PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan ilahi okusun

secil.06
10-12-12, 22:11
Tasavvuf müziğinin usta ismi Sami Savni Özer, "Tarkan'da Allah'ın verdiği bir ses var. Hayko Cepkin'in yerine Tarkan ilahi okusaydı daha çok memnun olurdum" dedi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü olan Şeb-i Arus töreni, Kültür Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ilk defa Konya dışında düzenlenecek. İstanbul Ülker Sports Arena’nın ev sahipliği yapacağı tören 15 Aralık'ta saat 20:00'de başlayacak. Törende tasavvuf müziği konseri verecek olan sanatçı Sami Savni Özer, bu özel gece öncesinde STAR'ın sorularını cevaplandırdı...

-‘Şeb-i Arus’ töreninde sahneye çıkacaksınız... Konser öncesi duygularınız nasıl?

Allah'ın büyük velilerinden Hz. Mevlana'nın bir gecesi. Öyle zatı mübareğin gecesinde bulunmanın değeri çok büyük. İnşallah onun ruhaniyeti de teşrif eder. Muhteşem bir gece hazırlandı. Benim için her konser bir heyecan oluyor. Mevlana'yı anlamak için daha çok organizasyon yapmak gerekir.

-Törenler Konya dışında ilk kez İstanbul’da düzenleniyor...

Ruhaniyetinin orada olacağını biliyorum. Çok mübarekler, Konya'da nasıl huzur bulduysa İstanbul'da daha çok huzur bulacağına inanıyorum.

-Yeni albümünüz ‘Alim Allah’ı nasıl anlatırsınız?

10 senede hazırlanan bir albüm. 111 kişi emek verdi. Bundan sonra albüm yapmayı düşünmüyorum. Dünyada böyle bir müzik yok, dünya raflarına göre yapılmış bir albüm. Niğde Aksaray Üniversitesi'nden bir hocam bir müzik markete gitmiş mistik müzik alırken benim CD'yi almış. Bu nasıl bir şeydir, namaza başladım diyor. İnsana yaklaşmak çok önemli. Şandan şöhretten daha önemli.

-Sosyal medyada büyük ilgi görüyorsunuz bundan memnun musunuz?

Ben Allah şöhretini istiyorum dünya şöhretini değil. Geriye iyi şeyler bırakmam önemli.

-Tasavvuf müziğine ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

Kibir gibi olmasında bu işin başlangıç ekolü biz olduk. Layıkıyla yapan çok az. Hayko Cepkin çıktı okudu, bana göre yetersiz oldu ama okudu, Tarkan okusaydı daha çok memnun olurdum. Mercan Dede, kusura bakmayın bu işlerle uzaktan yakından alakası olduğunu düşünmüyorum bu ismi ayrı tutuyorum. Bütün sanatçı kardeşlerimiz okuyabilir. Kimsenin tapulu malı değil sonuçta önemli olan doğru okuması. Sibel Can, Tarkan, Muazzez Ersoy'a çok yakışır. Tarkan'da Allah'ın verdiği bir ses var.

http://haber.stargazete.com/magazin/tarkan-ilahi-okusun/haber-710577

twilight
10-12-12, 22:26
Tarkan'ın zaten Türkiye'deki ve yurtdışında geçerli olan,hemen her tarz müzik tarzını okuyabileceği bir gırtlağa sahip olduğunu biliyoruz...Benim dini bilgilerim geniş - bunu hava atmak için söylemiyorum,dini bilgim bayağı bir var bunu demeye çalışıyorum. - ve ''ilahi'' söyleyen herkes çok iyidir,cennete gidecek diye bir şey yok bildiğim gibi...İlahi de söylenir,dinlenir,Arab ezgileri bulundurabilir,ancak mevlüt kapsamını geçmemeli bence.
İlahi müziğine şu an için(hatta önümüzdeki 20 yıl için)Tarkan'ın okey diceğini sanmıyorum.
Ancak,olaki kabul eder ise yine belirtmek isterim..İlahi kötü bir şey değildir,ve Tarkanın sesi haliyle yeter... :)

soheyla320
10-12-12, 22:55
Gercektenya her tarzda sarkiyi nasil okuya biliyor(tek yani) baska kimse varmi her tarzda sarkiyi bu kadar guzel okuya bilen onun hayrani oldugum icin cok gurur duyuyorum

rosemary
11-12-12, 01:43
o ne yapsa güzel olur.ilahi de okusa eminim çok güzel olur...