PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ın Yeni Albümü Geliyor Haberiniz ola

fantin
17-11-06, 00:29
Tarkan'ın yeni albümü geliyor, haberiniz ola!

Suat Taşpınar

12/11/2006 (606 kişi okudu)

'Yaşadığım sürece o manzarayı hiç unutmayacağım' dediğimiz anlar olur ya. İşte onlardan biriydi. 1995'in sonbaharında güneşli, huzurlu bir gündü. Bişkek otogarında, beni Almatı'ya götürecek külüstür otobüsün kalkış saatini bekliyordum. Şehirlerarası değil, birkaç saatlik 'devletlerarası' yolculuk için. Zaten mis gibi temiz olan bozkır havası, sabahın erken saatinde tatlı bir serinlikle yüzüme vuruyordu. Birden sessizliği parçalayan bir şarkı çın çın ötmeye başladı. Yeniyetme Tarkan bir yerlerden 'Hepsi senin mi?' diye bağırıyor, 'Oynama şıkıdım şıkıdım' diye coşuyordu.
Daha eski Sovyet coğrafyasının Tarkan aşkıyla kavrulduğu zamanlar değildi. Ama ilk albüm çıkmış, 'Şıkıdım' ışık hızıyla sınır ötesine ulaşmıştı. Sesin geldiği tarafa başımı çevirdim. İşte 'o manzarayı' gördüm. Yaşı en fazla 7-8 olan dünya tatlısı bir Rus kız, küçük kasetçalarını yere koymuş, ateşin etrafında döner gibi, şarkının ritmiyle dans ediyordu. Sarı saçlarını savuruyor, anlamadığı kelimeleri yakalamaya çalışıyor, 'Şıkıdım' nakaratına sıra geldiği zaman el çırpararak ve bağırarak eşlik ediyordu. Annesi de yanı başında bavulunun üstüne oturmuş sevgiyle onu izliyordu. Şarkı bitiyor, kız panikle hemen kasedi geriye sarıyor ve aynı dans yeniden başlıyordu.
Ben zevkten dört köşe olmuştum. 'Bizim neden dünya çapında sanatçımız, futbolcumuz, yazarımız yok, of ulan of!' diye dövündüğümüz günlerdi. Daha Hakan Şükür İtalya'ya, Nihat Kahveci İspanya'ya gitmemişti. Orhan Pamuk da Nobel almamıştı bittabi! 25 yaşın verdiği coşkuyla kızın karşısına geçip, 'Tarkan Türk biliyor musun? Ben de Türküm!' dememek için kendimi zor tutmuştum! O ne büyük gururdu yarabbim

Bu anı, 'Türkiye'nin tanıtımı için daha başka ne yapabiliriz' diye kafa yorarken aklıma geldi. Biz dışarıda yaşayanlar, memleketin imajının gelişmesinden en fazla ve en direkt yararlanan kitleyiz, o yüzden bu konuyu biraz da 'şahsi mesele' yapıyoruz. Türkiye'nin tanıtımı ve imajı söz konusu olduğunda, -en azından Rusya için- Tarkan'dan daha iyi bir 'araç' bulmak zor. Biliyorum, daha yukarı tırmanmak için çabalamak yerine, yukarı çıkanları paçasından tutup kendi düzeyine çekmek Türkiye'de maalesef yaygın bir davranış biçimi oldu. Tarkan da bu illetten mustarip isimlerden biri. Gencecik bir Türk pop yıldızı, dışarıda bu kadar çok seviliyor, konserleri dolup taşıyor, şarkıları Türkçeyi hiç bilmeyenler tarafından ezberden okunuyor. Bununla hem iftihar edip
hem de 'vatana millete hizmet için' kullanacağımıza, sık sık ölçüsüz eleştirilerle yerden yere vuruyoruz Tarkan'ı. Artılarını değil eksilerini öne çıkarmaya bayılıyoruz: 'Duydun mu şekerim, İngilizce albümü
elde kalmış. Ne öyle abuk sabuk şarkılar söylüyor.. Ben sana dedim hayatım, balon bu çocuk balon!!!'
Neyse, derdim 'Tarkan güzellemesi' yazmak değil. 'Faydacı' temelde somut bir öneri getirmek istiyorum bugün. Şöyle ki: Tarkan Rusya'da 'Türkiye' denince ilk akla gelen isim. Rusya'da, belki de Türkiye'dekinden fazla hayran kitlesi olan bir pop yıldızı. Ama Tarkan'ın bir sorunu var. Türkiye'de artık herkesin diline pelesenk olan, Rusya'da son dönemde sık sık dillendirilen bir konu bu: Tarkan, 2003'teki 'Kuzu Kuzu'dan sonra, o kalibrede bir şarkı çıkaramadı. Hâlâ Rusya'da bir konser verdiğinde insanlar 'Şıkıdım', 'Yakalarsam' gibi 'süper hit'lerle coşuyor. Ama müzik dünyası da, hayatın kendisi gibi çok dinamik. İnsanlar aynı tarzda ve yakın melodide ama 'yeni' şarkılar dinlemek istiyor. Tarkan, Rusya'da Türkiye'nin tanıtımı için, on binlerce Rus'u Türk lobisinin gönüllü temsilcisi yapmak için bize lazım. Ama Tarkan cepten yiyor. Seneye bir konser daha olur ve yine aynı şarkıları söylerse, korkarım büyü hepten bozulacak.
O halde tarihin en eski sorusunu soruyorum: Ne yapmalı? Ve işte cevabım: Tarkan, 'milli misyon' uğruna, yeni bir albüm yapmalı. Bu albümün adı mesela 'The Best of Turkish Pop' olmalı. Tarkan bu albümde, Sezen Aksu'dan Nilüfer ve Nazan Öncel'e, Türk popunun genç-yaşlı, eski-yeni tüm yıldızlarının vaktiyle en çok tutmuş şarkılarını yeniden söylemeli. Kimse bunu 'kompleks' yapmamalı. İç pazar beni ilgilendirmez, ama bu şarkılar Tarkan'la yeniden ses bulursa, sadece Rusya'da değil, tüm dünyada Tarkan efsanesi de sürer, Türkiye tanıtımının kralı da yapılır
Eh, her zaman Türk-Rus ilişkileri üzerine 'derin mevzulara' kafa yoracak değiliz ya, bazen de 'serin mevzular'a dalmak lazım! Devir başka bir devir. Tarkan bu devirde ve bu ülkede 'Türkiye rüzgârı' estirmek için ideal isim; hele de seneye Türkiye'de Rusya yılı kutlanacakken... Benden söylemesi!

