PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bakan Eroğlu’dan Tarkan’a HES sitemi..

xurush'nine
23-08-10, 00:42
Bakan Eroğlu’dan Tarkan’a HES sitemi

Nuray BABACAN / ANKARA 22 Ağustos 2010

Hidro Elektirik Santrallere (HES) Hayır kapanyasına Rize’deki konserinde “HES’lere karşı mücadeleye devam değil mi? Sonuna kadar mücadele edin. Ben de sizin yanınızda olacağım” sözleriyle Tarkan da katıldı. Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, ise tepkilerin bilgisizlikten kaynaklandığını söyleyerek ünlü sanatçıya sitem etti.

ÖZELLİKLE Karadeniz Bölgesinde yapılan Hidro Elektirik Santrallerinin (HES) doğaya zarar verdiği iddiasıyla çevrecilerin başlattığı kampanyaya sanatçı Tarkan’ın da katılması Ankara’da yankı buldu. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tarkan’a sitem ederek, “Keşke bize sorsaydı” dedi.

Tarkan duyarlılığı

Başbakan Tayyip Erdoğan, referandum kampanyasında HES eylemcilerine tepki gösterirken, memleketi Rize’de konser veren Tarkan da “HES’lere karşı mücadeleye devam değil mi? Sonuna kadar mücadele edin. Ben de sizin yanınızda olacağım” demişti. Eroğlu, tepkilerin gerçekleri bilmemekten kaynaklandığı savunarak, şunları söyledi:

Vatandaşa anlattık

“Sadece Karadeniz bölgesinde yürütülen projelerde değil, bütün projelerimizde bölge halkının talepleri ve itirazları dikkate alınmaktadır. Karadeniz Bölgesinde yürütülen HES projelerinin bazıları ÇED’e tabi değilken, bölge halkının hassasiyetleri dikkate alınarak, kurulu güce bakılmaksızın bütün projelere ÇED uygulanmıştır.

Petrol bitiyor

En iyimser tahminler bile önümüzdeki 50 yıl içinde petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceği ve ihtiyacı karşılayamayacağı yönündedir. Kömür ve doğal gaz için de uzun süreçte benzer bir durum söz konusudur. Japonya, Portekiz ve İtalya’da hidroelektrik üretim potansiyelinin yüzde 90’ı kullanıma alınmıştır. Bu oran Avrupa’da yüzde 75, Kuzey Amerika’da ise yüzde 70 seviyesindedir.

Bin 583 HES yapacağız

Başvurusu yapılan bin 583 adet HES projesi tamamlandığında yıllık 82 milyar kilovatsaat enerji üretecektir. Bu projeler için özel sektörün yatırım miktarı ise yaklaşık 40 milyar dolar olacaktır. Bu sayede, yurtdışına çıkmakta olan 25 milyar dolar ekonomiye kazandırılacaktır.”

Keşke bize bir sorsaydı

Sanatçılarımızın toplumsal olaylara duyarsız kalmamaları çok yerinde bir husustur. Fakat, vatandaşlarımızı ilgilendiren konularda sanatçılarımız konuyla ilgili sağlıklı bilgi edindikten sonra tepkilerini ortaya koyarlarsa doğru olur. Sayın Tarkan Tevetoğlu’nun bakanlığımızdan yürütülen çalışmalar ile ilgili herhangi bilgi talebi olmamıştır. Hal böyleyken, projeler hakkında fikir beyan etmek sevenlerinin güvenini yanlış yönlendiririr

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ankara/15607519.asp?gid=140

smh
23-08-10, 02:10
siz ve sizin gibi siyasetçilere söylenmesı gereken çok sey varda siyaset buranın yeri değil hepimiz herşeyin farkındayız hasankefte yapılanlar hidroelektrık santraller vesaire Tarkan bişey biliyorda sesini çıkartıyor bende Tarkan'ın söylediği herşeye imzamı atarım...

günışığım
23-08-10, 03:31
sitem edilecek Tarkan mi yoksa ...

the_answer3535
23-08-10, 05:01
Devam etmesin dimi Tarkan bu söylemlere sayın Bakanım.Sonra bi anda uyuşturucu operasyonu oluverir gene veya başka bişey meydana çıkar aniden.

xurush'nine
23-08-10, 21:16
Bir ara da Tarkan'in Hasankeyiflle ilgili cabalarindan yetkili makamlar memnun kalmadiklarini ifade etmislerdi(gecen yildi sanirsam) ama o ifade daha sertti..Hatta bazi kisiler Tarkan ununu kayb etti indi de bu yolla unlenmeye calisiyor demislerdi, ama bu kere Tarkan'in ununun farkina varmislar ki daha yumusadk bir dille uyariyorlar: keskesoylemese,keske yapmasa,keske once bizden bilgi alsaydi...Hasankeyfi sizden sorusdu da ne oldu?Derdine derman oldunuz mu?Tam tersi keyfine sogan dogradiniz..
Bitireceginizi mi sandiniz Tarkani efendiler? Ya da ona verilen "gozdaginin" ardindan geri mi cekilir sandiniz?!Yapar mi?!Yapmaz efendim!Yapsaydi zaten bunca insanin bas taci olmazdi.. Siz kimseyi dinlemeden isinize bakin ,kurun millete zararli tehsisleri.Ama dua edin ki Allah o kurduklarinizi yikmasin...

pare pare
23-08-10, 21:38
Cok ilginc haber Tarkan nasil biliyorsa oyle yatsin amma dusunerek tabii ki ///

arau
24-08-10, 13:31
herkes sussun bir siz konuşun değilmi sayın bakan zaten sizin gibi konuşmayan herkes provakatör. yani bir Allah'ın kulu sizden farklı kelam edemez değilmi??? sonra başına bir şeyler geliverir aniden.....

fatihvefatih
24-08-10, 14:11
sayın bakan! sizin tuzunuz kuru nasıl olsa, vekillikten kazandıklarınızla (!) nasıl olsa HES'lerin olmadığı en kral ülkelere yerleşip hayatınızın sonuna kadar sağlıklı-mutlu-huzurlu bir biçimde hayatınızı yaşarsınız, peki ya sosyal ve çevre hayatının bitirildiği HES'lerin yakınında ikamet edenler ne olacak, inkar etmeyin, Çernobildende mi ders almadınız! hani çaylarda kanserojen madde yok deyip içen Bakanımızın görüntüleri vardı ya işte o görüntüleri bu millet unutmadı! şimdide kalkmış diyorsunuz ki HES'lerle ilgili hiç bir sıkıntı yok, rahat olun! rahat olalım dimi denizlerde balık kalmasın, çevrede kültürel ve tarihi eser kalmasın, kısaca çevre diye bişey kalmasın biz rahat olalım! hadi be ordan yemezler artık! 2020 yılında Nükleer Fisyona dair önemli gelişmeler olacakmış bekelyin o gelişmeleri görün ondan sonra ne yapılması gerektiğine karar verin diyecem ama nerdeee sizin cebiniz boş kaldımı canınız sıkılır, barajlar misali sürekli akış halinde olması lazım dimi!! işte size HES'lerin yararları ve zararlarını içeren bir link okuyun karar verin Tarkan haklı mı değil mi! http://www.emlakhaberleri.com/sektorel-haberleri/hidroelektirik-santrallerin-yararlari-ve-zararlari.html

MEGASTARİX
24-08-10, 15:05
Bnde bakana katiliyorum tarkan bilgi almadan konuşmamaliydi çünkü hesler gerçekten bu ülkenin hayrina olacak. Ayrica bn tarkanin böyle devlet işlerine karişmasina karşiyim kendi fikri neyse onu söyleyebilir ama milletide gaza getirmenin bi anlami yok

özge
24-08-10, 15:46
başımızdakiler çekinmeden tehdit savurabilen bir zihniyet olduğu için aman allah korusun Tarkan sakınnn insanların sağlını düşünme çevreyi düşünme.. HES filan derken kendini yine bir anda saçma bir olaydan gözaltında bulabilirsin..biliyorsunki insanlığı düşünmek en büyük suçtur bu ülkede tabiki bazılarına göre..sende bu suçu işlersen işte böyle sitem ederler sana sonra bu sitem tehditlere dönüşür..hasankeyf olayında bakanın vatan haini dediği gibi..

özge
24-08-10, 15:51
Bnde bakana katiliyorum tarkan bilgi almadan konuşmamaliydi çünkü hesler gerçekten bu ülkenin hayrina olacak. Ayrica bn tarkanin böyle devlet işlerine karişmasina karşiyim kendi fikri neyse onu söyleyebilir ama milletide gaza getirmenin bi anlami yok

bakana katılıyorsun madem arkadaşım Hes' in yararlarınıda zararlarınıda araştır bakalım hangisi ağır basıyo bir tane yararı varsa 10 tane zararı var bu insanlar çevrelerindeki değişimden nasıl ve ne kadar etkilenceklerini onlardan başka kimse anlayamaz heralde..o adamlar geçimlerini doğal çevreden yapıyorlar..doğal çevreye zarar veren herşeyee karşı olmaları hayet doğal..Tarkanın sonuna kadar arkasındayız en büyük destekçisi bizler olmalıyız..şimdiye kadar Tarkanı gereksiz bir işle uğraşırken görmedim hep insanlık adınaa elçi oldu..

MEGASTARİX
24-08-10, 16:06
ee ozmn ilerde petrol doğalgaz falan bittiğinde napcaksın enerjiyi nasıl üreteceksin toprağımı enerjiye çevireceksin bırak allah aşkına ayrıca heslerin yapılacağı yerlerde öle sizin abarttığınız kadar çevreye zarar verilecek bi çevre yok saten heslerin yapılacağı yerlerde küçük köyler var bi kaç dönümde kurumuş ağaç falan var iyi araştırması gereken snsin bnce neden bazı şeyleri bu kadar şişiriyorsunuz anlamadım tarkanda bnce kendi işini yapmalı herkesin bi uzmanlık alanı var iç işleri bakanı şarkı söylüyormu

xurush'nine
24-08-10, 16:39
Tarkan bilgisi olmadigi bir sey icin konusmaz, arkadas.Gecenlerde Rizede Hes'le ilgili akrabalarinin da karisdigi, yani karsi ciktigi bir olay olmustu..Koy sakinleri,Takan'in akrabalari dahil guzelim dogayi katl edip eyrine etrafa zarar dagitan bir tesisi istemedikleri icin karakolluk olmusdular bir ara..
Ve Tarkan da bu projeye yok deyenlere katilmak icin Rizeye davet edilmisti..Gidemedi cunki araya "subat ihali" girdi.Bildigi bir seyi konusuyor bir kere..
Ha, bu tip ya da Hasankeyif gibi olaylara karissin mi, karismasin mi derseniz - ben de daha onceleri endiseliyidm cunki basina yakarlar diye korkuyordum..(Tahmin ettigim gibi de oldu..)Belki bazilariniz hatirlarsaniz, forumda bir az olayli bir konu acmistim:"Tarkan'a mektup:Aman gozunu seveyim, karisma siyasete!" diye. Bildiklerim dogrultusunda onu uyarmaga calismistim..
Ama olan oldu, ok yaydan cikti bir kere..Yine basina bir is gelir diye hala kortuguma ragmen ,bu noktadan sonra da Tarkan'a tamamen geri cekilmek yakisik almaz diye dusunuyorum..Ama daha dusunerek, belli bir taktikle aktivitelerini devam etmeli.Kendini karyerini feda ederek degil..

xurush'nine
24-08-10, 17:07
ee ozmn ilerde petrol doğalgaz falan bittiğinde napcaksın enerjiyi nasıl üreteceksin toprağımı enerjiye çevireceksin bırak allah aşkına ayrıca heslerin yapılacağı yerlerde öle sizin abarttığınız kadar çevreye zarar verilecek bi çevre yok saten heslerin yapılacağı yerlerde küçük köyler var bi kaç dönümde kurumuş ağaç falan var iyi araştırması gereken snsin bnce neden bazı şeyleri bu kadar şişiriyorsunuz anlamadım tarkanda bnce kendi işini yapmalı herkesin bi uzmanlık alanı var iç işleri bakanı şarkı söylüyormu

Hes yapilmasina degil Tarkan hic bir akli basinda olan insan karsi cikmaz efendim.Konuyu bilmedem saptiriyorsunuz.Heslerin yapilmasi icin tum dunyada belli standartlar var:Mekani secme ve kullanma cerceveleri.Insanlarin yasadiklari yerden kac mesafede kurulmali ve s bunlar yillar onceden dusunulup hazirlanmis kriterler..Zaten o koyluler Tarkan ya da Doga Dernekleri Hes'e karsi cikiyoruz derken, bunu kasd ediyorlar..Hes yapilirken belli kriterlere uyulmali diyorlar..

Polemiye neden olmamak icin fazla konusmak istemiyorum, ama her kes isini yapmali diyorsun da, o zaman halki,milleti ikna etmek icin neden basbakan sanatcilari bir araya toplayip sabah kahvaltisinda kendi makaminda agirlliyor ve onlardan yardim istiyor?O zaman biraksin sanatcilar sarki okusun..Islerine gelince sanatciya konus, gelmeyince sus isini yap diyorlar, tamam mi?

Toplumda belli bi kisim insanlar vardir ki bunlar (yazar, ressam veya sarkici ve s ola bilir) toplum tarafindan cok sevildikleri, ozenildikleri icin toplumu yonlendire bilme gucune sahiptirler.Ve dunyada devletler kuruldu kurulali bu karizmatik gucu devletciler kendi cikarlari icin kullandilar.Yalniz Turkiye ve ya Orta dogu icin degil bu Avrupa ve ya Amerika icin de boyle olmus ve hala bolye..Oyle islerine gelmeyince sen git sarkini oku, ben sarki okuyor muyum demelerine bakma..Gerektiginde bu gucu kullaniyorlar..Bu guc onarin istediyini yapmayinca da bundan rahatsiz oluyorlar tamam mi?Tarkan Hes'i, Hasankeyfi desteklese, gozunden opeceklerdi ve kimse git isini yap sakini oku,ya da keske yapmasaydi demiyecekti.Bu kadar basit..

özge
24-08-10, 17:22

xurush'nine arkadaşın yazdıklarınıda okusan yeterli arkadaşım..Hes projesi için ortamı uygun olması gerekir karadeniz uygun değildir zaten ülkemiz taş yığını doğru dürüst orman varmı ağaç varmı..sen kalkıp ülkemizin yeşillik ve ağaç bakımından kalbi olan yere Hes yaparsann sesin en büyüğünü çıkarırım vallahaa zaten lüks hastalığı yüzünden yeterince ormanları yakıp otel villa yapıyorlar bari bırakın karadenizimizeee doğallıyla kalsınn..ben bir karadenizli olarak oralara gidince huzur buluyorum doğaylaa başbaşa olduğumuz tek yer karadeniz ellemesin kimse oraya...Tarkann da bir karadenizli olarak nedemek olduğunu iyi bilir..biraz doğamıza ve insanlığa sahip çıkalım..

bounce
24-08-10, 17:22
o zaman o bakana şunu da söyleyelim madem Türkiye yer altı kaynağı zengini neden kullanılmıyor?
neyse Tarkanın bi fikri var diyor ki ben karşıyım..Madem özgür, demokratik bi ülke(!) deyiz herkes düşüncesini söylemeli.
ha doğrudur yanlıştır tartışılabilir.Ancak HES projeleri yapılan yerin hava olaylarını tamamen değiştiriyor.. bu kadar net söylüyorumm.zaten Türk insanı ne zaman bu işi doğru yapmış ki.hiç bir kriter göz önüne alınmıyordur kesin..

devilmaycry11
24-08-10, 20:28
bakan gayet mantıklı konuşmuş, hes konusunda bilgi sahibi olunur ve ondan sonra tepki koyulur olumlu yada olumsuz, hes dünyanın vazgeçilmezi bunu iyi araştırın arkadaşlar...

xurush'nine
24-08-10, 20:31
Yorumuna sanirim bu sayfasaki 13 ve 14 yorumumla onceden cevap verdim arkadas..

Ayrica Tarkan'in bilgisi yok diyorsunuz ama 4 yila yakindir ki kendi koyu ve bizzat akrabalari bu sorunla karsi karsiyalar..Nasil haberi olmaz?!Inanmiyosaniz forumda konan bir haberiin linkini veriyorum inceleye bilirsiniz..

http://www.tarkancoll.com/forum/showthread.php?t=12928

Tekrar ediyorum:Ben de onun isini gucunu birakip "siyasetle" ugrasmasina karsi endise duyuyorum, bu baska bi konu.Ama Heslere karsi bir tepki veriyrsa da bir bildigi vardir.

ece**
25-08-10, 11:26
bende tarkanın siyasetle doğayla onla bunla uğraşmasını istemiyorum,sonra canını sıkıyolar üzüyolar adamı.gerek yok..

MEGASTARİX
25-08-10, 11:37
arkadaşl olay çok basit tarkan işine bakmalı hükümetle uğraşıp eleştirmemelidir çünkü tarkanın gücüde biyere kadar sonra ne olduğunu bile anlayamadan tekrar kendini görmek istemeyeceği yerlerde görebilir. çünkü karşısında DEVLET var

bounce
25-08-10, 14:57
arkadaşl olay çok basit tarkan işine bakmalı hükümetle uğraşıp eleştirmemelidir çünkü tarkanın gücüde biyere kadar sonra ne olduğunu bile anlayamadan tekrar kendini görmek istemeyeceği yerlerde görebilir. çünkü karşısında DEVLET var

saçma saçma konuşma. ne yani tehdit mi bu!!!!

fatihvefatih
25-08-10, 16:15

Türk insanı sussun başımızdakilerin yemeye devam etsin dimi!! ne zaman değişecek bu zihniyet yazıklar olsun bee!! sizin gibi saçma sapan konuşanlar yüzünden sürünüyoruz zaten!!

NEVIN
25-08-10, 17:14
bakanın içine oturmuş tarkanın sözleri , bakan tam bir profesyonel kendilerine destek olmadığından ince ince gönderiyor.keşke sorsaydı,bilgi alsaydı..
bu proje yeni değil ,kendi memleketinde üstelik . insanlara sempatik görünmeyede ihtiyacı yok acabalarla uğraşmıyor . doğru bildiği şeyden şaşmıyor tarkan bu konuda kimseye eyvallahı olmaz,laf olsun diyede konuşmaz destekse sonuna kadar destek ......

özge
25-08-10, 18:15
bu insanları anlamak zor başka zaman derler ki sanatçılar severlerine örnek olmalı derler örnek olmaya çalışıncada uğraşmasın onla bunla derler..biz sesimizi çıkarmayalım sanatçılar çıkarmasınn devlet kafasına eseni yapsınn sanki bizi düşünüyolar devlet anca kasasına nekadar para gircek onu düşünüyo ama Tarkan cebinin derdinde değil insanlık derdinde..

MEGASTARİX
26-08-10, 12:51
saçma saçma konuşma. ne yani tehdit mi bu!!!!

yoo tehdit falan değil sadece onun iyiliği için küçük bi tavsiye , bu arada sende karşındaki insanla konuşurken daha saygılı ve izan sahibi ol bnce

Türk insanı sussun başımızdakilerin yemeye devam etsin dimi!! ne zaman değişecek bu zihniyet yazıklar olsun bee!! sizin gibi saçma sapan konuşanlar yüzünden sürünüyoruz zaten!!

sürünüyoruz ölemi senin heralde yaşın küçük yada bundan bi 10 sene önceki halimizi unuttun galiba ayrıca kimlerin zihniyetinin kötü ve çürümüş olduğunuda millet iyi biliyor zaten

Bamboo
26-08-10, 13:46
ben arada kaldım.. tmm hes hem zararlı hemde yararlı bişey, sonuçta zamanı geldiğinde kömür,petrol falan bittiğinde ne olacak bunlarında düşünülmesi gerekiyor.. hem tarkanın özellikle bu hükümetin yaptığı icraatlara fazlaca ses etmemesi gerekiyor zira daha önce hasankeyf için ses çıkardığında neler oldu gördük yani.. şimdi ise kimbilir neler olabilir, walla düşüncesi bile beni korkutuyor..

xurush'nine
26-08-10, 17:46
Aslinda her kes ayni dili konusuyor uc asagi bes yukari-Cagdas ve demokratik roplumda yasiyorsak bu toplumda birey ve cok onemli bir misyonu olan kisi olarak Tarkan aslinda iyi bir sey yapiyor- halkin yaninda olarak onun sorununu cozmek icin ugrasiyor ,ama malesef bunun normal karsilanmasi icin sartlar uygun degil.. Uzulerek soyluyorum:O kadar olgunlas(a)madik arkadaslar...
Ve basladigi bir isde geri cekilemege niyeti yok gibi..Dogrusunu soylemek gerekirse, bu saatten sonra ona da bu yakisir(di) , ama bir taraftan da Tarkan seven,ona deger veren her kes basina gelenlerden sonra bir az endiseli( yine basina bir seyler gelir diye), bu tur olaylarda daha taktik bir tavir sergilemesinden yanayim ben...Allah yardimcisi olsun!
Cok da kolay degil bazi engellere gogus germek..Boyle mucadeleler insani sagligindan, karyerinden ede biliyor..Ne deyelim, yapiyorsa bir bildigi vardir - Allah kolaylik versin mucadelesinde!

KENDINE IYI BAK EY SEVGILI! KENDINE IYI BAK EN SEVGILI!!!!! :1:

**MegaStarkan**
26-08-10, 21:20
Bir ülkenin vatandasi kendi düsüncelerini istedigi sekilde dile getirebilir, eger bir medya/toplum gücüne sahip ise bu durum sadece kendisini duyurmasina yardimci olur. Kimse onunla hemfikir olmasina gerek degil, kimsede akil vermesin. Bir insan kendi degerleri ile yasar, eger düsüncelerini dile getiremiyorsa bosuna yasamis olur.