PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Naim Dilmener'in 'Bir Parmak Bal' Değerlendirmesi

Luna
04-10-15, 07:40
Ünlü eleştirmen Naim Dilmener, Hürriyet gazetesi tarafından yayımlanan yazısında sözü müziği Tarkan'a , yorumu Sibel Can'a ait olan Bir Parmak Bal şarkısını değerlendirdi.
Ufak dokundurmalarına ve şarkının sözlerini vasat bulduğunu söylemesine rağmen Dilmener, şarkının hakkını teslim ederek iyi bir şarkı olduğunu belirttiği yazısında, şarkının Tarkan'a da güzel gideceğini ifade ediyor.
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/30214525.asp?noMobile=true
"
...
Anlaşıla(maya)cak kıymetler üzerine
Sibel Can, beğenilmenin, kabul görmenin gün gelip yetmeyeceğini bilenlerdendi. Bu nedenle farklı ses ve şarkılar denemek gerektiğinin bilincine erken vardı. Yeni single’ı da bunun göstergesi.
Naim DİLMENER4 Ekim 2015

...

Bir Tarkan şarkısı ile döndü Sibel Can. Özetle (ya da mealen) “Deliler gibi âşığım sana ama sen hiç oralı olmuyorsun” diyor şarkı; sanki aşk dediğin sıklıkla tek taraflı değilmiş gibi. Ama işte Tarkan bu, (Serdar Ortaç kadar olamasa bile) biraz kurt, biraz da kurnazdır. Şarkıyı Sibel Can’ın söyleyecek olma fırsatını kaçırmamış ve onun biraz tatlı tatlı, çokça da şımarık şımarık yakınmasına imkân verecek cümleleri, halleri sıralamış.

İki sanatçının ilk işbirliği değil bu. Daha önce de ‘Çakmak Çakmak’ (‘Akşam Sefası’ albümünü açan şarkıydı) ve ‘Çantada Keklik’ (‘Benim Adım Aşk’ albümündeydi ve yine birinci sıradaydı) şarkılarında omuz omuza vermişlerdi.

Yeni single’da iki şarkı var. Yukarıdaki satırların dizilme vesilesi olan ‘Bir Parmak Bal’ (sözlerin esnaflığına rağmen) iyi bir şarkı. Ritmik ve bildiğimiz Tarkan şarkıları gibi, insanı dans pistlerine attıranlardan. Tarkan’a da yakışırmış. Ama belki sözleri bir parça değiştirerek. Ergenlik zamanlarına bu kadar takılıp kalmış cümleler, Tarkan’da Can’dan daha fazla sırıtırmış. Ne de olsa Tarkan’ı daha olgun kabul etmekteyiz. Çok değil tabii, Can’dan bir parça daha olgun. Kastımız, bizi inandırdıkları imajları elbette.
..."

twilight
04-10-15, 09:49
Vallahi ne yalan söyleyim, bence, Tarkan'ın yazdığı başka sanatçılara verdiği en kötü şarkı.
Hatta kendi yazıp okuduğu bazı kötü şarkılardan bile daha kötü.. Bir türlü ısınamıyorum ''bir parmak bal''a...
Bazı kişiler diyor, Sibel Can söylemeseydi, x kişi söyleseydi, şarkıyı uçururdu... Hayır, şarkıyı 3,5 oktavlı Mariah Carey okusaydı, şarkı yine bu kadar okunabilirdi, çünkü şarkı kötü...
Şarkının müziği sözleriyle uyuşmuyor, sanki sözler hızla koşuyormuş, müzik arkadan yavaş yavaş izliyormuş gibi sözleri..
Hadi tek hata bu olsa, müzik öyle bir uyumsuz bir şekilde ilerliyor ki, nakaratı yok?
Evet, Usta Çırak'ın da nakaratı yoktu, ancak şahane bir şarkıydı; ya bu??? kötü ötesi.
Yazın çıkan bir şarkı, orta tempo şarkı ,belki şarkı kötü olsaydı hareketli olsaydı tutardı, ama gel gör ki, yaza hiç yakışmayan bir tarz...
Cık, olmadı...

Efsane_1
04-10-15, 15:29
Evet tabi ki de Sibel Can'a verdiği bu en son şarkısı beni pek de memnun etmedi...Ve bu konudaki fikirlerimi daha önce de sitemizde dile getirmiştim ama genel olarak bakılırsa şarkı o kadar da kötü bi şarkı değil yani...Hem ne olursa olsun Tarkan şarkısı olsun, ben Onun ,,Bir Parmak Bal'' ına da muhtacım arkadaşım...