PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ı üzen sergi

TarkanColl
11-11-10, 14:46
http://www.hurriyet.com.tr/_np/8200/11998200.jpg
ATATÜRK Havalimanı Dış Hatlar Terminali TAV Galeri’deki Dr. Oktay Onaran’ın "Kozanın Dönüşümü" adlı kelebek sergisi ünlü sanatçı Tarkan’ı üzdü.

Paris yolculuğu öncesi Atatürk Havalimanı (http://www.hurriyet.com.tr/index/Atatürk_Havalimanı/)’ndaki “Kozanın Dönüşümü" adlı kelebek sergisini gezen Tarkan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hayvanların dondurulup sergilenmesinin kendisini çok üzdüğünü belirten Tarkan, "Bu hayvanları canlı yakalayıp mı sergiliyorlar ki herhalde öyledir. Çükü canlı yakalanmazsa herhalde bunların renkleri solar. 'Kelebek sergisi Tarkan’ı üzdü, Tarkan, kelebeklerin güzelliğine hayran kaldı ama cansız kelebekler onu üzdü' diye yazın” dedi.

KELEBEKLERİ BÖYLE GÖRMEK BENİ ETKİLEDİ

Kelebeklerin neslinin tükenmekte olduğunu belirten Tarkan, şunları söyledi:

“Bunların hepsi can taşıyor, renkleri solmasın diye canlı yakalanmış sanırım. Sergide nesli tükenmekte olan kelebekler sergileniyor. Kelebekleri sergileyip, insanların dikkatini onların yok olan yaşam alanlarına çekmek istiyorlarsa bu güzel. Bu güzelliği görüp hayran kalmamak mümkün değil. Doğayı ve bu güzellikleri korumak için elimizden geleni yapmamız lazım. Ama onları cansız görmek, beni yine de üzdü. Sergideki bilgilendirme yazısında ’sergilenen kelebeklerin yaşam sürelerini doldurdukları’ yazıyor. Öyle değilse eğer gerçekten çok üzülürüm. Öyle ise de bu canlıları böyle görmek beni çok etkiledi. Yazıda ayrıca ‘kelebeklerin neslinin tükenmekte olduğu ve korunması gerektiği’ de söyleniyor. Tabii, doğal yaşam alanlarının korunması önemli."

"BAYRAMDA AZ HAYVAN ÖLDÜRÜLÜR İNŞALLAH"

Paris’e hem iş hem gezi için gittiğini ifade eden Tarkan, Kurban Bayramı öncesinde Türkiye’ye dönerek Antalya (http://www.hurriyet.com.tr/index/Antalya/)’da konser vereceğini ve aile ziyaretleri yapıp, annesinin elini öpeceğini söyledi. Tarken, “Herkesin bayramını canı gönülden kutluyorum. Çok güzel bir bayram olsun. Olabildiğince az hayvan öldürülsün inşallah" dedi. Tarkan, haberlerde kurbanlık hayvanları görüp üzüldüğünü, hayvanların ölümlerini adeta geri sayım gibi beklediklerini belirterek, "Ben hayata farklı bakıyorum. Ama bazı gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse. Daha az hayvan öldürsek" dedi.

ÜLKENİN KİMLİĞİ VE KİŞİLİĞİ DE YOK OLUYOR

Allianoi antik kentinin son durumu ile ilgili düşüncelerini de ifade eden Tarkan, şunları söyledi:

“Allianoi örnek teşkil eden bir yer. Öyle bir yerin varlığının korunması ve kurtarılması ülkemiz için çok önemli. Gerçekten çok özel bir yer. Orayı korumanın aslında yöntemleri vardı. Baraj yapılmasına rağmen aslında orası korunabilirdi. Tabii, bunlar eksra maliyetler ama bunlar göze alınmalıydı. Türkiye’yi Türkiye yapan bu güzelliklerdir. Bunlar tek tek yok oldukça bence ülkenin kimliği ve kişiliği de yok oluyor. Ama bir mücadelemiz daha var, inşallah Hasankeyf kurtulur. Çok sayıda insan kurtarılması için imza attı. Ama maalesef ülkemizde ekonomik rant uğruna böyle yerler feda ediliyor. Üstelik de ömrü kısa olan projeler için. Enerji projelerinin ömrü kısa. Barajlar kırk yıl sonra ömrünü tamamlıyor. Ama tarihi eserlerimiz ve kültürel miraslarımız ebediyen yok ediliyor. Olmasa keşke, herşey para değil, herşey ekonomik rant değil"

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
Hürriyet

tarkan_mania
11-11-10, 14:57
keşke herkes Tarkan kadar duyarlı olabilse..
paylaşım için teşekkürler..

tarkaseksüel
11-11-10, 15:04
Koruması Levent Ağaoğlu da benım kolleksiyonum diyerek yanında resim çektirmiş.
Bakış açısı...

