PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ünlü Müzik Eleştirmeni şafak Karaman, Müzik Dünyasi Hakkinda çarpici Açiklamalar Yapt

szr67
05-12-07, 11:43
Özgür Aras'ın hazırlayıp sunduğu "Özgür Aras'la Popluyorum"un bu haftaki konuğu ünlü müzik eleştirmeni Şafak Karaman oldu. Şafak Karaman 80'li yıllarla günümüz müzik piyasasının hakkında farklı yorumlar da bulundu.

İşte, Karaman'ın müzik dünyası hakkındaki yorumları;

* 70'li ve 80'li yıllar için çok iyi hit parçaların çıktığı yıllar diyebiliriz. 80’li yıllarda Onno Tunç diye bir adam vardı ve Sezen Aksu'yla birlikte ışık veriyordu Türk Popüler Müziğine. Ve o yıllarda Kayahan diye bir adam çıkmıştı söz yazarı ve besteci olarak şarkılarıyla allak bullak ediyordu herkesi. 84'te MFÖ gibi bir grup çıktı ve grup kavramının ne kadar kalıcı olabileceğini gösterdiler bize. Günümüzde ise ekol yaratabilen yada yenilikçi olarak ifade edebileceğim kimlikler maalesef yok. 90'lı yıllarda ilk ürünlerini veren ve 2000'li yıllarda hala devamlılığını sağlayan aranjörler Ozan Çolakoğlu ve İskender Paydaş' dır.

* Herkes elektronik müzik yapmamalı.

* Artık Türkiye'de yıldız çıkmıyor.

* “mp3'ler, korsanlar bizi engelliyor” falan diyorlar, ben buna katılmıyorum, satan albüm satıyor. Candan Erçetin'in hemen hemen her albümü satıyor. Demek ki Candan Erçetin'in dinleyici profili Candan Erçetin'in müziğini orijinali ile alıp dinleyen bir profil. Sen dinleyici profilini rafine oluştur rafine bir dinleyicin olsun o gider senin albümünü alır.

* "Müzik yarışmalarının sektöre katkı sağladığını düşünmüyorum, eğlence programları bunlar. Ben bir programda jüri olsam yanımda ve sağımda solumda oturan jüri üyesi adaylarının da benden çekeceği olur. Jüri üyeleri sanatçılar olur genelde, ancak onlarında eleştirilecek çok tarafları var. Orada amatör bir sesin yorumunu, duruşunu fütursuzca ve çokta sert yorumluyorlar hâlbuki sanatçı kimliklerinde onların da çok sert yorumlanacak tarafları var.

* 2007 yazından beri çıkmış en iyi albüm Hande Yener' in albümüdür, ben müzikal devrime her zaman saygı duyarım.

* "Keremcem oyunculuğa başladığından beri müzik onun için ikinci planda kaldı. Ben ikinci solo albümüyle ilgili olarak Keremcem'i hiç ortalıkta görmüyorum. Şarkıcıysa şarkıcı kimliğini elinde tutmalı, oyuncuysa oyuncu kimliğini elinde tutmalı. Müzikal açıdan bir yanlış yapıyor. Keremcem bu kadar fiziği düzgün, yakışıklı bir çocuk olmasaydı oyuncu olamazdı. Ben Keremcem'in müzikal söylemine inanmıyorum artık. Kendisi sahip olmuyorsa ben niye sahip olayım ki ona."

* 90'larda Teoman solo kariyerde rock müziğine önemli soluk getirmiştir. Ondan bu yana kimse Emre Aydın'ın yapabildiğini yapamadı.

* Türkiye'de star yıllara mal olabilendir. Bunlar; Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Zeki Müren. Hala yaptıklarıyla örnek teşkil ediyorlar. Bizde starcıklar çok ama star o kadar çok değil.

* Türk pop müzik piyasası kendini yenilemiyor. Tarkan'ın 90'lı yıllardaki enerjisi ile şimdiki bir mi?

* Diplerde sürünseler de ben hep yıldızım derler. Bu sanatçı egosudur.

* Tarkan 90' larda tanıdığımız bir yıldız ama uzun vadede yıllara dayanan bir yıldız olmadığını her zaman söylüyorum. Türkiye daha Dünya müzik kamuoyunda yıldız olarak göreceği kişiyle henüz tanışmadı.

