PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şarkı şarkı Tarkan albümü! (Mehmet Tez)

Nzl
28-12-07, 09:33
Şarkı şarkı Tarkan albümü!

Tarkan yıllardır yaşadığı gelişimi, yeni albümü Metamorfoz'la ortaya koyduğunu söylüyor. Peki ama ortada gerçekten bir gelişme var mı? Merak edenler için, bu yeni albümdeki şarkıların kısa bir değerlendirmesi....
Yine bir Tarkan albümüyle karşı karşıyayız ve yine Tarkan'ın kemerini, ceketini pantolonunu okuyacağız haftalarca. Ben değişik bir şey yapayım şarkılardan bahsedeyim dedim. İlk dinleyişteki notlarımı aktarayım. Metamorfoz, adı gibi Tarkan'ın değişim geçirdiği bir albüm değil. Varsa bile kötüye gidiş var. Albüm klişelerle dolu. İki ya da üç iyi tane şarkı var. Bir tanesi Tarkan'dan beklenmeyen düzeyde sert bir siyasi eleştiri. Ama tabii Tarkan kendi söyleyip arkasında durmadıkça bizimki sadece yorum.

Vay Anam Vay
Açılış parçasını dinlerken yanlışlıkla Britney Spears koydum sandım. Tarkan girince bile anlamadım. Albüm Britney Spears'in son albümü gibi başlıyor. Fark mı? Tabii ki var. Darbukalar ve 'Delisiyim o canına yandığımın' gibi sözler. Ama yine de kötü olduğunu düşünmüyorum... Albümdeki üç iyi parçadan ilki.

Dilli Düdük
"Bekleneni veremedi," klişesi vardır. Tarkan'ın bu şarkıda kullandığı söz ve melodi klişeleri için ben de bu cümleyi kullanabilirim. Satır satır klişe ve art arda bir şey ifade etmeyen, hiçbir hikâyesi olmayan bir şarkı. Dillere düşsün diye yapıldığı belli ama hedefi ıskalıyor.

Arada Bir
50 Cent soslu Justin Timberlake dediğimiz yaşam formu Türkiye'de Kenan Doğulu'dan sonra Tarkan'a da sirayet etmiş durumda. Çakkıdı ile akraba sayılabilecek Arada Bir'i dinlerken "Kenan Doğulu'dan etkilenmiş," diyenler olacak elbet. Ama bu işin piri Los Angeles'taki hip hop prodüktörleridir. Çakkıdı'yı da Ozan ve Kenan kardeşler icat etmedi. Arada bir yıl var yalnız. Ve yine de Arada Bir albümün en beğendiğim üç şarkısından biri.

İstanbul Ağlıyor
Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da'dan 20 yıl kadar sonra şimdi de İstanbul Ağlıyor. Müzik ve altyapılar (bunu tekrar söylemeyeceğim) genel olarak tüm albümde olduğu gibi burada da gayet kaliteli ve özenli görünüyor. Ozan Çolakoğlu yine iyi bir iş çıkarmış, güzel bir balad yaratmış. Ancak yine klişeler var. Şarkı da İstanbul gibi 'ağlıyor'. Tarkan kendi deyimiyle şarkının 'çıkmaz sokaklarında' kayıp ve derbeder olmuş bence. Nakarat kısmı güzel ama...

Bam Teli
Saman alevi, kördüğüm, yana yana tutuşmak, ömür törpüsü, dipsiz kuyu, yar... Ve hepsi aynı şarkıda. Ne olur artık bırakın bunları arkadaşlar ya... Tarkan'ın çevresindekiler, çalışma arkadaşları, dostları ya da her kimseniz, Tarkan'a iyilik yapmıyorsunuz. Çünkü sanırım hiç eleştirmiyorsunuz. Ne yapsa "Aman harika," diyorsunuz. Sonunda ortaya bu klişeler çıkıyor. Koskoca Tarkan'ı yediniz bitirdiniz azar azar.

