PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Tarkan Değişmeli"

arjen22-tarkan
19-08-07, 16:34
Türkiye'nin son büyük starı Tarkan'ın, artık pek ses getirmeyen Hepsi Senin mi? tarzını bir kenara bırakıp kariyerinde yeni ve daha olgun bir boyuta geçmesini ümit edenlerin sayısı hiç az değil..

Bu yaza damgasını vuran şarkı hangisi? Peki bu yaza damgasını vuran albüm, sanatçı? Herkesin diline dolanan, televizyonlarda radyolarda cayır cayır çalınan? Aklınıza bir iki isim geliyor belki ama aslında bu tarz şeyler artık pek olmuyor. Yıllardır varolan popüler isimler var. Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Hande Yener, Serdar Ortaç... Bir de yeni kuşak diyebileceğimiz isimleri görüyorum. Tarkan'a fazlaca benzeyen Murat Boz, Kenan Doğulu'yu andıran Yalın ve Özgün. Peki Türkiye'de pop müzikte son beş-altı yıldır star olan, gerçekten starlık koltuğuna oturan kim var? Hatırladığınız son büyük star kim? Benim aklıma Tarkan'dan başka isim gelmiyor. Neredeyse beş yıldır sonu belli olmayan bir İngilizce albüm macerası yaşamasına, Türkiye'de magazin basınının hayli yıpratıcı tahriklerine ve alaylarına maruz kalmasına rağmen Tarkan, Türk popunun hâlâ yaşayan en büyük starı. Eminim şarkılarını daha fazla sevdiğimiz sanatçılar vardır, daha iyi söyleyeni, daha yetenekli olanı da... Ama benim söylediğim star olmak, 7'den 70'e herkesi coşturan herkese hitap eden şarkılar yapmak. Kişiliğiyle, yaşamıyla ve görünümüyle rol modeli olmak. Tüm trendlerin önünde gitmek.

ŞARKILARI NE GÜZELMİŞ
Bir iki hafta önce tatilde takıldığım sessiz sakin bir kafede eski şarkılar çalıyordu. Tarkan'ın Kış Güneşi mesela. Ardından Şebnem Ferah'ın Bu Aşk Fazla Sana'sı. Kargo'dan, Teoman'dan muhtelif şarkılar... Hatta Fatih Erdemci'nin Ben Ölmeden Önce'si. O an hissetiğim şey şu oldu. Bu şarkılar çok güzel ve yenileri gelmiyor maalesef. Ve hemen Tarkan'a odaklandım. Tarkan'ın şarkıları ne güzelmiş meğer... Benim gibi hayatının her döneminde ağırlıklı olarak rock ve gitar müziği dinleyen biri için de güzel, eğer önyargılarınızdan kurtulabiliyorsanız. Ama tabii yetmiyor. Tarkan'ın yeri doldurulamadı ama, o yeri artık Tarkan da dolduramıyor zaten. 2000'lerin Türkiyesi 90'lardan farklı. Toplumsal dinamikler farklı, yükselen değerler farklı, gündemdeki kavramlar farklı. Tarkan'ın pek yakında yeni bir albüm yayınlayacağını duyuyoruz. Acaba nasıl bir şey olacak? Tarkan kendi dünyasında takılıp yurtdışı konserleri verip yeni şarkılarını Balkan kızlarına ya da Avrupalı yeniyetmelere mi dinletecek, yoksa Türkiye'nin yeni gençliğini kavrayıp birleştirecek hit'ler çıkarabilecek mi? Türkiye'de hiç kimsenin sahip olmadığı bir tanınırlık ve sevgi kredisini, kariyerinde daha olgun bir döneme girerken hakkıyla kullanabilecek mi? En önemlisi 10 yıl önceki halinin bir karikatürü gibi (bkz. Axl Rose) görünme tehlikesini aşıp mesela dünya starları Damon Albarn (Blur, Gorillaz, Mali Music, The Good the Bad & The Queen), Dave Grohl (Nirvana, Foo Fighters) gibi önünde yepyeni ufuklar açıp, kendini baştan yaratabilecek mi? Yeni gençliğe kendini kabul ettirmek yerine kendiyle birlikte büyüyen hayranlarının müzik ihtiyacını giderebilecek mi? İzlenimim o ki eski Tarkan'ı özleyenlerin sayısı giderek azalıyor. Ama yenisini herkes merakla bekliyor.