*Hande kendine model olarak Madonna'yı seçen bir şarkıcı. Kendine başka bir sanatçıyı model olarak seçmiş olan bir solist bence dünya starı olamaz.

* Mankenlikten şarkıcılığa geçen isimlerden Petek Dinçöz ve Demet Akalın'ı başarılı buluyorum.

* İbrahim Tatlıses'i istesen de yok edemezsin.

* Candan Erçetin’in, hiç ama hiç magazinsel bir söylemi yoktur, ama Candan Erçetin sokaktaki insanın en çok saygı duyduğu isimlerdendir.

http://www.gezentilki.com/v2/starcik-cok-star-yok-11072-1.php?PHPSESSID=fb3ca147197056029f15902862fa3218

bounce
05-12-07, 13:04
bence birçok konuda haklı özellikle korsan konusunda çok haklı tarkan konusunda da çok haklı arkadaşlarla tarkan hakkında konuştuğumuzda ooooo yokki artık piyasada felan diyorlarrr bence de tarkan yavaş yavaş kabuğuna çekiliyor

szr67
05-12-07, 13:27
tarkan 2senedir yanlış kararlar aldı.üzülüyorum bu yeni albümde toparlanması gerek yoksa hiç iişeyler olmaz

karma_elcin
05-12-07, 14:24
Şafak Karaman'ın analizlerini pek begenmemişimdir. Şafak Ongan Olsaydı Başımın Üstünde yeri olurdu..:19:

devilscream
05-12-07, 17:55
ciddiye alınmayacak sözler tarkan hakkındaki sözleri
tarkan 20.yüzyılın sonralrına damgasını vurdu.
21.yüzyılada aynı damgayı vuracak

eskalen
05-12-07, 18:06
Tarkan'ın yeni çıkacak albümünü galiba bu eleştirmenler dikkate almıyor.....Tarkan'ın kendini sanki bu piyasanda elini çekmiş gibi sanıyorlar......Albümün çıkması biraz kabusa dönüşünce Tarkan'ı hiç dikkate almıyor hiçbir eleştirmen....Çıksın bi albüm en büyük cevap olacak onlara!

arjen22-tarkan
05-12-07, 18:52
Arkadaşlar Yanlış Yapıyorsunuz candan erçetin le ilgili dedikleri konusunda iyi bi düşünün bakayım candan erçetin en son albümünü ne zaman çıkardı 2004 yılında o zaman mp3 indirme falan bu kadar yaygın mıydı ... ya da kısaca şnu sorayım o zaman kaç kişi internetle ilgili tam sağlıklı bi şey biliyordu korsan mp3 o zaman yok denecek kadar azdı !!! tarkan la ilgili sölediklerine de katılıyorum çünkü Tarkan Pek Görünmüyor Ortalarda ve bu haliyle aleyhine işliyor !!! Tarkan Böyle Yaparsa Onu Bitirmek İsteyenlere malzeme werecektir...

haber için teşekkürler

mcggs
05-12-07, 19:06
Aslında bazı yerlerde doğru konuşmuş ancak,
tarkan hakkında düşündükleri biraz yanlış..tarkan daha nice sene akıllardan silinmeycek bir megastar :)

denizmavisi
05-12-07, 19:28
Tarkan'ın ortalarda görünmeyişi eleştirmenlere de iyi malzeme oluyor gerçekten umarım en kısa zamanda bomba bi albümle geri döner de herkesi susturur

alper...
05-12-07, 23:56
gelmiş geçmiş en önemli kadın pop yıldızlarından britney spears albüm tirajları:
ilk albüm 25 milyon
ikincisi 22 milyon
üçüncüsü 15 milyon
dördüncüsü 5 milyon
blackout 1 ayda 1 milyon...
nokta..

ozgee
08-12-07, 20:40
bircok fikrine katılıyorum ama tarkanın gündemde olmayısı onun kabuguna cekildigini gestermez o bomba gibi bir albümle gelmek icin ortalarda yok nese zaman gectikce anlarlar tarkanın kısa vadeli bir sanatcı olmadıgını artık o zaman da aynı seyi idda ederlerse o onların sorunu..