PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğu ve Batı Müziğinin Düeti=COME CLOSER

zynprtrk
16-04-06, 19:36
Come Closer - Tarkan
Hitt Müzik - 2006

Tarkan’in yeni albümü “COME CLOSER”ı, doğu ve batı müziğinin, uyumlu bir düet halinde bütünleştiği, “farklı sound’ların kaynaşması” olarak nitelemek mümkün. Uzun süren titiz çalışmalardan sonra, Tarkan’ ın, artık dinleyicisiyle buluşmaya hazır olduğuna emin olduğu “COME CLOSER”, tamamen yeni bir müzik türünün vücut bulduğu ve son dönemde hiçbir sanatçı tarafından bu yoğunlukta ifade edilmemiş olan evrensel bir çalışmanın ürünüdür.

1960 ve sonrasının Amerika’sında, müzik endüstrisinin önde gelen isimlerinden Ahmet Ertegün’ün, izlediği bir konserinin ardından, enternasyonal bir dinleyici kitlesine ulaşma potansiyeline sahip olduğuna emin olduğu Tarkan’ı, İngilizce şarkı söylemeye yüreklendirmesi, “COME CLOSER” in yaratılma sürecini başlatan kıvılcım oldu. Tarkan’ın zaman zaman vazgeçmenin eşiğine kadar geldiği bu proje, bugün gerçekten gurur duyarak müzik sektörüne sunduğu bir albüm haline geldi.

Karar aşaması kolay olan, ancak tamamlanması da bir o kadar zorlu bir dönemi gerektiren “COME CLOSER” için Tarkan, dünyanın farklı yerlerinde, birçok ünlü prodüktör, sözyazarı ve müzisyen ile çalıştı. Aralarında (alfabetik sırayla), müzik sektörönde KNS olarak bilinen Brian Kierulf & Josh Schwartz (Amerika), David Werner (Amerika), Devrim Karaoğlu (Türkiye), the Jettsonz (Amerika), Lester Mendez (Amerika), Ozan Çolakoğlu (Türkiye), Pete Martin (İngiltere) ve Supaflyas (Amerika)’ ın bulunduğu bu başarılı ekibin üyeleri daha önce de, Santana’dan Shakira’ya, Britney Spears’den Pink’e kadar birçok önemli isimlerle çalışmış ve her birinin “COME CLOSER”da unutulmaz izleri var. Beyonce ve Destiny’s Child’ın albümlerinde de önemli katkıları olan Dexter Simmons (Amerika), yaptığı mix’ lerle Come Closer’ı farklı bir boyuta taşıdı. Yine de, albümdeki son dokunuşlar, hem tüm şarkıların müziğine ve sözlerine katkıda bulunan, hem de albümün prodüktörlüğünü yapan Tarkan’a ait.

Albümün bugünkü haline gelmesinde, Tarkan’ ın mükemmeliyetçi tarafının etkisi çok büyük. “COME CLOSER” ı son dönemde çıkan diğer albümlerden ayıran en önemli özelliği ve sahip olduğu evrenselliğin kaynağı ise, albümdeki tüm şarkıların, Tarkan’ ın kendi içindeki derin yolculuğunun birer durağı oluşu. Doğu, Batı, Kuzey ve Güney kültürlerinin ve tarzlarinin, bireyselliklerini korudukları halde, birbirleriyle uyum içindeki varoluşlarını somutlaştıran albüm, bir gezginin devr-i alemine benziyor... “COME CLOSER” daki farklı sound’ lar için Tarkan’ın yorumu şöyle: “Son dönemde Hip-Hop’ un müziğim üzerinde büyük bir etkisi oldu. Kıvrak ritimlerin, kolay akılda kalan melodilerin ve farklı kültürel ögelerin birbirleriyle bütünleşmelerindeki bu essiz uyum, çok etkileyici bulduğum bir tarz.” “COME CLOSER”, Tarkan’ın, kültürleri derinlemesine inceleyip, kendine özgü sentezler yapmayı başaran varlığının bir yansıması... “Amerika’da yaşama, bu ülkenin dilini öğrenme, buradaki farklı kültürlerin tümüne açık olarak, onların bir parçası olma deneyimi, beni bir şekilde dünya vatandaşı haline getirdi.”

