PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pop müzik ve Tarkan...

DaLy
19-01-11, 17:31
Dön bebeğim,Söz verdim,Bekle,Gecenin ürkek kanatlarında,Sarıl bana,Kış güneşi,Unut beni,Selam ver,Gitme,Beni anlama,Seviş benimle,Yine sensiz,Biz nereye.

Yazmış olduğum şarkılar Tarkan'ın 92-97 yılları arasında çıkardığı yani ilk üç albümde bulunan bazı slow şarkılar.Bazı slow şarkılar diyorum ama ilk üç albümde yanılmıyosam zaten toplam 17 slow parça var..Dinleyenler o günkü Tarkan slowlarıyla bugünkü Tarkan slowları arasında farkı rahatla anlayabilir.Peki fark nedir?İlk üç albümde Tarkan'ın yorumu ve müzikleri için salt Pop desem yanılmış sayılmam.

Üçüncü albüm ''Ölürüm sana'' ile Tarkan ufakta olsa değişeceğinin sinyallerini vermişti ve bi sonraki albümde yani ''Karma'' gerek Tarkan'ın yorumu gerek kullanılan ensturmanlar açısından daha alaturka bir albümdü.Ve ''Dudu'' ile alaturka tavan yaptı..Bu albüm bana göre Karma'nın tekrarı gibiydi ve tek fark alaturka'nın artık bütünüyle kendini hissettirmesi oldu..Bi sonraki yerli albüm ''Metamorfoz'' ise elektronik altyapısıyla dikkat çekti fakat şarkılar ve Tarkan'ın yorumunun büyük bi kısmı yine alaturkaya kaçtı...Ve son albüm ''Adımı kalbine yaz'' malum..Sen çoktan gitmişsin dışındaki diğer slowlar özellikle ''kayıp'' için alaturkada son nokta diyebiliriz.Gerçi albümde 3 slow parça var amma velakin albümün geneline bakıcak olursak toplam 4 şarkı dışında kalan şarkıların hepsi alaturka-Pop şarkılar.

Uzun lafın kısası 97'den itibaren Tarkan o güzelim Pop vokalini kullanamadı ya da kullanmadı..Evet Tarkan'a nağmeler ve alaturka yorum fazlasıyla yakışmakta ve büyük bi kitle onu bu haliyle sevmekte fakat bir de benim gibi düşünen onbinler veya yüzbinler olduğu da bir gerçek.Son olarak;umarım Tarkan biz sevenlerini(benim gibi düşünenler) daha fazla bekletmez ve sözler,vokal ve altyapı olarak tamamı Pop bi albümle geri dönüş yapar.

**MegaStarkan**
21-01-11, 01:07
Sanirim Pop da kötü olma ihtimali daha yüksek... insanlara özünde olan pop'u begendirmek cok zor bu zamanlarda. Yukarda siraladigin slow sarkilar pop mu diyorsun? O kisimi tam anlamadim... bu arada pop nedir? Bunu da sormak lazim. Umarim o sarkilar kadar kaliteli sarkilar daha da gelir... katiliyorum.

DaLy
21-01-11, 01:50
Popüler müzik için Pop demek mantık dışı olur çünkü bugün dünyada ağırlıklı olarak R&B ve Rap müzik revaçta ve Türkiye'de ise arabesk,alaturka daha çok sevilmekte.Pop müzikten kastım vokal ve kullanılan ensturmanlar..

twilight
21-01-11, 11:42
Evet,kesinlikle katiliyorum...
Saydigin sarkilarda,daha pop müzik kültürü tavan basiyor...
Tek slowlar icin degil isin gercegi...
Tarkan'in ''Simarik'',''Hepsi Senin Mi'',''Seytan Azapta'' sarkilarina bakarakta suan ki,Pop kültüründen daha uzak sarkilar yapildigini yada yapilmadigini görmek mümkün...
Bi de ''Dudu'' ve ''Hay Hay'' gibi sarkilara bakalim,yada bir albüm öncesine gidip ''Hop Hop''a bakalim,keman,yayli calgilar,bir anda ortadan kaybolmus,gitarlar filan aniden gitmis, sanki sirf Darbuka olmus...Acimayacak ta bu örneklerden biri olabilir...