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs965.snc4/75837_1222483338389_1718153906_432958_2535805_n.jp g

tarkan_mania
11-11-10, 15:11
kelebeklerr, harika görünüyorlar.. hayran kaldım..

dilaraer
11-11-10, 15:24
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121400.jpg A.A.
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121359.jpg A.A.
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121336.jpg A.A.
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/D11115833.jpg DHA
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121335.jpg A.A.
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/D11115735.jpg DHA
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/D11115630.jpg DHA
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/D11115631.jpg DHA
http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121228.jpg A.A.

semoc
11-11-10, 15:52
tarkanın duyarlılığı gerçekten çok önemli ve güzel özellikle nesli tükenen kelebekleri korumak amaçlı yada neslli tükenen diyer hayvanlar gibi fakat şu kurban konusunda katılmıyorum yılbaşında hindi kesenlere neden kimse bişey demiyoda bayramda nedenki kesilen hayvanlara deniyo sadece gelenek görenek olarak dağilde Allah'ın emri olarakda bakmak lazım ve insanların inançlarına saygı duymak gerekir tıpkı yılbaşındaki hindilerin kesimie destek verenlere saygı duymak gibi...........

fincan
11-11-10, 15:55
jetaime gözün aydın Tarkan Paris'e geliyormuş bulursun artık izini orlarda

TEVETOGLU
11-11-10, 17:41
Tarkan da durduğu yerde durmuyor.Bu albüm ona çok iyi geldi. :)

bounce
11-11-10, 18:04
çok ama çok yanlış konuşmuş Tarkan.. dindar bi insan değilim inançlıyım ama hayvan öldürülmesi şeklinde bahsetmesi çok yanlış.... Kurban bayramında kurban kesmek ibadettir yanlış yerden bakmamak lazım..

eskalen
11-11-10, 18:08
Tarkan hayvan haklarini korumasi, duyarli olmasi cok guzel..Ama herseye boyle hassas cit kirildim gibi bakmasi yanlis..Cesitli sitelerde yorumlarda olumsuz..Agizdan cikan lafin iki kere dusulmeden soylenmemesi gerekir.. Olmadi Tarkan'mi diyelim?

HakanÇelik
11-11-10, 18:25
Tarkan, her zaman toplumun çoğu kesiminden farklı düşünmüştür. Kurban kesmenin ibadet olması, hayvanların öldürülüyor oluşu gerçeğini değiştirmez. Bence kurban kesileceğine, para yardımında da bulunulabilir. Zaten din adamları da böyle şeylerden bahsediyor.

nenaa91
11-11-10, 18:48
sergi gerçekten hoş gözüküyor ama olmasaydı da aramazdı kimse.olmadı tarkan demeyelim bence =/ çünkü gerçekten gereksiz bir sergi diye düşünüyorum.
kurban konusunda bir şey diyemiyorum o çok ciddi bir konu.

renkli02
11-11-10, 19:10
kurban kesmek bir ibadet...gerçekten bu söze üzüldüm...herkes özgürdür ne diyebilirim ki...

garez
11-11-10, 19:17
Her sene en güzel kınalı koçlarımızı, büyük baş hayvanlarımızı Allah'a hediye olarak kurban ediyoruz.. Ah Tarkan ah inançlar hakkında yapılacak sözlere biraz dikkat etsen..:D

TarkanColl
11-11-10, 19:19
Bizim gibi her istediği zaman et yiyebilen tuzu kurular için kurban bayramında kesilen hayvanlar "hayvanları öldürmek" anlamına gelirken,

boğazından sene boyunca et geçmemiş fakir aile çocukları için unutulmaz bir gün olarak beklenmektedir...

Bakış açılarına göre değişiyor yani...

ozinga
11-11-10, 19:22
kasaba da et zembille geliyor desene! öldürmekmiş:S:13: o hayvanlar boşuna değil ALLAH yolunda ve rızası için kesiliyor. et alma imkanı bulamayanlar için TUZU KURULAR İÇİN DEĞİL!.
İnançlara SAYGI LÜTFEN!

Tarkan, her zaman toplumun çoğu kesiminden farklı düşünmüştür. Kurban kesmenin ibadet olması, hayvanların öldürülüyor oluşu gerçeğini değiştirmez. Bence kurban kesileceğine, para yardımında da bulunulabilir. Zaten din adamları da böyle şeylerden bahsediyor.

TARQANIM
11-11-10, 19:37
kelebekler yasam sürelerini doldurmus öyle sergilemisler zaten abartacak üzülecek bisey yok zaten öyle bi sergi yaparken havan haklarinida tartip yapmislardir.. kurban meseleside cok hassas bi konu zaten ihtiyaci olmayanlar parasini verir demek istemisdir..

denizmavisi
11-11-10, 19:37
Keşke daha az hayvan öldürsek
Tarkan, kurbanlık hayvanları görünce çok üzüldüğünü belirterek, "Bazı gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse" dedi

İş ve gezi amacıyla Paris'e giden Tarkan, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yaklaşan Kurban Bayramı'na ilişkin sorular üzerine ünlü sanatçı, "Ben hayata farklı bakıyorum. Ama bazı gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse. Haberlerde kurbanlık hayvanları görüp üzülüyorum. Hayvanlar ölümlerini adeta geri sayım gibi bekliyorlar. Keşke daha az hayvan öldürsek" şeklinde konuştu.

Tarkan, Paris'e hem iş hem gezi için gideceğini ifade ederek, Kurban Bayramı öncesinde Türkiye'ye dönerek Antalya'da konser vereceğini ve aile ziyaretleri yapıp, annesinin elini öpeceğini söyledi.

Türk halkının bayramını kutlayan Tarkan, "Çok güzel bir bayram olsun. Olabildiğince az hayvan öldürülsün inşallah'' diye konuştu.

Kaynak:Mynet

_trkn_
11-11-10, 20:04
tamam,koyunlar ibadet için kesiliyor diyelim..Peki günde milyonlarca kesilen tavuklara yazık değil mi ?..
soyları tükenmek üzere..insanların giderek artması hayvanların yaşamını zorlaştırıyor..

Bamboo
11-11-10, 20:22
kurban kesmek ibadet olabilir ama bi zorunluluk yok,sadece belirli şartlar yerine gelirse zorunlu hale gelir.. aslında avrupda ki kurallar burda da olsa böle acıklı bi durum olmazdı, ben tarkanı çok iyi anlıyorum o çok duyarlı, yani ölüm günü bilmek hiç güzel olmasa gerek..üstelik çok acılı ve ıstıraplı,,, hem zaten kurban kesen kadar bin türlü bin kat sevap olabilece ibadetler de var yani..
tabii tarkanda da hata var böle duyarlı bi açıklamayı halkının nerdeyse büyük oranda (...) bi ülkede söylemek ve bunu anlamalarını beklemek çok aptalca.. o yüzde bence de söylediklerine dikkat etse yada bunun gibi konularda konuşmasa kendi için iyi olur.. yoksa böle yerden yere de vurulur,eleştirilirde aynen şimdi olduğu gibi..

smh
11-11-10, 20:29
Tarkan'ın ne söylediği iyi anlayabilmek lazım o daha az hayvan öldürülse keşke diyor.Kurban kesilmesin demiyor bunu demek herkesin olduğu gibi onun da hakkı Tarkan tepki alacağını konunun farklı yönlere çekileceğini bile bile bu açıklamayı yapmasını ben takdir ediyorum ve iyi ki onun hayranıyım...

garez
11-11-10, 20:30
Her sene en güzel kınalı koçlarımızı, büyük baş hayvanlarımızı Allah'a hediye olarak kurban ediyoruz.. Ah Tarkan ah inançlar hakkında yapılacak sözlere biraz dikkat etsen..:D

günışığım
11-11-10, 20:48
kurban yuce ALLAHin emri kurban edilecek hayvanlar bellidir gemis getiren ve nesli dunya bitene kadar surecek hayvanlardir. kurban edilen hayvanlar ozeldir. ALLAHin rizasi icin canlari aliniyor. Tarkan dusunmeden soylemis ama olabilir buyuk deprem yaratacak bir sozde digil.

denizmavisi
11-11-10, 20:58
hayvanlara verilen değerin binde birini keşke insanlarımıza da versek ne kadar güzel olurdu hayvansever biriyim ancak herkesin Tarkan da dahil olmak üzere söyleyeceklerini tartıp ve ucunun nerelere gideceğini düşünmesi lazım, kurban bayramının amacı fakirlere kurban etinin dağıtılmasıdır bunu kimsenin unutmaması gerekir...

