PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan - Metamorfoz (michealshow)

HakanÇelik
09-01-08, 23:33
Ülkemizde adettendir insanları aşağıya çekmek için özel bir çaba harcanır , karalama kampanyaları , tartışmalar , çamur atmalar ….. Çıkar guruplarının aleyhte gerçekleştirdiği özel kampanyalar başlar ve gidebileceği yere kadar gider..Bunun en somut örneği ise TARKAN ve son albümü “METAMORFOZ” oldu.

http://www.michaelshow.net/haber_img/5584.jpg

Kendi tv lerinde yüz bin lerce dolara anchorman çalıştıran , showmen çalıştıran özel kanalların medyaları T.R.T. ‘nin verdiği iddia edilen paraları konu eder , magazin programların röportaj vermeyen Tarkan’a kıl olan magazinciler onu karalamak için fırsat bekler… vs vs vs … İşte böyle bir şey oldu Tarkan’ın albümünün hiklayesi…

Yorumcunun albümü dışında her şeyinin konuşulduğu bir düzen içinde eleştiri yapmuruna tutuldu Tarkan. İş böyle olunca tabii ki sonuçlar Tarkan’ın aleyhine gibi görünse de pekde olmadı .. Her yerde o konuşuldu her yerde onun reklamı yapıldı ve bu eleştirilerin kar edinen ismi her ne kadar arada bir yıpransa da Tarkan oldu.

Tarkan için konuşacak , yazacak söyleyecek çok şey var ama biz albümüne gelelim.

Kısaca :

On şarkı yorumlamış ve tüm şarkılarını kendisi hazırlamış yani şarkıların tamamında söz ve müzik TARKAN ! Böylece ne Sezen ne de Nazan’a ihtiyacım var deyiverdi.

Düzenlemelerde fazla uçulmamış , yer yer az da olsa rock bir tını ama genelde alıştığımız bir Tarkan tınısı var. Ne aşırı elektronik ne de ucuz bir sound var. Ortalama ve güncel bir sound var , en önemlisi 10 yıl sonra demode tınıya sahip olmayacak bir sound var burada. Yani düzenlemeler çok ustaca yapılmış , bugün “Abone” yi dinlerken gülüyoruz ama on yıl önce “Vaaouuu” diyorduk.On yıl sonra bu Tarkan soundunu yine dinleyebileceğiz.

İmajına gelince

Ne yapsın adam Amerika’yı yeniden mi keşfedecek , ya spor takılırsın ya da klasik yda hiç birini yapmayıp çıplak çıkarsın ! İmaj neyin eleştirisi anlamadım, Hande uçtu bu onun tirajına yansıdı zirvede olan ve zirveden aşağıya çekilen bir starın zirvede kalma zorunluluğu altında fazla uçmasını bekleyemez her halde kimse

Şarkılara Gelince

Tipik Tarkan şarkıları

- Vay Anam Vay :::: Nefesli yorumları ile “Kuzu Kuzu”daki bir Tarkan , yine erotik yine egzotik ve yine söz öbekleri ile ikilemelerden oluşan şarkı formatı. Dinlendikçe sevilen bir şarkı.

- Dilli Düdük :::: Rock’n Roll tınısını da içine alan Tarkan zıpırlığına sahip bir şarkı. “Hüp”ü sevenler bunu da sevecekler.

- Arada Bir ::: Nakarata gelince uçan bir şarkı , sadece b u şarkıda değil hemen hemen bütün şarkılarında Tarkan “melodik” olmayı başarıyor.Melodik şarkılar olunca da iş gidiyor.

- İstanbul Ağlıyor :::: Albümün en slow ve en güzel şarkılarından biri. Özellikle sözleri dikkat çekiyor, oturun dinleyip dinleyip eski sevgilinizi düşünüp ağlayın. Tipik Tarkan damarlarından. Şimdi Tarkan damarı nasıl oluyor ? diyeceksiniz . Light , samimi sessiz sakin ve derinden….

- Hop Hop :::: Tarkan bunu seviyor, geleneksel şarkı sözlerinden uzak ikilemeler , söz öbekleri ve deyimleri kullanmayı seviyor. İşte öyle bir şarkı daha. Çocukların , gençlerin seveceği bir şarkı .. albümde ki diğer şarkılardan biraz farklı yani albümü biraz düşürüyor ama yine de Tarkan hayranları bu tarz şeyleri sever.

