PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ı çok sevmek hastalık mı?

arjen22-tarkan
16-07-06, 16:35
Şöhretliye tapınma sendromu

Dünyada her üç kişiden biri farkında olmadan bu hastalığa yakalanmış durumda! Hasta; hayranı olduğu ünlü gibi giyinip onun gibi davranıyor. Hayatını da ona göre şekillendiriyor.

Her şey geçtiğimiz hafta İngiliz Guardian gazetesinde Paul Harris'in 'Sick of the fame game' başlıklı yazısını okuyunca başladı! Harris, şöhretlerin gazetelere ve televizyonlara hakim olduklarından bahsediyordu yazısında. Savaş zamanında bile Britney Spears, Paris Hilton ve Jessica Simpson'ın medyayı her şeyden daha çok meşgul ettiğini söylüyordu. Yazar; 'American Idol' (Bizim 'Pop Star'ın babası oluyor kendisi) yarışması sırasında, 2004 seçimlerinde başkanlık için oy kullananlardan daha fazla Amerikalı'nın oy kullandığını anlatıyordu. Günlük ağırbaşlı gazeteler raflarda öylece dururken; US Weekly, In Touch, People gibi magazin ağırlıklı yayınların peynir ekmek gibi satıldığından bahsediyordu. Okurken gözümün önünden Barışlar, Abidinler, Firdevsler, Bayhanlar uçup gidiyor... Türkiye'nin Avrupa Birliği macerasının başladığı dakikalarda ülkenin yarısının kaynana Semra Hanım'ı izlediğini hatırlıyorum.

YENİ TANRILAR
Harris, yazısının devamında daha önce hiç duymadığım bir kavramdan bahsediyor; 'Celebrity Worship Syndrome'... 'Şöhretliye Tapınma Sendromu' diye çevirebiliriz. Bu sendrom son yıllarda psikolojide bir akıl hastalığı olarak kabul ediliyormuş. Yazar, şöhretlilerin dünyanın yeni gücü olduğunu belirtiyor ve işi bir adım daha ileri götürüyor;

"Ne yiyeceğimize, ne giyeceğimize, ne okuyacağımıza, ne dinleyeceğimize, ne izleyeceğimize hep onlar karar veriyor! Şöhretliler çağımızın yeni Tanrıları ve Tanrıçaları oldular." Bizler de onlara tapınan zavallı faniler! Hiç gerçek gibi görünmüyorlar; onlar ulaşılamaz, onlar bizim isteklerimizin ve arzularımızın objeleri! Korkunç bir kabus gibi! Harris, Bono örneğini veriyordu ve soruyordu:

"Bono birçok politikacının yapamadığını yaptı ve Afrika'daki yoksulluğu bitirmenin güzel bir fikir olduğunu ortaya attı. İnsanların dikkatini çekti. Peki biz neden, sadece Bono bunun iyi bir fikir olduğunu söylediği zaman bu konuyla ilgileniyoruz..." Neden? Gerçekten, neden Hülya Avşar, 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını duyurmaya başlamadan bu konuya eğilmiyoruz! Ya da neden kadınları dövmenin iyi bir şey olmadığını Gülben Ergen söyleyince anlıyoruz! Amerikalılar'ın sadece ünlü talkshowcu Oprah Winfrey söyleyince okuduğunu yazıyor Paul Harris... Okumanın iyi bir şey olduğunu ve bunun için Oprah'ın takdir edilmesi gerektiğini söyleyip ekliyor; "Peki neden o söylemeden önce kimse okumuyor?" Yıllar önce 'Eşkıya' filminin ilk gösterime çıktığı günleri hatırlıyorum. Film gişede çok da büyük bir ses getirmemişti. Ama ne zaman ki gazetelerin birinci sayfalarında Sezen Aksu'nun filmi izlerken ağladığı haberleri çıktı, bam! Film, Türk Sineması'nın talihini değiştirdi! 'Şöhrete Tapınma Sendromu'nun iyi yönleri bunlar... Tarkan gibi giyinen; saçını Hande Yener, Demet Akalın gibi boyatıp aynı modelde kestiren ya da Deniz Akkaya gibi estetik yaptıran gençler hoş görülebilir!

HER TARAFI SARDILAR
Ama Türkiye gibi dizi kahramanlarına özenip, onlar gibi konuşup, racon kesen gençlerin olduğu bir ülkede 'Şöhrete Tapınma Sendromu' daha da ciddiye alınması gereken psikolojik bir rahatsızlık sanırım! Kendisini başka bir kadınla aldatan ve o kadından bir çocuk bekleyen kocasından, 2 yıl içinde karşısına başkası çıkmazsa yeniden hamile kalabileceğini açıklayan Hülya Avşar şunları söylüyordu geçenlerde:

"Benim yaşam tarzım birçok kadının bastırılmış duygularını ortaya çıkarmalarında önemli bir pay sahibi oldu!" Ülke olarak 'Şöhretliye Tapınma Sendromu'ndan muzdarip olduğumuzu düşünüyorum. Önümüz arkamız sağımız solumuz hep onlar! Gazetelerde, televizyonlarda, billboard'larda hep onlar. Kaçmak mümkün değil! Bir şekilde yakalıyorlar bizi!

