PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ın Metamorfoz'u radyocuları ikiye böldü

Nzl
08-01-08, 11:47
Tarkan'ın Metamorfoz'u radyocuları ikiye böldü

Radyocuların kimi Tarkan'ın şarkılarına dinledikçe alışılıyorum'' derken bir bölümü de çok fazla bir değişim olmadığını söylüyor
Birsen Altuntaş

Her albümü olay olan ve merakla beklenen Megastar Tarkan'ın değişim anlamına gelen ''Metamorfoz'' ismini verdiği yeni albümü, iki hafta önce müzik marketlerde yerini aldı. Megastar'ın kimilerine göre bol atasözlü, kimilerine göre ilk kez politik sözlere verdiği elektronik alt yapılı albümü, henüz müzik piyasını alt üst edecek bir patlamaya neden olmadı. Ancak TRT'yi yılbaşı gecesi Tarkan şarkıları reytinglerde ikinci çıkarmayı başardı. Biz de müziğin nabzını tutan radyo DJlerine ve müzik direktörlerine Tarkan'ın ''Metamorfoz''unu nasıl bulduklarını ve dinleyicilerden nasıl tepki aldıklarını sorduk. Kimi radyocu, albümde pek fazla yenilik bulamadığını söylerken, çoğunluk Tarkan'ın ''Benim şarkılarım çay gibidir, demlendikçe tat verir'' açıklamasını destekleyen ''Tarkan'ın şarkılarına dinledikçe alışılıyor'' yorumunda birleşti.

Pınar İnanç (Best FM Müzik Direktörü):
Dinleyicide derin bir sessizlik var

''Tarkan'ın şarkılarıyla alakalı olarak dinleyicilerde derin bir sessizlik var. Yorum istiyoruz ama yorum da gelmiyor. Çok enterasan bir durum. Diğer albümlerle ilgili mesela Emre Aydın için şarkısını dinledikten sonra hem SMS hem de e - postalarla bayağı bir yorum geliyordu ama bu kez olmadı. Albümü dinlediğimizde, metamorfoz yani bir değişimden bahsediyor. Ancak bir değişim göremedik, yakalayamadık.
Justin Timberlake, Eminem, Fifty Cent havası var. Çok çok da bir değişim olmamış bence... Tarkan sonuçta şarkı sözlerinde atasözleriyle, bildiğimiz bir müziği birleştirmeye çalışmış. Ama şu an iyi ibir reaksiyon aldığı söylenemez. Vay Anam Vay, çok kötü bir şarkı değil ama beklentiyi tam anlamıyla karşılayamadı. Beklentiyi yukarıya taşımakla alâkalı bir durum bu. Ne kadar beklentiyi şişirirseniz, hatayı, kusurları o kadar görüyorsunuz.
Bir de Tarkan'ın kısmetsizliği de sözkonusu. Yaptığı her işte olduğu gibi yine eleştirilecek. Tarkan için slow şarkılar önemlidir. İstanbul Ağlıyor, Pare Pare şarkıları var ama bunlar çok vuran, çarpıcı şarkılar değil. Mesela Gitti Gideli, İkimizin Yerine gibinin yerini tutacak şarkılar değil. Belki dinledikçe sevilecek. Biz Tarkan'ın radyomuzda döndürüyoruz ama çok talep geldiği için değil Tarkan olduğu için.

Michael Kuyucu (Radyo Mega Müzik Direktörü) :
Keşke en kötü albümümüz böyle olsa

''Dinleyicilerden nötr üstü tepki geliyor. Yazıldığı, çizildiği, konuşulduğu gibi negatif tepki gelmedi. İstanbul Ağlıyor, Vay Anam Vay şarkıları beğenildi. Kendi şahsi fikim de, Tarkan'ın beste seçiminde başarılı olduğu yönünde... Çok fazla elktronik sound yaptığını iddia ediyor ama bir Hande Yener kadar bence bu konuda uçmadı. Sanırım bunun nedeni de daha ticari olmaktı. Tarkan'a yönelik negatif eleştirileri de seviyesiz buluyorum. Yaptığı işlere tu kaka gibi bakılmasına karşıyım. O kadar kötü albüm yapanlar var ki, onların içinde Tarkan gibi istisnai iyi albüm yapan, kendini kanıtlayan bir sanatçının bu kadar eleştirilmesine karşıyım. Bir anti - Tarkancılık durumu var. Tarkan öldü, bitiyor durumu yok bence. Keşke en kötü albümümüz böyle olsa.''

