PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ‘metamorfoz’ Diyen Adam Ulusal Benlik Kaybolsun Istiyordur

arjen22-tarkan
20-01-08, 13:25
Türkçe konusunda çok hassas olan Fazıl Hüsnü Dağlarca şarkılarda ve günlük konuşmalarda İngilizce kelimeler kullanılmasına çok üzülüyor. Tarkan’ın son albümüne ‘Metamorfoz’ adını vermesi de ünlü edebiyatçıyı oldukça kızdırmış: ”Metamorfoz kelimesini söyleyen bir adam, bence hiç kimseye bir şey anlatmayan, yalnız ulusun benliğinin kaybolması için çaba gösteren kimsedir. Evet bazı deyimler Türkçe’de yoktur. Türkçe’nin yıllarca unutulmasından ötürü yoktur. Eskiden Türk Dil Kurumu (TDK) yayınladığı sözlüklerle bunların düzeltmelerini yapmaktaydı. Ne yazık ki bu bayrak, davranış gönderden indirildi. Şimdi kurum bir kukla haline getirildi. Güzel bilim adamları ve gençler dağıtıldı. Yetişen gençliğe siyah gözlük takıldı. Ulusun ölümü başladı. Gençler seçimlerde yönetimi ele alarak bu gidişi değiştirmezlerse tarih önünde suçludurlar. 10 bin Mustafa Kemal gelse Türk dili ve milletinin yok olmasını düzeltemez. Dili düzgün kullanmayı zorla yapamazsın. İkna yoluyla başarıya ulaşırsın. İlkokuldaki çocuk da benim kadar duyarlı olacak. Öğretmenine soracak, sözlük karıştıracak. Sevecek dilini. Hayvanların bile hepsinin ayrı bir dili var. Sen tutmuşsun İngilizce bağırıyorsun. Türk müsün sen be? Kendi dilinde bağırsana.

Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın bugün pazar vatan ekinde yer alan röportajı

http://w10.gazetevatan.com/root.vatan?exec=pazarvatan_detay&hkat=1&hid=12053

aliyaşar
20-01-08, 13:54
ii de tarkan bu yaaa yabancılar da dinliyo sadece türkler diil ki.bi de onlar için güzel bi albüm yaptı.metamorfoza gelince de TDK zaten tebrik etti o kadar atasözü ve deyim kullandığı için.o kadar söz içinden metamorfoz mu rahatsız edici yani.adamı vatan haini ilan ettiler resmen yaaa

Mega Fanat
20-01-08, 14:00
Sen tutmuşsun İngilizce bağırıyorsun. Türk müsün sen be? Kendi dilinde bağırsana.

Ben anlamadim simdi bunlari TARKANa mi diyor?"Metamorfoz"daki butun sarkilar turkce.Kafayi yediler bunlar ya...Iyice sacmaliyorlar artik.Kendinize gelin artik!:13: :13: :13:

asd1234
20-01-08, 14:40
Şu beğenmedikleri,ismine dil uzattıkları albümün 2. şarkısını bir dinleseler..

karma_elcin
20-01-08, 14:59
bu yorum cok yüzeysel..Tarkan'a teşekkür etmeleri lazım Tarkan sayesinde diğer ırklar türkçeyi ve türkçe şarkıları öğrendiler, sevdiler..bunlar nelerden bahsediolar hey ALLAH'ım yazık cook yazık...

HURRICANE
20-01-08, 19:15
yanlız bu sözü söyleyen kişi bana göre at gözlüğüyle bakıyor kavrama!Bu albümün özünde aslında sitem var!Bir mesaj var ...Özellikle medya dünyasına bir mesaj var!Albümün özü ve anlatmak istediği kavranabilseydi bu sözü söyleyenler eminim ki utanç duyarlardı!Artık rica ediyorum çıkarın at gözlüklerinizide medya dünyasının insanları nasıl robot gibi yozlaştırdığını görün...Türkiyenin MEGASTAR'ı aslında büyük bir sosyal görev edinmiş kendine bunun bile farkına varamıyorsunuz...TARKAN burda bir takım çevrelere değişin diyor bunu anlamak bukadar güçmü?Farkına vardığınız da çok geç olmaz umarım!Bu gidişle çok geç olucak gibi duruyor

szr67
20-01-08, 19:36
bu yazıyı yazan kişilik kendini reklam amacı olarak kullanmak istiyor tarkanın üstünden

ozkan1907
20-01-08, 19:46
fazıl hüsnü daglarca ölmedimi yaa wakti gelmis belli :28: :28:

eskalen
20-01-08, 19:50
Vız gelir Tırıs Gider!

Ozz
20-01-08, 20:40
Metamorfoz, ingilizce olan metamorphosis kelimesinin, Türkçe'ye uyarlanmış halidir. Bilimsel bir kavramdır ve bunun gibi örnekler dilimizde çokça vardır. Yıllardır ders kitaplarında bu şekli ile kullanılmaktadır. Türkçe'ye ve Türk'lüğe bu kadar bağlı olan bir insanın bu itirazı yıllar önce Milli Eğitim Bakanlığına yapması gerekir. O zaman neredeydiniz sayın Dağlarca.... Sizin Türk imajına yapacağınız "yegane" katkı, önyargılı bir toplum olduğumuzu bir kere daha göstermektir. Edebiyatınıza, işinize ve tecrübelerinize olan saygımda azalmaya sebep olan bu yazınızı, tekzip etmenizi rica ediyorum.
Yine de saygılar...

Baktım yazıyı yazanın mail adresi falan yok.. Ben de buraya yazayım, çok sinirlendim ayyy "Tarkan düşsün kafanızzzzzaaaa":13:

fantin
21-01-08, 02:55
Tarkanı hiç bir zaman desteklememiş insanların eleştirmeyede hakkı yok bu konuda.

**MegaStarkan**
21-01-08, 03:13
Ben de buraya yazayım, çok sinirlendim ayyy "Tarkan düşsün kafanızzzzzaaaa"
Yazik adama ya :11: Degmez bunlar icin....
Allah'indan bulsunlar daha iyi :D

sabirmusti
21-01-08, 03:47
Başkası kullansa bu ismi üzerinde bile durulmazdı adam marka diye herkes sataşıyo yeter artık beeee!uğraşmayın tarkanla:13: :13: :13: :13: :13: kalitesiz herifler:13: :13: :13: :13: :13:

mcggs
21-01-08, 11:06
Metamorfoz gelişim demek Fazıl bey anlamamış galiba..Hee bu arada Tarkan eğer Türkçe karşıtı olsa sürekli ingilizce albüm çıkarır yada türkçe albümlerde atasözü-deyim filan kullanmaz..Tarkan;atasözleri kullandı diye bazı isimler Tarkan'ı tebrik etmek yerine,yerden yere vuruyorlar..Kendilerine gelsinler,kendilerine :16:

Mega Fanat
21-01-08, 14:24
bu yorum cok yüzeysel..Tarkan'a teşekkür etmeleri lazım Tarkan sayesinde diğer ırklar türkçeyi ve türkçe şarkıları öğrendiler, sevdiler..bunlar nelerden bahsediolar hey ALLAH'ım yazık cook yazık...
Valla TARKAN sayesinde Rize'nizin ne kadar guzel bi yer oldugunu oyrenmisim.TARKANi beyenip sevdiyim icin:)