PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Murat Boz: Robbie Williams olmak hayal değil...

dogan
20-08-06, 18:29
Bir Robbie Williams olmak benim için hayal değil

Müziği okulundan, tecrübeyi Tarkan'dan kapan 26 yaşındaki Murat Boz, ay başında çıkan 'Aşkı Bulamam Ben' single'ının ardından ilk albümünü de tamamladı

Kendi seyircisine hitap edebilmek için önce beş yıl boyunca aynı sahneyi paylaştığı ve 'Abim' dediği Tarkan'la yollarını ayırdı Murat Boz. Sonra ilk single'ı, yakışıklı mizacı ve toy tavırlarını aldığı gibi koltuğunun altına daldı müzik piyasasına. Yalnız başına attığı bu ilk adımla yer yerinden oynadı diyemeyiz belki ama daha ilk günden hem destekçi hem de köstekçilerle karşılaştığına göre bu adamda kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir şeyler var.

Kimdir Murat Boz?

Murat Boz bu işi bilen bir insan, eğitimli bir müzisyen. Aileden gelen bir şey değil yani benimkisi. Önce 1995 yılında Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Müzik Bölümü'ne girerek başladım ve dört sene keman ve piyano eğitimi aldım. Sonrasındaysa Bilgi Üniversitesi 'Jazz-Vocal' bölümünü burslu kazandım. Şu anda da İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Bu süre boyunca Emel Müftüoğlu'ndan Nilüfer'e, Hande Yener'den Nil Karaibrahimgil'e kadar pek çok önemli isimle çalıştım. Bunlar bir yana, bir de son beş yılı Tarkan'ın vokali olarak geçirdim.

Hem eğitimli hem tecrübeliysen neden albüm için bu kadar çok bekledin?

Kendimi hazır hissetmiyordum. Ayrıca albüm yapmak da istemiyordum. Hem maddi hem manevi olarak tatmin ediyordu yaptığım işler beni. Belki de insanlar o kadar çok üstüme düşmeseydi 'Albüm yap, albüm yap' diye, bu albümü çıkartmayabilirdim. Çok memnundum yani Tarkan'la çalışmaktan.

Peki o da senle çalışmaktan memnun muydu? Ayrılacağını söyleyince üzüldü mü?

Tarkan abim gibidir. Beni hep destekledi. Birlikte çalıştığımız yıllar boyunca bana hep ağabeylik yaptı. Dertlerimi paylaştı, bana akıl verdi. Albüm yapma kararımı da biliyordu ve beni çok destekledi. Hatta albüm için bir şarkı bile verdi. Çok paylaşımcı, sevecen biridir zaten o.

İlk single'ını çıkarttın, albüm de çıkmak üzere, demek artık kendini hazır hissediyorsun bu piyasa için. Ne zaman ve nasıl anladın hazır olduğunu?

Bundan bir sene kadar önce Tarkan'la gittiğimiz bir Almanya konserinde, Tarkan bana 'Asla'yı söyletmişti. Oradaki seyircinin yaydığı enerji ve verdiği tepki emin olmamı sağladı.

Hayallerde ne var?

Yavaş yavaş ilerleyen, acelesi olmayan bir kariyer var...

Hedef olmasın o?

Yoo, hayallerimde de bu var. Çünkü benim hayallerim de hep şarkı söylemekle ilgili. O yüzden bir hedef değil benim için bu.

Yani bir Robbie Williams olmayı düşlemedin mi hiç?

Kim? Robbie Williams mı? Robbie Williams olabilmek hayal midir, hedef midir? Bunu da ben sorayım...

Vallahi benim için ikisi de değil, o yüzden senin ne düşündüğün önemli olan...

Ben de şarkı söylüyorum, o da. Yani Robbie Williams olmak bir hayal değil benim için.

HÜP GİBİ DUDU GİBİ

Bir yandan da yurtdışına açılacak kadar iddialısın yani?

Ben önce birinci sınıfı bitire-yim, sonra ikinci sınıfa geçmeyi düşünürüm. Önce bir Türkiye'yle başlayalım bakalım. Üstelik Avrupa ve Amerika'da senin benim gibi çok insan var. Aradan sıyrılabilmek için çok orijinal olmak lazım. Bence Tarkan bunu başarabilecek bir isim.

