PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İskender Paydaş: 'Ritimlerim serttir ama dürüsttür'

magictarki04
06-09-14, 13:43
Akşam'dan Emine Bıyık'ın röportajı...

Bu aralar nasılsınız, nasıl hissediyorsunuz?
İyiyim, yoğun bir dönemdeyiz. Klibin çıkma heyecanını yaşıyorum. Ama albümün bittiğine hâlâ inanamıyorum. “Yapacak bir şey yok mu, mix falan kalmadı mı?” diye soruyorum. Sanki yapacağım bir sürü şey varmış gibi hissediyorum.

‘Zamansız Şarkılar II’ serüveninin en başına dönersek nasıl başladı?
‘Zamansız Şarkılar’ projesi sahne için ortaya atılan bir fikirdi. Benim yıllarca gerek aranjman gerek beste gerekse söz ortaklığı yaptığım şarkıları sahnede çalacaktık fakat yorum farklılıkları getirerek. Yani bugüne uyarlamak “Bugün yapsaydım nasıl düşünürdüm?” gibi bambaşka hallere evirdik şarkıları. Şarkı aynı kalıyor ama fark eden yorumu oluyor. Nasıl çalındığına bağlı olarak şarkıyı başka türlü yaşamaya başlıyorsunuz. Bugün parçayı çalmaya başladığımızda dinleyici ilk önce tanımıyor, sonra nakarat giriyor ve “Aa bu o şarkıymış” diyorlar.

Albüm süreci nasıl gelişti?
Yaptığımız sürprizle dolu bir projeydi. Daha sonrasında bunu albüme taşımaya karar verdim. Albüme taşımaya karar verince bütün bir sahneyi albüme sığdıramayacağım için başka türlü düşünmeye başladım. İlk albümde daha çok cover vardı. Örneğin; Kayahan şarkısı olan ‘Sensiz Olmaz ki’yi Mustafa Ceceli yorumuyla dinledik. Kayahan ile yapıldığında melankolik bir aşk şarkısıyken, Mustafa’yla yaptığımızda içinde biraz isyan da barındıran, sevgi arayışı içerisinde olan insanların şarkısı haline getirdik. Kerim Tekin’le zamanında birlikte yaptığımız bir şarkıyı yine Kerim’in sesini kullanarak yeni bir isim olan İrem Candar’la düet yaptırdık. Sanki, Kerim o anda yaşıyormuş gibiydi. İrem küçükken Kerim Tekin hayranıymış. Odasında onun posterleri asılıymış. İşin en keyifli kısmı da burada oldu, bir şekilde düet yapmış oldular. Bu anlattıklarım ‘Zamansız Şarkılar’ın bir koluydu. Diğeriyse yeni şarkılar yapmaktı. Mesela ‘Doktor’ şarkısı gibi…
Onların da kalıcı olması için olabildiğince özen gösteriyorduk. İlk albümden bu yana taşıdığım bir şey bu. Yani aralarında bir tutarlılık olmasını istedim.

EN İYİ SÖZLER SILA’DAN ÇIKAR

O yüzden mi albüm kapağı bir öncekinin aynı?
Evet. Albümün kabındaki fotoğraf ve yazı karakterinin aynı olmasını istedim. Adı da ‘Zamansız Şarkılar II’ zaten. Tek farkı renginin değişik olması. Üçüncüsünü de yapmayı planlıyorum. Kendi içinde geçişleri olan bir üçleme olacak. Şimdiki albümde de zaten ilk albümde yapılan bazı kayıtlar da var, onlar da buraya aktarıldı. ‘Zamansız Şarkılar II’ye girmemiş olan şarkılar da üçüncüye devam edecek.