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=204275

Bu da başka bir fikir. Söylediklerinde gerçek payıda yok değil.En azından yapıcı.

HURRICANE
17-11-06, 13:53
bu yazar arkadaşa hiç katılamayacağım!TARKAN hiç bir zaman balon olmadı!Eski şarkıların tekrar söylenmesi çok saçma ya çok!Yeni albümü çıkınca görücez bakalım bu yazar arkadaş bu söylediklerini yicekmi yemicekmi!Saçmalık ötesi bu ya...TARKAN ı anlamamış ve asla anlayamayacak biri daha işte:)

**MegaStarkan**
17-11-06, 15:26
tarkan hep hitt sarkilar cikaracak diye bisi yok....ayrica tarkan yeterince kadar türkiyeyi tanitti niye yorum daha yapiliyorki.... yani gazetici aslinda iyi demek istiyor ama yinede öyle bi albüm cikarilmasi fikiri sacma bence:21:

vincent
17-11-06, 19:30
oyle bişey yapacagını zannetmem .....

ösgee
17-11-06, 21:08
o zmn trkan albümm yapmıokiii ...!!!

RaSKaS
17-11-06, 21:27
Bu anı, 'Türkiye'nin tanıtımı için daha başka ne yapabiliriz' diye kafa yorarken aklıma geldi. Biz dışarıda yaşayanlar, memleketin imajının gelişmesinden en fazla ve en direkt yararlanan kitleyiz, o yüzden bu konuyu biraz da 'şahsi mesele' yapıyoruz. Türkiye'nin tanıtımı ve imajı söz konusu olduğunda, -en azından Rusya için- Tarkan'dan daha iyi bir 'araç' bulmak zor. Biliyorum, daha yukarı tırmanmak için çabalamak yerine, yukarı çıkanları paçasından tutup kendi düzeyine çekmek Türkiye'de maalesef yaygın bir davranış biçimi oldu. Tarkan da bu illetten mustarip isimlerden biri. Gencecik bir Türk pop yıldızı, dışarıda bu kadar çok seviliyor, konserleri dolup taşıyor, şarkıları Türkçeyi hiç bilmeyenler tarafından ezberden okunuyor. Bununla hem iftihar edip
hem de 'vatana millete hizmet için' kullanacağımıza, sık sık ölçüsüz eleştirilerle yerden yere vuruyoruz Tarkan'ı. Artılarını değil eksilerini öne çıkarmaya bayılıyoruz: :20: :20: :20: :20: bravo

bencede böyle bisey yapmaz ama yeni türkce pop ondan iyi olur
tarkanın dedigi gibi yeni sound :):17:

HakanÇelik
17-11-06, 21:38
1. tarkan'ın kuzukuzu şarkısı 2003 değil, 2001 yılında çıkmıştır. yani kuzukuzu'dan sonra dudu ve gülümse kaderine adında iki tane daha hitt bombası vardır. yani yazar kardeşimizde bilgi eksikliği var.

2. tarkan'ın yeni albümü tamamen yeni hitlerle dolu olacaktır. yani eski 2. el şarkılara hiç ihtiyacı yok.

3. yazar kardeşimize biraz da olsa objektij baktığı için, çok teşekkürler...

RaSKaS
17-11-06, 21:40
1. tarkan'ın kuzukuzu şarkısı 2003 değil, 2001 yılında çıkmıştır. yani kuzukuzu'dan sonra dudu ve gülümse kaderine adında iki tane daha hitt bombası vardır. yani yazar kardeşimizde bilgi eksikliği var.

2. tarkan'ın yeni albümü tamamen yeni hitlerle dolu olacaktır. yani eski 2. el şarkılara hiç ihtiyacı yok.

3. yazar kardeşimize biraz da olsa objektij baktığı için, çok teşekkürler...

:20: bravo

ösgee
17-11-06, 21:51
katılıorumm bravo bravo bravo

~JiJeM~
17-11-06, 22:00
bencede... diğer gazetecilere göre daha ii yazmış en azından...farklı bi bakış açısı ama böyle bişi olmaazz...