PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan Rakiplerinden Bir Adım öndeydi

magictarki04
29-12-13, 21:30
Evet Tarkan Türk Popu için gerçekten bir idol sanatçı;
İlk çıktığı yıl karşısında Tayfun vardı ki o zaman adi yine iyisin şarkısıyla büyük bir sükse yapan Tayfun , çoğu kişinin gözdesiydi . okullarda herkes flütle yada melodikayla Tayfun gibi saksafon çalmayı deniyorlardı . böylelikle Tarkan'ın karşısında o zamanlar büyük bir rakip Tayfun vardı.Ama Tarkan kıl oldum abi'nin getirisiyle albüm satışı 100.000'i geçmeyi başardı . artık yavaş yavaş tanınan tarkan , kimdi ve selam ver'e klip çekti ikisini aynı gün yayınladı . herşey gittikçe daha da iyiye gidiyordu ve tarkan , efendi duruşuyla tayfun'un şöhretine daha da yaklaşıyordu . ve tarkan'ın asıl patlayışı "vazgeçemem" klibini çekmesiyle oldu . şarkı bir anda herkesin beğenisini çekti , kısa sürede dillere dolandı . tarkan , bir anda gençlerin daha da bir gözdesi oldu . bu şarkıyı hatta kenan doğulu , kibariye gibi şarkıcılar da konserlerinde defalarca söylediler . artık klasikleşmiş olan "asla vazgeçemem" şarkısının sayesinde albüm satışı birden 700.000'i buldu . konserlerde kendine has dansıyla daha da bir beğeni toplayan tarkan'ı çekemeyenler tabiki vardı . onu yeren gazeteciler , alay eden köşe yazarları vardı . herşeye rağmen tarkan , tayfun'un zirvesine beklenmedik bir anda ulaşmıştı . ardından sırasıyla "gelipte halimi gördün mü","çok ararsın beni","söz verdim","yine sensiz" ve "çok ararsın beni"'nin remix versiyonuna klip çekildi . sonra ikinci albümün çalışmalarına girdi ve sezen aksu , yıldız tilbe , ümit sayın gibi önemli isimler ikinci albümde tarkan'a destek verdiler .
kinci albümün şarkılarının bitimine az kalmışken tarkan'a hiç beklenmedik bir anda büyük bir rakip çıktı : Burak Kut . bir anda piyasayı alt üst eden burak kut herkesin ilgisini çekti . kızlar birden onun peşinden koşmaya başladı . kaset satışları birden 200.000'i buldu . bu gidişle Burak kut'un tarkan'ı geçeceği ve tarkan'ın şöhretini yitireceği düşünülüyordu . ve bundan itibaren tarkan'la Burak kut rekabeti başladı . 1994 mayıs'ının sonunda ikinci albümünü çıkardı . albüm için ilk "unutmamalı"yı ardından da albümün asıl patlayan şarkısı "şıkıdım" klibini yayınladı . benimle oynama şarkısıyla listelerde 1.sıraya düşen burak kut bir anda gerilere indi ve 1.sırada yeri tarkan'ın şikıdım şarkısı aldı . albüm 3 ayda 1.000.000 satış rakamına ulaştı . yine istikrarını korumayı sağlayan tarkan , üçüncü klibi "gül döktüm yollarına" şarkısına çekti . ardından uzun bir turneye çıkan tarkan için "tarkan'ın şöhreti bitiyor mu ?" gibi saçma sapan haberler çıkmaya başladı . bir de bunun yanında tarkan'ın savaş ay'la yaptığı bir röportaj'da çişim geldi demesi çok eleştirildi . aylarca bu olay tartışıldı ama tarkan hiç takmadı ve müzik yoluna devam etti . dördüncü klibi de "kış güneşi" şarkısına çekti .Kış Güneşi ortalığı kasıp kavurdu,çok dinlenildi.