Nil Arslan (Power Türk Yayın Sorumlusu):
Tepkiler gayet güzel

''Aslında Power Türk olarak böyle konularla yorum yapmayı pek fazla istemiyoruz ama elbette ki Tarkan'ın albümü çok başarılı. Biz albümü çok beğendik. Şu aralar en çok Vay Anam Vay parçasını çalıyoruz. Tepkiler de gayet güzel''

Füsun Alkan (Süper FM Müzik Direktörü):
Sözler, altyapı kadar sağlam değil
Tarkan, albümünün adı gibi bir değişim geçirmiş, günümüz trendi olan elektronik müziği Tarkanca kullandığı görülüyor. Tarkan şarkıları dinlendikçe alışılabilen şarkılar formatında olduğu için şu an sadece iki şarkıyı beğendim; Vay Anam Vay, İstanbul Ağlıyor. Sözler deyimler sözlüğünden olunca cümleler de birbirine bağlantılı olmamış. Keşke sözleri de alt yapısı kadar zengin olsaydı. Süper FM dinleyicileri Tarkan'ın yeni sounduna alışmaya çalışıyor.Tarkan ne yapsa yakışır diyenler de var çok ağır eleştirenler de, en çok sözlere takılmış durumdalar özellikle ''dedikodu'' şarkısını paparazzi programlarında kullanmak için mi yaptığını soruyorlar.''

Hakan Demir (Radyo Viva):
Dinleyiciden hiç istek almadık
''Dinleyicilerden Tarkan'ın şu şarkısını istiyoruz, bu şarkısını istiyoruz gibi bir reaksiyon gelmedi. Hiç kimse Tarkanla ilgili bir istekte bulunmadı. Ben bunu Tarkan'ın alışılmışın üstünde, zamanla anlaşılabilecek bir albüm yapmasına bağlıyorum. Türk dinleyicisi Tarkan dan daha başka bir albüm bekliyordu. Birazcık galiba Tarkan kendi istediğini yaptı, dinleyiciyi çok dikkate almadı. Yapmak istediğini yaptığı için anlaşılması zor bir albüm. Sözler birbirine kafiyeli olsun diye yazılmış gibi... On şarkının onu da, slow şarkılar hariç birbirine benziyormuş gibi... Belki bunun nedeni de tek bir aranjörle çalışmasından kaynaklanıyor olabilir. Ben bir-iki şarkısını beğendim, Aman Allahım Tarkan muhteşem şeyler yapmış diyemiyorum. Belki diğerleri de dinledikçe kulağımız alışacağı için sevilebilir.''

Serkan Balbal (Radio Time - DJ):
İstekler gün geçtikçe artıyor
''Yavaş yavaş dinleyici alışıyor, gün geçtiçe istekler artıyor. Bu da dinleyicinin ısındığını gösteriyor bize... Tarkan'a eskiden gelen bir dinleyici güveni var zaten ve her halükarda albümünü alıp kendisine destek veriyorlar. Bu ülkede Sezen Aksu ve Tarkan'a ayrı bir ilgi ve önem var. Dinlediğin anda çok soğuk gelse de, dinledikçe şarkılara alışıyorsun. Özellikle İstanbul Ağlıyor ve Gün Gibi ilerleyen günlerde bence daha çok ön palana çıkacak. Sound olarak İngilizce albümle aynı saunda yakın. Bence sadece sözler Türkçe. Okuması da daha profesyonel olmuş ve sesiyle daha iyi oynar hale gelmiş. Tarkan bence albüm öncesi fazla Lost izlemiş ve bu albüme yansımış. Koldaki künye Tarkan'a biraz maço kalmış. Albüm değil, yeni imaj Tarkan'a bence biraz yetersiz kalmış. Albüme yeni yeni alışılıyor bence. Tarkan zoru seven bir isim, biraz yetersiz, ilgisi düşük bir albüm olduğu düşünülse de, önümüzdeki aylarda albümden en az beş şarkıyı zirveye taşır.