Gün Gibi
Bir aşk şarkısı daha. Bir balad denemesi daha. Yine klişeler, klişeler...

Hop Hop
Bu şarkıdaki hop hop, "Oynayalım, göbek atalım," değil de "Hemşehrim sen n'aaptın," tarzında bir hop hop... Albümün dikkat çeken birkaç şarkısından biri. Ama yine bir Britney Spears rock yapıyor gibi bir şey olmuş. Nakaratlar elbette gayet alaturka ve Tarkan burada bildik yükselip alçalan vokalini kullanıyor. "Bir kalemde sattınız cümlemizi. Bir elin balda bir elin yağda, bu ne saltanat. Bu gidişe bir kafa tutmak lazım," derseniz bu devirde, nasıl anlaşılacağı bellidir. Bakalım Tarkan hakikaten siyasi bir eleştiri mi yapıyor? Bakalım bir şey söyleyecek mi? Bu şarkının adı, içinde geçen bir cümleden hareketle Çivi Gibi olabilirmiş.

Dedikodu
"Tarkan arabesk söylese nasıl söyler?" diye merak ediyorsanız, işte böyle söyler. Ama sözler ile müziğin uyumunu çözemedim. Bazı yerlerde sanki Sıla'nın Kenan Doğulu ile söylediği şarkıyı andırıyor.

Pare Pare
Benim en beğendiğim şarkı. Hem klasik ve güçlü bir Tarkan şarkısı, hem söz-müzik uyumu çok iyi. Tarkan burada klişe tuzağına düşmemiş. Yaz hit'i vardır. Bu da harika bir kış hit'i olabilir. Belki bu şarkıda gerçekten kendine dair bir hikâye anlattığına ikna edebiliyor bizi, ondan.

Çat Kapı
Hedefi tutturan bir dans şarkısı. Tarkan bir daha asla âşık olmayacağını söylüyor. Ama yine yenik düşüyor. Kendi hayatıyla bir ilgisi var mı bilmiyorum. Yıllardır aynı insana âşık değil mi? Tarkan maalesef sözler konusunda yine 'klişeler bataklığında' boğulmuş. Yana yana küle dönmüş.

Yayın tarihi: 28 Aralık 2007, Cuma

http://www.sabah.com.tr/cm/tez.html

babeface
28-12-07, 10:10
Ne diyo bu adam ya çevresindekiler bu adama(Mehmet Tez) hakıszlık yapıo bence sen müzik yorumculuğu yapmasan iyi olur mehmet demeleri gerekir....

nuran
28-12-07, 11:58
analamadımm yaaa.ne kullanacaktı sözleri yazarken.ya çok gereksiz insanlar bunlar.çok sinirlendim yine.tarkan ne yapınca beğnecekler acab çok merak ediyorum arkadaşlar::15: :15: :15:

karma_elcin
28-12-07, 12:36
Ben ne istediklierini anlayamıyorum bunların Tarkan ne yapması lazım daha yaa ayıp ediyolar..

Tar-Khan
28-12-07, 12:44
bizim millet illa kiyaslamayi seviyor...
cakkidi´nin midisine benziyor evet ama sarkiyla alakasi yok...
kenan dogulu ayni midi tarzindan kullandi diye tarkan baska bicimden kullanamaz mi?...
50 cent ve justin tarzi hele istanbul agliyor sirf nakarati iyi demesi ne kadar bilgisiz oldugunu ortaya koyuyor...

airjunior17
28-12-07, 14:10
bu adam gitsin başka işlerle meşgul olsun. müzikden anlamadığı kesin

scorpioness
28-12-07, 14:19
Ama bende şuna katılıyorum ne yazık ki sözler müziğin yanında vasat kalmış bu bi gerçek(bence).Sağol.

