PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılbaşı, Tarkan ve Kenan

Nzl
05-01-08, 11:52
Yılbaşı, Tarkan ve Kenan

Uzun bir aradan sonra bir yılbaşı gecesini, eski tabirle "pijama, terlik, televizyon" formatında geçirdim. Saat 20.30’dan itibaren neredeyse tüm kanalların yılbaşı programlarını oradan oraya zıplamak suretiyle izleme fırsatım oldu.

Tarkan’ın yeni albümü Metamorfoz’un yayınlanmasıyla birlikte, yılbaşı gecesi için TRT ile yaptığı özel anlaşma ve aldığı para konuşuldu uzun bir süre. Kaç para aldıysa almıştır, helal-i hoş olsun, ben işin o kısmıyla ilgilenmiyorum. Ancak yılbaşı gecesi, Tarkan gibi büyük bir pop star’ın bile, hem de hiç öyle davranmamasını gerektiren, kariyeri açısından kritik bir dönemde, ne denli özensiz davranabildiğini görüp üzüldüm. TRT’nin hemen tüm kanallarında, bir süredir bir senkron problemi (sesle görüntü oturmuyor) var. Bu tamamen teknik bir problem ve bu problemi yılbaşı gecesi yayınlanan Tarkan konserinde dahi çözememiş olmaları hakkında söyleyecek bir laf bulamıyorum. E, Tarkan ne yapsın diyeceksiniz. Doğru, bu Tarkan’ın elinde olan bir durum değil. Peki bu kadar konuşulan bu konserin, hem de Tarkan’ın belki de kariyerinin dönüm noktası olacağına inandığımız "Metamorfoz" albümünün promosyon dönemine denk gelen bu konserin play back olmasına ne diyorsunuz? Koskoca Tarkan; "Hayır kardeşim, ben play back söylemem, ayıptır" diyememiş midir? Diyememiş olduğunu sanmıyorum, peki bunu önemsemeyecek kadar özensiz davranmayı nasıl göze almıştır?

Tarkan, akıllı bir adam. Ancak kariyeri açısından ne denli tehlikeli bir eşikte olduğunun sanıyorum farkında değil. Tarkan kadar büyük bir star’ın kariyeri söz konusu olduğunda, metamorfozun aslında iş yapış biçimiyle ilgili olduğu ve sound olarak çok daha cesur davranması gerektiği de bir gerçek. TRT, Tarkan sayesinde iyi reyting almış, tebrik ederim. Ama Tarkan’ın konuya bambaşka bir açıdan bakma zamanı geldi de geçiyor bile, sadece kendi iyiliği için.

Gelelim ATV’deki konsere. ATV bir geçiş döneminde malumunuz. Yeni patron, Ali Kırca’nın transferi... Kenan Doğulu’nun lokomotifi olduğu konser yayınında Hepsi ve Burak Kut da vardı. Kenan, tam bir sahne adamıdır biliyorsunuz. Sahnede çok başarılı olduğu ve geçtiğimiz yıla damgasını vuran bir albüm yaptığı da su götürmez gerçekler. Yayın canlı, konserler Ozan Doğulu yönetimindeki çok iyi bir orkestrayla cayır cayır. Peki, sorun nerede? Tamamına yakınını seyrettim; Kenan, Burak ve Hepsi’nin performansları, yayın kalitesi açısından bir sorun yoktu asla. Ancak, ATV’nin yılbaşı programı bir konseri canlı yayınlamanın ötesine geçemedi.

