PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90'lar ve 2000'ler Pop Müzik!

twilight
11-02-10, 14:59
Yıl 2010...Tam 42 gün önce,2010a girdik ve bu gün köşe yazımda 20 yıl önceden bu güne kadar zirveye ilerleyen şu sıralarsa yerini Rock'a bırakan Pop Müzikten bahsedeceğim.İşte Pop Müziğin 90'ları ve 2000'leri...

90'lar heralde Pop Müziğin Türkiye'de uyanmasına vesile olmuştur.Türk pop müziğin kalıcı isimleri teker teker bu yıllarda ilk albümünü çıkarırken Türkiye'nin ve Avrupa'nın gözde Türk'ü Tarkan olmuştu."Şımarık" ve "Şıkıdım" şarkıları sadece Türkiye'de değil,Avrupa'da,Asya'da hatta Amerika'da bile ünlü olmuş,tüm alışveriş merkezlerinde bangır bangır çalmıştır.Ayrıca,Tarkan'ın "Kış Güneşi"adlı slow parçası 17 hafta Kral TV'de bir numara kalarak rekor kırmıştır.
Tarkan gibi,bir çok isimde bu yıllarda kendini duyurmuştur.Kenan Doğulu'nun "Yaparım Bilirsin"i,Mustafa Sandal'ın "Aya Benzer"i,"Araba"sı,Serdar Ortaç'ın"Bilsem Ki"si gibi bir çok şarkı Türk pop müziğine bir numaradan girmişken,Dünya çapında da,Los Del Rio'nun "Macerana"sı,Ricky Martin'in "Ole Ole Ole"si ve Cher'in "Believe"si bir numara yükseldi...

2000'ler o kadar fırtınalı olmasa da,yine Tarkan şarkıları ağırlık gösterdi."Kuzu Kuzu","Hüp","Dudu"ve"Ay"tüm listelerde bir numara olmuşken,Dudu albümü Rusya'da 2 milyon satmıştır.Sertab Erener'in Eurovisonda bir numara olan şarkısı "Everyway That I Can"i tüm listelerde bir numara oldu.Kenan'ın "Çakkıdı"sı,Gülben Ergen'in"Sürpriz"i yine haftalarca konuşuldu.Dünya çapında da 5 şarkı her yerde çalındı.
Madonna'nın "Music"i,Britney'in,"Ooops!I Did It Again"i,Justin'in "Sexy Back"i,Madonna ve Justin'in düeti"Four Minutes"i ve Las Ketchup'un "Asereje"i aylarca listelerde bir numara oldu.

Güneş Gazetesi,Gülay Azer yazmış :)

ece**
11-02-10, 15:35
maalesef yerini rock'a bıraktı... ne anlarlar hiçbi zaman anlamadım

Bamboo
13-02-10, 14:01
ayy ne zekice bi yazı olmuş aman aman.. :X

sally
14-02-10, 01:09
pek bisey anlamadim

jetaime
14-02-10, 16:55
bende anlamadim

denizmavisi
14-02-10, 20:34
90'lar ayrı bi güzel ve anlamlıydı şimdi nerde eski şarkıların tadı...