PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Müzik endüstrisi korsanla internette savasacak!

tarkan_aski
04-01-08, 16:18
Müzik endüstrisi korsanla internette savaşacak
Türkiye’de ilk kez ADSL abonelerinin ücretsiz şarkı indirebilecekleri müzik portalı "TTNetMüzik.com'un tanıtım toplantısı, TTNet Genel Müdürü Okay Eğdirici, MÜ-YAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta, MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Binboğa, MSG Yönetim Kurulu Başkanı Garo Mafyan, MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocatepe ve pop müzik sanatçısı Tarkan’ın katılımıyla Doğuş OtoMotion İstanbul’da gerçekleştirildi.
TTNet Genel Müdürü Okay Eğdirici, TTNet’in MÜ-YAP, MSG, MESAM ve MÜYORBİR ile yaptığı işbirliği çerçevesinde TTNetMüzik’te bulunan 80 binin üzerinde Türkçe parçanın yasal olarak indirilebildiğini söyledi.
Eğdirici, TTNet ADSL abonelerinin abonelik paketlerinin kapsamına göre 2 farklı TTNetMüzik üyeliğine sahip olacağını söyledi. ADSL kullanıcıları iki farklı alternatifle bu sistemden yararlanabilecek.

"MP3, MÜZİK ENDÜSTRİSİNE DARBE VURDU"
MÜ-YAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta da korsan müzik ve yasal olmayan dijital müzik indirme sitelerinin müzik sektörüne çok büyük zararlar verdiğini, müzik üretiminde ve satışa çıkan albüm sayılarında önemli düşüşler olduğunu belirterek, "Son 8-9 yıldır bir başbelası var MP3 diye. Yaşamımızda çok daha fazla müzik dinliyor hale gelmemize rağmen, müzik endüstrisinin en temel gelir kalemine darbe vurdu" dedi.

"TTNETMÜZİK PORTALI DÜNYADA BİR İLK"
Önümüzdeki yıllarda bu durumun daha da derinleşerek süreciğinin altını çizen Forta, bu olumsuz dönemin ancak yasal müziğin yaygınlaşmasıyla atlatılabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
"TTNet ile yapılan işbirliği, yasal müziğin yaygınlaşmasında ve internette müziğe telif haklarına saygı gösterilerek erişilmesinde çok önemli bir adım. Dünyada bir İnternet Servis Sağlayıcı ile Meslek Birlikleri arasında yapılan ilk işbirliği niteliğini taşıyan böyle bir çalışmayı hayata geçirdikleri için eser sahibi ve yorumcu meslek birlikleri ile TTNet yöneticileri ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Müzik artık her yerde ama hak sahibinin hakkını ödeyerek."

"2 BİN 800 SİTEYE ERİŞİMİ ENGELLEME KARARI ALDIK"
Forta, gazetecilerin soruları üzerine, sitede şarkıları yer alan sanatçıların indirilme sayısına göre telif ücreti alacağını söyledi. İnternetten illegal yollardan müzik eseri indirenler için dünyada çok ciddi yaptırımlar uygulandığına dikkat çeken Forta, Türkiye’de de bu konudaki yasanın 2 ila 4 yıl arasında hapis cezasını kapsadığını dile getirdi. Ancak Türkiye’de bu konudaki yasaların gerektiği gibi uygulanmadığından yakınan Forta, MÜ-YAP olarak şu an 2 bin 800 siteye erişimi engelleme kararı aldıklarını, her gün bu sayıya 100 yeni sitenin daha eklendiğini belirterek, internetten yasal olmayan yollarla müzik indirenler arasında 'ilginç isimler' olduğuna da dikkat çekti.

"İNDİRDİĞİNİZ HER ŞARKININ ARKASINDA BİR GÖZYAŞI VAR"

MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Binboğa da, interneti en çok kullanan kesim olan çocuklar ve gençlere seslenerek, "Özellikle 8-32 yaş arası çocuklarımız gençlerimiz, interneti ve ADSL’yi en çok kullananlar sizsiniz. İndirdiğiniz, parasını ödemediğiniz her şarkının arkasında bir gözyaşı var. Gözyaşına sebep olmayın" diye konuştu. Binboğa, Anadolu’da "Bedava sirke baldan tatlıdır" diye bir deyiş olduğunu hatırlatarak, "Ama unutmayın ki, bedava sirke içerseniz, midenizi delersiniz" dedi.

TARKAN: "KORSANDAN ÇOK DİLİM YANDI"
Toplantıda ayrıca, pop müzik şarkıcısı Tarkan’ın son albümü Metamorfoz’da bulunan parçaların 5 ay boyunca sadece TTNetMüzik üyeleri tarafından ücretsiz olarak indirilebileceği de duyuruldu. Tarkan’ın şarkıları internette başka hiçbir web sitesi ve içerik sağlayıcıdan ücretli veya ücretsiz olarak indirilemeyecek.
Basın toplantısına katılarak projeye destek veren Tarkan, burada yaptığı konuşmada, şarkıların internetten yasal olmayan yollarla indirilmesi ve korsan CD’ler nedeniyle, müzik eserlerine emeği geçenlerin büyük zorluklar yaşamaya başladığını söyledi. Kendisinin de Türkiye’de bu konuda 'dili yanan' sanatçıların başında geldiğini vurgulayan Tarkan, "TTNet’e müzik endüstrisine ve sanatçılara verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum ve tüm müzikseverleri TTNetMüzik’e davet ediyorum. Bu girişimi sonuna kadar destekliyorum. Bu yeni müzik portalıyla adalet yerini bulur inşallah" dedi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2008/01/03/son/sonyas15.asp

Lord.iz
04-01-08, 16:25
konu için teşekkürler birkaç yorumum olucak birincisi bu uygulama dünyada ilk değildir inanmıyorum...2.si 5 ay boyunca Tarkan şarkılarının ücretsiz indirilmesi süper bir başlangıç...3.sü internetten indirdiğimiz her mp3 bence telekom için bir gözyaşıydı çünkü bu telekomun suçuydu bu suça ortakdı bizlere dünyanın en pahalı internetini kullandıran 10 YTL vergi alan 20 YTL internet ücreti kesen telekomun müyapa bizler için belirli bir pay ödemesi gerekiyordu bence çünkü internet kullanımına bakarsak mp3de internet üzerinde bir hizmet ve internetten müzik indirebilmek içinde telekoma para ödemiş sayılıyoruz artık telekom bu işi yasallaştırdı kendi kusurunu biraz örttü şimdi sistemi biraz daha geliştirirlerse ne müzik yapımcıları madur olur ne evinden mp3 indirenler ayrıca korsan sitelerden müzik indirmek için aramalarda son bulur güvenilir bir adresten müziklere ulaşırız burda tek madur powerclup olucak gibime geliyor her şarkıyı 1 ytl'ye satıyorlardı inen şarkı kopya korumalıdı sadece media playerda çalıyordu sanırım...hepimize geçmiş olsun biraz da olsa rahatladık =)