Esin Özcan (Pal FM Müzik Direktörü):
Sindirildikçe sevilen bir albüm

''Biz albümü beğendik. İlk dinleyişte önceki albümleri düşünerek Nasıl yani� dedim tabii ki ama ikinci üçüncü de daha da severek dinledim. Biraz sindirilecek sevilen bir albüm. Dinleyicilerden de, iki yıl bekledikten sonra Tarkan'ın ortalama bir albüm yaptığını ancak ikinci, üçüncü dinleyişlerinde gitgide beğenilerinin arttığı yönünde yorumlar geliyor. En çok İstanbul Ağlıyor ve Dedikodu şarkılarına istek geliyor.''

http://www.milliyet.com.tr/2008/01/08/cafe/acaf.html

onursamed
08-01-08, 11:57
Bu Radyolarrdan Daşarki Istememizgerekir

belfü
08-01-08, 12:31
bunlar radyocularımız görüşleri tabiki saygı duyuyorum ama ben hergün tarkanın albümünü dinliyorum ve birçok arkadaşımızda dinliyo bence tarkanın hemen bir klip çekmesi gerekiyo böylelikle daha çok dikkat çekebilir

karma_elcin
08-01-08, 12:49
Tarkan'ın hiçbir albümü iki haftada ezberlenip, unutulmuyor.. Tarkanın da dediği gibi şarkıları dinlendikce seviliyor, bir albüm için böyle olması daha iyi insanlar alışmışlar cabucak ezberlenip tüketilen şarkılara, tabi yadırganıyor ama birinin artık bazı şeyleri değiştirmesi gerekio bu da Tarkan'a düşüo.Tarkan risk alıp yeni şeyler üretiyor keşke herkes Tarkan gibi düşünse o zaman daha güzel şeyler ortaya cıkar ama nerdeeee bir Tarkan babayiğitlik yapıoyr üstüne üstlük topa tutuluyor..

sinemtevetoglu
08-01-08, 14:50
beklesinler bakalım...insanlar parçaları kavradıktan sonra nasıl reaksiyonlar gelecek hep birlikte görecekler! TaRkAn'ı ve şarkılarını anlamak o kadar kolay değil!

devilscream
08-01-08, 15:26
radyo yorumları önemli ama ben cok ciddiye almıyorum
cünkü ben sahsen hiç radyo dinlemem
belki benim gibi bir cok insan da radyo dinlemiyor
ayrıca radyonun da kalitesine bakmak lazım
kalitesiz,az dinlenen bir radyo kanalında ne kadar istek parca olur ki
ama benim tüm yakınlarımın,tanıdığım bircok kişinin beğeniyle dinlediği "PowerTurk FM"e bakalım
yorumlar gayet olumlu,radyoyu cok dinleyen olunca,talepte bir o kadar artıyor...
yani sadece tarkanın popüleritesi değil,radyo popüleritesi de önemli
fanlar için zaten böyle bir sorun yok,fanlerin neredeyse hepsi albümü aldılar ve radyoyla uğrasmadan albümü dinleyebiliyorlar,mesela ben:P
haber için teşekkürler

**MegaStarkan**
08-01-08, 23:20
Tepkiler normal.
Klip ciksin artar istekler.
Ama zaten o kadar kisi radyo dinlemiyor artik, sadece yolda vs.
Cogu kisininde artik kendi mp3/mp4'leri var....
Tskler