PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yan Gelip Yatanin Albümü Tabi Satmaz :(((

zynprtrk
28-04-06, 20:22
YAN GELİP YATANIN ALBÜMÜ TABİ SATMAZ

Geçenlerde müzik sektörüyle ilgili yazdığım bir yazıda, albümlerin satılmadığını ancak buna rağmen durmadan yeni albümler çıktığını vurgulamıştım..
Ve eklemiştim, "Artık albüm yapmak akıllı işi değil."

Önceki gün, müzik sektöründe oldukça söz sahibi olan bir dostum aradı. Yıllardır ekmeğini bu işten yiyen arkadaşım, "Bilalciğim, müzik sektörünü bu hale ne korsan, ne de MP3 getirmedi. Bu sektörü büyük krizin içerisine sokanlar, televizyon kanalları ve o, her gün ağlayan sanatçıların bizzat kendileri" dedi.

Şaşırmıştım, "Nasıl yani?" diye sordum.

"Bak anlatayım" dedi ve anlatmaya başladı:

"Televizyon kanallarında her sezon yaklaşık 100 yeni dizi film çekiliyor. Bir sürü show programı yayınlanıyor. Bu dizilerde baş rollerde oynayan ve ekranda şov programı yapan şarkıcılar büyük paralar kazanı yorlar, öyle değil mi? Emrah, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül, Yavuz Bingöl, Seda Sayan, Sibel Can, Gülben Ergen, Hülya Avşar ve diğerleri hep ekrandan çok iyi kazançlar elde ediyorlar. Bunlar niye bir de aylarca sabahlara kadar kapanıp albümle uğraşsınlar ki. Ha, bazısı uğraşıyor, ancak televizyondan karnı çok iyi doyduğu için albümün üzerine fazla düşmüyor. Çoğu, 'ekstraları kurtarayım, o işim de sürsün, kesilmesin' düşüncesiyle albüm hazırlıyor. Televizyon dizilerinin soundtrack albümleri bile sanatçı nın kendi albümünden fazla satıyor. Al işte bak; Emrah'ın albümü kaç tane sattı, oynadığı dizinin müziklerinin yer aldığı albüm kaç tane sattı. Müzisyenler sanatçıya albüm yapmaktansa, bir dizinin müziklerini yapmanın peşine düştüler. Çünkü dizi müziği üretmek çok büyük para kazandırıyor. Seda Sayan her sabah ekranda program sunuyor. Hiç kimse albümünü ondan iyi pazarlayamaz değil mi? Ancak geçen yıl çıkarttığı albüm hiç satmadı. Neden? Çünkü şarkıları iyi değildi. Albümde üç tane Sezen Aksu bestesi olmasına rağmen vatandaş hiç bir şarkısını beğenmedi. Sezen'den söz etmişken eski şarkılarının mükemmelliğinde şarkı üretemediğini herkes görüyor. Arada bir çıkıyor, ama eskiden Sezen Aksu'nun albümünde 10 şarkı varsa, 10'u da süper şarkı olurdu. Dinlemeye doyamazdın. Ben İstiklal Caddesi'nde insanların Sezen Aksu albümü almak için kuyruğa girdiklerini bilirim. Şimdi neredeee? Sezen Aksu'nun eski albümleri yenisinden daha çok satılıyor. Neden çünkü; artık o da herşeye kavuştu, her şeye doydu.

Sorarım size; Tarkan bu kadar albüm çıkartıp duruyor, 'Kış Güneşi'nin üzerine, 'Şıkıdım'ın üzerine şarkı yapabildi mi? 'Unutmamalı' gibi bir şarkı yı, bir daha üretebildi mi? Üretsin; korsana rağmen müzik mağazalarında albümü kalmaz. Rafet El Roman 2004 yılında 'Sürgün' isimli bir albüm yaptı, 700 bin sattı. Neden?

Çünkü, 'Yalancı Şahidim' diye müthiş bir şarkı yakalamıştı. Mustafa Sandal'ın 'İsyankar' şarkısının olduğu single daha geçen yıl 650 bin tane sattı. Tek şarkıyla 650 binlik satışı düşünebiliyor musun? Geçen yıl korsan yok muydu? Aynı sanatçının bir sonraki albümü ise pek bir şey yapmadı. Niye, çünkü halk, şarkısını tutmadı. Serdar Ortaç'ın iki yıl önce çıkarttığı 'Beni Unut' albümü 750 bin sattı. Albümün içinde çok güzel şarkılar vardı.

İyi çalışmazsan, iyi şarkı üretemezsen albümün satmaz. Ancak gece gündüz müzik ile uğraşır, çalışırsan, araştırırsan güzel şarkı yakalayabilirsin. Hiç kimse korsana bahane bulmasın. Sibel Can sözüm ona sanatçı ları boykota çağırıyor. O önce televizyonu filan bırakıp asıl işine ağırlık versin, şarkıcı dostlarını daha güzel şarkılar üretmeye teşvik etsin."

Dostum bunları neredeyse bir solukta anlattı. Anlattıklarını yazmak istediğimi söyleyince, ismini yazmamı istemedi. Piyasanın içinde olduğu için kimseyle kötü olmak istemediğini belirtti. Doğrusu kendisine çok hak verdim; ya siz?

Bilal Özcan / bozcan@bugun.com.tr
http://www.bugun.com.tr/bugunhaber/yazardetay.asp?id=3237

28 Nisan 2006
Bugün

:36_1_30: :36_1_30: :36_1_30: :36_1_30:

b_a_S_k
28-04-06, 20:35
Madem Sordunn Bisde Yasalim O Şarkilardan Başka Neler Yaptii Aşk_ay_kuzukuzu_gitti Gideli_sen Başkasin_taş_ Arkadaşlar Diğerlerini Sizlere Biraktim Yasarsinizz _tarkan Sürekli Üretio Adam Fabrika Bunu Göremeyenleree :36_1_30: Haber Için Teşekrler Dasty :36_1_11:

Nzl
28-04-06, 20:48
sözünü ettiği 3 şarkıda a-acayipsin albümünden pardon ama tarkan bu albümden sonra ölürüm sana, karma ve dudu albümlerini çıkardı hepsinin içindeki bütün şarkılar hit oldu. ayrıca madem bahsettiği şahsın albümleri bu kadar satıyormuş peki neden müyap tarafından ödüllendirilmiyor.

:36_1_30:

duygu
28-04-06, 21:18
insanlar hadiini bilmeli artk yada birileri bildirmeli bunlara...ne sanıolar kendilerini yaaa
yan gelip yatan kimmş....adam o kadar çalışıo
kendi oturmuş masa başına bütün gün kime ne desem die düşünüo
yan gelip yatan tarkan oluo
.....

Nzl
28-04-06, 21:24
insanları iyice aptal yerine koymaya başladılar. Ben başka bir ülkedemi yaşıyorum siz kimi kandırıyorsunuz.

gigibuffon
28-04-06, 21:58
arkadaşlar bu adama dallama diom kusura bakmayın.ama tam bi dallama sen kime soruyom ya sen kimsin bi kere. yeter be bitin artık ,tarkan size ne yaptı bu kadar ya valla ayıp artık .dava açsan alcağın paraya değmez ne biçim insansınız be .ulan şarkı çıkarmadı diyerek sen benim inandığım herşeye kuzu kuzu yu dinlerken ghecirdiğim zamanlara küfür ediosun be.allah seni bildiği gibi yapsın...

TarkanColl
28-04-06, 22:44
Yan gelip yatanlar işte ancak bunları yazarlar. Araştırmadan etmeden.

Kınıyorum.:36_1_30: :36_1_10:

berkan
29-04-06, 00:12
ya bunlar reklam kokan yazılar ya takmayın boyle yazıları..keyfınıze bakın...

cio
29-04-06, 14:45
bence haksız değil,tarkanın o eski tadı yakalaması gerek,lütfen tarkan napsa iyidir mantığını bırakın,müzik trendlerine uyayım derken,klasikleşicek şeyler üretemiyo risk alması gerek,.

duygu
29-04-06, 15:44
taran ne yapsa iidr mantığında diilz ii yaptığı şeyleri övüorz kötü bişi yapmıosa suç bizim mi????

Nzl
29-04-06, 16:22
tarkan hiç bir zaman kötü bir işe imza atmadı Yaptığı albümleriylede konserleriylede hep diğerlerinden birkaç adım önde oldu. Yani biz tarkan ne yapsa iyidir demiyoruz. Tarkan'ı iyi şeyler yapmaya devam ettiği için onu destekliyoruz......

Volkan
29-04-06, 18:10
Bence bir de şu açıdan bakmak lazım olay sadece Tarkan ile sınırlı kalmamalı. Rafet El Roman belki korsan olmasa 750000 değil 1500 000satacaktı böylede bir durum var. Şarkılar güzel olmasının artık bir önemi kalmadı. Korsana ciddi cezalar gelmediği sürece her zaman satışların önüne geçecektir.

cio
29-04-06, 18:44
tarkan kötü yaptı etti demiyorum,lütfen ezbere 'biz ne yapsa arkasında deiliz' demeyin,biraz daha düşünün,neden eski tarkan şarkıları daha ayrı bi yerde insanların gözünde,neden unutmamalı kış güneşi söyleniyo da,verme ya da ona sor sallanmıyo o kadar,altını çizmek istediğim buydu

ayrıca sitede tüm diğer tarkan sayfalarında olduğu gibi tarkanı asla yere göğe sığdıramama var,ve bunu kabul etmemeniz de şaşılır bi durum değil,belki çok içinde olduğunuz için göremiyo olabilirsiniz,ben de tarkanı seviyorum ama eleştirebilmek de gerek,bu konuda eksik kalınıyo genelde,herkes o garip el işaretini yapıo nerden bi eleştiri oku gelse,biraz da kulak kabartmak gerek bence,çünkü her eleştiri de kötü niyetli olamaz değil mi

EmiLy
29-04-06, 18:50
ama genel olarak eleştirilerde Tarkan'a yönelme var.....sonuçta o bizi, ülkemizi temsil ediyo, yıllardır Tarkan'ın her albümü çıktığında bu eleştiriler yapılıyor..ona da günah değil mi?o kadar çalışıyo çabalıyo....insanlar bence çabalarının karşılığını vermeli ona....
tamam herkes Tarkan'ı sevmeyebilir ama bu onu kötü anlamda eleştirmelerini gerektirmez...o zaman hiç konuşmasınlar...biz desteğimizle Tarkan'a yeteriz...

TarkanColl
29-04-06, 19:19
Okadar çok eleştiren var ki. Bırakın biz de yere göğe sığdıramayalım.

Nzl
29-04-06, 20:55
rafet el roman'ın sürgün albümü 700.000 satmış olabilir geçen yıl çıkardığı albümde aynı kalitedeydi ama neden 200.000 sattı Çünkü korsan ve mp3 pazarı 1 yıl gibi kısa bir sürede bile inanılmaz artış gösteriyor. Ayrıca cio kendi adına konuş benim için Tarkan'ın en iyi albümü asla sıkılmadan defalarca dinleyebileceğim karmadır...

HakanÇelik
30-04-06, 00:21
tarkan'ın son albümü kötü olmuş diyenin müzik kulağından şüphe ederim...
o'na sor ve verme de en güzel tarkan parçalarındandır bence...

b_a_S_k
30-04-06, 02:40
bende tarkanın karma albümünden söz ve müzik mete özgencil e ait bi parça ile bu haberi yasan arkadaşa sesleniomm
:36_3_2[1]: karnı tokken sızlanan dan zewk sürerken sıkılandan el içinde ağlayandan ,uzak tutun beni uzakk :36_3_2[1]:
bize uzak durun toy beyinli insanlarr .....

cio
30-04-06, 12:33
tarkan'ın son albümü kötü olmuş diyenin müzik kulağından şüphe ederim...
o'na sor ve verme de en güzel tarkan parçalarındandır bence...
bu laf bana sanırım,dediklerimi okumadığın besbelli
ancak şüphe edebilirsin okumadan! ben klasikleşemesinden,insanların diline eskisi gibi düşememesinden söz ediyorum,neyse anlatmaya çabalamicam bi kez daha

gigibuffon
30-04-06, 13:15
klasikleşmeye sen mi karar verion kardeşim .sölediğn şarkılar hangi kasetten bilirsin tarkanı sevdiğine göre tarkan s sölediğin şarkıların olduğu kasedi çıkarttıktan sonra 3 tane türkçe 1 tane de ingilizce album çıkardı.ve artık dilllerde dolaşan şarkısı yok dediğin albumlerden ilkinde rekor kırdı ve ikincisinde korsan olmasaydı ne kardar satabileceğini tahmin bile edemiyorum.burda hangi şarkıların tututuğunu sölemiyeceğim gerek te yok zaten.her nekadar tüm elestirilerin kötü niyetli olmadığını söyleyerek burdaki insanları cahil yerine koysanda kendi adıma konusacak olursam yapıcı eleştiriyle karalama adına, düşünülmedn araştırma yapılmadan sadece negatif yönlerini göstererek yapılan eleştirileri algılayabilecek kapasiteye sahibim ..

yiğit
30-04-06, 16:02
bu adamın karma,ölürüm sana,dudu albümlerinden haberi yok galiba bi gönderelimde inci tanem,şımarık,kuzu kuzu,gitti gideli,gülümse kaderine,ona sor,hüp....şarkılarını dinlesin.......
come closeri hiç söylemiyorum bile.........
bu albümlerden (2 milyonun üstünde satan)haberi olmayanın come closerdan hiiiiiiiç haberi olmazzz............