www.sabah.com.tr/gunaydin

arjen22-tarkan
16-07-06, 16:35
Herkes hasta

İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'nin araştırmasına göre, her üç insandan biri 'Şöhretliye Tapınma Sendromu'nun pençesinde. Her dört insandan birisi günlük hayatını etkileyecek kadar idolüne kafayı takmış durumda. Ve tüm insanların yüzde 2'si Şöhretliye Tapınma Sendromu'nun en şiddetli evresinde yaşıyor! Southern Illinois Üniversitesi'nden psikolog James Houran, 'Şöhretliye Tapınma Sendromu'nun muhtemelen, dünyada ilk ünlü insanın ortaya çıktığı günden beri var olduğunu söylüyor. Houran, sendromun üç evresi olduğunu belirtiyor: Birinci Evre 'Sosyal Eğlence': Hemen hemen hepimiz günlük hayatımızda bu evreyi yaşıyoruz. 'Kaya Çilingiroğlu'nun Hülya Avşar'dan ayrılıp Feraye Tanyolaç'la birlikte yaşamaya başlaması hakkında konuşmayı seviyorum' evresi... İkinci Evre 'Kişisel İlgi': Bu evredeki kişiler şöyle düşünüyor: 'İnanıyorum ki Tarkan benim ruh ikizim!' Üçüncü evre 'Patalojik Sınır': Bu evredekilerin durumu vahim: Tarkan benim aşk mektubumu okuyunca Bilge'den ayrılacak ve biz sonsuza kadar mutlu yaşayacağız...

HakanÇelik
16-07-06, 17:00
tarkan hayatımda önemli bir yer kaplıyor... bazen hakikaten bunun bi hastalık
olduğunu düşünüyorum... üstelik çaresi de yok... reçetesi filan da...

kurtulmak isteyen kim hakan abicim:4:

TarkanColl
16-07-06, 17:14
Zır deliyim ama zararsızım. Bakırköyde Tarkan hastaları bölümü açılsa koğuş ağası ben olurum. Tüm Tarkan hastalarına kapımız açık. :36_11_6: :4: :4:

Samet
16-07-06, 17:29
evet bu hastalik cok guzel bi hastalik

EmiLy
16-07-06, 18:55
keşke her hastalık böyle olsa :)
biz halimizden memnunuz...

EmiLy
16-07-06, 21:34
ben de hastayım, çooook hastayım çoook...
keşke her hastalık böyle olsaydı...
Tarkaaaaaaannnnnnnnnnn hastayım bak hasta :)
Tarkan hastası :36_1_31: (zeynep bu güzel oldu, Tarkan hastası)
:36_1_31: :36_1_31: :36_1_31:

**MegaStarkan**
16-07-06, 21:36
arkadaslar bende hastayim bakin imzama hangi zehirden icdim acaba :D

scorpioness
16-07-06, 21:57
:36_1_31: eğer bu hastalıksa dünyanın en güzel hastağı ve ben kronik şekilde yakalanmışım:36_1_31: :10:

zynprtrk
17-07-06, 00:48
:36_1_20: :36_11_6: :36_1_20: Tarkan Hastalığı tüm dünyayı sarar inşallah.....Bedduaya bak...Bu veba tüm dünyayı vursun. Tüm dünya bu hastalıkla inlesin. (Garip oldu ya) :36_11_6:

Samet
17-07-06, 02:19
eger hastalanirsam
doktora gidersem
ve derse ne hastaligin
var
tarkan diyecem
acaba doktor ne yapacak:D:D:Dhahaahha

EmiLy
17-07-06, 11:10
eger hastalanirsam
doktora gidersem
ve derse ne hastaligin
var
tarkan diyecem
acaba doktor ne yapacak:D:D:Dhahaahha
ilaç olarak Tarkan cd si verecek :36_11_6:

yasinenessahin
06-02-09, 20:38
Bazen ciddi ciddi düşünüyorum Tarkan'a olan sevgimi,hayranlığımı 'acaba fazla mı abartıyorum?' diye bu yazıyı okuduktan sonra kafam 'dankkkk' etti.Evet bende bir hastayım.Aşırısından kurtulmak istiyorum.Çünkü sürekli Tarkan'ı düşünüp,dinlemekten bana 'normal' gibi gelen hayatımın, başkaları tarafından Tarkan hastalığım yüzünden anormal karşılandığıını görüyorum.Bu hastalığın ara sıra nüksetmesi güzel ama benim 7x24 yaşayan birinin işi çok zor. Vay anam vay halime...

serdar
06-02-09, 21:13
Ben tarkana bildim bileli hastayım öyle böyle değil Ölüyorum onun icin ya 24 saat tarkan dinliyorum hastayım ya :) o yüzden cok güzel bisi hasta olmak tarkana

hilfa
06-02-09, 22:21
:20:dünyanın en güzel tadına doyum olmaz hastalığına yakalanmışım:11: ömrümün son gününe kadar daha ne isterimmmmmmm:10:

serdar
06-02-09, 23:02
Serpil abla evet cOk hastayım ben bu tarkana bu arada sen nerdesin hilfa abla offffff

Sayka
06-02-09, 23:55
eger TARKANIN hayrani olmak bir hastaliksa,ben memnuniyetle bu hastaliga tutulmaya hazirim.ve her kese tavsiye ediyorum:10:

siboss1992
07-02-09, 00:38
benim arkadaslarim ailem Tarkansapigi diye
hitap ediyorlar bana..
bende hastayimm .. ve bu hastaliga raziyim
gecmesini de istemiyorum...
Sibel + Hastalik = TArkan sapigi :10:

ferhat1995
07-02-09, 00:40
evet çok büyük hastalık ama güzel bii hastalık :D:D:D:D

tarkaseksüel
07-02-09, 01:45
evet veet bole bişe varr aşırıya kaçmamak lazım
kkaçınca insanin saçları dökulmeye yuzunde lekeler çıkmaya baslıo psikoloji kalmıo