Diğer kanallardaki alaturka konserlerin, dansözlerin, şunun bunun reyting almasında şaşılacak bir şey yok. Sadece Tarkan ve Kenan Doğulu’ya bel bağlayan iki farklı yayın akışı üzerine iki çift laf etmeyi borç bildim.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7969671.asp?yazarid=47

aliyaşar
05-01-08, 12:10
adama bak ya playback olmasına laf sölüyo ya daha albümünü tanıtıyo adam ilk kez çıkmış tv de aon albümünün tanıtımı için playback olcak tabi dier türlü olsa albümdeki gibi olmayacağı için yorumu ne kadar kötü söledi diip almıcak albümü belki çoğu insan tanıtımda playback yapması gayet normal herkes tanıtımda playback yapıyo yapmayan kim varki

Nzl
05-01-08, 12:18
Tolga akyıldız her hafta sonu severek okuduğum bir müzik eleştirmeni
ben bu yazısında da tarkana yönelik eleştirisinin çok iyi niyetli olduğunu düşünüyorum hatta bazı kısımlarına katılıyorum. albüm hakkında kötü bir eleştiride de bulunmamış, bencede keşke trt proğramında canlı söyleseydi

mcggs
05-01-08, 12:44
Aslında bence adam haklı...Çok büyük bir sekron hatası vardı,keşke gerçekten canlı söyleseydi..Belki değişebilirdi.

HakanÇelik
05-01-08, 13:02
Senkron hatasının playback yapmasıyla alakası yok ki.Konser canlıda olabilirdi fakat yine senkron hatası olurdu. Ayrıca sanki Tarkan ilk kez bi albümünün tanıtımını playback yapıyor. Karma'nın ve Dudu'nun Kanal D'deki galası, Come Closer'in Star TV'deki galası da playbackti. Metamorfoz'un da playback olması son derece doğaldır. İlk kez söylenen şarkıların playback olmasından yanayım zaten...

karma_elcin
05-01-08, 13:37
Tarkan, eski şarkılarıyla yılbaşında çıksaydı eski şarkılarını zaten canlı solerdi ama ortada yeni bir albüm var ve bu da playback yapmasını gerektiriyor..cok yeni bir albüm, daha yeni yeni duyulan şarkıların canlı soylemesi ne kadar doğru olurdu?:11:

arjen22-tarkan
05-01-08, 13:40
Tarkan'ı Sewdiği Açık Ve Ayrıca Pek Kötü Eleştirmemiş ... İçinden Geçenleri Açıkça sölemiş sadece ... haber için teşekkürler

aliyaşar
05-01-08, 13:46
ya tamam sewiyo çok kötü eleştirmemiş de playback okumasına karşı nie karşı ki yeni albüm gayet normal playback olması ve senkron hatası canlı da olsa olurdu ne alakası var playback le karma_elcin in de dediği gibi eski şarkılarını söleseydi canlı okurdu ama yeni çıkardığı albümünü tanıttığı için playback oldu

szr67
05-01-08, 13:53
Arkadaşlar bu konuya bir dur demek istedim.Tarkanın ekibi çekimlerden sonra montaja girmişler ve bağzı montaj teknikleri denemişler yani kes kopyala yapıştır taktiği yani montaj hatası %50tarkanın ekibinin %50 TRT nin. montajlanmış kaset trt binasına yayından 15dak.önce ulaşmış ses kayma hatası trt den kaynaklanıyor.sesi kendinleri bindirmişler montajda ses bindirme yok.yani anlıyıcağınız karma bir montaj olmuş.

scorpioness
05-01-08, 15:38
Böyle bir kıyaslama yapılacağını tahmin etmiştim sadece biraz geç kalındı beni üzen bu meselenin halen kapatılamamış olması bıktım yeter birdaha ki yılbaşına kadar bunu yazacaklar acaba memlekette başka sorun kalmadı mı???!

**MegaStarkan**
05-01-08, 17:00
Canli okumasi sacma olurdu. Canli okumus olsaydi yine elsidiri yapicaktilar.
O zaman canli kim daha iyi söylemis derlerdi.
Hem Tarkanin yeni harektli sarkilari cok nefes gerektiren sarkilar.
Yani ben düsünemiyorum Tarkan bu sarkilari nasil dans esliginde söyleyecekti.
Konserlerdede merak ediyorum perfonmansini acikcasi.
Montaj hatasi oldu bitti. Her iki tarafin sucu var zaten.