Tarkan'ın yeni çıkacak albümü Türkiye'nin yeni gençliğini kavrayacak hit'ler çıkarabilecek mi?

MEHMET TEZ SABAH CUMARTESİ

http://www.sabah.com.tr/pz/haber,CD203C6C937D4F93AA19BF0C160AA273.html

karma_elcin
19-08-07, 16:43
Duygularıma tercuman oldu bu yazıı.....

Pamela_beyazgul
19-08-07, 18:58
tesekkurler ederim haber icin canim

Nzl
20-08-07, 10:16
çok doğru bir analiz olmuş katılmamak elde değil...

HakanÇelik
20-08-07, 12:10
Tarkan'ın yepyeni meledilerle ve saundlarla karşımıza çıkacağını
biliyoruz zaten. Hiç kimse merak etmesin bu albüm son 50 yılın
en iyi albümü olacak. Eminim buna...

szr67
20-08-07, 12:24
Tarkan Herzaman Eski Tarkandir şu Teknoloji Yaşantimizda Bir çok Sanatçinin Büyük Sorunlarindan Bir Tanesi Corsan Albüm Piyasasi Bu Tabi Ki De Tarkani Da Etkiliyor.tarkanin Bu Yeni çikacak Albümü öğle Bir Albüm Olmali Ki Inanilmaz Promosyonlar Inanilmaz Sahne şovlariyla O Eski Müzikde Yenilikçi Tarkan Olamasini Diliyorum.

Yani Albümün Orginalini Almamak Için Hiç Bir Bahane Olmamali Ve Tabi Ki Albüm Fiyatlari Biraz Daha Düşerse Satişlar Eski Günlerine Ulaşir Diye Düşünüyorum.inşallah Tarkanin Bir Havalaninda Ki Sözü Gibi Türkiyeye Yeni Müzik Soundlariyla Gelicem Demişti.inşallah Dediği Gibi Olur Ve Biz De Büyük Bir Hevesle Dinleriz.:20:

MONZA
20-08-07, 15:11
doğru bence tamamen değişmeli:)

Müzik piyasasinin durmadan degistigini biliyoruz, zevklerin soundlarin birbirine karistigi bir gercek. Bence haberi yazan gazetecide eger gercekten Tarkan'in albumlerine merak sarmis olsaydi, zaten bu gune kadar albümlerde hep farkli tarzda melodiler, degisik kullanilmis enstrumanlar oldugunu gorurdu. Her albümüyle muzik piyasasina ve genclerin giyim ve yasam tarzina bi yenilik katan Tarkan yeni albumuylede böyle bisey yapacaktir. Tarkan'i ben sanatci kisiliginin yaninda cok zeki bi insan olarak goruyorum. Her yaptigi is'in hakkini verecek kapasitede bi insan ve onun disinda bi is adami, yeni albümünün uzun sürmesi bi yandan iyi. Bu kadar kötü bi dönemden sonra insanlar özentileri birakip gercek sanatcilarin degerini anlicak. Tarkan'in albümünde ki sarkilar bi atom bombasindaki plütonyum atomlari gibi patlamaya hazir bence (kimya calistimda onun etkisindeyim hala:18: )

gence
20-08-07, 17:44
Müzik piyasasinin durmadan degistigini biliyoruz, zevklerin soundlarin birbirine karistigi bir gercek. Bence haberi yazan gazetecide eger gercekten Tarkan'in albumlerine merak sarmis olsaydi, zaten bu gune kadar albümlerde hep farkli tarzda melodiler, degisik kullanilmis enstrumanlar oldugunu gorurdu. Her albümüyle muzik piyasasina ve genclerin giyim ve yasam tarzina bi yenilik katan Tarkan yeni albumuylede böyle bisey yapacaktir. Tarkan'i ben sanatci kisiliginin yaninda cok zeki bi insan olarak goruyorum. Her yaptigi is'in hakkini verecek kapasitede bi insan ve onun disinda bi is adami, yeni albümünün uzun sürmesi bi yandan iyi. Bu kadar kötü bi dönemden sonra insanlar özentileri birakip gercek sanatcilarin degerini anlicak. Tarkan'in albümünde ki sarkilar bi atom bombasindaki plütonyum atomlari gibi patlamaya hazir bence (kimya calistimda onun etkisindeyim hala:18: )
kesinlikle katılıyorum sana duygu bu arada kimya çalıştığın hiç belli olmıyo :18:

BkT_mrtbz
20-08-07, 17:56
kusura bakmayın ama tarkan unutuldu bence..