jetaime
11-11-10, 21:32
Ahhhh pariste geldi nasil bulucam ona bulmam lazim yaaa

**MegaStarkan**
11-11-10, 21:40
Tarkan bunu bencil veya dini acidan dile getirmek istememistir. Diger inanclara sahip olan ülkeler tarafindan elestirilen bir konu ve her defa da tartisilan bir konu. Bu acidan yeni bir elestiri veya istek de dile getirmemis Tarkan; benim icin sasirtici veya büyütülücek bir konu da degil. Tarkan Islam'i elestirmiyor "olabildiğince az hayvan öldürülsün insallah" diyor. Gayet medeni bir sekilde düsüncelerini anlatmis. Bu sözlerden dine saygisi olmadigini nasil cikardiginiz merak konusu. Birde bir huyumuz var, yolumuzdan gitmeyene keske konusmasaymis, olmadi dememiz vardir... müslüman alemi farkli görüslere ve farkli düsünenlere daha acik olmasi gerek, cok tahammülsüzüz, acik degiliz. "Ben hayata farklı bakıyorum. Ama bazi gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse. Daha az hayvan öldürsek" demesi kendi fikridir ve konusma özgürlügünü istedigi sekilde yasasin. Gelenek kelimesini kullanarak zati dini karistirmak istemedigi ortada.

denizarya
11-11-10, 22:24
duyarli tarkanim benim:D

the_answer3535
11-11-10, 22:35
Öncelikle herkesin görüşü farklı olabilir.Saygı duymak lazım ki zaten burada dine karşı söylenmiş bir şey yok.Benim bildiğim kadarıyla kurban kesilmesindeki amaç fakirlere etinin dağıtılması.Ancak kurbanı kesip tüm etini kendine kullanan veya göstermelik 2 gram veren insanları biliyorum.Böyle olunca da kurban ibadetinin bi anlamı kalmıyor.Ne kadar yerine geçer bilmioyrum ama kurban kesmek yerine yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi tercih ederdim ben.

twilight
11-11-10, 22:39
Evet,herkesin yorumuna söyle bi göz attim da...
Tarkan'da katildigim yerler de var,katilmadigim yerler de...Öncelikle hayvanlarin,aci cekerek öldürülmesine karsi olmayan kimse yoktur herhalde...Değil mi?
Tarkan'in ''Hayvanlar öldürülmesin''demesine katiliyorum...
Ancak,kurban olarak söylediyse,maalesef katilmiyorum...Evet,aci cekerek öldürmeye karsiyiz...Ancak Tarkan'inda böyle sey söyleyecegini sanmiyorum''kurban kesmeyelim''gibi...haber biraz carpitilmis da olabilir...

jetaime
11-11-10, 23:11
Ewrim sen soyledim bana tarkan parise gelmeyecek bak ne oldu

HakanÇelik
11-11-10, 23:27
kasaba da et zembille geliyor desene! öldürmekmiş:S:13: o hayvanlar boşuna değil ALLAH yolunda ve rızası için kesiliyor. et alma imkanı bulamayanlar için TUZU KURULAR İÇİN DEĞİL!.
İnançlara SAYGI LÜTFEN!

Öncelikle yazdıklarıma karşılık olarak "kasaba et zembille geliyor" cümlen beni dumura uğratmaya yetti de arttı. Kimsenin benim gibi düşünmesini beklemiyorum. Her yıl dünyadaki müslümanlar tarafından sayıları 100 milyonları bulan hayvanlar kesiliyor. Derelerden su değil kan akıyor. Çoğu da sağlıksız koşullarda kesiliyor. Hiçbir sağlıklı standart uygulanmıyor. Ben diyorum ki fakirlere biraz et vermektense, kurbanın parasını verelim. Belki et yerine kendisine çok lazım olan bir şey alır. Ya da lazım oldukça et alır. Eminim Tarkan'da böyle düşünüyordur.

Ayrıca Tarkan'ı böyle cesur açıklamalarından dolayı kutluyorum.

