PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan da yakışır, Lopez de; bir şartla...

Nzl
04-01-08, 11:08
Tarkan da yakışır, Lopez de; bir şartla...

Bir-iki gazeteden aradılar. Konu: TRT. Devlet televizyonu Tarkan’a yılbaşı programı için yüksek bir miktar ödemiş ve bunu da reklam gelirlerinden karşılamış. Ne düşünüyor muşum? Onlara da söyledim, burada da yazmakta fayda var: Devlet televizyonu, özel TV gibi davranamaz. Devlet TV’si milli kültürün taşıyıcısı olma misyonunu rekabet ortamına heba edemez. Sevgili dostum, TRT eski TV Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Sedat Örsel’in her zaman vurguladığı gibi ‘TRT, kamu televizyonu değil, kamu hizmet televizyonudur’.

TRT’nin kuruluşunda programcılık açısından İngiltere’nin devlet TV’si BBC örnek alınmıştır. Örsel’den dinlemiştim. Tam 40 yıl önce 40 kişi, BBC Overseas Training Centre’dan gelen özel bir ekip tarafından eğitilmişler. O eğitimde, BBC’nin yurt içi yayınlarında neden reklam almadığı da ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.

Propylaen Dünya Tarihi (1931 Baskısı) diyor ki: “Kültürleri bir dönemden diğerine devletler taşır. Devletler yok olursa, milletlerin kültürü de yok olur.”

Atatürk diyor ki: “Devletin temeli milli kültürdür...”

Ben de diyorum ki: “Milli kültürün en önemli taşıyıcısı devlet televizyonudur.”

O nedenle ilk yapılması gereken şey, TRT’yi özel sektörle yarışmaktan kurtarmak, kendi misyonuna uygun hedefine kilitlemek ve toplumda bu yönde beklenti oluşturmaktır. Bunları yaptıktan sonra isterseniz Tarkan’ı çıkarın, isterseniz Jenifer Lopez’i...

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=103920,10,152

aliyaşar
04-01-08, 11:37
valla konudan pek bi şey anlamadım ne yalan söleyeyim fransız fransız okuyorum yazıyı :28:

**MegaStarkan**
04-01-08, 13:45
Ütopik düsünce.
Toplumumuz o kadar özel Tv-kanallarindan etkilenmiski
TRT'nin ayak uydurmamasi kanalin tam güme gitmesine neden olur.

RaSKaS
04-01-08, 18:25
Türkiye de özel kanalların kurulması ile birlikte televizyon kanalları arasında büyük bir rekabet yaşandı
TRT birkaç yıl önceye göre bu yarışın dışındaydı.Özellikle son birkaç yılda TRT yayın anlayışını büyük ölçüde değiştirdi.Bunun en büyük sebebi rekabetin dışında kalmamaktı.
Ben Ali SAYDAM ın yazısına tam olarak katılmıyorum.
Devlet Televizyonu da olsa TRT nin özel kanallar ile rekabet etme zorunluluğu var.İster istemez özel sektörle yarışacak,kıyaslanacak .
Tabiki tüm bu rekabeti kendi misyonundan uzaklaşmadan yapması gerekir.

Bu konuda benim sahsi görüsüm Özel TV Kanallarinin kisitlanmasindan yanadir.
Her elini kolunu sallayan, cebi dolu olan bir televizyon kanali acar oldu.
Her kanalda ayni formatta ki programlar, ayni konuyu isleyen diziler, ayni suratlar...
Bir izleyici olarak beni soguttular türk TV kanallarindan.
RTÜK açik bacak, gögüs ve kalça avinda olmayi birakip, birazda bununla ugrasirsa çok daha güzel sonuclar alacagimizdan eminim.

arjen22-tarkan
04-01-08, 18:39
Tarkan 750 bin i de 900 bini de hakeden bi sanatçıdır

HURRICANE
04-01-08, 18:43
Bu konuda benim sahsi görüsüm Özel TV Kanallarinin kisitlanmasindan yanadir.
Her elini kolunu sallayan, cebi dolu olan bir televizyon kanali acar oldu.
Her kanalda ayni formatta ki programlar, ayni konuyu isleyen diziler, ayni suratlar...
Bir izleyici olarak beni soguttular türk TV kanallarindan.
RTÜK açik bacak, gögüs ve kalça avinda olmayi birakip, birazda bununla ugrasirsa çok daha güzel sonuclar alacagimizdan eminim.

Aynen katılıyorum;)Birde bu cebi dolu olan Tv sahiplerinin çoğu mafyacılıkta oynuyolar...Birileri el atmalı acilen bu duruma