- Dedikodu ::: Albümün garanti hitlerinden biri .. Zaten dedikodu lafı hep cazip gelir insanlar , şarkısı da aynen. Daha önce Sibel Can’ın “dedikodu”su bayağı patlamıştı.Albüm güçlü bir nakaratı olan bu şarkı ile iyice kuvvetleniyor , dikkat çeken şarkılardan biri olmayı başaran bir şarkı.

- Bam Teli ::: Albümün en klasik armoni ve müzik kuralları ile hazırlanan şarkısı. Daha düz bir ritim , yine melodik bir şan , gitgide kuvvetlenen bir şan .. Şarkı öyle çok ahım şahım değil normal bir Tarkan şarkısı.

- Gün Gibi ::: Albümün yavaş yavaş düşmeye başladığı anlarda karşımıza çıkan bir şarkı.Bu şarkı için şöyle bir şey diyebiliriz olsa da olurrrr olmasa da..

- Çat Kapı :::: En ritmik ve dinamik şarkı. Albümün sonlarına doğru gelirken Tarkan’ın rock soundunu biraz daha fazla etkinleştirdiğini görüyoruz , daha önce “Şeytan Azapta” adlı şarkısında kullandığı tarzı da biraz daha fazla kullanmış bu son şarkılarda. Rock müziğinin yükselişinden mi yoksa bir değişim mi yapmak istediğinden bilinmez ama bence biraz abartmış bu rock soundunu… “Çat Kapı” albümün en rock tınıya sahip şarkısı bu ve bu sonlarda karşımıza birkaç şarkı Tarkan’ın geleneksel müzik dinleyicisi ve geleneksek pop dinleyicisinin uzağında kalındığını görüyoruz.. Belki de yeni neslin rock tutkusundan nemalanmaya çalışılmış ama bu tartışılır.. Tarkan’ın belki de gerçekleştirdiği en büyük tartışılacak stratejik davranış albümündeki slow şarkıları az , rock tınılı şarkıları fazla tutması diyebilirim.

- Pare Pare :::: Tarkan’ın söz ikilemelerini bol bol kullandığı bir şarkı daha.. Gerçeği güzel bir tarz ama albümün nerdeyse tamamında bunun olmasında bazen sıkmıyor değil….Orta ritimli ortalama bir Tarkan şarkısı diyebiliriz bu şarkı için.

Albümde dikkat çeken şeyler ::

- Tarkan’ın fazlası ile söz öbeklerini ve ikilemeleri kullanması ,

- Rock tınısını yer yer fazlalaştırması ve abartması ,

- Az sayıda slow şarkının yer alması

- Dance soundunun nerdeyse hiç olmaması

- Kullanılan soundun ve ritmik tınının albümün başından sonuna kadar aynı olması albüm sound bütünlüğü için belki “ok” denilebilir ama bir starın daha renkli olması da gerekebilir. Mesela dance bir şarkı , bir balat , bir pop – rock hatta bir tane de ağır rock şarkı olsa daha renkli bir yapı kurgulanabilir albümde.

Sonuç olarak ne abartıldığı ve yerden yere vurulduğu kadar kötü değil ne de eski Tarkan hitlerinin yerini alacak kadar mükemmel değil bu albüm. İçinde kırsallık , kıroluk bulunmayan temiz bir albüm yapmış Tarkan “Vay Anam Vay – Dilli Düdük – İstanbul Ağlıyor – Arada Bir – Dedikodu” ile bu albüm yürür ama keşke sonlara doğru gelindiğinde bunlar gibi birkaç şarkı daha olsa.

Albümde yer Alan Şarkılar :::

Vay anam vay
Dilli düdük
Arada bir
İstanbul ağlıyor
Hop hop
Dedikodu
Bam teli
Gün gibi
Çat kapı
Pare pare

http://www.michaelshow.net/news.asp?haber_no=4085

Blg
09-01-08, 23:37
Sözlerdeki ikilemelere neden bu kadar takılıyor herkes merak ediyorum, Kuzu Kuzu, adı kuzu kuzu olduğu için müzikal olarak noksan bir yanı mı vardı ? Pare Pare adı Pare Pare olduğu için daha mı az duygusal ? Ama ritmin ve şarkı türlerinin birbirine çok benzediği konusunda, kendisine katılıyorum, bence son derece yerinde bir tespit olmuş.