Burak Kut "Yaşandı Bitti Saygısızca" isimli şarkısından sonra anlamsızca düşüşe geçti.Tarkan ise yoluna devam etti. Artık o kadar ona denk rakibi yoktu tarkan'ın . kenan doğulu ve serdar ortaç'ın esamesi bile okunmuyordu o zamanlar .
Yalnız tamda bu sırada Tarkan'ın tek gerçek rakibi ortaya çıktı Mustafa Sandal.. "Gölgede Aynı" albümünün çıktığı ilk haftada 300.000 satış yakaladı ve inanılmaz güç bir Mustafa Sandal fanatizmi doğdu .Doğruyu söylemek gerekirse Mustafa Sandal , Tarkan'ı o dönem 10'a katlamıştı ve Tarkan dinleyenlerin çoğu bir anda Mustafa Sandalı daha çok sevmeye başladı . özellikle çocukların idolu , genç kızların çoğunluğunun sevgilisi ve halkın sevilen bir ismi oldu Mustafa Sandal . genç kızlar Tarkan yerine Mustafa Sandal'a koşmaya başladı . aslında şöyle de bir gerçek var ki eğer medya Tarkan'ı fazla abartmasaydı Mustafa Sandal , çoğu zaman Tarkan'dan önde olucaktı ki hala da günümüzde Tarkan düşüşte olsa Mustafa Sandal öndedir yada Mustafa sandal düşüşte olsa Tarkan öndedir . terazinin iki kolu gibidirler hep yıllardan beri . gel gelelim Mustafa Sandal , bu albümüyle 3.500.000 satış yakaladı . bir sürü ödüller aldı , bir sürü stadyum konserleri verdi . ki o zamanlar Mustafa Sandal'ın yanında Tarkan'ın esamesi bile okunmuyordu . Tarkan için zor zamanlardı çünkü bu sırada aşk hayatında yıkılmalar yaşadı . sevgilisi elif Dağdeviren'le ayrılmıştı ve Tarkan , o zamanlar hayatının belki de en kötü zamanlarını yaşıyordu . ayrıca önemli bir dipnot olarak Tarkan , ikimizin yerine şarkısını da elif dağdeviren'le ayrıldıktan sonra onun için yazmıştır .
Böyle bir durumda Tarkan'ın toparlanması zordu.Ama bu onu başardı. üçüncü albümü ölürüm sana , temmuz 1997'de piyasaya sürüldü .Albüm bir ayda 1.000.000 satış yaptı . şımarık şarkısı birden Türk radyolarının çoğunda 1.sıraya geldi ve dünya radyolarında bile ilk 10'a girmeyi başardı . 3 ayda ise inanması zor 1.500.000 satış yakalayan albümle Tarkan , dünya çapında epey bir tanınmaya başladı . Basın Musti ve Tarkanı biribrlerine rakip olarak gösterdiki bundada yeri geldiğinde haklılardı çünkü ikisinden başka o zamanlar bu satış trajlarına yükselen yoktu. Mustafa Sandal "Moonlight"ve "İsyankar" şarkılarıyla Tarkan gibi Avrupada ödüller aldı.Ama Tarkan ondan önce Avrupada tanınıyordu.İşte o yüzden Tarkan en büyük rakibi Mustafa Sandal dan bile bir adım öndeydi.Bu yüzden halk Tarkana boşu boşuna "Megastar"demedi.Tabi Mustininde lakabı "Hiperstar"dı.
Gelelim bu yaza "Firuze"şarkısıyla Tarkan listelerde 1 numarayken Mustafa Sandal "Tesir Altında" ile "Ateş et ve unut"dan sonra gerçek bir patlama yaptı.Birden listelere 1 numaraya yükseldi.Bana göre yılın şarkısı.Takip edenler bilir geçen sene "Organik" albümüyle pek bir patlama yapamadı.
Bu önümüzdeki yaz dahada hareketlenecek ikili arasındaki rekabet bana göre Tarkan uzun aradan sonra albüm çıkarıyor.Mustafa da öyle.Ama dipnot duyduklarıma göre ikisinde albümünün aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu yapacak. Ne diyim hayırlı olsun.Tarkanı çok özledik :28:

twilight
29-12-13, 21:34
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Lütfen doğru yerlere doğru konuları açmaya özen gösterin.
Haberlere konu açmışsınız haberin içeriği biyografi - hatta bence sadece Tarkan'a mesajlarınız gibi -
Tarkan'ın yeni albüm umarım seneyedir... Herkes özledi :) Satışı falan geçtik... Kaliteli müzik duyduğumuz yok bir senedir... Aşk Gitti Bizden'den sonra Türkiye'de iyi şarkı çıkmadı (Gülşen'in Kardan Adam, Teoman'ın Haziran gibi bir kaç şarkıyı beğendim ama yıllarca tutulacak şarkılar değil) :)

magictarki04
29-12-13, 22:30
tamam teşekkürler özen gösteririm.Tarkana hayranlığımı o satırlara döktüm.Adımı kalbine yaz dan sonra bence bu sene tesir altında çok güzeldi.Mustafanın hakkını yememek lazım kaliteli bir parça uzun yıllarda unutulmaz gibime geliyor çünkü mustafanın hayran kitlesi çok fazla :)

magictarki04
30-12-13, 00:26
Kardeşim önce yorum için teşekkürler.Ben Musti Tarkandan iyi dedimmi demedim.Yazıdada gôrüyorsun.Gölgede Aynı albümünün başarısını kimse tartisamaz.Albümün başarısı ortada.Mustafa Sandalı Mustafa Sandal yapan bir albümdü.Diğer konudada ben yazdım oraya Tarkan Mustiden önce Avrupada tanınıyordu diye zaten.Ama bana söylermisin varmı Mustafayla Tarkandan başka dinlenen sanatçı Avrupada varmı yok.Neden Burak Kut,Serdar Ortaç v.s Tarkana rakip olamadida neden Musti oldu.Adamın bir başarısı varki Tarkan gibi dev bir sanatçının karşısına rakip olarak gösteriliyor.Bunu bir düşünmek lazım

twilight
30-12-13, 01:33
@magictarki84 İlk foruma üye olur olmaz siz yada başkası ''cööö ben geldim, mustafa sandal tarkan'dan şu şöyle olsaydı daha ünlüydü'' gbiisinden girerseniz tabii ki göze çarpar. Bilmiyorum hiç başka foruma üye oldunuz mu ama TARKANCOLL isminden de anlaşılabileceği gibi Tarkan hayranlarının bir araya gelip, Tarkan hakkında düşüncelerini açıkladığı bir forumdur. Eleştiriler bölümü var zaten ama bakarsanız genel olarak YAPICI eleştiriler vardır. Ve bunların da bir çoğu OLUMLU 'dur. Mustafa Sandal hayranı olabilirsiniz/olmayabilirsiniz,bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Benim de çok sevdiğim bir sanatçıdır,albümlerini aldım,defalarca forumda tartışmalar oldu,hiç bir zaman ''Mustafa Sandal başarısız'' demedim,demem de. Fakat üye olur olmaz ilk attığınız mesaj Tarkan'la Mustafa Sandal'ı kıyaslamak ve hatta Mustafa Sandal'ı üstün görmekse; ayıp + etik değildir.

@hasanergingobel Hasan abi satışlara pek takmayalım ben bir ara acayip taktım çıkamadım bu işten. Vikipedi hep düşük yazıyor. Mesela Michael Jackson'ın Thriller albümünü de 100 milyon yazmışlardı. Ama bu imkansız zaten 2008'de Dünya Müzik Ödülleri'nde Michael Jackson tüm dünyada albüm satışı 150 milyonu geçtiği için Diamond(Pırlanta) sertifika almıştı. Ki üzerinden 5 yıl geçmiş 175 milyona yakın rahat vardır tüm dünyada (Thriller özel 25. yıl albümü ile birlikte) Tarkan'ın olduğu gibi Mustafa Sandal'ın da albüm satışları düşük yazılıyordur zanımca.

magictarki04
30-12-13, 16:57
İşi eğer Tarkan mı Mustafa Sandal mı? sorusuna getirirseniz tabiki Tarkan.. Ben Musti önde falan demedm tabi bu görüş kişiden kisiyedir.Orda dedigim gibi Tarkan en büyük rakibinden bile önde.Bu yazi benim yıllardır gözlemlerime dayanıyor.
Ayrıca albüm satislarina gelirsek bu 1 milyonlar 3-5-10 milyonlar geride kaldi.Artık herkez internetten indiriyor.Mustide Tarkanda artık o satıs rakamlarina ulasamazlar.Ama ben sunada inanmıyorum; bir şarkicinn satis rakamlari o sanatcinin basarili yada basarsiz olmasiyla ölçülmeli.Seyircinin ruhuna kalbine dokunmalı.Zaten bunlarda oluyorsa o şarkı çok yukarılara çıkıyor.

twilight
30-12-13, 17:03
İşi eğer Tarkan mı Mustafa Sandal mı? sorusuna getirirseniz tabiki Tarkan.. Ben Musti önde falan demedm tabi bu görüş kişiden kisiyedir.Orda dedigim gibi Tarkan en büyük rakibinden bile önde.Bu yazi benim yıllardır gözlemlerime dayanıyor.
Ayrıca albüm satislarina gelirsek bu 1 milyonlar 3-5-10 milyonlar geride kaldi.Artık herkez internetten indiriyor.Mustide Tarkanda artık o satıs rakamlarina ulasamazlar.Ama ben sunada inanmıyorum; bir şarkicinn satis rakamlari o sanatcinin basarili yada basarsiz olmasiyla ölçülmeli.Seyircinin ruhuna kalbine dokunmalı.Zaten bunlarda oluyorsa o şarkı çok yukarılara çıkıyor.

