PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuzu kuzu elestiri

haskimm
27-07-10, 16:55
İster öp ister at

Tarkan'ın merakla beklenen single'ı "Kuzu Kuzu" nihayet piyasada.
Türkiye Tarkan'dan daha iyisini bekliyordu...

26/05/2001 (248 defa okundu)

NAİM DİLMENER (Arşivi)
Herkesin büyük bir heyecanla beklediği Tarkan'ın single'ı nihayet yayımlandı. Hem albüm hem de single, geçtiğimiz Aralık ayında olmalıydı piyasada ama sürekli olarak o tarihten bu tarihe atılıp durdu. Beş-altı aylık bir gecikme ile de nihayet single piyasada. Bunu da, herhalde albüm takip edecek. Kuşlar başından beri Tarkan ve ekibinin dişe dokunur bir şey üretemediğini söylüyor, zaten bunun sıkıntısı ile projenin sürekli olarak o aydan bu aya ertelenip durduğunu kulaklara fısıldıyordu. Single'dan anlaşıldığı kadarıyla da kuşlar fena halde haklılarmış. Albüm nasıldır Allah bilir, ama önümüze sürülen şarkı vasat bile değil. 90'ların superstar'ından beklenmeyecek kadar hafif, basit ve sıradan bir şarkı bu. Tarkan yazmış şarkıyı; herhalde bütün başarısının altında Sezen Aksu imzası görmekten sıkılmıştı ve bu sefer ben yapacağım dedi. Muhtemelen öyle dedi ama yapamadı. "Kuzu Kuzu", yeni bir "Şımarık" ya da "Şıkıdım" muadili bir şarkı olabilmenin kıyısından bile geçemiyor. Oradan buradan toplanmış duygusu veren bir şarkı bu; bir yere varacak ya da bağlanabilecek diye umar ya da beklerken bir türlü bir şey yapamayan, sürekli olarak tekrarlanan acayip sıkıcı bir şarkı bu. Remix'ler de şarkıyı ayrı bir noktaya çekememişler. Şarkı bu hali ile dışarda bir parça bile rüzgar estirebilecek gibi gözükmüyor.

Ama önce dinle
Albüm ve single defalarca ertelenip dururken, Tarkan ve ekibi, projenin hedefinin yalnızca ülkemiz değil bütün dünya olduğunu, bu nedenle de dikkat etmek gerektiğini söylüyorlardı. Bütün dünyada aynı anda satışa bir single ya da albüm sürmek elbette kolay değil, hele hele biz yapacaksak, bu nedenle son derece anlaşılır bir sebep gibi durmaktaydı söyledikleri. Ama bunu nedense beceremediler. Single bütün dünyada değil, yalnızca bizim buralarda satışa sunuldu. Fransa'nın en büyük zinciri Fnac'in sitesi Fnac.com, Amazon'un Almanya şubesi Amazon.de ve Belçika'nın en büyük sitelerinden Frontstage.com bu şarkıdan pek haberli gibi gözükmüyorlar. Fransa, Almanya ve Belçika, Tarkan'ı en sıkı şekilde bağırlarına basan ülkelerdendi. Sözünü ettiğim üç sitede de, değil bugün - yarın piyasaya çıkacak, önümüzdeki birkaç ay içinde satışa sunulacak albümler bile şu an tanıtılıyor ve sipariş kabul ediliyor. Haziran ayı içinde çıkacak olan Khaled ve Cheb Mami'nin albüm ya da single'ları şimdiden baş köşelerden tanıtılıyor okurlara. "Kuzu Kuzu" dan ise ses yok. Belki Tarkan da, bu şarkının çok hafif kaçtığını gördü ve iç pazarı artık daha fazla bekletmeyeyim diye düşündü. Bu şarkının bu hali ile (bu mix ve bu düzenlemelerle) dışarda herhangi bir başarı şansı yok. "Aaa Tarkan'ın yeni single'ı çıkmış" diye çığlık atıp bunu satın alabilecek bir grup eski hayran çıkabilir ama öyle listenin tepeleri ya da ilk onu hayal gibi gözüküyor. Şarkının orijinal versiyonunu Ozan Çolakoğlu düzenlemiş, sıradan bir şarkıya kuş kondurabilmenin imkânı yok, Çolakoğlu da konduramamış. Remix dendi mi ilk akla gelen isim olan Kıvanç K (burada artık 'Kivanch K') bile bir şey yapamamış. Kıvanç K'nın adı, en ölü parçayı bile ayağa kaldıran birine çıkmıştır oysa. "Kuzu Kuzu" için yaptığı tam 8'36"lık mix, ülkemiz müzik piyasasının görüp görebileceği en sıkıcı, en bunaltıcı mix; tekdüzelikten kırılıyor, bir türlü bitmiyor. "Bu şarkıyla artık Avrupa'ya açılırım" diye düşünmüş olan ve ismini Kıvanç'tan Kivanch'a terfi ettirerek buna da inanmış gözüken müzisyenin hevesleri ne yazık ki bir başka bahara ya da şarkıya kalacak. Adına mix dediği bu şeyden Avrupa'da çok var. Böyle bir mix ile ancak Eurovision'da bir şeyler elde edilebilirdi ki o tren de kaçtı, Yunanlıların Antique'i bunu yaparak üçüncü oldu bile... Birkaç şey daha: Şarkının "Kuzu Kuzu" kısmı bana Kenan Doğulu'nun "Sımsıkı Sıkı Sıkı" şarkısındaki "Sıkı Sıkı" bölümünü hatırlattı. Şarkı bir ara yerde de, Mustafa Sandal'ın Reyhan Karaca'ya yazdığı "Gidesim Gelmiyor" şarkısına sapacak gibi yapıp son anda frene basıyor... Şarkı yazmak zor iş, daha önce hit olmuş şarkılar ayarında bir şeyler yazmaya kalkmak ise daha da zor. Şarkısında "gururumu ateşe verdim" diyen Tarkan'ın, bunu asıl gerçek hayatta yapması gerekirdi. Bu şarkıyı mırıldanarak Sezen Aksu'nun kapısını çalması daha hayrına olurmuş... Demek ki gururun sahiden ateşe verilmesi o kadar da kolay bir şey değil.
Kuzu Kuzu / Tarkan / İstanbul

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=cts&haberno=81

tarkanın adımı kalbine yaz albümünü dinlemeden eleştirenler için yayıınlıyorum
umarım sizde naim dilmener gibi pişman olmassınız

**MegaStarkan**
27-07-10, 18:30
Eger forumumuzda bulunmayan veya güncel bir konu ile örtüsen eski bir haber'i yeniden gündeme getirmek istiyorsaniz, bunu lütfen Nostalji bölümüne aciniz. Ayrica konularin basliklari üye adiniz ile örtüsmemeli, daha aciklayici olmali.

Tesekkürler
TarkanColl FanClub | Kenan I.

yasinenessahin
27-07-10, 22:09
demek biz de ancak ilerde beğenebilicez şu anki şarkıları :) bir tarkan şarkıları klasiği, dinlendikçe demlenir, demlendikçe sevilir.kural budur. benim en sevdiğim şarkısı kuzu kuzu. 9 yıl geçti hala hergün dinliyorum nasıl oluyor bu iş ? bu nasıl bir fenomendir ?

nedjohnlansen
27-07-10, 22:38
bu haber tam da bugünlerde okunması gereken bir haber. tarkan'ın belki de en iyi şarkısına, tarkan'a yakışmadı demişler. tarkan şarkıları geç güzelleştiği için eleştirmenlerin çok başı ağrıyabiliyor böyle... ayrıca bu eleştiri sanırım klipten önce geldi. klibi izledikten sonra sanmıyorum ki kimse kuzu kuzu'ya veya tarkan'a zerre bir şey diyebilsin.

edudum
27-07-10, 22:55
kuzu kuzuyu beğenmemek mi :)

haskimm
27-07-10, 23:20
karmadan daha iiyi bi albüm olcak eleştirenlerde pişman olucak ben demoları ezberledım bile
acımıycak dilimden düşmüyo arkdaslar

levent_taka61
27-07-10, 23:26
twitten yazdın ona bi kaç mesaj inş bi daha aynı gülünç duruma düşmez..

TorNadO
27-07-10, 23:31
Yazar kişi devamlı Tarkan hakkında güzel şeyler söylerdi normalde.
Kuzu Kuzu gibi bir şarkı için bu kadar kötü nasıl yazabilmiş hayret.

O şarkı Türkiye topraklarında en fazla tutulan hitt'dir
Dansıyla,zilleriyle,çok taklit edildi.
Tam bir efsanedir Kuzu Kuzu.

Birde Akustik versiyonu var ki o şarkı canlı performans yapılmak için yazılmış sanki.

karma_elcin
28-07-10, 01:01
Naim Dilmener komik duruma düşmüştü bu düşünceleriyle bir zamanlarda :) bu albüm de Tarkan için hayırlı olacak herkes konuştuğu lafları yiyecek daha snra biz de bunu keyifle izleyeceğiz ;)

xlkmx
28-07-10, 01:40
cok fenaa katiliyorum tarkan patlamasi olcak o forum da da tutmaz olmaz olmamis diyenleri görcem agizlarina dolaninca sarkilarr :D

denizarya
28-07-10, 01:48
ben yeni sarkilari ilk dinledimdede sevdim ama aradan bir gün gecti simdi daha cok bi icim gidio sarkilara

gizem-akkaş
31-07-10, 14:11
evet her zamanki eleştiriler bunlar ama kuzu kuzu şmdi efsane Tarkan'ın tarzı bu şarkıları dinlendkçe güzelleşio bu albümü içnde Tarkan bitmiş demişlerdi nnerde şmdi öle dienler şarkıları bi kaç kere dinlemeden kmse eleştirmesn bence sora patlıolar çnkü:D

fatihvefatih
31-07-10, 15:14
Tarkan yaparda olmaz mı kUzu Kuzu efsane bir şarkı Naim Dilmeneri bile şaşırtıp tuş ettiyse düşünün artık Tarkan'ın müzikalitesini!!

by.yldz
23-10-10, 03:10
Kuzu Kuzu İlk çıktığından Bu yana En sevdiğim şarkılarından .. Hatta O Vakitler Pek meşhur değildi Mp3'ler :D .. Karma Albümünün Orjinal Kasetnini Almıştım .. Albümdeki Şarkıları da hergün Severek diinliyordum .. Ama manevi Değeri olan o kaseti kaybettim :(

Bamboo
23-10-10, 15:42
hahahaha.. hep aynı şeyler yaa.. tarkan zaten ne yapsa yerden yere vurulur bu sadece küçük bi örnek..
+ karma döneminde tarkan 2.5 milyon kayıt satışı mevcut yaa.. aslında en güzel cevap bu olmuş dilli düdüklere.. :)

trkn_sry
03-09-11, 13:24
hahahaha.. hep aynı şeyler yaa.. tarkan zaten ne yapsa yerden yere vurulur bu sadece küçük bi örnek..
+ karma döneminde tarkan 2.5 milyon kayıt satışı mevcut yaa.. aslında en güzel cevap bu olmuş dilli düdüklere.. :)

başarısına gölge getirmek istiyorlarda ondab her yaptığı projeyi mutlaka beğenmeyen bi kaç geri kafalı çıkıyor

secil.06
03-09-11, 14:15
harika bir şarkı kliple,muhteşem yorumla beğenmemek mümkün mü hiç zaten Tarkan zilleriyle,dansıyla olay olmuşdu o dönemlerde halada öyle her konserinde kuzu,kuzu dansıyla sahne muhteşem oluyo tekrar,tekrar izlmek ayrı bir keyif

seyma_tt
03-09-11, 15:12
Kuzu kuzu'yu dinlemek bambaska. Tarkan dan dinlemek bambaşka ! O şarkı çok farklı. Tarkan ın sahne şovu çok farklı.

futureboy
03-09-11, 16:24
Şarkının ilk girişini ne zaman duysam tüylerim diken diken oluyor.Konserlerinde ilk olarak bu şarkıyla yaptığı giriş,kostüm,uzun saçlar,ziller ve sahnenin sağında solunda beliren ateş efekti bence Türkiye'nin görüp görebileceği en sarsıcı sahnedir.