Az önce söylediniz ya, “Şarkının nakaratı girince tanıyorlar” diye. Nasıl bir sihir ki bu dinleyenler şarkının yeni bir parça olduğunu düşünüyor?
Amaç bu zaten… Her şarkıyla bir anımız oluşuyor. Onu dinlediğimizde ya da duyduğumuzda bir yerlere gidiyoruz ve oradaki halimizi hatırlıyoruz. Benim yaptığım şeyde bu anıları silmek ya da yeni anılar oluşturmak veya şarkının bana verdiği duyguları değiştirmek. Başka türlü duygular vermesini sağlamak. Bunu da melodiyi ve sözleri değiştirmeden başarmak
Türkiye’nin önemli isimleriyle çalışıyor ve iyi işler çıkartıyorsunuz. İncelenecek olursa hep başarıyla dolu bir grafik var. Nedir bu başarının sırrı?

Başarısızlıklar da olmuştur mutlaka ama gölgede kalmıştır, kurtarmışımdır durumu (gülüyor). Uzun süre aynı işi yapınca hem tecrübe kazanıyor hem gelişiyor hem de her türlü duruma karşı bağışıklık kazanıyorsunuz. Kafanız daha dingin oluyor, işinize daha rahat bakabiliyorsunuz. Bir de benim vaktim çok önemli… Yaptığınızın ne olduğunu bilmezseniz sonucunda bir başarı ya da bir başarısızlıkla karşı karşıya kaldığınızda nedenin ne olduğunu bilemezsiniz ve davranışlarınız tutarsız olabilir. Niye başarılı olduğunuzu bilmediğiniz zaman bu sizi kötü yönlendirebilir. Mümkün olduğunca neyi neden yaptığımı bilerek yapmaya çalışıyorum. Hatta bu konuda kendimi bazen kısıtlıyorum. Prensip koyuyorum ve o prensibin içinde yürümeye çalışıyorum. Aynı ‘Zamansız Şarkılar II’ de olduğu gibi sahnede zamansız ve benzeri dışında şarkılar çalmıyorum. Yaptığın her hareketin bir kısıtlaması olması gerekiyor bana göre hayatta. Bunu da nasıl öğrendim, yine sanatın diğer dallarından… Bir modern resme baktığınızda bir şey anlamıyor olabilirsiniz. Ama eser sahibi bir şeyler söylediğinde her şeyi anlamaya başlıyorsunuz. Adam kafadan atmamış yani. Ya da işte sinemada her gördüğümüz şeyin orada olmasının mutlaka bir sebebi var. Boşu boşuna orada değil. Bunu anlamaya çalışmak, hayatı da anlamaya çalışmak oluyor. Müziğe de böyle uyarladığım zaman daha düzgün işler çıkartabiliyorum. Hem hayatım da daha düzgün oluyor. Kenan ile yaptığımız (Doğulu) "Doktor "şarkısı, Mustafa ile yaptığımız (Sandal ) Akışına Bırak albümü hala dinleniyor.Bu işlerle kalıcılığı yakaladağıma inanıyorum.
TARKAN ÇOK TİTİZ VE YOĞUN ÇALIŞMAYI SEVİYOR

Bu albümün Sürprizi Tarkan ile yollarınız nasıl kesişti?

Nazan Öncel’in ‘Hadi O Zaman’ şarkısının aranjmanını ben yapıyordum, Tarkan da konuk sanatçı olarak eşlik ediyordu. Çok güzel fikirler üretiyor, çok çalışkan, çok titiz ve yoğun çalışmayı seviyor. Şarkıyı aranje ederken “Biraz gitar olsa mı?” dedi. Sonra beraber yapmaya başladık. Şarkı çok iyi ve dinamik bir noktaya gitti. Bayağı zevkli çalıştık, sonra birbirimize dönüp baktık “Biz neden devam etmiyoruz, başka şeyler yapmıyoruz?” dedik. Ardında onun albümü için şarkılar yapmaya başladık. Sonra bir gün geldi, “Senin albüm için bir şarkım var, onu yapalım” dedi. Bende “Yok, yapmayalım” dedim (gülüyor). Tabii ki demedim canım, der miyim? Hemen atladım. Ondan sonra işte ‘Hop De’yi yaptık. Sade bir şarkı ‘Hop De’ hem aranjman hem de müzik anlamında. Sözleri çok yoğun; o sadeliği ve söz yoğunluğunu bir araya getirip harmanlayabilmek için çok çalıştık.