Ben de artik,Tarkan'in eskisi gibi ''Tam pop'' sarkilar yapmasinin kanaatindeyim...
Ama yapmazsa da,yine dinleyecegiz yani ;)
O Türk ''Pop'' müziginin gelmis gecmis en büyük krali... :)

xurush'nine
21-01-11, 21:33
Aslinda soyle bir dusundum de Tarkan'a ilk basladigi gunden bu yana yorumladigi her tur sarki yakisiyor.Gencecik yasinda yorumladigi o guzelim nostalji TSM sarkilarini dinledigimde de doyamiyorum.
Gorunen o ki yetenekli bir gencken basladigi yolda devam ederken turlu deneyimlerde bulunmus.Tarkan baslarken o donemde sanirim cok buyuk "monopoli" vardi TSM 'de ve belki de o yolda yurmsesini frenleyen sebepler olmusdur.Farkli tarzlar denemis.Belki o yolda destek olsaydilar ,Tarkan cok unlu bir TSM sanatcisi olarak omr eder yasardi, fakat her isde bir hayir vardir derler.Iyi ki de frenlemisler.. :)

Daha sonra tarzini 180 derece deyismis - sirf pop tarzi sarkilarla cikmis meydana, bizde ona estrada denir.Onlari da fevkalade basariyla yorumlamis..Ve basarinin doruklarina ulasdiktan akaturkayla popun ortasinda -zaman zaman alaturka, zaman zaman pop agirlikli sarkilar yapmis, bazen daha farkli yeni bir seyler denemis elektronik muzik yapmis..

Basarinin anatarini uzun uzun aramis ve bulmus.Galiba sonunda alaturkayla popu sintez ederek onlarin ortasinda bir yerde karar kilmis esasinda.

Aslinda her yetenekli insan bunu yapa bilir miydi-her istikamette bu kadar basarili ola bilir miydi ? - Hayir.Allah vergisi sesi buna musait oldugu icin o bogazlari, nagmeleri yapa biliyor.

Sirf pop tarz okumasina gelince; Sever miyim ? Evet ben de cok seviyorum, o sarkilarini dinlerken bayiliyorum ama hangi tarz daha guzel(Tarkan yorumunda) karar veremiyorum, cunki ayni zevkle "Adimi Kalbine Yaz"i dinliyorum.

bounce
22-01-11, 01:14
eğer Karma albümüne alaturka dersek çok yanlış olur o albümde Hüp dışında diğer bütün şarkılar tamamen pop tarzıdır.bence Türkiye de yapılmış en iyi pop albümüdür..Bence Tarkan alaturka devam etmeli.. aslında albümlerine baktığımızda her tarzda var.. zaten kendisi de 31 temmuz 2010 konserinde söyledi..
''bende her tarzdan var yani türkü de var arabesk de pop da rock'da..''
Tarkanın albümleri evrendeş(kozmopolit) bir albüm. örneğin A acayipsini örnek alalım..
Gül döktüm yollarına alaturka Şeytan Azapta ise çok sert bi rock şarkısıdır. son albümde de İşim olmaz pop tarzındadır.. Allah Tarkan'a harika bi ses rengi vermiş.. ses demiyorum ses rengi bence nağme bol bol yapmalı bi kendisinde itici durmuyor bir de Michael abimizde(Michael Jackson)
zaten konserlerde anlayabiliyorum insanımız Alaturkayı daha çok seviyor. bende öyle,Tarkan adımı kalbine yaz gibi alaturkalara mutlaka devam etmeli..

denizarya
22-01-11, 02:11
tarkani bukadar baska kilan zaten müzik tarzinin akilda kalici olmasi hem pop hem alaaturka karisimi sarkilarii varr...simdii bütün pop sarkilarina baktimizdaa hepsii kulaga ayni gelyiro..ayni basslar ayni ritimler varr...zamanla cok sikiyor..bi degisiklik lazim..alaturka pop tarzi diye birsey yaratti tarkan..böyle bu müzigle devam etsiin...simarik sarkisi icinde tam pop denilemez ..zaten pop populär kelimesinden geliyor..yaptigi müzik populär olduguna göre sorun yok :))))))))))

