PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk yatırımcılar gelip az maliyetle iş yapsın

belfü
14-12-09, 22:38
Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Amreyev, AKŞAM’a konuştu:
Nazarbayev beni buraya ‘Orası da bizim evimiz’ diye gönderdi. Türk
yatırımcılar, düşük maliyetlerle iş yapmak istiyorlarsa bizi seçebilir

SÖYLEŞİ: Ezgi AKIN/ANKARA Fotoğraflar: Raşit AYDOĞAN Petrol rezervleriyle süper güçlerin iştahını kabartan Kazakistan, giderek doğalgazda da öne çıkmaya başladı. ABD ile Rusya arasında yaşanan enerji rekabetinde Moskova ile yakınlaşan Kazakistan, Türk işadamları için de “fırsatlar ülkesi” olmaya aday. AKŞAM’a konuşan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Bağdat Amreyev, Türkiye ile enerji işbirliğinin artırılacağı mesajını verdi. Türk işadamları ve sanayicilerine çağrıda bulunan Amreyev, “Türk yatırımcılar tüm dünyayı sarsan ekonomik krizde Kazakistan’a yönelebilirler. Fabrikalarını Kazakistan’a taşıyan yatırımcılar üretim maliyetlerini ciddi oranda düşürebilerler” diye konuştu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, “Türkiye bizim evimiz” sözleriyle Ankara’ya gönderdiği Amreyev, Türk-Kazak ilişkileri için enerjiden ticarete pek çok proje sıraladı.

AKŞAM’ın sorularını yanıtlayan Amreyev, şu mesajları verdi:
- Türkiye-Kazakistan ilişkilerini nasıl tanımlıyorsunuz?
Sayın Nazarbayev, beni buraya “orası da bizim evimiz” diyerek göndermişti. İlişkilere bir tazeleme gerekiyordu. Türkiye ve Kazakistan şimdi stratejik ortak. Türk-Kazak şirketleri arasında milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıldı. Kazakistan’ın inşaat sektörünün yüzde 70’inde Türkler çalışıyor. Bu süreçte, Nazarbayev’in girişimiyle, Türk Dünyası Konseyi de kuruldu.

- Enerjide iki ülkenin işbirliği nasıl? Petrol projelerine destek verecek misiniz?
Kazakistan, Samsun-Ceyhan boru hattına petrol vereceğini açıkladı. Ceyhan Rafinerisi’yle de ilgileniyoruz. Fizibilite çalışmaları bittiğinde, bize bir teklif verilecek. Türkiye, enerji yollarında önemli bir koridor, büyük potansiyeli var. Biz de bu potansiyele destek vermek istiyoruz.

- Peki, doğalgaz projelerine destek verecek misiniz?
Şimdilik ihraç edecek kadar fazla gazımız yok, ama 2015’te bu potansiyelimiz olacak.

İlk görev yeri, adı ile aynı

Sovyetler Birliği döneminde gazetecilik fakültesini kazanamadığı için diplomat olan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Bağdat Amreyev, bu kararda ailesinin etkili olduğunu belirterek şunları söyledi: Kazaklar eskiden, Mekke, Medine ve Kudüs’ü kapsayan bölgeye, ‘Mısır-Bağdat’ dermiş. Büyükannem de ‘Ben göremedim; torunum görsün’ diyerek, adımı Bağdat koymuş. Büyükannemin dileği gerçekleşti. Dışişleri’nde ilk görev yerim Bağdat oldu sonra S.Arabistan ve Mısır. Aslında, uluslararası spor muhabiri olmayı istiyordum. Gazeteciliği kazanamayınca, Doğu dilleri, Arapça ve Farsça okudum ve SSCB Dışişleri’ne girdim.

‘AJDA KASETLERİM VAR’

- Kazak halkının Türkiye’ye yaklaşımı nasıl?
Kazaklar Türkiye’yi de Türkleri de çok seviyor. Türk sanatçıların albümlerini çok sayıda Kazak’ta bulabilirsiniz. Şimdi Tarkan ve Hadise çok moda. Benim zamanımda, Ajda Pekkan ünlüydü, arabamda kasetleri vardı. Türk dizileri de Kazakistan’da çok izleniyor. Kurtlar Vadisi izleniyor.

Kazakistan çok iyi bir seçenek

- Türk yatırımcılar için nasıl olanaklar sunuyorsunuz?
Türk yatırımcılar ekonomik kriz nedeniyle, şu an yurtdışındaki pazarlarını kaybediyorlar. Yatırımcılar fabrikaları daha ucuz yerlere kurarak, üretim maliyetini azaltmalı. Kazakistan bu seçeneklerden biri, üretim maliyeti düşük. Ayrıca, Kazakistan Avrasya Gümrük Birliği’nin üyesi yani Kazakistan marketine de girmiş olacak. Türkiye’nin de bu birliğe üye olması söz konusu olabilir belki ileride.

- Türkiye’nin dış politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’nin AB üyeliğini var gücümüzle destekleyeceğiz. Türkiye bugünlerde bölgesinde çok başarılı politikalar yürütüyor. Çünkü, Türkiye’nin bölgesinde pek çok çatışma yaşanıyor. Türkiye komşu ülkelerini nasıl göz ardı edebilir.

Rusya’yı görmezden gelemeyiz!

- Nabucco’ya mı destek vereceksiniz Güney Akım’a mı?
Nabucco’nun bir parçası olmayı isteriz; ancak daha önce verdiğimiz sözlere bağlı kalmalıyız. Rusya’ya ve diğer Orta Asya ülkelerine verdiğimiz sözler var. İlerleyen zamanlarda Nabucco’ya da gaz verebiliriz. Biz uygulanabilir her projeye destek vermeye hazırız.

- Nabucco uygulanabilir mi?Olabilir. Eğer kaynak ülkeler, gaz vermeye söz verirlerse Nabucco da, ekonomik açıdan uygulanır.