Peki yeni albümü nasıl Tarkan 'ın şarkılar ne alemde?

Biz birlikte 9 şarkımızı bitirdik. Daha en az İkinci şarkı yapacağız, herhalde içlerinden 10-12 tanesi albüme girer. Çıkışı 2015 yazını bulur. Güzel bir iş oluyor, değişik bir sound’a gittik fakat Tarkan dinleyenlerin de kendini uzak hissetmeyeceği bir anlayışta oldu. Ozan yok albümde .

EMINE BIYIK /AKŞAM

Efsane_1
06-09-14, 18:01
EN İYİ SÖZLER SILA’DAN ÇIKAR

O yüzden mi albüm kapağı bir öncekinin aynı?
Evet. Albümün kabındaki fotoğraf ve yazı karakterinin aynı olmasını istedim. Adı da ‘Zamansız Şarkılar II’ zaten. Tek farkı renginin değişik olması. Üçüncüsünü de yapmayı planlıyorum. Kendi içinde geçişleri olan bir üçleme olacak. Şimdiki albümde de zaten ilk albümde yapılan bazı kayıtlar da var, onlar da buraya aktarıldı. ‘Zamansız Şarkılar II’ye girmemiş olan şarkılar da üçüncüye devam edecek.

Afedersiniz Silayi hic sevemedim ben...Yani bir insan olarak demiyorum...Ki zaten kendisini sahsiyet olarak yakindan uzaktan tanimiyorum bile, sadece olarak kendisinde sahne isigi yok...Tamam da, guzel sarki sozleri falan yaziyor belki ama, kendisini sahneye hic yakistiramadim gitti...

Az önce söylediniz ya, “Şarkının nakaratı girince tanıyorlar” diye. Nasıl bir sihir ki bu dinleyenler şarkının yeni bir parça olduğunu düşünüyor?
Amaç bu zaten… Her şarkıyla bir anımız oluşuyor. Onu dinlediğimizde ya da duyduğumuzda bir yerlere gidiyoruz ve oradaki halimizi hatırlıyoruz. Benim yaptığım şeyde bu anıları silmek ya da yeni anılar oluşturmak veya şarkının bana verdiği duyguları değiştirmek. Başka türlü duygular vermesini sağlamak. Bunu da melodiyi ve sözleri değiştirmeden başarmak

Iste sirf bu yuzden de Tarkan'in bazi sarkilari var ki ben onlarin kliplenmesini istemiyorum...Ve cok sukur ki kliblenmemis bugune kadar...Klip olunca sarkiyi her dinlediginde o sarkiyi ancak o klible hatirliyorsun...Hatta o sarkiyi dinlerken her nekadar bashka bi sey dusunsen de bile gene de en sonda o klibin tum seritleri gelib gozlerinin onunden geciyo...Istemesen de bile yani...Hayir yani, ben Tarkan'in kliblerinden sikayetci degilim sadece olarak Paydasin da dedigi gibi ,,Her şarkıyla bir anımız oluşuyor. Onu dinlediğimizde ya da duyduğumuzda bir yerlere gidiyoruz ve oradaki halimizi hatırlıyoruz.''.Esasen de klib olmadiginda yani...

TARKAN ÇOK TİTİZ VE YOĞUN ÇALIŞMAYI SEVİYOR

Bu albümün Sürprizi Tarkan ile yollarınız nasıl kesişti?