Saniyede fikir değiştirmişsin yahu;''Mustafa Sandal , Tarkan'ı o dönem 10'a katlamıştı ve Tarkan dinleyenlerin çoğu bir anda Mustafa Sandalı daha çok sevmeye başladı . özellikle çocukların idolu , genç kızların çoğunluğunun sevgilisi ve halkın sevilen bir ismi oldu Mustafa Sandal . genç kızlar Tarkan yerine Mustafa Sandal'a koşmaya başladı . aslında şöyle de bir gerçek var ki eğer medya Tarkan'ı fazla abartmasaydı Mustafa Sandal , çoğu zaman Tarkan'dan önde olucaktı ki hala da günümüzde Tarkan düşüşte olsa Mustafa Sandal öndedir'' yazısını kim bilir kim yazdı ? Belki inler cinler yazmıştır... Bence sen kime hayran olacağına karar verememişsin... Sana Serdar Ortaç bile fazla dostum... :)

magictarki04
30-12-13, 17:11
Mustinin tek eksiği Gölgede Aynı albümünün üstüne çıkaması.O dönemi hatırlıyorsan Gölgede Aynı albümü ilk cıktıgı zaman acayip bir patlama oldu herkez o albümü almaya başladi o dönem genc kizlarin sevgilisiydi.Ama o albümün ustune cikamadi.Tarkan her albümde daha iyisini yaptı.İşte o yüzden Tarkan dedim ben adama bosu bosuna megastar demezler.Ayrıca Tarkana nasil hayran oldgumu sana anlatcak değilim

magictarki04
30-12-13, 17:13
Mustinin tek eksiği Gölgede Aynı albümünün üstüne çıkaması.O dönemi hatırlıyorsan Gölgede Aynı albümü ilk cıktıgı zaman acayip bir patlama oldu herkez o albümü almaya başladi o dönem genc kizlarin sevgilisiydi.Ama o albümün ustune cikamadi.Tarkan her albümde daha iyisini yaptı.İşte o yüzden Tarkan dedim ben adama bosu bosuna megastar demezler.Ayrica Tarkan hayranligimi sana anlatmak zorunda degilim

endermedya
30-12-13, 17:28
Doğru Gölgede Aynı albümünün üstüne çıkamadı.Taki bu sene Tesir Altindaya kadar.Samsun Demirin twitterda dedigine gôre yilin en cok satan ve indirilen single olmuş.Müzik kisiden kisiye göre degisir.Tarkanin basarisi tartisilmaz adam ğözlemlerini yazmış.İlla dedirteceksin tamam serdar öyle iyi bir sanatci degil Tarkanin T si olamaz ama Tarkan baskalarndan sarki alirken Serdar kendi bestelerini söylüyordu.Olaylara tek taraftan bakmamayı öğren biraz..

alafrancia
02-01-14, 01:29
-Ilk once, metnini "paragraf" olarak yazsaydin , gorsel olarak daha iyi olurdu, hem de insanlar için daha saygili olurdu .
Yazini kafandan geldigi yazdigin için , butun yazdiklarini okumak istemedim.

- "Musti mi ? , Tarkan mi ? " polemige girmissin. Boyle yaklasmalardan BIKTIM ARTIK. Yani tarkan in yeri ayridir, musti'nin de. Bir Tarkan fani , musti dinleyemez mi ? Boyle yanlis dusunceler yuzunden turk muzigi hic gelismiyor.

Zaten sasirmiyorum, 1998 yilinda, Tarkan'i taa Paris'ten asker kaçagi olarak, yerden yere vuran bir medya vardi, ki bu insan turk muzigini, kulturunu yurtdisinda basariyla temsil ediyordu, Simarik 3 uncu siraya kadar cikmisti, en iyi plak, Olympia lari dolduran, radyolarda gumbur gumbur muzigi calinan bir sanatci olmasina ragmen.
Bugun amerika 'da, Beyonce shakira yla , lady gaga rihanna'yla duet yapiyor biz de isimiz gucumuz yok, herkesi herkesle kiyaslayalim.

-Hasanersingobel arkadasimiz Kama'nin "Avrupada 1 milyon üzeri" sattigini yazmis.YANLIS. Karma sadece Turkiye'de yayinlanmistir.
Zaten avrupa'da piyasaya surulseydi su an Tarkan Grammy bile alirdi.

Bir de" Bu arada Burak Kut'un Derdim Var single'ı çıkmıştır Fransa ve yakın Avrupa ülkelerinde. Az çok o da tanınmıştır 1999 yılı civarında..
" , ben boyle bir haberi bilmiyorum ve duymadim.
Cunku Fransa' da cikan ILK VE TEK TURK sanatcisi TARKAN 'dir. tarkan albumu ve ilk single' i olan "Simarik" Eylul 1998 'de piyasaya surulmustur.

- Amacim kimseye kirmak degildir, kirdiysam ozur dilerim. Buraya gelen insanlarin yanlis bilgi almasini istemem. Vikipedi'ya degil de herkes yasadigini , gordugunu, bildigini paylassin.

Hepinizin yeni yilinizi kutlar , bol Tarkan li yil dilegiyle.

Saygilarimla

twilight
02-01-14, 01:54
-

-Hasanersingobel arkadasimiz Kama'nin "Avrupada 1 milyon üzeri" sattigini yazmis.YANLIS. Karma sadece Turkiye'de yayinlanmistir.

Hayır. Hasan abi'nin verdiği doğru bir bilgi. Aacayipsin Avrupa'da daha sonraki 4 albümü de Avrupa Asya ve Güney Amerika'da yayımlandı. Dudu'da dahil. Bildiğim kadarıyla Metamorfoz Kuzey Amerika'da da yayımlandı. Adımı Kalbine Yaz yayımlanmadı derseniz doğrudur, ancak o da Orta Doğu ülkelerinde yayımlandı.

VİKİPEDİ'den alıntıdır:
Toplamda Türkiye'de 1.900.000 yurtdışı dahil dünyada 3.600.000 satış yapmasıyla birlikte yine de Türkiye'de o yılın en çok satan albümü oldu. Yurtdışı satışı ile birlikte albüm Türkiye'de tüm zamanların en çok satan 3. albümüdür. Albümün tanıtımını İstanbul'da ünlü bir gece kulübünde yaptı. Tanıtımda diğer çok sevilen Ay (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ay_%28%C5%9Fark%C4%B1%29)[1] (http://tr.wikipedia.org/wiki/Karma_%28alb%C3%BCm%29#cite_note-1) şarkısındaki dans ve sahne performansı olağanüstü olarak yorumlandı. Albümündeki tüm şarkılar hit oldu, şarkıların hepsi üst kalitede idi, dinlendikçe daha da çok seviliyordu. Ebru sanatı (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ebru_sanat%C4%B1) ile görsellik verilen albüm kapağı çok beğenildi. Albüm Avrupa, Orta Doğu, Asya, Rusya, Japonya, Güney Amerika'da anlaşılan dağıtımcılar ile piyasaya sürülmüştür. Yurtdışında, Rusya ve Orta Doğu'da çok ilgi gördü. Avrupa'da milyon üzerinde satan, 2001'de Rusya'da en çok satan yabancı albüm olması ABD basınında yer aldı.[2] (http://tr.wikipedia.org/wiki/Karma_%28alb%C3%BCm%29#cite_note-2)

alafrancia
02-01-14, 02:26
Evrim, senle onceden bu konuyu tartismistik,

Dudu; sadece Turkiye ve Rusya
Metamorfoz: Turkiye ve Almanya
Adimi Kalbine Yaz; Turkiye

Vikipedia yanlis soyluyor, lutfen etmeyin eylemeyin , dogru infolar bunlar

twilight
02-01-14, 02:37
Evrim, senle onceden bu konuyu tartismistik,

Dudu; sadece Turkiye ve Rusya
Metamorfoz: Turkiye ve Almanya
Adimi Kalbine Yaz; Turkiye

Vikipedia yanlis soyluyor, lutfen etmeyin eylemeyin , dogru infolar bunlar

Gerçek bilgiler yahu. Olur mu öyle şey? Tarkan'ın Facebook'ta resimler de paylaşmıştı bunlarla ilgili hani anı resim olarak paylaşılıyor ya. Bir çok biyografi de de geçer.

alafrancia
02-01-14, 03:35
evrim, peki diyelim butun avrupa da albumleri cikti, senin bilgin varsa soyle, Karma nin Fransa daki satis rakamlarini soyle?
Dudu 'nun Ingiltere' de ki satis rakamini ? Metamorfoz un Fransa, Ingiltere satisini ?

Tarkan bu ulkelerde album tanitimi verdi mi ?

Bunlarin kanitini verirseniz sevinirim. (yazili, gorsel)
Lutfen, yanlis bilgi vermeyelim.

twilight
02-01-14, 03:40
evrim, peki diyelim butun avrupa da albumleri cikti, senin bilgin varsa soyle, Karma nin Fransa daki satis rakamlarini soyle?
Dudu 'nun Ingiltere' de ki satis rakamini ? Metamorfoz un Fransa, Ingiltere satisini ?

Tarkan bu ulkelerde album tanitimi verdi mi ?

Bunlarin kanitini verirseniz sevinirim. (yazili, gorsel)
Lutfen, yanlis bilgi vermeyelim.

O kadar resmi bir bilgi nasıl verebilirim ki? Yalnız adım gibi eminim, Karma zamanında Washington Post'ta kapak olmuştu Tarkan ve kültürel ihraç ürünü olup Danimarka'dan Fransa'ya yeni albümüyle listelerde olduğu söyleniyordu... Dudu'nun da yurt dışında satış yaptığını biliyorum bir çok yabancı arakdaş almış hatta resimlerini koymuştu Facebook'tan. E herhalde hepsi Türkiye'den sipariş vermedi yada Türkiye'ye gelmedi... Belki de Türk mağazalarında satılıyordur sadece ama yurt dışına (İngiltere) giden kuzenim Tarkan'ın bir çok albümünün yurt dışı reonlarında olduğunu söylemişti ama albüm isimlerini sormadım tabii tek tek.

twilight
02-01-14, 03:49
http://webarsiv.hurriyet.com.tr/vimages/images/trs.gif Magazin (http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/11/18/51769.asp)
18.11.2001 Popun Jön Türk’ü
http://webarsiv.hurriyet.com.tr/vimages/images/trs.gifhttp://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/11/18/displayimage/0,,26437,00.jpg
Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
ABD'nin en etkin gazetelerinden Washington Post, pop yıldızı Tarkan'a tam iki sayfa ayırdı. Washington Post, Tarkan'ın Türkiye'deki popülaritesini Atatürk ile kıyaslarken, ünü şarkıcının ‘Amerika yolunda’ olduğunu yazdı.
Gazetede, Türkiye'nin kurtarıcısı Atatürk'ün ne kadar çok sevildiği anlatılırken, 29 yaşındaki pop yıldızı Tarkan'ın da, artık Ulu Önder'e ‘sevgide bile rakip’ haline geldiği belirtildi.

Washington Post, yazıya ‘Pop Müziğin Jön Türk’ü' başlığını atarken, Tarkan, rock'n roll kralı Elvis Presley'e benzetildi. Yazıda çeşitli kişilerle kısa söyleşiler de yer aldı. Tarkan'ın menajeri Michael Lang, ‘Türkiye’de Tarkan'dan başkası yok' derken, birçok ismi ün ve şöhrete kavuşturan Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün, İngilizce albümünde Tarkan ile işbirliği yapacağını söyledi. Ertegün, Tarkan gibi yıldızların doğması ile Türkiye'nin laik yapısı arasındaki bağlantıyı anlattı ve ‘‘Yüzde 90'ı Müslüman bir başka ülkede Tarkan olmaz. Biz İslamcı köktendinciliğe karşıyız’’ dedi.

Tarkan'ın ‘‘bıyıklı Türkler ve Midnight Express’’ ile biçimlenen Türk imajını değiştirdiği ve Türkiye'nin kültürel ihraç ürünü olduğu ifade edildi. Washington Post, ünlü sanatçının Fransa'dan Danimarka'ya dek listelerde yer aldığını ve Rusya'da ‘‘en çok satan Rus olmayan pop yıldızı’’ olduğunu kaydetti.

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/11/18/52071.asp

O bahsettiğim haber bu Aacayipsin Avrupa'da Ölürüm sana ve tarkan tüm dünyada Karma da hemen hemen tüm dünyada yayınlandı. Dudu da hemen hemen öyle... Metamorfoz bilmiyorum belki bazı kıtalarda yayımlanmamıştır.

alafrancia
02-01-14, 06:24
Vallahi evrim, fazla uzatmayalim bence konugu.

Tamam ben de hatirliyorum Washington Post taki haberi.

Eger dedigin gibi olsaydi , Tarkan'i en azindan MTV Music Awards larda bilemedin Grammy e aday oldugunu gorurduk.

Neyse umariz 2014 deki cikacak albumun en azindan Avrupa nin onemli ulkelerinde marketlerde goruruz.

alafrancia
02-01-14, 21:31
Hasan arkadasim , oncellikle, insanlari provoke yapmadan yazarsan cok sevinirim, burasi insanlarin fikilerini doktugu, DOGRULARI yazmaya calistigi bir platformdur. Oncellikle saygi lutfen.

Bir sanatçinin yurtdisinda basarili olmasi için ne yapmali sence ? Lutfen cevap ver, bak ben verebiliyorum :

- AVRUPA deyince evet , MUZIKAL, anlamda, Fransa, Ingiltere, Almanya, Hollanda, Belcika gibi motor ulkeler gelir. Bir sanatci albumunun promosyonunu, listelere girebiliyorsa, o zaman basaridan konusabliriz, ama sen gidiyorsun MUZIKAL anlaminda rolu olmayan ex Rusya devtleri olan Litvanya, Letonya, Ukranya, Rusya da Tarkan in albumleri piyasa ya cikti diyorsun ve albumleri BUTUN AVRUPA 'da CIKTI diyorsun.

Madem oyle, Karma 'nin Litvanya'da cikti TV programlarini goster? , Litvanya charts 'ta kacinci olmus? Tarkan çin'de ne zaman konser vermis ? Japonya'da hangi Tv kanali katilmis ?

Sana Eylul 1998'te çikan "tarkan " albumunu ornegigi veriyim:

Album Fransa'da cikti mi ? Cikti Polygram la: Tarkan Olympia'da konser verdi, Cannes'da en iyi single simarik secildi, simarik 3 numaraya kadar yukseldi, baska, "Hit machine" isimki programi biliyormusun ? Fransa'da cikan o zaman Dunyan nin en onemli sanatcilarina agirlayan bir muzikal programdi. Tarkan da her zaman bu programa katilmisitir, Simarik, Sikidim, Bu Gece singlerini oncellikle bu programda sunmustur, roportajlar vermistir.
Hepsini BEN VHS kaset e kaydettim. Bu Basari sayesinde, tarkan albumu, oncellikle Guney Amerika da sonra da Japonya 'da piyasa ya cikmistir ve bir DUNYA STARI olmustur, Litvanya, Ukranya, Rusya stari degil!!

Sadece Fransa degil, Tarkan gittip, Almanya, Hollanda, Belcika,Italya, gidip ayni seyleri yapmadi mi ? Yapti

Peki Karma, Come Closer, Metamorfoz, ADKY için ayni seyleri soylebilirmiyiz ? HAYIR
Zaten ciksaydi, su an Tarkanimiz daha iyi guzel yerlerde kendini bulurdu .

Bir seyi dogru soylemissin, Metamorfoz albumu evet Almanya'da piyasa cikti, cunku sahsim kendim Almanya'da bir seyahat ta olup albumu bir alman muzik marketinden aldim.

Bugun amazon.de herhangi bir turk sanatcinin, ya da amazon.fr, ya da amazon.co.uk de albumunu bulabilirisn . Amazon Japonyaya gir, serdar ortac yaz, serdar ortac in albumunu bulursun . Simdi bana Serdar Ortac Beni unut albumunu Japonya da cikardi mi diyeceksin ?
Hayir! Neden ? Cunku insanlar istedigi yerden , sevdikleri sanatcilarin alabilsin diye bu siteleri kurmuslar.

Sen gidiyorsun discogs, bilmem ne cdandlp.com sitesinde burak kut un albumu var , adamlarin verdigi yanlis bilgi hup diye içine çekiyorsun, sormadan , arastirmadam, kopyala/yapistir yapiyorsun. O zaman git Vikipedia'da da yazilan herseyi buraya da at .

Son olarak da , Tarkan in benim hayatimin onemli parcasini oldugu için , sana saygiszlik yapmadan, senin kadar tarkanciymdir ve de gittigim heryerde Tarkan'i yasatmaya calistigim,i insanlarla Tarkan konusu actigimi bilmeni isterim. Is teklifini geri çevirip, taa Istanbul'a Harbiye ye onunla gorusup, giden bir insanim ben, Irlanda'da bir buyuk bar da Simarik i soyleyen ve insanlarin" aa bu sarkiyi hatirliyorum" insanlara Tarkani hatirlattigimi ve tekrar sevdirdigini hatirlatiyim.

Tarkanci felsefesinde oldugu "Saygi" yi lutfen goster ve yazdiklarima sirf "bu adam o kadar bilgi'yi nerden bilir ya" psikilojosiyle dusunup bana dislike yapamazsin. Bugune kadar, hiç bir uye yle sorunum olmadi olmaz da.

Bana yadiklarimin hepisine ispatla cevap verirsen cenemi kapatirim ve bu iki soruma cevap verirsen :

Simarik ve Sikidim Avrupa versiyonlari hangi ulkelerde ve sehirlerde cekilmistir ?

Amacim kimseyi kirmak degil, sadece DOGRULARI soylemektir, YANLIS INFOLARI degil!

alafrancia
02-01-14, 22:37
Bana iki soruma cevap verdigin için cok tesekkur ederim , neden bana dislike yaptigini gosterdin...

twilight
02-01-14, 23:11
Bana iki soruma cevap verdigin için cok tesekkur ederim , neden bana dislike yaptigini gosterdin...

Bu kadar şeylere pek takılmamak lazım ''dislike'' sevmemek demek. Katılmayınca dislike yapılır zaten.
+ ''Avrupa'' üç ülkeden ibaret değil, Almanya Fransa İngiltere bahsettiğin ülkeler sürekli bunlar... Nedenini bilmiyorum ama sanırım bu ülkelerle ilgili bir problemin var çözemedim :) Avrupa ülkelerine sunulmuş belki Türk firmalarına dağıtılmıştır. Hasan abi gerekli açıklamaları bildiği ülkeye göre yapmıştır. Çek Cumhuriyeti de Avrupa'da belki orada stokta yoktur. Ama bu Tarkan'ın Çek Cumhuriyeti'nde hiç kimsenin albümüne sahip olmadığını göstermez.

magictarki04
04-01-14, 22:28
-Ilk once, metnini "paragraf" olarak yazsaydin , gorsel olarak daha iyi olurdu, hem de insanlar için daha saygili olurdu .
Yazini kafandan geldigi yazdigin için , butun yazdiklarini okumak istemedim.

- "Musti mi ? , Tarkan mi ? " polemige girmissin. Boyle yaklasmalardan BIKTIM ARTIK. Yani tarkan in yeri ayridir, musti'nin de. Bir Tarkan fani , musti dinleyemez mi ? Boyle yanlis dusunceler yuzunden turk muzigi hic gelismiyor.

Zaten sasirmiyorum, 1998 yilinda, Tarkan'i taa Paris'ten asker kaçagi olarak, yerden yere vuran bir medya vardi, ki bu insan turk muzigini, kulturunu yurtdisinda basariyla temsil ediyordu, Simarik 3 uncu siraya kadar cikmisti, en iyi plak, Olympia lari dolduran, radyolarda gumbur gumbur muzigi calinan bir sanatci olmasina ragmen.
Bugun amerika 'da, Beyonce shakira yla , lady gaga rihanna'yla duet yapiyor biz de isimiz gucumuz yok, herkesi herkesle kiyaslayalim.

Bir de" Bu arada Burak Kut'un Derdim Var single'ı çıkmıştır Fransa ve yakın Avrupa ülkelerinde. Az çok o da tanınmıştır 1999 yılı civarında..
" , ben boyle bir haberi bilmiyorum ve duymadim.
Cunku Fransa' da cikan ILK VE TEK TURK sanatcisi TARKAN 'dir. tarkan albumu ve ilk single' i olan "Simarik" Eylul 1998 'de piyasaya surulmustur.

- Amacim kimseye kirmak degildir, kirdiysam ozur dilerim. Buraya gelen insanlarin yanlis bilgi almasini istemem. Vikipedi'ya degil de herkes yasadigini , gordugunu, bildigini paylassin.

Hepinizin yeni yilinizi kutlar , bol Tarkan li yil dilegiyle.

Saygilarimla

İnanın bana ikisinin düet yapmassını bende çok istiyorum.Amacım ikisini rakip olarak göstermekde değil Türkiye'de muratmış sınanmış Tarkanın karşısına onları çıkarmaya çalışıyorlar.Burda Musti ve Tarkan Türkiyenin iki büyük değeri bunu birazda burda açıklamak istedim.Avrupada hala ikisinin ismini duyuyorsak kariyerlerini çok doğru yönetmişler demektir bu.Dediğiniz gibi bu kıyaslama yüzünden ikisini birarada göremiyoruz.Burda hata basında ve her ikisininde sıkı fanlarında.Bu yaza albüm çıkarıyorlar her ikiside ne diyelim ikisindende bol hitli bir yaz bekliyorum :)
Yeni yılınızı kutlarım,saygı ve sevgilerimle