“COME CLOSER”, herbirinde Tarkan’ın taklit edilemez tarzının açıkça hissedildiği, 15 şarkıdan oluşuyor. “In Your Eyes” ın kendine has ritmi ve ağıza hemen dolanan nakaratı; dans pistlerinin vazgeçilmezi olmaya aday “Why Don’t We (Aman Aman)” den süzülen doğu nağmelerinin kıvılcımını ateşleyen Whyclef Jean’ ın vokalleri; “Start the Fire” da, Rock’ ın, klasik batı vuruşlarına eşlik eden doğu ezgileriyle, farklı bir coğrafyadaki seyri; “Don’t Leave Me Alone” daki yaylıların baştan çıkartıcı ve harekete geçirici zenginliği ve nakaratındaki duygulu dizeler; “Touch” ın dinleyiciyi başka alemlerden gelen bir dokunuşla kendinden geçiren büyüsü; duygusal bir pop baladı olan “Over”ın, dinleyen her kişinin kalbine farklı dokunan sözleri... İlk çıktığı dönemde dünya çapında başarı kazanmış olan “Shikidim”in, İngilizce sözlerle yorumlanışı ve nakaratlardaki Türkçe’nin kattığı kıvraklık, iki lisanın nasıl tatlı bir uyum içinde kullanılabileceğinin güzel bir örneği... “If Only You Knew” ise, Tarkan’ ın neden kendine özel bir kulvarda olduğunu gösteriyor; sevgiliye duyulan aşkın ve yakıcı özlemin sevene tatlı gelen acısının tüm canlılığı korunarak, kusursuz bir şekilde yorumlanışı... Albüme adını veren şarkı “Come Closer”da, Tarkan, tüm insanlığa olan mesajını ve dünyaya bakışını, o yumuşak sesiyle dinleyenlerin ruhuna yazıyor: “Yürüdüğümüz ortak yolda, BİR olup, tek ses olup şarkı söyleyelim, içimizdeki güç ve umut azaldığında, hepimiz biraraya gelelim...”

“Albümdeki şarkıları yazarken, Doğu ve Batı’nın müziğim üzerinde yarattığı etkileri doğru şekilde dengelemek biraz zaman aldı” diyor Tarkan. Müziği de, kendisi gibi önyargısız, sınır ve engel tanımaz... Tarkan, şarkıların herbirinde hayata dair tutkusunu büyük bir başarıyla yansıtıyor. Bu tutku, albümde varolan farklı müzik tarzlarını besleyerek, birini diğerine erircesine nüfuz ettiriyor ve “COME CLOSER” in şiirsel dokusunu oluşturuyor... Ve ekliyor: “Şarkılarımın benzersiz ve özel olduğuna inanıyorum. Benim müziğim, farklı dünyaların kaynaşması ve bu yüzden albüme “COME CLOSER” adını verdim. Tüm insanların, bu dünyadaki yolculuklarında ortak bir deneyimi paylaştığına inanıyorum. Birbirimizden çok uzaklarda olsak da, birbirimizi tanımasak da, bizleri birbirimize bağlayan çok derin bir bağ olduğuna inanıyorum. Müzik, sonsuz ve özgür olmalıdır; bizleri, benzerliklerimizin farkına varmaya ve farklılıklarımızı hoşgörmeye teşvik etmelidir ve sonunda bizleri “BİRBİRİMİZE YAKINLAŞTIRMALIDIR”...

1- Just Like That
2- In Your Eyes
3- Why Don’t We (Aman Aman)
4- Mine
5- Over
6- Start The Fire
7- Shhh
8- Bounce
9- Come Closer
10- Don’t Leave Me Alone
11- Shikidim
12- I’m Gonna Make You Feel Good
13- Mass Confusion
14- Touch
15- If Only You Knew

http://www.powerturk.com/Album_Yorum.asp?yorumID=243

bravo bravo

Khaos
16-04-06, 19:56
:36_1_39[1]: Ahmet ERGÜN'e saygılar.....

eastanbul
16-04-06, 20:24
amerikadaki misyonerimiz ahmet ertegünee çook teşekkürler:36131411hq: