PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : come closer yorum 2

Nzl
26-04-06, 02:12
Tarkan: Come Closer

Tarkan’ın ilk İngilizce albümü “Come Closer”ın çıkar çıkmaz aynı gün Beyoğlu’nda istisnasız tüm müzik marketlerde çalınıp peynir ekmek gibi satıldığını yazmıştım. Aradan bir süre geçtikten sonra bu satışlar biraz normal seyrine döndüyse de, yine de şu anda çok satan albümlerden bir tanesi bu.

Çıkış parçası 'Bounce'ın klibinin biraz daha orijinal olmasını beklerdim ama Tarkan’ın İngilizce albüm macerasının bu kadar uzun sürmesi (e kolay değil, neredeyse 10 yıldır çıkacak bu albüm) kimilerini sevindiriyor gibi yaptıysa da, sanatçı Türk popundaki tartışmasız liderliğini biraz daha sağlamlaştırdığı bir albüme imza atmış bence. Müzik endüstrisinin önde gelen isimlerinden Ahmet Ertegün’ün Tarkan’ı İngilizce şarkılar söylemesi konusunda cesaretlendirmesiyle başlayan Come Closer süreci, Tarkan’ın doğu ve batının tezatlığından faydalanarak yarattığı (biliyorum, biraz rahatsız edici bir sözcük ama başka bir isim de gelmiyor akla) ‘sentez’ tarzının biraz daha evrenselleşip içine kuzey ve güneyin de girmesiyle şekil değiştirmişe benziyor. Tarkan’la özdeşleşen vokal tekniği, farklı kültürlerin ve bireysel yolculukların birbirleriyle olan etkileşimleri ve güçlü altyapılı düzenlemelerle şarkılar birer ‘dünya mesajı’ olarak dinleyiciye ulaşıyor. Yer yer hip-hop’un da Türk sounduyla örtüştüğü albümün çıkış parçası olarak belki piyasaya çıkışından çok önce dışarıya sızan ‘Bounce’ yerine ‘Shhh’ seçilebilirdi. Ya da keşke Şıkıdım’ın yeni versiyonu üzerinde biraz daha çalışılabilseydi. Bunun dışında kimi şarkılarda tıpkıbasım Tarkan portrelerini ardı ardına görsek ve bazılarının birbirini anımsattığını kabul etsek de, ‘Come Closer’ ile biraz Akdeniz’e uzanan, ‘If only you knew’le romantizmin doruklarına çıkan, ‘Start the fire’ ve ‘Touch’ ile dünya standartlarına ulaşan bir soundla Tarkan nefesleri kesmeye yetiyor.

Eleştirebileceğim tek konu belki çıkış mesajı olarak dünyayla bütünleşme ve kültürlerin bir arada kaynaşmasının biraz Sertab’ın “No Boundaries”ındaki mesajla olan benzerliği olabilir ama elbette mesaj hakkı da sanatçının kendine özel bir haktır diye düşünerek susuyorum. Bu sentez meselesi de biraz derin ve açıkçası her alanda içimize işlemiş bir konu aslında ama havada uçuşan bu tür kavramlar müzik olunca biraz daha şekillenebiliyor.

Olcay Tanberken Radyo Viva

http://www.tambatumba.com
http://muzik.tnn.net/ozel_dosya.asp?FID=161

Khaos
26-04-06, 02:16
Bu adamı sevdim....Güzel yorum...Bounce yerine shhhhh demekle haklı bence...Ben biraz daha çok seviyorum Love Speak ı...

zynprtrk
26-04-06, 02:38
Bende sevdim...Akıllandılar galiba...Güzel yorumlar gelmeye başladı...Biz dedik dinlendikte sevilecek....:)))

zynprtrk
26-04-06, 02:40
Bunlarda Bu habere Yapılan Yorumlar:

LancerEvoIX (19/04/2006 14:11)
Tarkan kesinlikle turk pop muziginin 1 numarasi ama tarkanin eski sarkilariyla yakaladigi basariyi bu gunlerde mumla aradigi kesin. su anda ingilteredeyim. ingilizlere turk muzigi deyince herkes tarkan kiss kiss diye atliyor ama tarkanin yeni ingilizce kasedini bilen yok. Ben Bounceyi dinletiyorum yine oyle olmasi gereken bir anda "aaaaaa bu da supermis" etkisi de yok. Kisacasi tarkan bir dunya stari ama bence su anda tanitimi yeterli degil....

ebru_iy (19/04/2006 09:50)
tarkan baba ya.ölüyorum sana tarkan.bu yeni albüm manyak olmuş.bence grammy müzik ödüllerine layıksın.SENİ SEVİYORUM TARKAN.

sezaisafi (19/04/2006 08:37)
Konu Tarkan olunca yoruma gerek yok. Emin adımlarla dünya starlığı yolunda devam ediyor. Biraz global bakıldığında gerçekten değerli biri. Türkiye şartlarında karşılaştırma yapmak çok yanlış olur. Görüyoruz içimizdekinleri. Muhteşem bir albüm yapmış. Çok beğendim. Bu yazın hitleri arasında olacak birçok şarkısı. Allah yolunu açık etsin.

