PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gür Akad...

twilight
16-12-12, 11:38
http://i45.tinypic.com/wu5auv.jpg

Arkadaslar,yine mega gitaristlerimizden birisi Gür Akad...Ve Tarkanla resmi!
Bu sitede onun hakkinda ayrinti ve bilgi göremedim...O yüzden paylasiyorum,varsa kusura bakmayin lütfen.

Ve kendisinin yazmış oldugu biyografi:

Gür Akad, hiç albüm yapmasa da birçok müzisyenden daha çok taniniyor. Ilhan Irem'den Tarkan'a kadar herkese gitari ve s
esiyle eslik etmis. Camiada "Nöbetçi Gitarist" olarak biliniyor. Akad'i tayfasiyla birlikte Kadiköy 'rocker'larinin mekani Shaft'ta bulduk. Hem kulaklarimizin pasini sildi, hem de ilk albümünün müjdesini verdi.

Rock müzigi Türkiye'ye, Türkiye de rock müzigine daha çok yabanciydi. Haliyle uzun saçli rocker'larin sayisi bir elin parmagini geçmiyordu. Iste o günlerde televizyondan hayran hayran seyrettigimiz biriydi Gür Akad. Onu 1986'da "Halley" sarkisiyla Eurovision seferinden eli bos dönenler kervanina katilan Klips ve Onlar grubundan ve Ilhan Irem sarkilarindaki gitar sololarindan taniyorduk. Bir ara Tina Turner'li Pepsi reklamiyla göründü ekranlarda. Sonra uzun bir süre kayboldu ama, Tarkan'in Türkiye turnesiyle bir kez daha ortaya çikti. Tarkan'la birlikte sahneye çikmasi birçok rock dinleyicisini üzse de gitar hâlâ ayni gitardi. Solo sirasi geldiginde bir rock müzisyeni oluyordu. Sonra yine geldigi gibi kayboldu. Ta ki geçen yila kadar...
Geçen yil üçüncüsü düzenlenen Barisarock Festivali'nde 35 yasini çoktan deviren, genç dublörü insanlar sahnede Deep Purple kivaminda bir gitarist görünce sormadan edemedi. "Bu Gür Akad degil mi?" Evet yillarin yorgunlugu yüzünden okunsa da, gitarinin distortion cayirtisi ve mükemmel sololariyla Gür Akad sahnedeydi.

O gün rockseverler Deep Purple ve Led Zeppelin gibi saglam rock gruplarinin 'cover'lariyla 35 dakikalik bir Gür Akad konseri izledi. Sahneden indiginde ise soru sorma sirasi 25 yas altindakilerdeydi. "Kim bu adam?"

Gitarlarin efendisi
Iste o adami Anadolu yakasinin siki rock barlarindan Shaft'ta yine sahnede bulduk. Eskiler, yeniler, Eurovision macerasi, hazirliklarini sürdürdügü ilk albümü derken kendimizi önümüzde sicak kahve, fonda Deep Purple, siki bir muhabbetin içinde bulduk. Haliyle bize de teybimizin kayit dügmesine basmak düstü. Iste karsinizda besteci, aranjör, vokalist Gür Akad! Ilhan Irem'den Sezen Aksu'ya, Tarkan'dan Sertab Erener'e, birçok müzisyene gitari ve sesiyle eslik etmis. Bu yüzden müzik piyasasindaki ismi "Nöbetçi Gitarci." Bir rock gitaristi için bu durum bir sorun olusturabilir mi? Gür Akad'a göre hayir.

"Pop çalan bir rock gitaristinin kulagi kirlenebilir ama ben kimin arkasinda çalarsam çalayim hep rock çaldim. Bunu birçogu anlamadi belki ama ben yillarca hep rock sularinda gezindim. Eslik ettigim tüm sarkilarda genis rock armonileri kullandim."