starzu
12-11-10, 02:01
[QUOTE=dilaraer;209435]http://imgkelebek.hurriyet.com.tr/LiveImages/Kelebek%20Haber%20Galerisi/616/TARKAN%20KELEBEK%20SERGİSİ/A11121400.jpg A.A.
ne kadarda dikkatli inceliyor :10:

leyla
12-11-10, 03:00
Tarkan bunu bencil veya dini acidan dile getirmek istememistir. Diger inanclara sahip olan ülkeler tarafindan elestirilen bir konu ve her defa da tartisilan bir konu. Bu acidan yeni bir elestiri veya istek de dile getirmemis Tarkan; benim icin sasirtici veya büyütülücek bir konu da degil. Tarkan Islam'i elestirmiyor "olabildiğince az hayvan öldürülsün insallah" diyor. Gayet medeni bir sekilde düsüncelerini anlatmis. Bu sözlerden dine saygisi olmadigini nasil cikardiginiz merak konusu. Birde bir huyumuz var, yolumuzdan gitmeyene keske konusmasaymis, olmadi dememiz vardir... müslüman alemi farkli görüslere ve farkli düsünenlere daha acik olmasi gerek, cok tahammülsüzüz, acik degiliz. "Ben hayata farklı bakıyorum. Ama bazi gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse. Daha az hayvan öldürsek" demesi kendi fikridir ve konusma özgürlügünü istedigi sekilde yasasin. Gelenek kelimesini kullanarak zati dini karistirmak istemedigi ortada.

sana katiliyorum.herkes kendi fikrini ve dusuncesini soylemekte ozgurdur.

sonic
12-11-10, 10:40
talihisz bi açıklama olmuş.....olaya hakim olsa düşüncesi değişir büyük ihtimalle......

.o zaman hiç kimse et yemesin sadece kurbanda hayvan kesilmiyo......herhalde..

malesef çoğu gençte inandığı dini üstün körü biliyo.......

arau
12-11-10, 12:43
yine tarkan yine çarpıtma bir haber adamın ağzında dini saygısız diyebilecek bir söz çıkmamamış sadece bir tespitte bulunmuş. evet kurban kesmek bir gelenektir. hz ibrahimden kalma bir gelenektir hz muhammmet sadece bunun kuralarını belirlemiştir. bu yüzden farz değildir. kuranda sadece hacca giden hacılara kurban farz kılınmıştır. hacca gitmeyenlerin kesmesi bir gelenektir ve gelenekler değiştirilebilir. para yardımınıda bulunabilinir mesala..... bravo tarkan inandığını söyleme cesaretinden ötürü kutluyorum kimseye şirin gözükmeye çalışmadan ama hiç kimseye saygısızlık yapmadan düşüncelerini söylemen taktire değer..........

ozinga
12-11-10, 15:50
söylediğin para yardımı olayını zaten Zekat,sadaka,fitre ibadetleri karşılıyor.Eğer ALLAH bunların yanı sıra Kurban ibadetinden bahsetmişse biz kullarının akıl vermek gibi şunu yapsak bunu etsek deme lüksü yoktur kanımca.

Öncelikle yazdıklarıma karşılık olarak "kasaba et zembille geliyor" cümlen beni dumura uğratmaya yetti de arttı. Kimsenin benim gibi düşünmesini beklemiyorum. Her yıl dünyadaki müslümanlar tarafından sayıları 100 milyonları bulan hayvanlar kesiliyor. Derelerden su değil kan akıyor. Çoğu da sağlıksız koşullarda kesiliyor. Hiçbir sağlıklı standart uygulanmıyor. Ben diyorum ki fakirlere biraz et vermektense, kurbanın parasını verelim. Belki et yerine kendisine çok lazım olan bir şey alır. Ya da lazım oldukça et alır. Eminim Tarkan'da böyle düşünüyordur.

Ayrıca Tarkan'ı böyle cesur açıklamalarından dolayı kutluyorum.

ece**
12-11-10, 16:03
bu gidişle bu konu kilitilenir kanımca.çok ince çok hassas bi konu bu.hal böyle oluncada kimse kimsenin görüşüne tahammül edemiyo.tarkan çok uçuk bi laf etmemiş bence, adamı dakikada dinsiz imansız,allahsız yapmışsınız..

Bakinka
12-11-10, 16:55
tarkan herzamanki gibi duyarli :) aslinda bu kelebekleri yapan guzel yapmis ama yinede insanin kalbi aciyor ...

xfactory9025
13-11-10, 20:32
para yardımı filan olabilir demişsiniz de arkadaşlar araştırmalara göre en az hayvan kesilen gün kurban bayramıdır.Diğer günlerde daha çok hayvan kesiliyor hem de ibadet için değil değil et ihtiyacımız için..Bence kurban bayramı hayvanlar için bir şans hem daha az sayıda kesiliyorlar hem de Allah yoluna kurban oluyorlar.Hülya avşarın da böyle saçma bir sözü vardı ama tarkanın hülya avşar gibi düşündüğünü sanmıyorum hiç kimse düşünmesin ki kurban bayramında diğer günlerden daha çok hayvan kesiliyor