**MegaStarkan**
20-08-07, 17:58
tarkan unutulmussa isin ne burda?
hangi sitede oldugunu unutma bence. yazdigin herseye ne tepki verilicek diye düsünerek yazarsan daha iyi olucak. simdi dersen ztn düsünüp yaziyorum ozm burda yapdigin sadece provaksyondur. forum kurallarina uyalim. polemikden uzak duralim. aksi halde önemler alinicaktir!

love_speak
20-08-07, 18:00
aynen katılıyorum

arjen22-tarkan
20-08-07, 18:14

Tarkan Unutuldu Muu ... Tarkan Unutulduysa Neden Herkes Hala Tarkan'ı Bekliyor Mehmet Tez Neden Tarkan Lütfen Geri Dön Diyor ... Arkadaşım bence Sen Murat Boz'a Uyup da Böyle Konuşma Olaya Biraz Objektif Bakk Kimin Haklı Olduğunu Görürsün Umarım... Tarkan Murat'ı Destekledi Şarkı Verdii Sonrada Klibinde Oynamadığı İçin Böyle Laflar Etti Murat ! Tarkan Sibel Can'a Da Şarkı Verdi Hatta Düet Yaptı Onun Klibinde mi oynaması gerekiyordu muratın mı lütfen biraz tarafsız bakk!!! Bence Murat Sonunaa Kaadar HAKSIZ!!!! Aslını İddaa Eden Varsa .. Buyursun...arjen_canturk17@hotmail.com ! Tartışmaya Hazırım!

devilscream
20-08-07, 18:35
arkadaşım tarkan unutulmuş olsa burada bu kadar insan üye olarak bulunmaz.
zaten tarkan unutulmuş olsa,sadece,murat boz ve sibel can'a verdiği şarkılarla gündeme gelmez.

HakanÇelik
20-08-07, 19:42

Türkiye'yi ve dünyayı gezip insanlara tek tek Tarkan unutuldu mu? Unutulmadı mı? diye sorup anket mi yaptın? Yoksa oturduğun yerden sallıyor musun? Bugün eğer Murat Boz seveniysen bunu Tarkan'a borçlusun. Bundan böyle akıllı uslu ol, oturduğun yerden sallama tamam mı?

karma_elcin
21-08-07, 00:40
Türkiye'yi ve dünyayı gezip insanlara tek tek Tarkan unutuldu mu? Unutulmadı mı? diye sorup anket mi yaptın? Yoksa oturduğun yerden sallıyor musun? Bugün eğer Murat Boz seveniysen bunu Tarkan'a borçlusun. Bundan böyle akıllı uslu ol, oturduğun yerden sallama tamam mı?
yani cokkk haklısınız arkadaşlar... degerli santcılar ortalıkta olmayınca(tarkan sezen aksu mfö) unutulmuş mu oluo sarkıları hep dillerde bu sarkılar nsl unutulacak, oturdugumuz yerden konuşmayalım emeğe saygı murat boz da daha dikkatli konuşsun çünkü iyi niyetle bişey sölese basın bunu carpıtmasını cok iyi bilio, ben basının insanları kışkırttığını görüyorm... murat söle 3. albümünde falan kameralara konuşsun baştan bole olursa onun için ii olmaz yani prestiji sarsılır..:15:

Delikız
21-08-07, 01:23

Bu zamana kadar yeni çıkan herkesin hedef noktası Tarkan oldu ama Tarkan hep ayakta durmayı bildi. Şimdiye kadar Tarkan la çalışan herkes kavga ederek giden koruması asistanı dahil hiç kötü konuşmadı Tarkan hakkında (Alpay'ı adamdan saymıyorum tabi) Yanında en küçük görevde bulunanlar tıpkı Sezen Aksu'ya söylenen gibi Tarkan Okul'u dediler. Murat'ta dile kolay 5 şene iyi kötü o okulun öğrencisiydi. Albümünün patlamasına yazın her yerde çalmasına sebep olan şarkıyı Tarkan HEDİYE etti Murat'ın albümüne. Albüm satışları gayet iyi gitti. Herkes Tarkan'ın Vokalisti kesin vardır iyi birşeyler yoksa Tarkan'la çalışamazdı dedi. Ve daha sayamadığım bir çok şey. Bunlardan dolayı mı Tarkan kötü oldu Bir klipte oynamaması mı bütün sorun. Bundan dolayı mı Tarkan'la anılmak istemiyorum dedi. Ya anlamıyorum düne kadar Tarkan abim gibi diyen iyi niyetli arkadaşa noldu abiler birgünde silinir mi? içine medya malzemesi olmadan olmaz tohumumu attılar. Bugüne kadar Tarkan medyadan uzak kaldığı için eleştirildi. İyi ki de kalmış kalmayıp da medyanın malzemesi olsaymış eminim şu anki noktasında olmazdı. Umarım Murat hatasını anlar.