the_fox (18/04/2006 22:35)
Tarkan nin ilk albumunden beri ,fanatik bir hayraniyim.Bugune kadar cikarmis oldugu tum albumler gercekten Tarkani yansitiyordu.Dinlediginiz anda degisik bir calisma oldugunu goruyordunuz.Ve bugun dahi Yine sensiz albumunden Tutunda reklam icin yaptigi parcalar dahi hala radyolarda defalarda istek alabilmekte.Cunku o bir Star.Ama ne olduysa Tarkan'a nazar degdi ,ilk once Bounce cikmadan evvel birkac parcasi calindi dendi ve disco larda hatta radyolarda dahi resmi olmadan dinleyenlere sunuldu.Sanki bir nabiz yoklamaydi bu.soyle birsey sezinledim.Tarkanin seslendirdigi bu parcalardaki Tarkan, biraz urkek ve emin olmadan& icine sinmeden soylemis gibi.Dikkat ederseniz Aman Aman Da Tarkanin Turkce kullandigi bolumlerdeki ,sesi ,Ingilizcesine yansimiyor.Hatta sesinin duyulmamasi icin bazi parcalarda muzigi oldugundan daha fazla on plana cekmis,kendi sesini ise ;anlasilmayacak bicimde ;arka planda birakmis.En azindan dinleyenleri tatmin etmiyor.Bu kadar yil sanki bosa gecmis gibi.Bakin Hadise'ye hic duyulmamisken ,tek bir parcayla ,Ingilizce - Turkce senteziyle mukemmel bir uluslararasi bir grafik cizdi kendine.
Kisacasi Tarkan beni sok etti.En azindan, 1 veya 2 super cikis parcasi beklerdim.Albumde nemi var o Tarkan Soundu yok maalesef.Ama yinede Tarkan'ciyim .Evet yine yapacak ,bu sefer ingilizce sini kendine guvenir sekilde kullanarak ve icine sinerek soyleyecek.
Iyi bir Tarkan hayrani olarak sunu soylemek istiyorum.
Tarkan onumuzdeki yillarda oyle bir album yapacak ki her yastan kitleye hitap edecek ve tutulacak.Nemi ! Tarkan en fazla 5 sene icinde cok guzel bir Turk Sanat Muzigi albumu yapacak ,inanin manyak tutulacak.Bol sanslar Tarkan... The_Fox...

muratkilyar (18/04/2006 21:38)
slm.TARKANIN ALBÜMÜNÜ ALDIM YİNE KENDİNE HAS TARZI VE YORUMUYLA YİNE HARİKALAR YARATMIŞ.BİZ TARKAN FANCLUB HAYRANLARI OLARAK ONUN HEP YANINDAYIZ.BEKLEDİMİZE DEYMİŞ İNANIYORUM DAHA NİCE BAŞARILAR HEP ONUN OLACAK.BİZ ONUNLA HER ZAMAN HER YERDE HER ŞEKİLDE UZUN İNCE BİR YOLA CIKMAYA HAZIRIZ.O BİZİM GÖKYÜZÜNDEKİ EN PARLAK YILDIZIMIZ.

borddas (18/04/2006 19:35)
bence bu cd tutar çünkü diyer arkadaşların dediği gibi tarkan bir idol olmuş sanatçı agırbaşlı ve diyer sanatçıyım diyenler gibi magazin kuşu diyil bi sayın bakayım tarkan kaç defa
bir magazin programında haftalarca asılı kalmış

sweety_88 (18/04/2006 18:21)
kendisine detayylı diye bir isim seçmiş ama pek detaya inmeden dinlemiş sanırm şarkıları arkadaş!!! bence tamamen kıskançlık bu meyve veren ağacı taşlama hesabı tarkan ne yapsa problem haline getiriliyor

palacke (18/04/2006 17:14)
söze başlamadan önce detayy denilen arkadaşın yeni popçu diye geçinen kutsi, alex vb.gerizekalıların hayranı olduğunu sanıyorum. Tarkana gelince o bir ekol bu yüzden onu tartışırken önce bir yutkunmak lazım, tarkanın yaptığı tüm albümler özel yerini hala koruyor, radyoda en eski şarkılarından biri olan unutmamalı çaldığında bir çok müziği bilen insan hala etkileniyor. Ayrıca kötü senaryoda rol alan Dustın Hoffmanı kötü sanatçı olarak yorumlayamazsınız.

kurukelle (18/04/2006 17:10)
İyi de bir parça 500 kez sokakta çalınırsa bunu herkes ezberler. Kuzu kuzu da onemsiz bi parça ama her yerde o kadar çok çaldı ki hepimiz ezberledik. Bu parçanın iyi olması demek değil.... Çıkış parçasında düzenleme olarak çok çalışılmış ama müzik az...

tolpel (18/04/2006 16:12)
Tarkanın albümleri ilk çıktığında nedense hep aynı sorun yaşanıyor. Önce , ya olmamış.. , Tarkana yakışmamış gibi tepkiler çoğunlukta oluyor. Zaman geçip kulak şarkılara alışıncada albümlerindeki neredeyse tüm şarkıları herkez marş gibi ezberliyor. Bu bence sanatçının olması gerektiği gibi yani toplumun önünde olduğunu gösteriyor.
Ben ilk çıktığından beri arabamda albümü dinliyorum şimdilik kanaatim Over , Come closer ve albümün son şarkısının (adı aklıma gelmedi) epey güzel olduğu yönünde.

http://muzik.tnn.net/ozel_dosya.asp?FID=161

Khaos
26-04-06, 02:58
BAbalar en iyisiniz yapar...Tarkan hep arkandayız...Güzel yorumlar valla....

HakanÇelik
26-04-06, 11:45
herkes kendine göre yorum yapmakta haklı;ama unutulmaması gereken bir şey var. o da bu albümün her şarkısının çok güzel olduğu... bir kez daha tarkan hayranı olduğum için gurur duydum kendimle... o bir dünya starı, evet o bir dünya starı ve bu sıfatı Türkiye'de hak edecek başka bir sanatçı yok

:36_1_11:

deniz
26-04-06, 18:08
işte aklı başında olan birileri... güzel yorum yapmışlarbravo