devilscream
09-01-08, 23:40
bazı söylediklerine katılıyorum,bazılarına katılmıyorum
ama yine de diğer yazılar gibi asağılayıcı,can sıkıcı bir yazı değil
teşekkürler haber için

HURRICANE
09-01-08, 23:50
michael hophop u beğenmemiş;)Gün gibi içinde olsada olur olmasada diye bir yorum yapmıs:)halbu ki önemsemediği o 2 şarkıda çok bomba şarkılar;)rock tınılarını abartmış demesinede şaşırdım abartı yok ki!Sonuçta TARKAN %100 bir değişime girmemeliydi girseydi şarkılarda TARKAN ın ruhundan eser kalmazdı!RUH canlı kalmalı kanımca;)paylaşım için teşekkürler..

eskalen
09-01-08, 23:55
İyi tespitler yapılmış....Ama bende bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum......Şuna katılıyorum Vay anam Vay-Dilli Düdük-İstanbul ağlıyor-Arada bir- Dedikodu bence albümde en kuvvetli ve klip çekilecek şarkılardan....Haber için Teşekkürler....

szr67
10-01-08, 00:52
Sözlerin tamamına katılıyorum.şarkılar tam denk ve yerine oturmuş soundlar yanlız tek eksiklik bir veya iki şarkının arasına klasik tarkan 9-8liği koyulmaması kuzu kuzu gibi mesela bu albümde dans faktörü kaybolmuş bu albümde tarkan hangi şarkıları konser repertuarına ekler diye düşünürsek.

VAY ANAM VAY
DİLLİ DÜDÜK
HOP HOP
BAM TELİ
DEDİ KODU
şarkılar tarkanın repertuarına yakışır.yanlız dilli düdük ve vay anam vay şarkılarına konserler için yeni bir düzünleme yapılmasından yanayım tarkanın o dans figürlerininde bu şarkılarda yer alması için.Konser çıkış parçası tamince vay anam vay olur gibime geliyor.bu sene kullanılan sahneden de size bilgiler vermek isterim menager uygar ataşla görüşmelerimiz sürüyor.kendileri yapımı kolay ve 1gün veya yarım günde kurabilecek sahne tasarımları istiyor.kendisine kullanışlı ve pratik tasarımlar sundum.beğenirse tarkanın sahnesini içinizden biri yapmış olacak.

karma_elcin
10-01-08, 00:58
istanbul ağlıyor'a yaptığı yorum güzel...

**MegaStarkan**
10-01-08, 01:27
Evet, bence de en azindan keske bir tane slov sarki daha olsaymis.
Daha güzel slov'lar bence.
Tskler haber icin ;)

ozinga
10-01-08, 02:05
tamamına katılmasamda çoğu doğru geldi bana...
ve tarkan bu kadar rock sound una takıntı yapmasaymış keşke ben şahsen onun müziğini alaturka haliyle seviyorum... yenilik yapacaksa alaturka pop u günümüz soundu yla birleştirmeliydi .. bu rock sound u ile olmamalıydı...
Ozan Çolakoğlu çok ii bi aranjör fakat değişik bi kaç aranjörle daha çalışsaydı albümün rengi artardı gibi..(mesela Devrim Karaoğlu niye yok anlamadım bu albümde)...

RaSKaS
10-01-08, 14:46
Güzel tespitler yapmış
ancak pare pare için yaptığı yoruma katılmıyorum
albümün en güzel parçalarından biri pare pare
nedense herkes ikilemelere takıldı
bence ikilemeler daha güzel bir tat veriyor şarkıya

albümde önceki albümlere nazaran daha az slow un olması da dikkat çekiyor
daha fazla slow olması iyi olabilirdi.

Mega Fanat
10-01-08, 15:49
Dediklerinin bazilaina katiliyorum,ama bazilarina kesin katilmiyorum,anlayamiyorum soz obekleri ve ikilemelerin kullanilmasi neden sorun yaratiyor.neden bu kadar abartilarak gunlerin konusuna cevriliyor,boyle gidisle galiba yilin konusu olucak "Metamorfoz"

arjen22-tarkan
11-01-08, 18:33
Albümü Beenmiş Belliii !!!