Tugcee
07-02-09, 07:00
seviorum evet hastasiyim hastalik halinemi geldi bilmirum ama kendimi bildim bileli Tarkan hep hayatimda... onu seviorummm hemde coookkk bole gusel bi insanin Hastasi olmak gercekten hoss bisi herkese tavsiyee ederimmm :10:

erdem
07-02-09, 18:22
bu tatlı hastalık hoşuna gitmeyen var mı:):)...

love_speak
07-02-09, 22:42
hepimiz hastayız kabul edin:) zaten inkar eden de çıkmaz aramızdan.çoğumuz özeniyoruz tarkana onun gibi olmaya çalışıyoruz aslında güzel bişey bir idolünün olması ona özenmemiz.mesela ben üniversiteli arkadaşlarıma bıkkınlık geldi sürekli tarkan dinliyrm tarkandan başka şarkı bilmem ben adım çakma tarkana bile çıktı.açıkçası hoşuma gidiyor yani çakma falan olsam da:):)

catlaq bebeq
08-02-09, 01:18
ben tarkanin tam bi manyagiyim bazen kendi kendime dur sakinles diyorum ama neyse ki adanada ruh saglinin arkasinda oturuyoruz:28::28::28::28:en azindan azittigim zaman tedavi icin ugrarim

yasinenessahin
08-02-09, 01:40
Ulen ne konuymuş bee.Benden önce en son 2.5 sene önce yorum yazılmış.Ben derinlerden bulup çıkardım.Hala yorum yazıyolar :D

Bounce21
08-02-09, 05:07
Ben de hastayim ama ben bayan oldugum icin kendimi ona benzetemiyorum ama erkek arkadasimi benzetiyorum :)) ona boyle giyin sacini soyle yap sakal filan birak diyorum, yani sevdigime bile yansiyor bu... Ben oyle hastayim ki birsey dusununce hep Tarkanin sarkilari geliyor aklima ya da ruyalarima giriyor sIk sIk.. nasil bir baglilik bu ya.. Ben hastayim ama bu hastaliktan asla kurtulmak istemiyorum.. halimden cok ama cok memnunum. Tarkanimsiz bir gun dusunemiyorum...

pare pare
08-02-09, 16:44
Hmm bu hastalik degil bence ...

Pamela_beyazgul
08-02-09, 18:30
cok seviyorum hemde cok
tam kalbime geldi ok
delisiyim hastasiyim
maalesef haberi yok :)))

jesusrock1985
09-02-09, 00:53
tarkanı sevgi uyumadıgım her anda tarkan var hatta uyuduğumda da tarkan var rüyalarım da onsuz olmuyor..
hayatımız tarkanzm oldu ve son derece mutlu yum .. ..

kevser
11-02-09, 15:34
ewet bi hastalık ama en azından kendi adıma söyliyim onu idol olarak görme hastalığı değil benim ki sadece hayatımdaki herşey onu içeriyo 24 saat o var hayatımda ama idolüm olabilcek biri değiL tamam çok yakışıklı çok başarılı falan ama tarihimizde idol olabilcek çok daha iyi kişiler var örnek vermeme gerek yok sanırım

ece**
08-04-09, 19:07
her hastalık böle tatlı olsa keşke:10:..eğer bu hastalıksa ewet ben gerçekten hastayım hemde ölümcül durumda artık:4:...ve hiç geçmesin bu hastalık ben bu hastalıkla mutluyumm:10::10:

Ferya
08-04-09, 19:09
Hastalik mastalik böylesine can kurban:11:

didar
08-04-09, 19:43
hastalık ama çok güzel bir hastalık.hiç iğleşmemek istiyorum.böyle hastalığa ben kurban olayım.:D

SEA
09-04-09, 13:31
O zaman ne diyoruz cümleten TARKAAAAAN HASTAYIZ SANAAAAAAAA :))

flores
09-04-09, 16:52
bence hastalik kimi bir sey.bazen hec de iyi bir sey deyil mence.bazen eleanlar olur ki sinirlenirem oz _ozum kimi niye onu bu qeder sevirem.

fuatuslu
16-04-09, 00:31
İyileşmek istemiyoruuuuuummmm:) bırakın beni gideyim doktor beeey:)

günışığım
16-04-09, 01:55
hastaliklarin en zararsizi =)

starzu
25-04-09, 02:24
:9:Evet hastayim tedavi kabul etmiyorum:11:

MegaGirl
26-04-09, 00:47
TarKan'i sevmekten baska GZL bsy varmi :D

starzu
03-05-09, 20:13
:36_1_20: :36_11_6: :36_1_20: Tarkan Hastalığı tüm dünyayı sarar inşallah.....Bedduaya bak...Bu veba tüm dünyayı vursun. Tüm dünya bu hastalıkla inlesin. (Garip oldu ya) :36_11_6:

amin:11::9:

zeytin
04-05-09, 14:11
bence değil hastalık olsada hiç zararı olmayan bir hastalık öğle hastalığa can kurban

starzu
06-05-09, 00:58
ben tarkanin tam bi manyagiyim bazen kendi kendime dur sakinles diyorum ama neyse ki adanada ruh saglinin arkasinda oturuyoruz:28::28::28::28:en azindan azittigim zaman tedavi icin ugrarim

:9:adana ruhsağlığı arkasında boş ev varmı bende tırlattım :11:

szr67
06-05-09, 01:03
tarkan gribi sardı dört bir yanı ölü yada yaralı yok:18::18::28:

yasinenessahin
06-05-09, 12:54
valla hastalık herbir yanımı sarmış vaziyette beni kurtarıııın...

trkn_sry
26-11-09, 18:12
bence çok büyük bir hastalık kanser gibi :D

karma_elcin
27-11-09, 00:23
Ergenlik dönemindeyken Tarkan yukarı Tarkan aşağıydı benim için:11::11: ama şu an sadece sevdğim bir şarkıcı ve şarkıları hala benim için özel :1:

ıbrahımkekec
27-11-09, 01:00
zaten byle bi hastalığı olmayanın bu stede pek bi işi olmaz heralde :D:D:D:D:D:D:

denizmavisi
27-11-09, 01:51
neyseki bu zararsız bi hastalık:21: ilaçları da sipariş ettim 2010 bahar ayında geliyor arkadaşlar:28:

xurush'nine
27-11-09, 15:08
Merhaba!Dunden yazmak istiyorum sana.
Yazin dikkatimi cekdi,dusundurdu..
Bir nebzeye qururlandim:Gencecik yasda olgun dusunceli cocuklar var burda..
Kendimi tanidim taniyali benzer sorular mesgul etti kafami.Bazi dusuncelerimin tam "12-den" vurdun.Bazi konularda farkli dusunuyorum.Sitede yeniyim, dogal olarak tanismiyoruz.
Ama vakit bulup ilk firsatta dusuncelerimi yazicam...
bye!:27:

:54::35::52::30::35::48:'in dusunce "ikizi" (bi mahzuru yoksa..)

au13
27-11-09, 17:40
Ben buldum arkadashlar bu hastaligin ismi TARKANOPATI.
Alametleri(belirtileri):
1. Her gun Tarkan sharkilari dinlemek.
2.Tarkana biri kotu bir shey soylerse, o kotu sozu soyleyene oldurecek gibi kizarlar ve hatta Trakanopati hastaligi dahada ilerilemish kishiler el kol hareketleriyle saldirirlar.
3.Hep onu dushunerek yatip kalkarlar hatta ruyalarinda bile Tarkani gorurler.
4.Her gun mutlaka ondan bahs ederler.
5.Onun yaptigi her sheyin guzel olduguna inanirlar ve destek verirler.
6.Tum konserlerine gider tum albumlerini alirlar.
7.Hep onu overler ve hayran oldiklari icinde gurur duyarlar.
Ayrica bu hastaligin bilinmeyen daha cok alametleri var.:29::17::29:

bu hstaliga bende yakalandim ve hiiiic tedavi filan olmiyacagim. Hastaliga yakalanmayanlarida Tarkanopati hastaligina yakalanmalari icin davet ediyorum. Keshke her hastalik bu kadar guzel olsaydi

Yakisikli89
28-11-09, 06:09
yok derdime care yok
cok hastayim, hemde cok :)

xurush'nine
30-11-09, 23:43
Merhabalar!
Bu gunlerde forumda tartishilan bu yazini okudum. Ismi “Her kes Tarkan hastasi mi? “ diye geciyor , ama cok onemli bir kac noktaya daha - dunyanin ve insanin qarip hallerine deyiniyorsun.Sonucda hepimiz hastayiz mastayiz tamam da,cocuklar shakaya vurmushlar,acikcasi beni yazinin obur yonu – gencecik bir insanin “Neden?”-lere isyani, bu konulari dile getirmesi daha cok etkiledi..
Bazi noktalarda “Bam telime basiyorsun”- fikirlerimiz ayni,bazilarinda tam zitt olmasa da daha farkli yonlerden bakiyoruz.
Yildiz hastaligi.
Biliyor musun aslinda Yerde de yildizlar vardir,kucuyum, ayni enerjiyi tashiyan yidizlar.Bazliari kigilcim kadar minicik bazilariysa buyuk ve cok parlak .Olay metafiziksel acidan budur.Yani farkinda olmadan uzaktan tanidigin birine cok yakin hissediyorsun, onu cok seviyorsun,ozluyorsun. Onun ishigi seni alip goturuyor,kopamiyorsun bir turlu. Ya da dunyanin bashka bir koshesinde hic tanimadigin birileriyle hayata ayni bakish bucagi altinda bakiyorsun.Al sana Ikizliyin bir tezahuru iste.
Ayni olmaniz mumkun degil ama kopyasiniz, bir orjinelin kopyalari gibi mesela.Bak senle hic tanishmiyoruz fakat ben de hep ayni sorulari sordum yillardir kendime.(Empati,antipati diye geciyor ismi ilimde,biliyorsun,bazen de insanlar birilerinden iyi ve ya kotu elektrik aldiklarini soylerler.)
Bu hadisenin iki tarafi var:a) dogushdan gelme,ayni frekansli insanlar cogu zaman gayri suuri hissederler bir birlerini, b)bir de anlayip dinleyip kopamamak var.Bu mevzu gercek ashk ve shahvetle kiyaslana bilir.Hani “sevmek bir omur surer sevishmek bir dakika” diye bir sharki vardi ya, onun gibi bir , instinktsel icguduler,affedersin, hayvanlarda da var.Hatta daha guclu.Ama Tanri insanlari tum canlilardan daha ozel yaratti, biliyorsun.Bizlere ruhundan bir zerre ufledi ve bizlerle zekasini ,mantigini,duygularini paylasiyor.Bu cok onemli.
Hayir, asla hissetmek kotu bir sheydir demiyorum.Fakat anlamadan,dinlemeden devam eden bu ‘tapma’lar sonucda anlattigin kaosa, karshisindakina zarar verecek hacimde manyaklik sendromuna,tiyakilige kadar goturur.Ama a) dan sonra bir de b) gelirse bu yaklasmaya ,paylasmaya ,ele ele tutusup ta ILahi ashka kadar goture bilir insan oglunu.(Bu arada cok haklisin toplum onunde olucak kisiler de davranislarina dikkat etmeli).
Dushunuyorum ki ,bunun icin ilk once insanin “ben kimim”?,”hayattan ne istiyorum?”, “Neden X kisiyi kendime idol sectim?”,”Bu dunyadaki misyonum nedir? “ ve cok daha onemlisi “Hep Tanridan istiyorum,ver,ver,ver Allahim, ver diye de peki bu istediklerimi hak ediyor muyum?Layik miyim bana verdiklerine ki de yetinmiyor daha fazlasini istiyorum?” sorularina vicdaninin sesinden cevab almasi lazim(bir de hak etmedikleri icin bedel hem de fazlasiyla bedel odeyegeginin farkina varmasi...)Ne diyor yildiz askimiz-“Sen once tani bil kendini,saril da kalbine,sonra beni bul” diyor bu “uzun ince bir yolda” diyor.
Yo,yo,yalnish anladin,bu sualleri klishe haline gelmish insan oglu cok dushdu bilmem,hatalidir gunahkardir manasinda soylemedim.Tamam o da problemin bir tarafi. Hatasiz kul omaz ki.. Ne de otur oturdugun yerde de yetinmesini bil, acgozluluk yapma anlaminda da soylemedim.Tabii ki maymun istahli olmak iyi bir shey degildir.Lakin kararinda dozunu kacirmadan daha iyiye, kaliteliye, mukemmele dogru calisip ederekten durustce yolalmak insanin dogal hakki. Tanri guzeligi sever, mukkemmel yaratir.Fakat kulunu bir yere kadar gunahiyla sevabiyla sever.Ama bir yere kadar..Sen hep hata yap yap, sonra bi daha yap Ben zaten affederim diye bir sey yok.Cocuklar,ogle olsa zaten sheytan sonsuza kadar iflah olmaz ki.Bak bizlere bunu bile yalnish anlatiyorlar.Oysa bizler Tanri cok buyuktur ve affedendir,her ne yapsak da o bizi bagishlar diye biliyorduk.Tamam da bedel ne olucak? Ondandir ki Tarkan diyor hakikati bul ve siki tutun hakikatina,,sheytana aldanma diyor …Ne harika mesajlar veriyor bak nesini begenmezler bu sharkilarin anlayamadim gitti?Hep sevihselim,opushelim mi okusun?Hayatta baska degerler hic kalmadi mi?
Senin de anlattigin gibi “bindik bir ilamete,gidiyoruz kiyamete”.En buyuk sorunumuzs bizlerin cok yalnis dogrularla buyutuluyor olmasidir,cok uzgunum.Kafamizdaki dedemizin dedesinden kalma kanunlar - ki onlari insan kendi yaratmihsdir ,biliyorsun,ishte o “mantalitif” kanulardir turk,musluman hatta dunya insanini en buyuk sheytani.Kadin haklari,toreler, irk, din, dil, millet ayrimi ve bir suru baska sacmaliklar.Kil oluyorum bu duzene.Her seyi bizim yerimize birileri seciyor.Sonucsa ishte o degindigin sendromlu toplum.
Kendimi tanidim taniyali hep sordum kendi kendime: bir suru iyi huylari degil de neden topluma zarar veren”kanunlari” veraset ediniyouz ki babalarimizdan “orf-adet” adi altinda?Ne kanunu be?Bir karisini mutlu edemeyip de bin tane gerekli tavsiyeye uymayip da para buldugu gibi “natasalara”koshanlar bir de mazeret buluyorlar,izin var 4 kariya diye.Adim feministe cikmasin ama ben doguda yasayan kadinlarin sorunlarini nasil es geceyim?Ilhan Sheshenin bir “Detrli “sharkisi var.Alir goturur beni hep goklere.Bi de Candan Ercetinin son bir sharkisi var” Ben kimim,ben neyim” diye..Cok net anlatiytor o deyindigin kadin haklari konusuna,Ve dahasi Buyuk Nostradamuus hele 16 yuzyilda bu konu uzerine kehanetlerde bulunmuh.Duzen degismeli.Kadinlara ailede ve toplumda gereken hakk ve onem verilmeli.Yoksa kurtulusha guman etmeyin.(Ben rusca okuyorum.isterseniz,Kitabin ismini falan ver bilirim) Guluyorum.
Evet arkadashim,“Just like that” with my great unfortunately, diyorum.Bi de “that’s enouph to make not only somebody,but everybody go GREASY”,diyorum…
Gelelim istatistige.
Buyuk alimlerin arahtirmalarina bir diyecegim yok,Canturk (du galiba ismin),”sendromik hayranlik” falan ona karismam, ama bir hususda alimlere hak veriyorum.Bogle giderse dunyayi super giper guclu devletler degil de mega yildizlar takimi iyi bir yere gotutecektir.Ben bu fikre onlarin dushuncelerini okumadan gelmishim.Gecenlerde Tarkana bir mektup yazmishdim ,kurcalayip buldum.Daha sonra yayinlamak istiyorum ayri konu altinda hacmi buyuk de ust uste gelmesin.
Tarkan hastaligi.[/I]
Konu sirf Tarkansa onun hakkini yememek lazim.O milyonlarin sevgisini fazlasiyla hak ediyor.Hakediyor ki Yuce Tanri mukafat olarak ona bunca insanin ilgisini alakasini geri yolluyor.
Bu devirde bizlere en guzelini ve en kaliteli sekilde sunsun diye adam parasini,emegini ,yuregini sevgisini harciyor ki de ondan kopamiyoruz.Herkesin ogle olmadigini biliyoruz..Yani b) shikki Tarkan durumunda agir basiyor..
Tamam haklisinz ben de bazen album bekle bekle bunaliyorum da ama eminim aciklamasa bile buna hakli nedenleri vardir.Zaten ne zaman kendini savundu ki?
Fakat hayranlik bogle iste,cikarsizca hesapsizca sevgidir,hos gormektir.
– mesela benTarkani ilk “Don bebegim”i okurken fark ettim, kucucuk yildizcikdi o zaman cok unlu falan degildi.Ama hala onu cok sevmemin nedeni sadece kashi gozu,bilmem orasi burasi,”seksi durushu: falan degil.Ogle olsa dunyanin en cok tapilan insanlari best modeler olurdu..
Hayat felsefesini seviyorum onun.Yolsuzluklara kafa tutusunu,dili duduklere direnisini.Ve bir suru insan da ayni.
Peki neden Tarkan yillardir,”uzak tutun”,”sebebinden dogmus oldum secmeden”, “hop,hop !!!”,”uyan” diyor,”let’s come closer” diyor? Cok gezip cok gordugu icin ,cunki bazi sheylerin toplumda yalnis yurutuldugunun farkinda.Bir de vicdanli,temiz kalpli,iyi niyetli de ondan metamorfoz geciriyor,”Patliyorum “ demek istiyor.Yalnizca gezip gormekle mi?Bir sheyler yapmak icin ugrasiyor kurtaralim cuzelim cennetimizi diye.Gerisi hikaye. Kusursuz ,mukemmel olucak diye bir sey yok ki.

Hep soylerim Tarkan gibileri kolay kolay yetihsmiyor.Kiymetli tas gibidirler.100 yil topragi kazarsin bir kere cikar karshina.Ama kiymetini bilmedikten sonra o mucevherden bile ,bir tas parcasiyken bile istedigin isigi alamazsin.Tas degil,robot degil ,bir insansa konu, olay bitmishdir. Hep yerden yere vurursan ,o istese bile , en iyi haliyle bile sana bekledigini veremez.Ayrica bir insan kim olursa olsun ,her zaman etalon olmak zorunda da degil. Kusursuzluk, yani Subhan sifati yalnizca Allaha mahsus bir sifattir.
(Ama kime diyorsun?..Utanmasalar bir de turk dusmani yapicaklar…)
Ben onu cok sevmemin nedenlerini acikladim.Simdi bir mahsuru yoksa,arkadasim,birak onu seveyim.Ve benim gibi binlerce insan onu sevsin.
Ya, zaten insan oglu mutsuz yorgun,yipranmis bir halde.Sevmeye, ruhunu doyurmaya, gonlunu avutmaya ihtiyaci var.Deliligin dozunu kacirmayip manyaklik haline getirmedik surece, yani ona zarar vermedik surece birak Allah ahskina,birak, da hayran olalim,birak bu kallesh dunyada yashamak icin bir nedenimiz olsun, bir avuc hayali mutlulugu cok gorme bizim tek zararsiz delilere,dermisim…
P.S. Nineniz olaraktan Tum bunlari uzun uzun dile getirmemin sebebi( yoksa A.Duma’yla yakin uzak bir ilgim yok) benim sevgili yildiz ashki ugruna savahcliarim, bizler onu sevelim,sayalim bilmem tapinalim da hem de derk edelim,anlayalim istiyorum.Anlayalim ki sevgi,ilgi ve alakamzla usandirmayalim,zarar vermeyelim tam tersi destek olalim,”huzur ver”elim, bir yardimi dokunsun sevgimizin ona istiyorum.En azindan dualarimizla.Tanri icden dulalari isitir ve kabul eder biliyorsunuz..

Mektubu daha sonra yayinlamayi dusunuyorum.Cok hastayim.O yuzden cevabim bir az gecikdi.Yalanci durumuna dushmemek icin yatakdan yaziyorum. Yayinladigimda bir goz atarsan, dunya uzerine asagi-yukari ayni acliardan dert yandigimizi anlarsin.
Sana dogru yolu bulma cabalarinda cok buyuk basharilar diliuyorum!

Saygilarimla,
Xurush’nine

scorpioness
01-12-09, 00:27
Merhabalar!
Bu gunlerde forumda tartishilan bu yazini okudum. Ismi “Her kes Tarkan hastasi mi? “ diye geciyor , ama cok onemli bir kac noktaya daha - dunyanin ve insanin qarip hallerine deyiniyorsun.Sonucda hepimiz hastayiz mastayiz tamam da,cocuklar shakaya vurmushlar,acikcasi beni yazinin obur yonu – gencecik bir insanin “Neden?”-lere isyani, bu konulari dile getirmesi daha cok etkiledi..
Bazi noktalarda “Bam telime basiyorsun”- fikirlerimiz ayni,bazilarinda tam zitt olmasa da daha farkli yonlerden bakiyoruz.
Yildiz hastaligi.
Biliyor musun aslinda Yerde de yildizlar vardir,kucuyum, ayni enerjiyi tashiyan yidizlar.Bazliari kigilcim kadar minicik bazilariysa buyuk ve cok parlak .Olay metafiziksel acidan budur.Yani farkinda olmadan uzaktan tanidigin birine cok yakin hissediyorsun, onu cok seviyorsun,ozluyorsun. Onun ishigi seni alip goturuyor,kopamiyorsun bir turlu. Ya da dunyanin bashka bir koshesinde hic tanimadigin birileriyle hayata ayni bakish bucagi altinda bakiyorsun.Al sana Ikizliyin bir tezahuru iste.
Ayni olmaniz mumkun degil ama kopyasiniz, bir orjinelin kopyalari gibi mesela.Bak senle hic tanishmiyoruz fakat ben de hep ayni sorulari sordum yillardir kendime.(Empati,antipati diye geciyor ismi ilimde,biliyorsun,bazen de insanlar birilerinden iyi ve ya kotu elektrik aldiklarini soylerler.)
Bu hadisenin iki tarafi var:a) dogushdan gelme,ayni frekansli insanlar cogu zaman gayri suuri hissederler bir birlerini, b)bir de anlayip dinleyip kopamamak var.Bu mevzu gercek ashk ve shahvetle kiyaslana bilir.Hani “sevmek bir omur surer sevishmek bir dakika” diye bir sharki vardi ya, onun gibi bir , instinktsel icguduler,affedersin, hayvanlarda da var.Hatta daha guclu.Ama Tanri insanlari tum canlilardan daha ozel yaratti, biliyorsun.Bizlere ruhundan bir zerre ufledi ve bizlerle zekasini ,mantigini,duygularini paylasiyor.Bu cok onemli.
Hayir, asla hissetmek kotu bir sheydir demiyorum.Fakat anlamadan,dinlemeden devam eden bu ‘tapma’lar sonucda anlattigin kaosa, karshisindakina zarar verecek hacimde manyaklik sendromuna,tiyakilige kadar goturur.Ama a) dan sonra bir de b) gelirse bu yaklasmaya ,paylasmaya ,ele ele tutusup ta ILahi ashka kadar goture bilir insan oglunu.(Bu arada cok haklisin toplum onunde olucak kisiler de davranislarina dikkat etmeli).
Dushunuyorum ki ,bunun icin ilk once insanin “ben kimim”?,”hayattan ne istiyorum?”, “Neden X kisiyi kendime idol sectim?”,”Bu dunyadaki misyonum nedir? “ ve cok daha onemlisi “Hep Tanridan istiyorum,ver,ver,ver Allahim, ver diye de peki bu istediklerimi hak ediyor muyum?Layik miyim bana verdiklerine ki de yetinmiyor daha fazlasini istiyorum?” sorularina vicdaninin sesinden cevab almasi lazim(bir de hak etmedikleri icin bedel hem de fazlasiyla bedel odeyegeginin farkina varmasi...)Ne diyor yildiz askimiz-“Sen once tani bil kendini,saril da kalbine,sonra beni bul” diyor bu “uzun ince bir yolda” diyor.
Yo,yo,yalnish anladin,bu sualleri klishe haline gelmish insan oglu cok dushdu bilmem,hatalidir gunahkardir manasinda soylemedim.Tamam o da problemin bir tarafi. Hatasiz kul omaz ki.. Ne de otur oturdugun yerde de yetinmesini bil, acgozluluk yapma anlaminda da soylemedim.Tabii ki maymun istahli olmak iyi bir shey degildir.Lakin kararinda dozunu kacirmadan daha iyiye, kaliteliye, mukemmele dogru calisip ederekten durustce yolalmak insanin dogal hakki. Tanri guzeligi sever, mukkemmel yaratir.Fakat kulunu bir yere kadar gunahiyla sevabiyla sever.Ama bir yere kadar..Sen hep hata yap yap, sonra bi daha yap Ben zaten affederim diye bir sey yok.Cocuklar,ogle olsa zaten sheytan sonsuza kadar iflah olmaz ki.Bak bizlere bunu bile yalnish anlatiyorlar.Oysa bizler Tanri cok buyuktur ve affedendir,her ne yapsak da o bizi bagishlar diye biliyorduk.Tamam da bedel ne olucak? Ondandir ki Tarkan diyor hakikati bul ve siki tutun hakikatina,,sheytana aldanma diyor …Ne harika mesajlar veriyor bak nesini begenmezler bu sharkilarin anlayamadim gitti?Hep sevihselim,opushelim mi okusun?Hayatta baska degerler hic kalmadi mi?
Senin de anlattigin gibi “bindik bir ilamete,gidiyoruz kiyamete”.En buyuk sorunumuzs bizlerin cok yalnis dogrularla buyutuluyor olmasidir,cok uzgunum.Kafamizdaki dedemizin dedesinden kalma kanunlar - ki onlari insan kendi yaratmihsdir ,biliyorsun,ishte o “mantalitif” kanulardir turk,musluman hatta dunya insanini en buyuk sheytani.Kadin haklari,toreler, irk, din, dil, millet ayrimi ve bir suru baska sacmaliklar.Kil oluyorum bu duzene.Her seyi bizim yerimize birileri seciyor.Sonucsa ishte o degindigin sendromlu toplum.
Kendimi tanidim taniyali hep sordum kendi kendime: bir suru iyi huylari degil de neden topluma zarar veren”kanunlari” veraset ediniyouz ki babalarimizdan “orf-adet” adi altinda?Ne kanunu be?Bir karisini mutlu edemeyip de bin tane gerekli tavsiyeye uymayip da para buldugu gibi “natasalara”koshanlar bir de mazeret buluyorlar,izin var 4 kariya diye.Adim feministe cikmasin ama ben doguda yasayan kadinlarin sorunlarini nasil es geceyim?Ilhan Sheshenin bir “Detrli “sharkisi var.Alir goturur beni hep goklere.Bi de Candan Ercetinin son bir sharkisi var” Ben kimim,ben neyim” diye..Cok net anlatiytor o deyindigin kadin haklari konusuna,Ve dahasi Buyuk Nostradamuus hele 16 yuzyilda bu konu uzerine kehanetlerde bulunmuh.Duzen degismeli.Kadinlara ailede ve toplumda gereken hakk ve onem verilmeli.Yoksa kurtulusha guman etmeyin.(Ben rusca okuyorum.isterseniz,Kitabin ismini falan ver bilirim) Guluyorum.
Evet arkadashim,“Just like that” with my great unfortunately, diyorum.Bi de “that’s enouph to make not only somebody,but everybody go GREASY”,diyorum…
Gelelim istatistige.
Buyuk alimlerin arahtirmalarina bir diyecegim yok,Canturk (du galiba ismin),”sendromik hayranlik” falan ona karismam, ama bir hususda alimlere hak veriyorum.Bogle giderse dunyayi super giper guclu devletler degil de mega yildizlar takimi iyi bir yere gotutecektir.Ben bu fikre onlarin dushuncelerini okumadan gelmishim.Gecenlerde Tarkana bir mektup yazmishdim ,kurcalayip buldum.Daha sonra yayinlamak istiyorum ayri konu altinda hacmi buyuk de ust uste gelmesin.
Tarkan hastaligi.[/I]
Konu sirf Tarkansa onun hakkini yememek lazim.O milyonlarin sevgisini fazlasiyla hak ediyor.Hakediyor ki Yuce Tanri mukafat olarak ona bunca insanin ilgisini alakasini geri yolluyor.
Bu devirde bizlere en guzelini ve en kaliteli sekilde sunsun diye adam parasini,emegini ,yuregini sevgisini harciyor ki de ondan kopamiyoruz.Herkesin ogle olmadigini biliyoruz..Yani b) shikki Tarkan durumunda agir basiyor..
Tamam haklisinz ben de bazen album bekle bekle bunaliyorum da ama eminim aciklamasa bile buna hakli nedenleri vardir.Zaten ne zaman kendini savundu ki?
Fakat hayranlik bogle iste,cikarsizca hesapsizca sevgidir,hos gormektir.
– mesela benTarkani ilk “Don bebegim”i okurken fark ettim, kucucuk yildizcikdi o zaman cok unlu falan degildi.Ama hala onu cok sevmemin nedeni sadece kashi gozu,bilmem orasi burasi,”seksi durushu: falan degil.Ogle olsa dunyanin en cok tapilan insanlari best modeler olurdu..
Hayat felsefesini seviyorum onun.Yolsuzluklara kafa tutusunu,dili duduklere direnisini.Ve bir suru insan da ayni.
Peki neden Tarkan yillardir,”uzak tutun”,”sebebinden dogmus oldum secmeden”, “hop,hop !!!”,”uyan” diyor,”let’s come closer” diyor? Cok gezip cok gordugu icin ,cunki bazi sheylerin toplumda yalnis yurutuldugunun farkinda.Bir de vicdanli,temiz kalpli,iyi niyetli de ondan metamorfoz geciriyor,”Patliyorum “ demek istiyor.Yalnizca gezip gormekle mi?Bir sheyler yapmak icin ugrasiyor kurtaralim cuzelim cennetimizi diye.Gerisi hikaye. Kusursuz ,mukemmel olucak diye bir sey yok ki.

Hep soylerim Tarkan gibileri kolay kolay yetihsmiyor.Kiymetli tas gibidirler.100 yil topragi kazarsin bir kere cikar karshina.Ama kiymetini bilmedikten sonra o mucevherden bile ,bir tas parcasiyken bile istedigin isigi alamazsin.Tas degil,robot degil ,bir insansa konu, olay bitmishdir. Hep yerden yere vurursan ,o istese bile , en iyi haliyle bile sana bekledigini veremez.Ayrica bir insan kim olursa olsun ,her zaman etalon olmak zorunda da degil. Kusursuzluk, yani Subhan sifati yalnizca Allaha mahsus bir sifattir.
(Ama kime diyorsun?..Utanmasalar bir de turk dusmani yapicaklar…)
Ben onu cok sevmemin nedenlerini acikladim.Simdi bir mahsuru yoksa,arkadasim,birak onu seveyim.Ve benim gibi binlerce insan onu sevsin.
Ya, zaten insan oglu mutsuz yorgun,yipranmis bir halde.Sevmeye, ruhunu doyurmaya, gonlunu avutmaya ihtiyaci var.Deliligin dozunu kacirmayip manyaklik haline getirmedik surece, yani ona zarar vermedik surece birak Allah ahskina,birak, da hayran olalim,birak bu kallesh dunyada yashamak icin bir nedenimiz olsun, bir avuc hayali mutlulugu cok gorme bizim tek zararsiz delilere,dermisim…
P.S. Nineniz olaraktan Tum bunlari uzun uzun dile getirmemin sebebi( yoksa A.Duma’yla yakin uzak bir ilgim yok) benim sevgili yildiz ashki ugruna savahcliarim, bizler onu sevelim,sayalim bilmem tapinalim da hem de derk edelim,anlayalim istiyorum.Anlayalim ki sevgi,ilgi ve alakamzla usandirmayalim,zarar vermeyelim tam tersi destek olalim,”huzur ver”elim, bir yardimi dokunsun sevgimizin ona istiyorum.En azindan dualarimizla.Tanri icden dulalari isitir ve kabul eder biliyorsunuz..

Mektubu daha sonra yayinlamayi dusunuyorum.Cok hastayim.O yuzden cevabim bir az gecikdi.Yalanci durumuna dushmemek icin yatakdan yaziyorum. Yayinladigimda bir goz atarsan, dunya uzerine asagi-yukari ayni acliardan dert yandigimizi anlarsin.
Sana dogru yolu bulma cabalarinda cok buyuk basharilar diliuyorum!

Saygilarimla,
Xurush’nine

Konu bir basın mensubu tarafından yazılmıştır,Arjen nickli üye sadece foruma taşımıştır bilginize.Ayrıca geçmiş olsun.