DaLy
25-01-11, 18:01
eğer Karma albümüne alaturka dersek çok yanlış olur o albümde Hüp dışında diğer bütün şarkılar tamamen pop tarzıdır.bence Türkiye de yapılmış en iyi pop albümüdür..Bence Tarkan alaturka devam etmeli.. aslında albümlerine baktığımızda her tarzda var.. zaten kendisi de 31 temmuz 2010 konserinde söyledi..
''bende her tarzdan var yani türkü de var arabesk de pop da rock'da..''
Tarkanın albümleri evrendeş(kozmopolit) bir albüm. örneğin A acayipsini örnek alalım..
Gül döktüm yollarına alaturka Şeytan Azapta ise çok sert bi rock şarkısıdır. son albümde de İşim olmaz pop tarzındadır.. Allah Tarkan'a harika bi ses rengi vermiş.. ses demiyorum ses rengi bence nağme bol bol yapmalı bi kendisinde itici durmuyor bir de Michael abimizde(Michael Jackson)
zaten konserlerde anlayabiliyorum insanımız Alaturkayı daha çok seviyor. bende öyle,Tarkan adımı kalbine yaz gibi alaturkalara mutlaka devam etmeli..
Karma albümü alaturka demedim.Öncekilere göre daha alaturka bi albüm olduğunu söylüyorum ki öyle.Aacayipsin albümünde evet -Gül döktüm yollarına-alaturkanın alası,Şeytan azapta daha Pop-Rock tadında ama albümün geri kalan kısmı özellikle slowlar alaturkadan uzak.Ayrıca evet halkımız alaturkayı daha çok seviyo bunu da belirtmiş ve ben de Tarkan'a alaturkanın felaket yakıştığını söylemiştim amma velakin gidişattan memnun olmadığımı tamamı alaturka-pop ağırlıklı bi albüm değil vokal ve kullanılan ensturmanlar açısından daha Pop şarkılara da ağırlık vermesini istiyorum.Çünkü özledik.

twilight
25-01-11, 18:31
Oncelikle,Simarik - Hepsi Senin Mi;gibi sarkilara tam pop degil demek yanlis olur.Cünki tam pop müzik yani...Ancak bana mi öyle geliyor,öyle mi bilmiyorum ama;''op'' sarkisi da tam pop.. ;) Yani Tarkan hala istese tam pop sarkilar söyleyebiliyor...Bu bir... :)

Ikincisi;Alaturka nagmelerin ben de Tarkan'a yakistigini düsünüyorum...Ancak bir Kis günesi,bir Gecenin Ürkek Kanatlarinda(ki buna 100 de 100 slow diyemeyiz)sarkilarini ben de özlüyorum ki eski tarzda bir albüm cikartsa tekrar tekrar dinlesek... Süper olur ... ;)

Üc...Tarkanin deli gibi elestirilen ''Metamorfoz''albümünde tam pop sarkilar var... Elektro pop ta var,alaturkaya dönük sarkilar da var;ama popta var...Hangisi mi dersiniz ''Pare Pare'' kesinlikle...Bu sarkiyi ''has alaturka'' olarak degerlendirmeyin,tekrar tekrar dinleyin bana hak vereceksiniz... ;)

Demek neymis,Tarkan hala güzel Pop sarkilar yapabiliyor...Ancak,revacta olan Elektronik,ve revacta olmayan alaturkaya da bagli kalmak istiyor... :)

Sevgiler... ;)

Bamboo
25-01-11, 18:57
istediğim en son şey tarkan ağır alaturka poplar yapmasıydı ama tarkan sağolsun hep bu yolda daha da kötüsü şarkılarının arabeske benzemeseydi,şimdi artık o da var.. :(

secil.06
25-01-11, 21:27
Bütün şarkılar yakışıyo inanaılmaz bir sesi muhteşem bir yorumu var pop yada alaturka ne söylerse söylesin eskiden de bilirdi ne tarz da nasıl şarkı söyleyecegini şimdi de bence hic degiştirme den devam

TEVETOGLU
26-01-11, 21:32
Yazılan sözler pop şarkılara uygun olursa pop ağırlıklı bir albüm o zaman çıkar herhalde.