PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GazIno Arabesk gecelerine gamsız girilmez!

belfü
15-12-09, 22:59
Canınız sıkkın ve arkadaşlarınızla laflamaya, müzik dinlemeye mi ihtiyacınız var? O halde Baraka'da düzenlenen Gazino Arabesk programı tam size göre. Efkardan eğlenceye geçilen ortama tanık olabilir, sevdiğiniz parçalarda ritim tutabilirsiniz.Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy, Bergen, Gülden Karaböcek, Ferdi Tayfur, Kibariye ve Ümit Besen başta olmak üzere arabesk müziğin sevilen isimlerini gençlerle buluşturmak üzere yola çıkan Tarık Başoğlu'nun Baraka'da düzenlediği 'Gazino Arabesk' programı büyük ilgi görüyor. Müzik piyasasının iyi gitmemesi nedeniyle her zaman eskilere dönüş olduğunu söyleyen Başoğlu, yeni kuşak gençlerin arabesk müziğiyle de eğlenebileceklerini gösteriyor. Programıyla yaratmak istediği ambiyansa en yakın örneğin 'Neredesin Firuze' filmi olması ise hayli ilginç. Çünkü Başoğlu, tıpkı filmdeki ambiyansı, programıyla yaratmak istiyor.
21 yıl önce Beyazıt Meydanı'nda işporta tezgahında kaset satarak müzikle ilgilenmeye başlayan Tarık Başoğlu, bir yandan plak koleksiyonu yapıyor, bir yandan da 'Rock Dünyası' adlı müzik dergisinde gönüllü çalışıyormuş. 90'lı yılların başlarında özel radyolarda 'Rock Kazanı', 'Gece Lambası' ve 'Artezyen' adlı programları yapan Başoğlu, o zamanlar da müdavimi olduğu Baraka'da '45 Devirlik Hayat' adlı aranjman programı yapması, Aptülika olarak tanınan karikatürist Aptülkadir Elçioğlu ile dia gösterileri hazırlaması, Barış Manço ve Cem Karaca geceleri düzenlemesi de onu müzik piyasasında tanınan bir isim haline getiriyor. Başoğlu'nun müziğe ilgisi sadece programcılıktan ibaret değil. 2001'de kendi işletmesi olan Köstebek Müzik'i kuran Başoğlu, her dönem insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Son dönemlerde de arabesk müziği ile yeniden DJ kabininde.
1970'lerden günümüze arabesk müziğinin klasik şarkılarına yer veren Başoğlu, Müslüm Gürses'ten Gülden Karaböcek'e, Esengül'den Hakkı Bulut'a pek çok sanatçının şarkılarını müzikseverlerle paylaşıyor. Programın ilerleyen saatlerinde ise oryantal müzikle eğlenmek isteyenler pistte yerlerini alıyor. Gecede ayrıca projeksiyondan eski Türk filmlerine ait görüntüler sunuluyor. Köstebek Müzik Organizasyonu'yla gerçekleşen 'Gazino Arabesk' programına giriş ise ücretsiz.

2 BİN ŞARKILIK ARŞİV
- Gazino arabesk programının çıkış noktası neydi?
Arabeskin önümüzdeki yıllarda elit kesimler tarafından daha çok talep göreceğini öngörüp böyle bir program yapmaya karar verdim. 2 bin şarkılık bir arşiv oluşturdum. Eylülde ilk programı yaptığımda ilgi hayli yoğundu. Her ay düzenli olarak bu programı yapmaya başladım.

- Daha çok hangi şarkılar ilgi görüyor?
Orhan Gencebay şarkılarından 'Bir Teselli Ver', 'Akşam Güneşi', 'Hatasız Kul Olmaz', 'Çilekeş' ve programın marşlarından olan 'Batsın Bu Dünya' istek alıyor. Gülden Karaböcek'ten 'Dilek Taşı' ve 'Sürünüyorum', Müslüm Gürses'ten 'Tanrı İstemezse', 'İsyankar', 'Mutlu Ol Yeter', 'İtirazım Var', Ferdi Tayfur'dan 'Merak Etme Sen', 'Allah'ım Sen Bilirsin', 'Postacılar' ve 'Derbeder', İbrahim Tatlıses'ten 'Yalnızım', 'Acı Gerçekler', 'Sarhoş' ve 'Ayrılık Kolay Değil', Kibariye'den 'Kimbilir' ve 'Ah İstanbul'. Kurtuluş'tan 'Keskin Bıçak' en çok istek alan şarkılardan bazıları.

- 'Neredesin Firuze' filmi gibi bir program hayal ettiniz sanırım değil mi?
Programın adı zaten içeriği hakkında fikir verse de yaratılan ambiyansla 'Neredesin Firuze' filminde olduğu şekilde arabesk müziğini ele aldığımızı, en azından filmi izleyen kişilere yansıtmak istedim. Sonuçta arabesk programı yapıyoruz ama içinde efkar da var, eğlence de. 'Gazino Arabesk' programını sanatçıların da katılımıyla büyük sahnesi olan bir mekanda gerçekleştirmek istiyorum. Bir aksilik olmazsa Gülden Karaböcek'in sahne alacağı bir gece planlıyoruz. İşte o zaman program oturmuş olacak.

ARABESK HİÇ DEĞER KAYBETMEDİ
- Arabesk müziğin halen ilgi gördüğünü söylemek mümkün mü?
Arabesk müzik hiçbir zaman değer kaybetmedi ki! Şu an en çok satan albümlerin üst sıralarında yine onları görürüz. Arabesk müzik ülkemizde garip bir kadere mahkum. En popüler zamanında da yok sayılmıştı şimdi de yok sayılıyor. Sınır komşumuz ülkeler bu müzikle kendilerini tanımlarken, biz arabeski görmezden geldik.

- Arabeskçilerin de son zamanlarda farklı aranjmanlarla gençlere ulaştığına tanık oluyoruz. Bu anlamda arabesk yeniden popüler olabilir mi, yoksa başka türlerle birleşip ortak yapımlara mı ihtiyaç var?
Arabesk müzik yapan sanatçıların profesyonel prodüktörlere ihtiyacı var. En büyük eksiklik bu. Bence bu işi en iyi yapanlardan biri Kibariye oldu. 5 yıl içerisinde Sezen Aksu'daTarkan'a kadar birçok isimle çalıştı. Arabeskin yeniden popüler olacağını söyleyebilirim. Mesela Fairuz Derinbulut grubu, Ali Tekintüre'nin bestelerinden oluşan bir albümü piyasanın entelektüel plak şirketlerinden olan Double Moon firmasından çıkardı.http://aksam.com.tr/2/524/gazino_arabesk_gecelerine_gamsiz_girilmez_.html