda beraber tatil yapmıslardı ve tarkan için "o türkiyenin gelmiş gecmiş en buyuk sanatcısı" demiştı.O tarkanı çok seviyor tarkanda onu seviyor ve kapısından hiç ayrılmıyormus amerikada.Devalı ziyaretine gidiyormuş ertegünün tarkan ordayken.

BEnce bizlerin biraz daha sabretmesi gerekiyor.Tarkan bizlerin görmek istedigi noktaya en kısa zamanda gelecektir.BEn buna inanıyorum.Sadece biraz daha sabır diyorum...

eastanbul
04-05-06, 17:16
Amerikalılar tarkana bayılacaklar ve el üstünde tutacaklar.bizimkiler köstek olmaya devam etsinler

deniz
04-05-06, 18:16
kesinlikle böyle star az gelir :))

Nzl
04-05-06, 22:15
arif mardin ve ahmet ertegün dünya müziğine damgasını vurmuş isimler. Ben onların yorumlarını uydurma haber yapan müzik yoksunu köşe yazarlarına tercih ediyorum...İstersede hiç satmasın bu albümün güzel olduğu gerçeğini değiştirmez...

babeface
04-05-06, 22:41
kesinlikle albümü süperrr tarkan bu işi başaracaktır...

MUSTAFA
04-05-06, 23:28
geçekten süper haberler getirdin yaa nazz:36_1_11: bravo

zorzingo
05-05-06, 11:55
bence de bu albüm yur dışında patlamaya hazır bir bomba gibi,bakalım ne zaman patlayacak...

cemo93
05-05-06, 14:26
sagol nazz