PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan... Tu kaka'cılara rağmen (Ebru Drew)

Nzl
12-01-08, 14:45
Tarkan... Tu kakacılara rağmen

Tu kakacılar yine iş başındaydı; bu kez hedef tahtalarına Tarkan'ı koymuşlar. Neymiş, imajı kötüymüş, neymiş deyimlerden deyim beğenememiş, neymiş son albümü faciaymış

Bunu diyenlerin unuttuğu bir şey var: Tarkan tek bir albümden ibaret değil ki... Bugüne dek yaptıklarıyla çoğumuzda kredisi olan bir isim.
Bu albümünü beğenmeyenler olabilir ama bu, Avrupa'daki yüz akımızı yerden yere vurmaya sebep mi?.. Eski albümleri gibi değil diyenler var. Çok doğal, çünkü devir değişti. Bir, müzikalite de teknolojiden nasiplendi; iki, Tarkan eski Tarkan değil, hepimiz gibi... Albümün adını Metamorfoz (başkalaşım) koyması da tesadüf olmasa gerek.

Hem Tarkan dan eskisi gibi bir albüm beklemek, değişimi reddetmek anlamına gelmez mi? Hangimiz eski beniz ki? Değişiyoruz, yeniliyoruz zamana... Yazılarımıza da yansıyor, şarkılarımıza da. Değişmeyenden, yerinde sayandan korkmak gerekiyor belki de. Tarkan'ın avukatlığına mı soyundun demeyin, kendisi güzeller güzeli bir avukat yapmış zaten, bana ne gerek. (Bkz: Bilge Yenge) Sadece sevdiğim birini bu kadar kolay harcatmama çabası benimki. Evet, eski albümleri bir başkaydı ama eski bir başkaydı zaten. Albümü geç de olsa dinledim; çıkış şarkısı Vay Anam Vay'ı çok beğendim şahsen. Hatta bu yazıyı yazarken de o çalıyor.

Tek kötü yanı, yerimde durdurmaması. Tipik bir gece şarkısı, bütün kulüplerde baş şarkı oldu bile. Radyolarda da istekler artmış, internetten en çok indirilen şarkılar onunmuş, iki haftada albüm satışı 100 bini geçmiş.

Kötülük bunun neresinde anlayan beri gelsin. Tu kaka lobisi de bir yere kadar demek.

Bir sözüm de Tarkan'ın şarkı sözlerini kolaycı bulanlara: Yahu adam pop yapıyor; bugün var yarın yok olan bir müzik türü, klasikler arasına girmesi gerekmiyor ki. Sözlerinin zihnimizde derin acılar yaratması da... Sabun köpüğü gibi hop oturalım hop kalkalım bir müzik işte.
Hem kendisi de demiş; bazı şarkılar vardır, dinlendikçe bulur tadını.

Tarkan'ın albümüne basit diyenler sanki sabah akşam Feridun Düzağaç dinlermiş gibi, nedir bu derinlik merakı, anlamadım gitti. Pardon yani!..

Yıldıran magazinciler

Yıldıran magazinciler Cengiz (Semercioğlu) benden çok yaşayacak, geçen gün yazdı. Bir magazin programında arabasına binen Tarkan'a soruyorlardı: Niye kaçıyorsunuz, peşinizde mafya mı var?� Yuh, demiştim izlerken. Önce güldüm, sonra da yazık dedim, bunu soranın zekasından şüphe etmek gerek. Cengiz bir adım daha ileri gidip, bu ekolün temsilcisinin adını da verdi. Bir kere de ben yazıp, kendisini üzmek istemem. Gerçekten birileri bu konuya el atmalı.

Magazin muhabirlerine yaratıcı soru sorma dersleri verilmeli. Hep derler ki gece muhabirlerinin işi zor, müdürler sıcak haber bekler. Mutfaktan biri olarak hiçbir müdürün bu tarz bir dayatmayı kastettiğini zannetmem. Eminim onlar da rahatsız oluyordur yanında çalıştırdıkları kişilerin acizliğinden.

http://w10.gazetevatan.com/root.vatan?exec=cikolata_yazar&yaid=102&yaz=Ebru%20Drew

gokhantevetoglu
12-01-08, 14:50
neguzel demıs yazıda herkes degısıyor ee gunumuzde hangımız degısmıyoruz herkes gunumuze ayak uydurmaya calısıyor elımızdekı degerlerı savunacagımıza dahada koreltıyoruz bız hep bole yaptık ve halada yapmaya devam edıyoruz orneklerı coktur bkz.mıllı takımın 3.olması sonrası yapılan elestırıler , eurovısıon sarkı yarısması gosterılebılır...

caspian
12-01-08, 14:53
süper yazı...farkettinizmi güzel yazı yazanların sayısı kötü yazanları geçmeye başladı...işte bu çok iyi oluyo gerçekten...:)))

arjen22-tarkan
12-01-08, 15:15
eet caspian arkadaşım doğru diyor güzel yazı yazanlar çoğalıyor ... ve ben kötü yazı yazanların art niyetle yazdıklarına inanıyorum !!!

karma_elcin
12-01-08, 15:31
cok güzel yazı, hehehe bole yazılar cogalıyor..antiTarkan lobisi tırsıyodur...:28:

**MegaStarkan**
12-01-08, 17:08
ya hani on günde 350 bin satmisdi. yalanmiydi o haber?
güzel yazmis, bilge yenge diyor bilene :D
tskler haber icin

Bamboo
12-01-08, 17:24
ayy allahım ne güzel yazmış... ve ayrıca uçankuş ve akşam gazetesini kınıyorum en aşağılayıcı en taraflı haberleri onlar yapıyorlar keşka hadlerini bildirmemizin bir yolu olsa bilen varsa söylesin lütfen....

Mega Fanat
12-01-08, 18:38
Bence bu tip gazetecilere ceza vermenin zamani gelmistir artik.Insana sinirda baska yaptiklari bi sey yok!

eskalen
12-01-08, 18:53
Magazincilere gerçekten yaratıcı soru sorma dersi verilmeli....Dışardan herhangi bir vatandaş gibi soru soruyorlar saçam sapan....Sanki boşa okumuşlar.....Bu magazincilere gaz mı veriyorlar, yoksa iyi bir laf, haber kapmazsam atılırım işten diye o korkusuyla mı böyle saçma şeyler sorarlar bilmem...... Tarkan'ı en çok rahatsız eden ise magazinciler.....Ben bu okuduğum yazıdan çok, magaziclerin yanlışlığından ve bilgisizliğinden haber yaptıklarına inanarak yorum yapmak istedim.....

scorpioness
12-01-08, 20:35
Yazıyı bugün gazete de okumuştum sanırım köşe yazarları insafa geliyor kendi meslektaşlarına bile el insaf diyorlar ama birde şu açıdan bakalım sanırım yazacak bişey bulamayan hemen Tarkan'ı kullanıyor buda moda oldu benim fikrim :) Sağol Nzl..

asd1234
14-01-08, 19:15
Tamamen düşündüklerimi yazmış desem,ki diyorum,yeri var :) Teşekkürler paylaşım için.

devilscream
14-01-08, 21:12
yazı cok olumlu ve yumusak bir üslupla yazılmıs
elestirenlerde keske bu sekilde yazsa yazılarını
teşekkürler haber için