Nazan Öncel’in ‘Hadi O Zaman’ şarkısının aranjmanını ben yapıyordum, Tarkan da konuk sanatçı olarak eşlik ediyordu. Çok güzel fikirler üretiyor, çok çalışkan, çok titiz ve yoğun çalışmayı seviyor. Şarkıyı aranje ederken “Biraz gitar olsa mı?” dedi. Sonra beraber yapmaya başladık. Şarkı çok iyi ve dinamik bir noktaya gitti. Bayağı zevkli çalıştık, sonra birbirimize dönüp baktık “Biz neden devam etmiyoruz, başka şeyler yapmıyoruz?” dedik. Ardında onun albümü için şarkılar yapmaya başladık. Sonra bir gün geldi, “Senin albüm için bir şarkım var, onu yapalım” dedi. Bende “Yok, yapmayalım” dedim (gülüyor). Tabii ki demedim canım, der miyim? Hemen atladım. Ondan sonra işte ‘Hop De’yi yaptık. Sade bir şarkı ‘Hop De’ hem aranjman hem de müzik anlamında. Sözleri çok yoğun; o sadeliği ve söz yoğunluğunu bir araya getirip harmanlayabilmek için çok çalıştık.

Cok da guzel olmush, ellerinize saglik...

Peki yeni albümü nasıl Tarkan 'ın şarkılar ne alemde?

Biz birlikte 9 şarkımızı bitirdik. Daha en az İkinci şarkı yapacağız, herhalde içlerinden 10-12 tanesi albüme girer. Çıkışı 2015 yazını bulur. Güzel bir iş oluyor, değişik bir sound’a gittik fakat Tarkan dinleyenlerin de kendini uzak hissetmeyeceği bir anlayışta oldu. Ozan yok albümde.

Hayirli olsun insallah!...Simdiden emeginize gore tesekkur ederim...

twilight
07-09-14, 14:01
Ozan kendisi albümde var diyor, İskender Ozan yok diyor... Bu yine yılan hikayesine döndü. Adımı Kalbine Yaz sürecini hatırlarsınız. DMC ayrı şey, Ozan ayrı şey söylüyordu, Tarkan hiç bir şey söylemiyordu... Hepimiz uyuz oluyorduk :) Yine albüm aksamasın da. Ne olacaksa olsun. Bu arada herkesin müzik zevkine saygım var da Sıla sevilmez mi yahu? Hemen hemen bütün sanatçıların konserlerini izledim. Bayanlarda en iyi sesi olan bir kaç kadından biri. Sertab, Funda ve Sıla... 4. tanımam maalesef.

fincan
08-09-14, 11:03
İlk albümde Sıla yı çok beğenmiştim ben de sesi fiziği herşeyi var ama son albümlerinde hep aynı şarkıyı söylüyor hissine kapılıyorum oda sıkıcı oluyor ama tarzını çok seven var tabi bu benim şahsi fikrim

fincan
08-09-14, 11:14
Sanırım Tarkan 2 albüm hazırlıyor pop albüm İskender ile alaturka albüm Ozan ile :)

Luna
08-09-14, 16:46
Sanırım Tarkan 2 albüm hazırlıyor pop albüm İskender ile alaturka albüm Ozan ile :)
Ben de öyle duydum, daha doğrusu gördüm. İskender Paydaş'ın katıldığı radyo programlarından birinde Tarkan'ın yeni şarkılarını kendisiyle alaturka albümü de Ozan Çolakoğlu ile hazırladığını söylediğiyle ilgili bir tweet görmüştüm twitterda. Bir de tabii herkesin söylediklerini toplayınca en makul sonuç olarak da bu çıkıyor ortaya, çünkü herkes farklı bir şey söylüyor.
İskender Paydaş: Tarkan'ın albümünü birlikte hazırlıyoruz. Ozan yok minvalinde konuşuyor.
Ozan: Tarkan ile aramızda sorun yok, albümü hazırlıyoruz diyor.
Samsun Demir: Albümde hem Ozan hem İskender aranjesi olacak diyor.
Dj Arzu Çağlan: Albümde sadece İskender Paydaş aranjesi olacak diyor.
Gazeteler: Alaturka albüm geliyor Ozan ile Gülşen yüzünden küs diyor.
Günay Çoban: Alaturka albüm değil yeni pop albüm hazırlıyor diyor.
Gülşen: Ozan, Tarkan ve benimle ilgili iddialar asılsızdır diyor.
Yoruldum valla :) Tarkan'a kolay gelsin, işi çok zor.

