PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sezen Aksu`nun Tarkan`a Adadığı Şarkı...

serkan
08-08-06, 02:49
Yıl 2000...

O zaman tüm müzik çevrelerinde dolaşan rivayete göre...

Tarkan'ın ‘‘Kuzu Kuzu’’ adını verdiği single'ı için Türkiye'ye gelmesiyle iki sanatçı arasında ilginç bir olay yaşanmış. Tarkan, Amerika'dan döner dönmez, Aksu'yla görüşmek istemiş ama Aksu, bu isteği ertelemiş. Daha sonra görüşmeyi kabul etmiş

Tarkan'ın üzerinde emeği olduğunu düşünen Sezen Aksu, bu görüşmede Tarkan'a, ‘‘Sana çok kırgınım. Senin üzerinde emeğim var’’ demiş. Bunun üzerine de Tarkan, Sezen Aksu'dan özür dilemiş ve şarkı istemiş. Sezen Aksu da Tarkan'a şarkı yerine iki ciltlik Mevlana kitabı vererek, ‘‘Sen önce bu kitapları oku, bir şeyler öğren daha sonra, sana şarkı veririm’’ diyerek evinden uğurlamış.

ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilemeyiz...
ama doğruysa bile sanırım mevlana kitabını okumuşki 2006 yılındaki açıklamaları bunu gösteriyor..

2006 - Tempo

Tarkan, Tempo'daki röportajında bir dönem arası açık olan Sezen Aksu'yla ilgili sorulara da yanıt verdi:

- Türkçe albüm ne zaman?

Başladım. Şimdi şarkı yazma aşamasındayım. Türkçe şarkı söylemeyi çok özledim. Bir yandan Sezen’le flörtleşiyoruz...

- Barıştınız mı yani?

Küs değildik ki. Sadece, ‘Şımarık’ şarkısı döneminde bazı hallolmamış, konuşulup çözülememiş meseleler yüzünden aramızda soğuk rüzgârlar esti.

- Ne zaman konuştunuz?

Geçen sene. Karşılıklı konuşup hallettik. Sonra sarıldık. Ben de hırçınmışım o zamanlar. Belki de güç yarışına girmişimdir. Çünkü o zaman, yani 'Şıkıdım' çıktığında 'Sezen olmasa Tarkan olmazdı' gibi laflar söyleniyordu. Ben öyle olduğuna inanmıyordum ama beni kışkırtıyorlardı. Belki de o yüzden 'Şımarık'a benim ve Ozan'ın adını ekledim. Bizim de emeğimiz vardı şarkıda; ama o, Sezen'in şarkısıydı. Bunu ona sormadan yaptık ve Sezen de rahatsız oldu. Haklıydı. Ben bunu yıllar sonra anladım.

Tarkan sezenden umduğunu bulamayınca nazan öncele yönelip 2001 yılında karma albümünü çıkardıktan sonra...

sezende 2002 yılında şarkı söylemek lazım albümünü çıkardı...
işte o albümden bir şarkı varki...hepimiz biliyoruz o şarkıyı..
ama o şarkının tarkan için yazıldığını bilmeyenlerimiz muhakkak vardır...

bilirsiniz sezen aksu için önemli insanlar vardır hayatında..iz bırakan..

uzay hepari..
onno tunç vs...

hiç kuşkusuz biriside tarkan`dır...

ve yaşadığı olaylar ne kadar içine işlerse çıkardığı eserlerde o kadar tadından yenmez oluyor...

buyrun...

bu şarkıyı tarkan`a adanmış olduğunun bilincine vararak bidaha dinleyin..eminim tadı daha başka olacak...

Dansöz Dünya

Hiç kavga bilmez gülle yaprak
Hiç kıyar mı ağaca toprak
Bu kimin oyunu
İlk kim bozdu sonsuz uyumu

Kıvır kıvır kıvır
Ziller elinde
Kıvır kıvır kıvır
Yangın yerinde

Kıvır kıvır kıvır
Öz paramparça
Kıvır kıvır kıvır
Öz esir teninde

Dön dansöz dünya
Devam et ateş dansına
Yan gamsız dünya
Sığmadın aklıma

Vursun davullar inlesin dünya
Yalnızlığını dinlesin dünya
Kıyamet gündesin dünya

Kıyamet gündesin dünya

Kıyamet gündesin dünya

Kıyamet gündesin dünya

Kıyamet gündesin dünya

sevgiler... :36_1_23:

Khaos
08-08-06, 03:00
sözler pekde güzel degil acikcasi basit
ben karma döneminde tarkanın sezenle calısmadigina kendi adıma cok seviniyorum
baslı basına bi tarkan sarkısı olan kuzukuzu kadar saglam bi cıkıs parcası sezen aksudan gelemezdi
bu kadar o albümün lokomotifi olacak bi sarkı anca yine tarkandan cikardi ki zaten o albümde ki bi cok parca lokomotif olabilecek kalitede
Kuzukuzu ayrı ama sözler tarkanın söyleyisi müzik...müzik kalite acisindan anca bi parca bu kadar güzel olabilir....

arjen22-tarkan
14-08-06, 22:31
yaa böle bi şarkı kaçarmı yaa
!

tarkan_karma
14-08-06, 23:44
dansöz dünya cok güzel bir şarkısı sezen aksunun ve eminim ki tarkan ın albümüne cok büyük bir renk katacaktı en azından bu şarkıyı tarkan ın seslendiriş i şarkının kalitesini de cok üst düzeye cekerdi ki zaten cok güzel bir parca.
kısmet cok güzel bir albümdü ama dansöz dünya da olsa idi de insanın aklından gecmiyor deyil hani.:6:

eastanbul
14-08-06, 23:46
valla ne diyeyim sezenle uğraşılmaz:D kadının intikamı çok acı oluyor...
example:yıldız tilbe:D

megastar_mert
16-08-06, 04:38
şarkı iyi de TArkanın ağzından daha iyi olurdu gibime gelio ???

arjen22-tarkan
19-08-06, 16:29
Arkadaşlar ben bu şarkıyı dinledim sözleri güzel ama müziği biras bozmuşşşş

ümitcoll
28-02-07, 16:41
ne bu yaaa...tarkan'a kızan şarkı yazıyo :))

popstareyup
24-04-07, 17:18
tarkan la sezen yeniden anlaşmaları cok iyi...turkiye de bu ikisi dışında ust basamak muzik yapabilen benim gozumde yok...ikiside birleşince super seyler oluyor herzaman...

sezen1984
02-07-07, 12:44
:10: Bende Tarkan ve Sezen'in birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyorum.Kayahan&Nilüfer kadar güzel oluyor birliktelikleri,hatta daha da iyi denilebilir..:4:

eren nazan
02-07-07, 13:10
arkadaslar hepinize merhabalr ben eren aranıza yeni katıldım sizler gibi bende tarkanı yürekten sewenlerdenim benim bi ricam olacak mümkünse nazan öncel kıbrıs konseri videosunu ben o linkten indiremiorum banan yardımcı olursanız sewinirim ...

musti_
07-07-07, 19:32
o linkte Nazan Öncel'in Kıbrıs konseri görüntüleri değil, Tarkan'ın Kıbrıs konser görüntüleri var Eren..

Biehzard
22-07-07, 02:19
Aslında tarkanla sezen ikili olmaları lazım ozaman gercekten müzik piyasasi alt üst olur

musti_
23-07-07, 11:35
Tarkan-Sezen de belki bir büyük ikili oluşturabilrler Sevgili Biehzard, tıpkı yıllar öncesi gibi..

Ancak , şöyle bir yakın geçmişe bakıldığı zaman , NAZAN-Tarkan ikilisinin ortalığı (hatta ülke tanıtımlarında kullanılması,Nazan'ın verdiği şarkılarıyla) yeterinden çok daha fazla ayağa kaldırıp , hem grur vesilesi hem de bir büyük başarı imzasına en büyük paye olmuştur diye düşünüyorum..

Sevgiler

ozgee
23-07-07, 18:27
nazan öncelin tarkanla birlikte yakaladıgı basarıyı inkar etmek zor ama eskiden bilebile sarkısında oldugu gibi ilerleyen zamanlarda tarkan-sezen cifti tekrar biraraya gelirse işte o zaman elde edilecek basarı eminimki dudak ucuklatacak cinsten olacak

musti_
24-07-07, 08:45
nazan öncelin tarkanla birlikte yakaladıgı basarıyı inkar etmek zor ama ....

Sevgili ozgee ,

Dogrusu sizlerin bir Tarkansever oldugunu bildigim icin kırmak asla istemem ama, sadece bir noktaya takılıverdim mesajında , o da yukarıdaki ifadendir.. Zira Nazan'in basarili olan ilk eserleri Tarkan'a verdigi sarkilar degildir, Nazan yillardir vardir.. Tarkan henuz hayatimiza girmemisken Nazan dillerde slogan olan sarkilarinin basarisindsn dolayi adindan soz ettirip alkışlarla ağırlanıyordu her oldugu yerde..

Sozlerinden çıkardığım mana aslında bu degilse şimdiden özür dilerim tabii ki ama,sanırım bir Nazan hayranı olarak ben de toz kondurmak bile istemediğimden Nazan'a,hemen korumak içgüdüm önplana çıkıyor bu gibi durumlarda..

Sevgiler