bzesma
23-08-07, 01:29
ne alaka tarkan asla unutulmaz asla hemde

gokhantevetoglu
23-08-07, 15:52
tarkanın eskı sarkıları yakaladıgı saundlar cok guzeldı ama muzık sektoru ve pıyasa o kadar cok degısıyorkı yapılan muzıkler ılk cıktıgında fazla dınlenmıyor ama sonradan ole bır oluyorkı tekrar tekrar dınlemek ıcın yerler aranıyor heryerde duyoruz emınımkı tarkan da bunu farkında bu album bence cok farklı olacak tekrar sezen aksudan sarkı almasıda bunu tarkanında farkında olmasının bı kanıtı hersey cok guzel olacak bence tarkan herzaman bır numaraydı bunu ınkar eden yok ama bundan sonrada bır numara olacak ben ınanıyorum sızlerınde ınandıgını bılıyorum...

arjen22-tarkan
23-08-07, 16:16
Tarkan Çok Başarılı Türkiye ye Bu Kadar Başarılı Kimse Gelmedi Daha Bu İnkar Edilemez Tarkan Avrupa da sayısız Ödül Aldı Albümleri Milyonlarca Sattı Avrupa da ve amerika da tarkan hayranları çok ... İngilizce Albüm Bence Zamansızdı ve promosyon hatası vardı Eeer Bir Albümün Satışı Kötü Geçti Ve Başarısız Sayılabiliyorsa Onlarca Starımız Çoktan Başını Çekip Gitmiş Olmalıydıı..Bence Come Closer Tarkan Kariyerinin En Güzel En İyi Albümüydü...Satışlar Tersini Söylese de!

gokhantevetoglu
23-08-07, 16:20
Tarkan Çok Başarılı Türkiye ye Bu Kadar Başarılı Kimse Gelmedi Daha Bu İnkar Edilemez Tarkan Avrupa da sayısız Ödül Aldı Albümleri Milyonlarca Sattı Avrupa da ve amerika da tarkan hayranları çok ... İngilizce Albüm Bence Zamansızdı ve promosyon hatası vardı Eeer Bir Albümün Satışı Kötü Geçti Ve Başarısız Sayılabiliyorsa Onlarca Starımız Çoktan Başını Çekip Gitmiş Olmalıydıı..Bence Come Closer Tarkan Kariyerinin En Güzel En İyi Albümüydü...Satışlar Tersini Söylese de!
aslında tarkan bazen etrafındakılerınde gazına gelıyor kendı ıstedıklerını uygulasa dahada mukemmel olur bu da bır gercek

ozgee
23-08-07, 16:52
tarkanmı unutuldu gercekten neye dayanarak böyle dedin merak ettim ayrıca tarkan unutulmus olsa burdaki üyelerin ne işi var burda unutuldugu icinmi konserleri hınca hınç dolu oluyor yada niye herkes yeni albümün cıkıs tarihini dört gözle bekliyor...bütün bunlar unutuldugu için olmasa gerek...
tarkan bütün albümlerinde yenilik peşinde sarkılarının begenilmesi UNUTULMAMASI icin her zaman en iyisini en yenisini en uygununu yapmaya calısıyor ki bunu basardıgı zaten ortada bu günlerde satıs rakamları gercegi göstermiyor ama konserlerindeki kalabalık herseyi acıkca ortaya koyuyor o yüzden bu albümündede degisiklikler oldugundan süphem yok

szr67
23-08-07, 19:14
:28: :28: :28: :28: tarkan unutulmuşmu gülerim ben buna:28: :28: :28: