PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alın size bir dilli düdük daha! Tarkan Firuzeye nazlanmışmış...

okantuzun
16-07-13, 02:43
http://www.bugun.com.tr/tarkan-firuzeye-nazlanmisti-yazisi-716755

Her yerde 'Firuze' çalıyor. Radyolarda, mağazalarda, plajlarda... Tarkan söylüyor. Öyle de güzel söylüyor ki...Cilveli kerata!

xxxxxxx

'Kıskanır rengini baharda yeşiller,

Sevda büyüsü gibisin sen Firuze...'

Biz 'Firuze'yi Sezen Aksu'nun sesinden sevmiştik. Tam 31 sene önce... Minik Serçe'nin 5'inci albümünde yer almıştı. Zaten o albümün de ismi 'Firuze'ydi.

xxxxxxxx

'Bir gün, dönüp bakınca düşler,

İçmiş olursa yudum yudum yudum yılları,

Ağla, ağla Firuze ağla,

Anlat bir zaman ne dayanılmaz güzellikte olduğunu.'

Sözler rahmetli Aysel Gürel'in, müzik ise Atilla Özdemiroğlu'nun.

Ve bir iddiaya göre rahmetli Aysel, 'Firuze'yi kızı Müjde Ar için yazmıştı.
Yani şarkıda anlatılan 'Firuze' aslında Müjde Ar'dı.

xxxxxxxx

"Sen nazlı bir çiçek, bir orman kuytusu
Üzüm buğusu gibisin sen Firuze,
Kıskanır rengini baharda yeşiller
Sevda büyüsü gibisin sen Firuze.'

xxxxxxxx

Şarkı, Aysel Gürel için hazırlanan anı albümünde yer alıyor.
Düşünüyorum da Tarkan ne kadar şanslı. 31 yıl önce meşhur olan bir şarkıyı yeniden okuyor ve adeta yeniden doğuyor.

Oysa bu albümde yer alması teklif edilince ne kadar da nazlanmıştı.

Yapımcı Murat Yıldırım'ı bir yıldan fazla beklettiğini duymuştum. Sonunda, Müjde ve Mehtap Ar'ın ricalarıyla stüdyoya girdi ve şarkıyı okudu.

Aysel'in kızlarını kıramadı. Çok nazlandı ancak şimdi o tek şarkının kaymağını yiyor.

Ama çok güzel okuyor be kerata!

xxxxxxx

'Duru bir su gibi, bazen volkan gibi,
Bazen bir deli rüzgar gibi,
Gözlerinde telaş, yıllar sence yavaş
Acelen ne bekle Firuze...

xxxxxxx

Acılı bir bakış yerleşirse eğer,
Kirpiğinin ucundan gözbebeğine...
Her şeyin bedeli var, güzelliğinin de,
Bir gün gelir ödenir, öde Firuze.'

xxxxxxx

Nur içinde yat sevgili Aysel Gürel...

rosemary
16-07-13, 03:03
ayyy bir de gazeteci olacak araştırma yapmadan yazmış işte...ağzı olan konuşuyor...

twilight
16-07-13, 12:27
E yazıyı yazan adam gayet iyi şeyler yazmış, tek nazlandı kelimesi neden sırıtıyor ki orada size? Bence gayet iyi bir yazı yazmış. Ki bence her sanatçının kaprisi vardır. Demet,serdar ortaç,hande gibi boşa bir yere gelen şarkıcıların kaprisi olmasına kızarım. Ama Tarkan'ın,Sezen'in kaprisine kim niye kızsın? adı üstünde STAR.

okantuzun
16-07-13, 13:31
"Düşünüyorum da Tarkan ne kadar şanslı. 31 yıl önce meşhur olan bir şarkıyı yeniden okuyor ve adeta yeniden doğuyor.
Oysa bu albümde yer alması teklif edilince ne kadar da nazlanmıştı.
Yapımcı Murat Yıldırım'ı bir yıldan fazla beklettiğini duymuştum. Sonunda, Müjde ve Mehtap Ar'ın ricalarıyla stüdyoya girdi ve şarkıyı okudu.
Aysel'in kızlarını kıramadı. Çok nazlandı ancak şimdi o tek şarkının kaymağını yiyor."

Bence iyi niyetli bir yazı değil tabi bu benim düşüncem. Geçen gün Samsun Demirin bu konuyla ilgili twitterdan yazdıklarını eklemiştim foruma...

twilight
16-07-13, 14:08
E ama yanlış bir şey yok ki, şarkı cidden yıllar önce de meşhurdu, albümdeki bütün şarkılar (sanırım Aysel hanımın okuduğu Fransızca şarkı hariç hepsi) eskiden hit olan şarkılar, 'Firuze', 'Ben Her Bahar Aşık Olurum', 'Ünzile', 'Sitem' hepsi. Kapriste yapmış olabilir, olmayabilir de. Benim de fikrim yapmaz ama yaparsa da hakkı sonuçta adı üstünde: TARKAN. :)

bendeniz
16-07-13, 16:10
Çok kötü bir niyetli bir yazı değil bence diğer yazılarla kıyaslayınca..Övmüş resmen tarkanımızı ..ölürüm sana :)