PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sermayesini Tarkan ziliyle yaptı, gençlerden 20 milyon TL kazandı

sweet
04-09-10, 16:19
Tarkan'ın konserlerinde ünlü sanatçının Kuzu Kuzu klibinde oynarken kullandığı zilleri satarak 16 bin TL kazanan ve bunu girişim sermayesi yapan Emrah Kaya, bugün 20 milyon TL'ye hükmediyor. Youtholding'i kurarak ‘360 derece' gençlik pazarlamasıyla 500'e yakın gence iş imkânı sağlayan 30 yaşındaki Kaya, ayrıca bu yılki Endeavor Türkiye girişimcilerinden biri seçildi. Türkiye'nin en büyük 100 şirketinden 41'ine gençlerle ilgili her alanda hizmet veren Youtholding, 2009 yılını yüzde 105 büyümeyle kapattı ve ciro olarak kendi alanında Avrupa'daki 10 şirketten biri haline geldi. Şirketin şimdiki hedefi ise yurtdışına açılmak. İlk etapta 175 bin euroluk yatırımla Dubai'de ofis açan ve Microsoft'un XBOX 360 adlı oyununun lansmanını yapmaya hazırlanan Youtholding, 4 ülkeye daha yatırım yapmayı hedefliyor.

Youtholding Yönetim Kurulu Başkanı, kendi unvanlarıyla Youtholding CYO'su (Chief Youth Officcer) Emrah Kaya'nın girişimcilik öyküsü üniversite yıllarında başlıyor.
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde okurken işletme kulübüne giren Kaya, eski ortağı Erdem Düvenci ile tanışır. Bu arada Turkcell, Unilever, Gima'da satış, pazarlama-finans ve insan kaynaklarında 3-4 aylık stajlar yapan Kaya, ciddi tekliflere rağmen kendi işini yapması gerektiğini fark eder. Ancak sermayesi yoktur. Düvenci ile daha önce işletme kulübünde çalıştıkları Nescafe'ye teklif götürürler. 26 kampusta Nescafe ile söyleşiler yapma teklifleri kabul edilir. "Bugün o fiyatın 40 katına yapacağımız işi, 2 gencin acemiliğiyle yapmaya çalıştık" diyen Kaya, ilk sermayesini edindiği o günleri şöyle anlatıyor:

"İş için kampuslara posterler asmak gerekiyordu ama cebimizde kuruş yok. Para iş bittikten sonra veriliyormuş. Parayı nasıl buluruz diye düşünürken televizyonda Rumelihisarı'nda Tarkan konserleri yapılacağını gördük. Tarkan o zamanki meşhur şarkısı Kuzu Kuzu'nun klibinde zillerle dans ediyordu. ‘Konserde bu zillerden satabilir miyiz' diye düşündük. Eminönü Mercan Yokuşu'nda bir zilci dükkânından tanesi 150 kuruşa 4 bin tane zil satın aldık. Cepte para olmadığı için de dükkâna Erdem'in arabasının ruhsatını ve benim kimliğimi bıraktık. 2 arkadaşımızla günlük 40 TL'den anlaşıp Rumeli'nin girişinde tanesi 4 TL'den zilleri sattık. 3 günde 3970 tane zil satıp, 28'ini iade ettik. Kazandığımız 16 bin TL ile gidip izinleri aldık."

badboyserkan
04-09-10, 16:44
Emrah Kaya youthholding kuruluslarinin Cyo'su.Genc girisimcilerden.Kisa zamanda akillica buyuyen genc yaratici girisimcilerden.Marketing Turkiye dergilerinde oldukca yer edinilmisligi vardir.Sonucta Tarkan sayesinde bi yerden iyi bir pazarlama taktigi ile basladi.Su an oldukca guclu bir sirketin basinda.Basarilar diyelim.

pare pare
04-09-10, 17:12
Kendisi hakkinda bende duymusdum.Cok basarili adam.Tarkan ona ugur getirdi )))

karma_elcin
04-09-10, 17:14
supermiş yaa :)

eskalen
04-09-10, 17:39
Youtholding cok buyuk bir gencelik kurulusu...Emrah Kaya'yi bircok sektorel dergilerde demeclerini okudum...Tarkan'in zilleriyle iliskisini oldugunu bilmiyordum :) Basarili bir sirket kurarak genclerle ilgili cok iyi ve basarili hizmetlere imza atiyor..

denizarya
04-09-10, 18:32
tarkanin zilleri sayesinde para kazanmis o parayla is kurmus..ne güzel bisey ya...kesin tarkani cok ama cok seviyor..

twilight
04-09-10, 18:45
hayirli olsun...ne diyelim...
bu arada o ziller kimde cok merak ediyorum.. :)

denizarya
04-09-10, 19:21
keske yine o ziller olsaydi tarkanda ve onlarlan dans etseydi:D tabi hep ayni kalcak degil yaa.d

fatihvefatih
04-09-10, 22:38
Tarkan seni çooooooooooooooooooooooooookkkkkkk seviyoruz xD

ozgem__
05-09-10, 14:09
vay be paraya bakk :D

leyla
05-09-10, 16:17
turkiyeye ilk geldigimde bende almistim kuzu kuzu klibindeki zillerden

simgem__
05-09-10, 21:38
vayy bee ...