Yakışıklı bir gençsin. Birlikte çalıştığını söylediğin isimler de hoş kadınlar. Aralarında duygusal olarak yakınlaştığın veya sana asılan biri oldu mu?

Hayır. Olmadı, zaten hepsi çok prensipli insanlardı.

Kız arkadaşın var mı?

Yok, maalesef yok. Ama zaten bu dönemde olmaması daha iyi.

Albüm stratejisi açısından mı?

Yoo hayır! Alakası yok. Ben duygularıyla yaşayan bir insanım. åşık olsam, hayatta başka hiçbir şey umurumda olmaz. Hayatımda biri olduğu zaman da hiç çekinmem söylerim. Ama son zamanlarda aşk perhizindeyim. Çok dilim yandı zamanında. Zaten şu anda kafamı başka şeylere yormasam, sadece albüme konsantre olsam daha iyi.

Kızlar ümitlerini kessin mi senden?

Ümidi kessinler demiyorum. åşık olursam gözüm görmez hiçbir şeyi dedim ya. Hem aşık olmasam daha iyi demek engel değil ki aşka. İstesem de istemesem de bulur o beni.

Nasıl tepkiler aldın single'la ilgili?

Vallahi beğenenler de var, beğenmeyenler de. Çok iddialı bir şarkı çünkü bu. 'Kimini dudağından, kimini uzun bacaklarından, kimini belinden... Beğenirim, hepsini severim, ayıramam' diyor şarkıda ve bu sözler öyle herkesin rahat rahat söyleyebileceği sözler olmasa da her erkeğin hayatının bir döneminde hissettikleridir. Benim de olmuştu böyle bir dönemim. Şarkı bana yakıştı belki de o yüzden. Ben bir anda parlamak istesem albümdeki Tarkan şarkısıyla çıkış yapardım. Çünkü o şarkı 'Hüp' gibi 'Dudu' gibi bir hit. Ama ben adım adım gitmek istiyorum.

DİZİ DE OLSUN

Kimleri beğenirsin Türkiye'den?

Zuhal Olcay ve Bülent Ortaçgil'in enerjisini, Kenan Doğulu'nun sesini ve şarkılarını çok beğeniyorum. Bir de Sibel Can'ın sesini beğenirim

Sahnede Zuhal Olcay ve Bülent Ortaçgil'in yakaladığı enerjiyi yakalayabileceğin biri var mı aklında?

Uzun zamandır hayalimde bir Ajda Pekkan düeti var. Bence Ajda Pekkan'la olabilir bu enerji ama Sezen Aksu'yla doruğa ulaşır gibime geliyor.

Hepsi'nin 'Yalan' parçasındaki ses senin, klipteki de sen miydin?

Hayır, nedense herkes onu da ben sanıyor ama o Kanadalı bir mankendi.

Sen niye oynamadın klipte, yoksa seni göremeyecek miyiz dizi piyasasında?

Şu aralar birkaç teklif var. İstediğim gibi bir rol çıkınca bir dizi çekmeyi düşünüyorum. Çünkü devir değişti artık. Biz Tarkan'lar, Burak Kut'lar veya Kenan Doğulu'lar kadar şanslı değiliz. Kendimizi ifade etmek için hep şarkı söylemenin yanında bir şeyler yapmamız şart. O yüzden iyi bir senaryo ve iyi bir rolle bu sektöre girebilirim.

Yeteneğin var mı?

Daha önce hiç böyle bir deneyimim olmadı. Ben iyi yalan da söyleyemem, kimseyi de kandıramam aslında. Nasıl olacak ben de bilmiyorum...

Eğitim alman gerekmez mi sence?

Türkiye'de de dünyada da herkes her şey olabiliyor. Tabii ki eğitim çok önemli, sonuçta ben de eğitimli biriyim. Ama bu bir arz talep meselesi. Eğer halk beğeniyorsa birini eğitimsiz diye eleştirmek çok anti-demokratik bir hareket bence.

Sadece sesinle ön planda bir dönem geride kaldı, artık görüntünle de piyasadasın. Yolunun kesilmesine, kızların üzerine atlamasına hazır mısın?