Not:

Gür AKAD ilk kurduğu grup olan KLİPS ile 1986 yılında Eurovision Türkiye elemelerini kazanarak yurtdışında Türkiye'yi temsil etti. 1990 da da ikinci kez Roma'da Türkiye'yi temsil etti. Uzun yıllardır müzikle içice olan Gür AKAD, bu süre içinde Barış MANÇO, Sezen AKSU, İlhan İREM, Ajda PEKKAN, Erkin KORAY, Tarkan, Egoist, Grup Destan, Sibel TÜZÜN, Çelik, Melih KİBAR, Zerrin ÖZER, Özlem TEKİN, Sertab ERENER, Sevingül BAHADIR ve daha bir çok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı.Hala kendi grubu ile çalmaya ve söylemeye devam eden Gür'ün en büyük hobisi ise: Otomobil maketleri ve minyatür araba koleksiyonu yapmak.

Kendisine;Gür AKAD / Official adlı facebook ve kendisinin de olduğu Gür Akad Band adlı grubundan ulasabilirsiniz... :)

okantuzun
02-01-14, 03:38
http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=cts&haberno=2575

GÜR AKAD'IN TARKAN DÖNEMi

Ve nihayetinde Tarkan ile çalıştığınız bir dönem başladı.
Valla o zaman 'Tarkan diye genç bir çocuk var, çok keyifli olacak, turneye çıkacağız, çok patlayacak bu iş,' filan dediler. Önce sıcak bakmadım. Tarkan deyince akla Kıl Oldum Abi'nin geldiği bir dönem. Ben de kıl oluyordum açıkçası. Ama sonra hakikaten çok eğlenceli bir dönem geçirdik. Neredeyse 10 yıl boyunca birlikte çaldık, turnelere çıktık, dünyayı dolaştık.
Sonra neden ayrıldınız?
Tarkan'ın parçaları değişti. İçinde gitar olan, rock tarzında çalınabilecek parçalardan çok daha alaturka bir yere kaydı. Ben de bir şekilde kendimi düşünmeliydim. Destan grubuyla anlaştım. Tarkan'la en son askere gitmeden birlikte çaldık. Bana "Destan'la anlaşmışsın," dedi. Biraz bozuldu herhalde. Şimdi de bana biraz kırgınmış galiba ama hâlâ görüşüyoruz. Onunla her zaman çalarım.
Nasıl geçiyor bir Tarkan turnesi?
Tarkan çok disiplinli biridir, işini ciddiye alır. Bugün Türkiye'de star tanımlamasını hak eden tek isim. Ben de müzik konusunda çok titizimdir ve yanlışa tahammülüm yoktur. Tarkan sahnede ya da provada bir kere bile detone ya da sürtone olmadı. Kimi şarkıcı provaya ya gelmez ya da işte sessiz söyler. Tarkan konser gibi prova yapar.
Yurtdışında da birlikte konserler verdiniz.
Evet. Bütün Avrupa'yı dolaştık, Amerika'ya gittik. Mesela diyorlar ki
İbrahim Tatlıses Almanya'yı fethetti. Ne fethetti, Çemişkezek'i fethetti ancak. Sadece mekan farklı, aynı insanlar Almanya'dalar, buradan bir farkı yok ki. Tarkan'ın konserlerinin ilginç yanı şu: Oradaki insanlar geliyor. Bunu yapabilen başka kimse yok.

TarkanColl
02-01-14, 21:02
Gür Akad ile ilgili paylaşımın için teşekkürler. Tarkan'ın müzik hayatında, önemli ve kaliteli insanlardan biridir.

okantuzun
03-01-14, 02:45
Ben teşekkür ederim.. Gür Akad benim içinde önemli birisi. Müziğine ruhunu yansıtıyor keşke yeniden birlikte çalışmaya başlasalar. 2012'ydi sanırım Harbiyede hem Biz Nerede'yi duyunca hemde Gür Akad'ı görünce çok sevinmiştim. Tarkanın rocker hallerine bayılıyorum :)