PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Resmi sitedeki yazı

HakanÇelik
17-12-07, 16:28
http://img132.imageshack.us/img132/4015/64002520xr9.jpg (http://imageshack.us)

Yakisikli89
17-12-07, 16:32
Yaziya bakin yaziya! Tütütütüt Masallah :-)

Acaba kim yazmistir bunu?! Tarkanin kalbinden gecen bir yazi sanirim :-)

gokhantevetoglu
17-12-07, 17:01
bencede cok guzel bır tanıtım yazısı ve hayranlarını ozledıgını belırten bır yazıı az kaldı...

**MegaStarkan**
17-12-07, 17:09
o gün site test olarak acilirken yaziyi dogru düzgün okumadim o telasda haha
M'den basliyan bisiler yaziyordu ama dikkatimi cekmemisdi :D
albümün adini sonunda ögrenmis olduk :D
yazi'ya cikis tarihinide yazsaydilar fena olmazdi :P
tskler hakan

devilscream
17-12-07, 17:18
dün akşam siteye ilk girdiğimde okudum yazıyı
kesin tarkan yazmıstır yazıyı:)
teşekkürler paylaşım için

mcggs
17-12-07, 18:18
Heyecanla bekliyorum valla :)

gence
17-12-07, 18:55
ismi güzel bulmuşlar,Karma gibi anlamlı.Acaba metamorfoz isimli bi şarkı da var mı ki

**MegaStarkan**
17-12-07, 19:22
Albümün adini ilk duydugum anda okulda okudugumuz kitap aklima geldi.
Cok ünlü bir yazar adi Franz Kafka ve kitabin adi "Die Verwandlung".
Inglizcesini de okumusdum ceviri olarak "The metamorphosis"'di. Kitap anlamli ve yazarin bioyografisini karsilasdirirsaniz ozaman neden böyle yazdigini anliyacaksiniz.
Ilk olarak düsündügüm belki Tarkan'da kitabi okumus olmasi. Cünkü bu kelime normal de insanlar icin kullanilmiyor ve böyle bi baglantiyi sadece bu kitapdan almis olabilir diye düsündüm. Sabah'lin msnde arkadasim Zeyneb'de kitabi tanidigini belirtmisdi. Yani Türkcesi var ve internette bu yüzden bi aradim.
Kitap farkli yorumlana bilir. Bu arkadas güzel yazmis diye eklemek istedim, biraz cok sanal aleme yönelik yorumlamis, aslinda yazarin hayatiyla baglanti kura bilirdi.

Selam,

"Gregor Samsa bunaltıcı rüyalardan uyandığı bir sabah, yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak buldu kendini..."

Böyle başlar Kafka'nın "Dönüşüm" isimli meşhur romanı. Kafka'nın eserinde Samsa babasının ezici baskısı ve sevgisizliği ile yetişen, kendisine güveni olmayan, tek yaptığı rutin işine gidip gelen ve sonrasında kendisini odasına kapatan bir karakterdir.

Bu kitap ve anlatılan karakter, okuyanlar üzerinde eminim çoğu zaman "sabah kalkınca bir şeylere dönüşmüş olma" paranoyasına sebep olmuştur. Esasında bu “paranoya” yaşanan ama fark edilmeyen gerçekliğin ta kendisidir de üzerinde pek düşünmeyiz. Gerçekten öyle değil mi? Yani her sabah bir şeylere dönüşmüş olarak gözlerimizi açmıyor muyuz doğan güne?..

Bir çiçeğe sürekli bakan büyüdüğünü göremezmiş. Her sabah gözlerimizi açtığımızda Gregor Samsa gibi böceğe dönüştüğümüzü görmemiz gerekmiyor bir şeylere dönüştüğümüzü fark etmek için. Aksi takdirde gerek ruh ve beden, gerek zihin ve duygu dünyamızdaki değişiklikleri açıklamamız imkânsız. Hem sadece biz değil, tüm çevremiz ve dünya da değişiyor, dönüşüyor… Farkında değiliz sadece…

“Değişim - dönüşüm - farkında olma hali” üzerine yapılacak değerlendirmelerin ötesinde bir de Kafka’nın kahramanının kendi dünyasında yaşayan, içine kapanık bir yaşam tarzı vardır konuşulması gereken. Çevremizde bu tanımlamaya uygun birçok insan da bulunmaktadır. Masum bir kişilik hali olarak değerlendirilebilecek bu içe kapanıklığın bir de modern felsefe ile bütünleşmiş bir hali daha vardır ki 80’li yılların hemen öncesinde gelişen bu akım “CyberPunk” adını taşır.

