PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan ve Ajda'yı ikna etmek için 3 yıl uğraştım

jetaime
01-01-11, 14:47
ENBE Orkestrası'nı yöneten Behzat Gerçeker'le Gayrettepe'deki Point Otel'de buluştuk

ENBE Orkestrası’nın ikinci albümü adını Müslüm Gürses’in yorumladığı ‘Kalbim’ şarkısından alıyor. Albümde Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Müslüm Gürses gibi Türk starların yanısıra Jose Feliciano ‘Rain’, Christian Adam ‘Si Tu Savais Combien Je T’aime’, Jean François Michael ise ‘Si L’amour Existe Encore’ isimli efsane şarkılarını seslendiriyor. ‘Kalbim’ bir haftada 65 bin sattıı. ENBE Orkestrası’nı yöneten Behzat Gerçeker’le Gayrettepe’deki Point Otel’de buluştuk.

Albümdeki starları nasıl seçip ikna ettiniz?
Üç yıl uğraştım. Çünkü Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu’yu ikna etmeye çalıştım. Tarkan’ı ikna etmemizde Sezen Aksu’nun da çok faydası oldu. Tarkan, Sezen Hanım’ın bir parçasını söylemek istedi; ‘Herşeye Rağmen’le albümün girişini yaptı.

Yabancı starları nasıl ikna ettiniz?
ENBE Orkestrası olarak dünyadaki bir çok müzisyenle çalıştık. Bunu görünce ikna oluyorlar. Jean François Michael ve Jose Feliciano ile daha önce Türkiye’de aynı sahneyi paylaşmıştık zaten.
Bu starları ikna etmenin maddi bedeli ne?
Hiç biri para almadı.
Albümde Müslüm Gürses de var, Tarkan da var, Jose Feliciano da var, Christian Adam da var. Albüm kime hitap ediyor?
Müziğimize akustik pop müziği diyorum. Dünya pop müziği de var içinde. Herkes “Orkestra albümü tutmaz bu ülkede” dedi ama biz gençlere de güvendik, orkestra albümünün tutacağını gösterdik.
“Genç isimlere fırsat vermeli”
Genç yetenekler de var albümde. Her albümde böyle yeni isimler olacak mı?
Pırıl pırıl iki genç arkadaşım var. 19 yaşındaki Elvan Günaydın ve Eren Sandal’ı müzikseverlerle tanıştırmak istedim. Büyük yorumcuların olduğu albümde bu işin altından ezilmeden kalktılar. İlk klibimizi Mustafa Ceceli ve Elvan Günaydın’ın seslendirdiği ‘Eksik’ adlı şarkıya çektik. Bu kadar starın bulunduğu albümün ilk klibini Elvan Günaydın’a çekmek, genç yeteneklere ne kadar güvendiğimi gösteriyor. Başkası olsa starlarla klip çekerdi.
Ticari kaygınız yok muydu?
Var ama bu albümde onu düşünmedim. Ticari kaygım ön planda olsa Tarkan’la, Ajda Hanım’la klip yapardım. Hedefim genç müzisyenleri ENBE Orkestrası’nın deneyimlerinden yararlandırmak.
Sizin elinizden tutanlar var mıydı?
Ben Ankara Konservatuvarı’nda müziğe başladım. İstanbul Devlet Konservatuvarı yüksek bölümden mezun oldum, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde görev aldım. 2 yıl Paris’e gittim, bir yıl Macaristan’da araştırmalar yaptım. Ülkemizin en önemli starlarıyla çalışma şansı elde ettim.
Bu müzik yolculuğunda en unutamadığınız anı ne oldu?
Jose Feliciano ile konserden sonra uçaktayız. O arka sırada oturuyor. Bir ara arkadan hayvan sesleri gelmeye başladı. “Allah Allah, nasıl olur bu hayvanlar uçağın içinde?..” dedim, dönüp baktım, Jose Feliciano çıkarıyormuş bu sesleri. Düşünün koca adam çocuk gibi uçakta hayvan sesleri çıkarıp eğleniyor. “Bu sesleri benden iyi kimse çıkaramaz” diyor.
Türk halkı iyi müzikten anlıyor mu?
Bir görevimiz olduğunu düşünüyorum. 3 yılda değil, 3 ayda bir albüm yapabilirdim. Ama 3 yılda tuğlaları tek tek koyarak yaptım albümü. 3 yıl önce bizimle olan Mustafa Ceceli 3 yıl sonra da yanımızda oldu. Albümün Türk müzikseverlerin damak tadına uyduğu anlaşılıyor. Bir haftada 65 bin sattık.
Sizinle müzik yapmak isteyen ünlülerin hepsini kabul ediyor musunuz?
Müzikal ve duruş anlamında bize uyacak kişilerle müzik yapmayı tercih ediyoruz.
Eşinizle ne tarz müzik dinliyorsunuz?
Eşim de operada sanatçı. Genellikle klasik müzik dinliyoruz. 11 yaşında bir oğlum, 5 yaşında kızım var. Onlar da müzikle ilgileniyorlar. Onları operaya, müzikallere, konserlere götürüyorum.
Müzik dışında tutkunuz var mı?
Milli takımda tenis oynuyorum. 33 yaşında tenise başladım, 5 sene sonra Türk Milli Takım’la Amerika’ya Dünya Şampiyonası’na gittim. Tenis oynarken beynimi boşaltıyor, sıfır kilometre oluyorum.

http://www.posta.com.tr/cumartesipostasi/HaberDetay/_Tarkan_ve_Ajda_yi_ikna_etmek_icin_3_yil_ugrastim_ .htm?ArticleID=55474&PageIndex=2