asd1234
05-01-08, 21:17
Haber için teşekkürler,Tarkan ve Kenan'ın reytinglerinde anlaşılacak tek bir şey var: Onca eleştiriye,karalamaya sadece Tarkan fanları değil fan olmayanlar da prim vermiyor,hatta senkron kaymasına rağmen 50 canlı Kenan 1 Banttan Tarkan etmiyor(Ben de banttan okunmasının doğru olduğunu düşünüyorum bu arada,bu ilk tanıtımdı çünkü). Eeeee sonuçta Megastar farkı :)

tarcanist
05-01-08, 21:29
paylaşım için çook tşkrler

selin_trkn
05-01-08, 21:30
albümünü tanıtırken canlı okuması saçma olurdu;)
hem ben biraz kenan doğulunun yılbaşı özel programı o kadar güzel değildi...

kkirkyildiz
06-01-08, 02:31
tarkan hiç bir albüm tanıtımında şarkılarını canlı sölemedi insanların böle bi beklenti içerisinde olması bana ilginç geldi adam doğru olanı yapıo albüm tanıtımıydı bu tabikide canlı sölemicek

Blg
06-01-08, 12:36
Bence, bu program albüm tanıtımı değildi, zaten karma ve dudu döneminde yapılan albüm tanıtımları bundan çok daha farklıydı. "Yılbaşı Programı"nda yeni albümünden 6 şarkı söylerek hem programını yapmış hem de şarkılarını tanıtmış olacaktı. "Yılbaşı Programı" olduğu için insanlar özel beklentilere girebilir -ki mesela ben girmiştim- , çünkü TRT'nin yılbaşı gecesi şarkıların promosyonu için avantajlı bir seçim olsada sırf lansman yapmak için kullanılabilecek bir yer değil. O sebeple playback olmasına ben de üzüldüm.

Ayrıca Tarkan'da öyle bir orkestra var ki istese albüm kaydını baştan aşağı aynen çalabilir, şarkıya modifikasyonlar yapabilir, dans sekansları yaratabilir. Şarkılar çok hızlı olduğu için Tarkan nefes nefese kalırdı demişsiniz, buna da katılmıyorum. Tarkan profosyonel bir vokal, hareketleri ile diyaframını, nefesini kontrol etmeyi becerebilir. Zaten yayın banttan olacaktı, şarkılar arasında verilecek molalar gayet yeterli olurdu canlı söylemek için...

dedikodu_tugberk
08-01-08, 18:59
hepinizin yorumlarına saygı duyuyorum bencede playback yapması son derece normal.çünkü yeni bir albüm ve bu albümün soundu nasıl müzik efektleri daha iyi anlaşılsın diye bütün sanatçılar yeni bir albüm çıkardıkları zaman playback yapar ve bu çokk doğaldır.ama tarkan 'DUDU' 'KUZU KUZU' gibi şarkılara playback yapsaydı o zaman yanlış yaptı diyebilirdik ama bu konuda ben böyle düşünüyorum sizleri çok seviyorum.........

Mega Fanat
08-01-08, 19:16
Ne cok konusdular bunu ya?!
Galiba 2008 "senkron hatasi"yla tariha yazilicak.
Acaba bu baska bi sanatcinin da basina geseydi bu kadar konusulurdu mu?

**MegaStarkan**
08-01-08, 23:42
Şarkılar çok hızlı olduğu için Tarkan nefes nefese kalırdı demişsiniz, buna da katılmıyorum. Tarkan profosyonel bir vokal, hareketleri ile diyaframını, nefesini kontrol etmeyi becerebilir. Zaten yayın banttan olacaktı, şarkılar arasında verilecek molalar gayet yeterli olurdu canlı söylemek için...
Benim "canli" anlayisim farkli.
Nefes, nefese tabiki mantik olarak eger bant'dan yayinlarsalar kalmayacakti.
Onu kast etmemisdim ;)

HURRICANE
09-01-08, 00:00
:)Onu bunu bilmem o akşam TARKAN hangi kanalda olursa olsun o saatlerde reyting TARKAN ın dı;)alaturka dansöz falan fişmekan bilmem kanımca:)TARKAN nerdeyse reyting orda magazincilere duyrulur!