CyberPunk tanımlaması farklı şekillerde yapılabilse de kelime olarak kullanımı genel olarak sanal âlemde (internet) dolaşmayı bir yaşam kültürü haline getiren, teknolojinin akıl almaz hızının ürkütücülüğünü kabul etmekle birlikte teknolojiyi aynı zamanda bir kurtarıcı gibi gören düşünce tarzıdır. Özetle “bilgi güçtür” sloganını yozlaşmış bir biçimde hayatına adapte eden bir düşüncedir.

Teknolojinin akıl almaz hızda gelişimi toplumun fertlerini bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde CyberPunk yaşam tarzına sürüklüyor. Kişilerin bu değişimleri yukarıda anlatmaya çalıştığım şekilde belki fark edilemeyecek kadar yavaş bir şekilde gerçekleşebiliyor. Tabii ki bu yavaşlık sonucu değiştirmiyor.

Değişim, hayatın olmazsa olmaz dinamiği ve dönüşüm de hızlı veya yavaş, bilinçli veya bilinçsiz değişimin doğal sonucu. Başkalaşım ise geldiği noktanın başlangıçla aynı olmaması hali... Her üç kelime de (değişim, dönüşüm, başkalaşım) Kafka’nın bahsi geçen romanının Türkçe çevirilerinde isim olarak kullanılmıştır. Kitabın orijinal adı olan “The metamorphosis” (metamorfoz) kelimesinin Biyolojideki karşılığının “doğduğunda ana canlıya benzemeyen canlının ana canlıya dönüşme süreci” olarak geçmesi ne kadar da anlamlıdır. Bir kelebeğin yumurtasından çıkan tırtılın kendisini bir kozaya hapsedip kelebeğe dönüşme sürecidir metamorfoz. Yani bir bakıma tırtıl kozaya kelebek olmak üzere girer belirli bir amacı vardır. Ve bu satırların sahibine göre de değişim’in bu hali yani “bilinçli değişim”, olması gerekendir. Bilinçsiz girilen koza ise tırtılın kefeni olabilir…

İnternet denen sanal âlemin, insanı nasıl kendi içine kapanık, dünyadan kopuk hale getirebileceğini anlatmaya çalışırken hiç harcım olmayan felsefi önermeler içinde buldum kendimi… Kafka’yı unutturacak bir şeyler bulmak gerek…

Ama ne?...

Kaynak: Akademi.cizgi.com.tr (http://akademi.cizgi.com.tr/topic.aspx?id=113)

Bu albüm bence Karma gibi anlamli olucak. Belkide dünyadaki tüm ezillenlere, kendi kabugundan cikamayanlara destek cikan bi albüm olucak. Tarkan'da bi reportajinda anlamli bisi yapmak istedigini belirtmisdi. Bekliyelim'de görelim....
Bunlar sadece benim sahsi fikirlerim. Belkide yaniliyorumdur. Ama baglanti kurmak belki bize yardimci olabilir. Kimine sacma gele bilir kimine mantikli. Ilginc durum ama....

Yakisikli89
17-12-07, 20:14
Albümün adini ilk duydugum anda okulda okudugumuz kitap aklima geldi.
Cok ünlü bir yazar adi Franz Kafka ve kitabin adi "Die Verwandlung".
Inglizcesini de okumusdum ceviri olarak "The metamorphosis"'di. Kitap anlamli ve yazarin bioyografisini karsilasdirirsaniz ozaman neden böyle yazdigini anliyacaksiniz.
Ilk olarak düsündügüm belki Tarkan'da kitabi okumus olmasi. Cünkü bu kelime normal de insanlar icin kullanilmiyor ve böyle bi baglantiyi sadece bu kitapdan almis olabilir diye düsündüm. Sabah'lin msnde arkadasim Zeyneb'de kitabi tanidigini belirtmisdi. Yani Türkcesi var ve internette bu yüzden bi aradim.
Kitap farkli yorumlana bilir. Bu arkadas güzel yazmis diye eklemek istedim, biraz cok sanal aleme yönelik yorumlamis, aslinda yazarin hayatiyla baglanti kura bilirdi.