lastcigar
01-01-08, 21:18
insanlar tarkanı öyle bir imajla beyınlerıne yerleştirmişlerki,hep akıldakı imaş akrma albumundeki imaj kalmış arkadaşlar tarkan deişiklik yapmak zorunda ve hiç kimse bukadar kısa sürede bu albume bölye bir eleştiri yapma lüksüne sahıp deil insanların kulak aşinalığı denen birşeyi vardır dinledikçe zaman geçtikçe anlaşılır nasıl olduğu,hala suan tarkanın bi inci tanem,yada unutmamalı parcasını zevkle severek dinliyosak bu parcalarda 3sene sonra aynı o şekilde olucaktırr uamrım anlatabilmişimdir derdimi!!

Mega Fanat
01-01-08, 21:24
Off ya...biktim ben artik bunlardan.Bunlar catliycaklar sonunda galiga...

alper...
01-01-08, 21:49
evet tarkan yanmak fiilini fazla kullanmış olabilir ama ben şunu söylemek istiyorum.türkiyede başka hangi şarkıcının albümü çıktığında bu şarkı şarkı değerlendiriliyor.Tarkan tek..

aliyaşar
01-01-08, 23:15
yine taş atıp duruyolar ne zaman vazgeçecekler acaba tarkanı taşlamaktan onun üzerinden prim yapmaktan

HURRICANE
01-01-08, 23:16
hophop ve brıtney ne alaka hatta ve hatta vay anam vay ile britney nasıl bağdaştırılıyor onu bıle anlamadım:)

devilscream
01-01-08, 23:17
dedikodu sarkısı için söylediklerini görünce bu adamın ciddiye alınmayacak yorumlar yaptığını anladım
sadece sarkı sözleriyle ilgilim yorumuna azda olsa katılıyorum
cünkü sözleri cok güzel olan sarkılarda var,sıradan,alışıldık olanlarda var

eskalen
02-01-08, 00:27
Şarkı sözleri bakımından biraz sıradanlık ve deyimsel sözler var tarafsız olarak kabul etmek gerekirse, bu anlaşılıyor zaten....Ama anlamlı güzel şarkılarıda var, müzikleri de güzel......Tarkan boşuna "Metamorfoz" demedi albümüne, şarkı sözleri,müzikleri çok farklı bu sefer....yorumcular, köşe yazarları biraz bunu dikkate almalı, öyle anlamalı.......Tarkan değişim yaptı, yeniliği getirdi piyasaya......Farklı gözle bakabilmek önemli .....Tarkan öyle bakıyor Dünya'ya......

alper...
02-01-08, 00:35
hophop ve brıtney ne alaka hatta ve hatta vay anam vay ile britney nasıl bağdaştırılıyor onu bıle anlamadım:)
vay anam vayın soundu ile britneyin son albümü benzio ama benzemesi doğal çünkü dünyadaki yeni trend bu tarkan da bunu takip edio. :)
özellikle britney in break the ice şarkısını dinlemeni tavsiye ederim..

**MegaStarkan**
02-01-08, 00:54
vay anam vayın soundu ile britneyin son albümü benzio ama benzemesi doğal çünkü dünyadaki yeni trend bu tarkan da bunu takip edio. :)
katiliyorum. bence de iki albümler tarz olarak benziyor.
benzemesi kötü degil. her iki albüm bence cok basarili.
ayrica break the ice sarkisi cok iyi ;)

okannacar
02-01-08, 00:55
Ne Yapsın Tarkan Onunla Kıyaslananlar Gibi Başkalarının Şarkılarını mı çalsın onlara alkış tutarsıınz ama... Bence albüm on numara yorumcuların ne dediğinin ne önemi var bizz çok beyendik ....

HURRICANE
02-01-08, 01:03

:)çok çok az bir kısmı belki..ama nicole scherzinger'in sarkıları gıbı olmus bu sarkı:)Yorumlamasıda aynı Nicole:)hop hopuda benzettinmi?britney mi kokuyor o sarkıda