HakanÇelik
08-09-14, 19:45
sanırım bu röportaj soru işaretlerini giderir :

http://www.youtube.com/watch?v=SzyOceRVxCQ#t=215

rosemary
09-09-14, 02:03
herkes ayrı birşey diyor...artık bekleyip göreceğiz...

okantuzun
09-09-14, 02:29
Tarkan’da ise sürekli bir heyecan var. O yüzden çok zevkli. Onun elinde bir mikrofon, ben klavye başında, sabah 10.00 civarı başlıyoruz, bakıyoruz hava kararmış saat 00.00! “Hadi ya ne zaman gece oldu?” diyoruz. Kendimizden geçmişiz. Aşırı konsantre oluyoruz, çok yoruluyoruz ama ortaya bir şeyler koymak çok güzel. Şarkının çatısı ortaya çıkınca, çok mutlu oluyoruz.

Tarkan Ozan Çolakoğlu ile küstü, İskender ile çalışmaya başladı. Ama sonra barıştılar gibi laflar dolaşıyor. Tarkan’ın albümünü kim yapıyor, sahibinden duyalım...
Son konuştuğumuz şu; Tarkan ile beraber yapıyoruz! Onun Ozan Çolakoğlu ile daha önce beraber hazırladıkları bir Türk sanat müziği albümü vardı. Çıkaralım mı, devam mı edelim derken, o proje bir yerde durmuş; şu aralar onu tamamlamak üzerinde konuşuyorlar. Biz ise beraber dokuz şarkımızı bitirdik. Daha en az 20 şarkı yapacağız, herhalde içlerinden 10-12 tanesi albüme girer. Çıkışı 2015 yazını bulur. Güzel bir iş oluyor, farklı bir sound’a gittik ama Tarkan dinleyenlerin de kendini uzak hissetmeyeceği bir anlayışta oldu.

Bu senin albümün ve bence orada Tarkan bir misafir. Fakat öyle bir şey oldu ki, ‘Hop De’ sanki yeni Tarkan şarkısı gibi algılanıp, yargılanıyor. Peki, gerçekten ‘Hop De’ yeni albümün habercisi mi?

Bu aslında Tarkan ve İskender sound’u. Bizim çalışmaya başlama sebebimiz, “Onla küstü, bunla barıştı” gibi bir şey değil. Nazan Öncel’in ‘Hadi O Zaman’ şarkısının aranjmanını ben yapıyordum. Tarkan gelip orada bir featuring yapacaktı. Öyle mi yapsak, böyle mi yapsak derken, beraber iyi çalıştığımızı fark ettik. Birbirimizi destekliyoruz, acayip şeyler buluyoruz, ortaya sürekli yeni fikirler çıkıyor.

Nasıldı onunla çalışmak?

Zevkli ama yoğun!

Pop alaturka tarzın Tarkan’da da devam mı edecek?

Yıllar içinde kendimde gözlemlediğim şu; benim özelliğim, ritimlerimi net, laga lugaya girmeden kuruyorum. Bu iş böyledir, tak tak tak geliyor. Belli bir sertlik ve dürüstlük var diyelim. Onun üstüne de zarafeti alaturkadan elde etmeye çalışıyorum. Alaturkada böyle bir kıvraklık vardır.

http://www.kralmuzik.com.tr/kral-pop/haberler/ritimlerimi--laga-lugaya-girmeden-kuruyorum