Bu albüm bence Karma gibi anlamli olucak. Belkide dünyadaki tüm ezillenlere, kendi kabugundan cikamayanlara destek cikan bi albüm olucak. Tarkan'da bi reportajinda anlamli bisi yapmak istedigini belirtmisdi. Bekliyelim'de görelim....
Bunlar sadece benim sahsi fikirlerim. Belkide yaniliyorumdur. Ama baglanti kurmak belki bize yardimci olabilir. Kimine sacma gele bilir kimine mantikli. Ilginc durum ama....

vallah ben zaaten Franz Kafkanin hastasiyim
benimde bu kitap geldi isimi duyduktan sonra...DIE VERWANDLUNG

belki tarkanda bu kitapi almanyada okul yillarinda okumustur...
cünkü genel olarak almanyada okullarda okunan bir kitap

belki aranizda bilenler yoktur..ama bu kitapdaki böcege dönüsen adamin babasina karsi hic bir iyi dialogu yada ogul-baba baglantisi yok...
zaaten bunu franz kafka kendi hayatina yönelik yazmis..
cünkü babasi kafkaya karsi hic babalik vazifesini yerine getirmemis ki bu sevgiyi kafka görememis

tarkaninda babasina yönelik problemleri bilyioruz. babasina bag kurmak isteyisi ama babasiyla yasadigi bazi problemler ne deniyle biraz zora dönüstügünü...

ama bu METAMORFOZ bildigimiz kadariyla saadece..sarkilarin tarzi ve kisiliginin ileriye dönük degistigini olgunlastigini, tarzinin degistinin simgesini vurguluyor

ismi güzel bulmuşlar,Karma gibi anlamlı.Acaba metamorfoz isimli bi şarkı da var mı ki

Sanmiyorum
Olanak vermiyorum

love_speak
17-12-07, 20:33
estirmiş walla. . harika

**MegaStarkan**
17-12-07, 20:35
belki tarkanda bu kitapi almanyada okul yillarinda okumustur...
cünkü genel olarak almanyada okullarda okunan bir kitap
Evet yüksek okullarda okunuyor kitap. Bu yüzden Tarkanin o zamanlarda bu kitabi okumus olmasi ihtimali bence cok kücük, cünkü sadece 13 yasina kadar orda durdu ve bu kitabi o yaslarda okumus olamaz.
Sonradan ama okumus olabilir Türkce yada Inglizce cevirileri. Almanca olani pek anliyacagini sanmiyorum.

ama bu METAMORFOZ bildigimiz kadariyla saadece..sarkilarin tarzi ve kisiliginin ileriye dönük degistigini olgunlastigini, tarzinin degistinin simgesini vurguluyor
Evet, simdilik ama sadece :D
Insallah anlamli bisi olur ama....
Demek sende seviyorsun Kafkayi ha :P

arjen22-tarkan
17-12-07, 20:38
İşte Budur Aylardır Beklediğimiz Haber MEGA Rüzgarlar esecek !!!

Yakisikli89
17-12-07, 20:39
Evet, simdilik ama sadece :D
Insallah anlamli bisi olur ama....
Demek sende seviyorsun Kafkayi ha :P

Evet seviyorum. Adamin kitaplari bomba gibi. Aadeta insanin icini desiyor ama biraz kafa kurculuyor & cok zor anlasiliyor...tarkanda zorlari sever kim bilir okumustur belki
neyse okudu okumadi mevzulari birakalim :18: insallah albüm bi güzel patlar..ve darbukalari unutmamistir :))

ozgee
18-12-07, 00:10
vay anam vay tanıtım yazısı gercekten cok basarılı albüm adı degisik ama tarkanın acıklamalarını cok iyi destekliyor