Atlasınlar! Ben bu albümü yapmaya karar verdiğimde, şöhretin getireceklerine de katlanmayı göze almış oldum. İyisiyle kötüsüyle...

O zaman sana önce şunu sormak lazım: Kızların üzerine atlaması sence iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

Niye kötü olsun ki! Kim bundan rahatsız olur ki?

Sen kendini yakışıklı bulur musun?

Ben kendimi çok yakışıklı bulmuyorum ama çekici, şirin biriyim. Kişiliğim de iyi, iyi bir insanım işte. Kendimden bahsetmek hoşuma gitmiyor pek.

Nelere sinirlenirsin hayatta?

Duygu sömürüsü yapan insanlara çok sinirleniyorum. Mesela Ramazan aylarında ilahi söyleyip, yaz aylarında bikinili kızlarla klip çekenlere çok kızıyorum. İnsanların duygularıyla oynuyorlar bence.

Tarkan'ın bindiği uçak düşmez

Bİr konser için Kazakistan'dan Azerbaycan'a gidiyorduk Tarkan'la. Havaalanında gırgır şamata yapıyor eğleniyorduk. Sonra bizi uçağa çağırdılar. Piste bir çıktık ki ne görelim. Karşımızda 1950 model, her tarafından pas akan bir bombardıman uçağı var! Önce güldük tabii. Ama sonra baktık ki ciddi ciddi bizim malzemeler o uçağa yerleşti-riliyor. Tüm ekip bir göz göze geldik. O sırada Tarkan geçti yanımızdan ve uçaktaki yerini aldı. Tabii o binince biz de arkasında bindik. İçimden 'Tarkan biniyorsa düşmez herhalde bu uçak' dediğimi hatırlıyorum. Çok gülmüştük ama bir o kadar da korkmuştuk sanırım.

http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=50545,104

ScHoKoRaDiScHeN
20-08-06, 18:35
dedm a ben ben bu murat bozu biryerleden taniyom die:) almanya konserlerinin videosunu bulayim bi ekelrim..
ya ama ne güzel TARKAN gibi abin olmasi... TARKANin böyle genc yetenekleri desteklemesi tabii bi baska güzel:))

pelince
20-08-06, 18:37
insan hiç tarkanın wokalistliğinden çıkarmı yaa
çok şanslı walla tarkan gbi abisi war bide eminm tarkanla birçok anısı wardır onun:4:

ScHoKoRaDiScHeN
20-08-06, 18:38
yaa ben bu dudu hüp karisimini cok merak ettimm heyecanla bekliyorum..

**MegaStarkan**
20-08-06, 18:41
dedm a ben ben bu murat bozu biryerleden taniyom die:) almanya konserlerinin videosunu bulayim bi ekelrim..
ya ama ne güzel TARKAN gibi abin olmasi... TARKANin böyle genc yetenekleri desteklemesi tabii bi baska güzel:))
evet aynen sezen aksu bir zamanlar ve simdide tarkani destekledigi gibi ....tarkanda galiba uzun süre murat boza yardimci olucak...boz´singelinden sonra tarkanin klibinde start the fireyde oynamasi ztn aralarindaki dostlugu gösteriyor:21:

ScHoKoRaDiScHeN
20-08-06, 19:31
evet aynen sezen aksu bir zamanlar ve simdide tarkani destekledigi gibi ....tarkanda galiba uzun süre murat boza yardimci olucak...boz´singelinden sonra tarkanin klibinde start the fireyde oynamasi ztn aralarindaki dostlugu gösteriyor:21:
eet ya.. start the fire klibini ilk gördügümde ana dedim ve hemden durdurdum.. yaa bu hani gicik sarkisi olan adam deilmi dedim.. sonra arastirdim oymus.. ve TARKANin cokalisligini yapmis...
yaaa cok merak ediyorum ben bu TARKAN sarkisiniiii!!!! kipir kipir bisey kesin... HITT olcagina göre:)):24:

arjen22-tarkan
20-08-06, 21:22
insan hiç tarkanın wokalistliğinden çıkarmı yaa
çok şanslı walla tarkan gbi abisi war bide eminm tarkanla birçok anısı wardır onun:4:

katılıyoooom :4: :20: