PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk ocağı'ndan fethi tevetoğlu'na vefa

belfü
06-12-09, 03:20
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Sağlık, "Fethi Tevetoğlu Tarkan'ın dedesi değil, Tarkan, Fethi Tevetoğlu'nun kardeşinin torunudur" dedi.

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Sağlık, "Fethi Tevetoğlu Tarkan'ın dedesi değil, Tarkan, Fethi Tevetoğlu'nun kardeşinin torunudur" dedi.

Türk büyüğü Fethi Tevetoğlu, ölümünden 20 yıl sonra ömrünün büyük bir bölümünü geçirdiği Samsun'da Türk Ocağı Başkanlığı tarafından düzenlenen bir konferansla anıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Sağlık tarafından verilen konferansa Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, OMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, emekli öğretim görevlisi Halistin Kukul, Samsunlu Aşık Kemali Bülbül ve Türk Ocakları üyeleri

katıldı.

İnternette Fethi Tevetoğlu'nun ünlü pop yıldızı Tarkan'ın dedesi olduğu yönünde bilgi bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Şaban Sağlık, ünlü sanatçı Tarkan'ın Fethi Tevetoğlu'nun torunu olmadığını, kardeşinin torunu olduğunu söyleyerek, "Alemdar Vapuru kahramanlarından Yüzbaşı Ali Dursun Bey'in oğludur Fethi Tevetoğlu. 30'dan fazla kitabın sahibi, ömrünü büyük bir davaya adamış, tabiri uygunsa ömrünün her anı dolu dolu geçmiş bir Türk büyüğüdür" diye konuştu.

Fethi Tevetoğlu'nu mesleğinde çok başarılı bir hekim, büyük bir politikacı, çok titiz ve bir edebiyat araştırmacısı, gayretli bir yazar, yayıncı, düşünce adamı, şair alt kimlikleriyle tanıtan Şaban Sağlık, "Annesi Samsun'un tanınmış ailelerinden Hacı Osman Ağa'nın kızı Hafize Hanım'dır. Trabzon'da başladığı eğitim hayatını Trabzon, Samsun, Kastamonu İstanbul'da sürdürdü. 1941 yılında tabip asteğmen olarak mezun oldu ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde göreve başladı. 1942 yılında Samsun Piyade Alayı'na

Baş Tabip olarak atandı" şeklinde konuştu.

Tevetoğlu'nun, ırkçılık, Turancılık davası adı altında 1944'de başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Orhan Şahip Gökyay, Hikmet Tanyör, Osman Yüksel Serdengeçti, Zeki Veli Togan ve Reha Oğuz Türkan gibi Türkçülerin bulunduğu davada tutuklanarak 11 ay 20 gün hapis yattığını belirten Sağlık, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çok ilginçtir yüzbaşılığa, tutuklu olduğu askeri cezaevinde 1944 yılında yükseltildi. 1953 yılında binbaşı rütbesindeyken istifa etti. 1957 yılında DP Samsun İl Başkanlığı'na

getirilerek fiilen politikaya girmiş oldu. 1961 ile 1974 yılları arasında Samsun Cumhuriyet Senatörü oldu. 1989 yılı Kasım ayında Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanlığı'na seçildi ve 27 Kasım 1989'da vefat etti. Samsun Asri Mezarlığı'na defnedildi. "http://www.yurthaber.com/haber/turk-ocagindan-fethi-tevetogluna-vefa-230550.htm

meryem_17
06-12-09, 13:19
haber için teşekkürler.

günışığım
06-12-09, 13:20
eee dogru iste torunu =)

eLiF
06-12-09, 14:37
torunu değilse de sayılır :4:

xurush'nine
06-12-09, 15:30
Torunu ishde .Ne fark eder, kardeshinin torunu..
Ha Ali Veli ha Veli Ali.
Ayrica eminim dedeleri yukaridan torunlarina qururla bakiyorlar.
Belfu haber icin teshekkur ederim.Bende de bir yazi vardi.Bir birini tamamlar diye koyuyorum.
(Umarim senin icin bir mahsuru yoktur.)
NEDEN DR.FETHİ TEVETOĞLU'NU ANDIK?

Yazar:Bahattin KARAGÖZ

İletişim: bahattinkaragoz@ikizdere.net

Dr. C.Fethi TEVETOĞLU'nun dedesi, Kura-yı Sebalı Değirmenci Hasan Dayı'dır.II. Abdülhamit Han zamanında İkizdere'den çıkıp bahriye subayı olan Dursun Ali Kaptan'ın dört erkek oğlundan üçüncüsüdür.Bir şiirinde bunu şöyle dile getirir:

Dedem değirmenci,babam kaptanmış

Ninem tarlalarda kavrulmuş, yanmış

Bir çift agam yurda sunulan kanmış

Ben de Türklük için kurban doğmuşum.

Onun doğduğu birinci dünya savaşının en kanlı çarpışma yılları içinde(1916) babası, Enver Paşa'nın talimatıyla Milli Müdafaa teşkilatı adına Kafkas'ların ötesinde,İran ve Afganistan'da faaliyetler düzenlemeye çalışan İttihatçı Ömer Naci Bey ile birlikteydi.

Bu yüzden İstanbul'da doğup ülkenin pek çok yerinde bulunarak öğrenimini tamamlamış ve yine babası gibi asker olmak üzere Askeri Tıbbiye'de okumuştur.Hayatında liseyi Kastamonu'da tamamlamasından dolayı Ilgaz Dağı'nın, ilk okulu okuduğu ve evlendiği Samsun'un ne kadar yeri varsa, tutkunu olduğu Tanrı Dağı kadar İkizdere'yi de kuşatan Haldizen Dağına da o kadar vurgundur:

Yüksel Tevetoğlu, çık Haldizen'e

Ovalarda işler girmez düzene…

Rizelilerin ve Karadenizlilerin ülkeye mal olmuş Tevfik İleri gibi bir değere sahip çıkması ne kadar haklı ve anlamlıysa, aynı şekilde Türklük , İslamlık ve İnsanlık aleminde saygın hizmetleri olmuş Dr. Fethi Tevetoğlu'na sahip çıkıp ideallerini yaşatmaları da öylece gerekli ve geçerli bir davranıştır.

Neden TEVETOĞLU'nu önemseyip benimsememiz gerektiğini bütün idrakler için vurgulamak gereğini hissediyorum.

Çünkü ''baki kalan bu gök kubbede hoş bir sada '' bırakmak isteyen her fani için TEVETOĞLU'nun hayatından örnek alınacak pek çok özellik vardır. Bu alanda yetkin kalem erbabının değerlendirmelerine yol açmak niyetiyle ben bazı noktaları vurgulamadan geçemeyeceğim.Birkaç ''çünkülü'' cümle daha kullanmalıyım: Çünkü…

…Tevetoğlu, gençliğinde öykündüğü tarihi kahramanlarımız gibi bir ruh taşıyan; kahramanlık,vatan ve millet sevgisi yüklü bir şairdir.

Tevetoğlu, duygu ve fikirleri yönünde, yirmi beş yaşa erişmeyi bile çok görecek bedel ödemeye hazır bir eylem adamıdır.

Tevetoğlu, engellendiği kulvarları değiştirerek Türk Milletine hizmet için yeni yollar keşfine ve fethine çıkan çelikten irade simgesi bir askerdir.''Yarın Turan Benimdir'' diyen,Atsıza Yoldaş olan, Türkçü,''Mukaddes Topraklar'dan Geçen Yol'' dan yürüyen bir Türk Milliyetçisidir.

Tevetoğlu, kendini verdiği tıp bilim alanında, çocuk hastalıkları uzmanı olarak, Amerika'da bile ödül alabilecek kadar literatüre girmiş iyi bir hekimdir.

Tevetoğlu, gönüller arasında bağ dokuyan bir örgüt adamıdır, toplumu kucaklayıcı bir siyaset ve milletinin değerleriyle bezeli bir devlet adamıdır, milletinin hakkını uluslar arası ölçekte mertçe savunan iyi bir diplomattır.

Tevetoğlu, tarihimizi yönlendirici kahramanlara değer veren ve onları her yönüyle bilinmezlikten çıkarmak için araştırmalar yapıp ulaştığı sonuçları yayımlayan seçkin bir tarihçi yazardır.

Dahası, belki de hepsinden önemlisi, bütün bu yönlerine halel getirmeksizin, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir dede olduğuna tanıyanlarının tanıklık ettiği adam gibi adamdır, ''erlerin eri '' diye Kür Şad'a yakıştırdığı her türlü erdemi kapsayıcı anlamıyla gerçek bir ''er''dir. İz bırakan yazılı eserleri kadar soyunu devam ettiren aile bireylerinin tanımlamasıyla da ''fikir ve ülkü eri''dir.

İşte bu yüzden, bu vesileyle uçmağa varışının 19. yılında kendisini rahmetle anıyoruz. Milletimize yapmış olduğu hizmetlerden ve örnek alınacak şahsiyetinden dolayı minnet ve şükranla yad ediyoruz…

Bu büyük adamın hakkında yapılan anma toplantılarındaki yetkin değerlendirmeler mutlaka bir kitap haline dönüştürülmelidir. Yine Tevetoğlu'nun özgünlüğünü koruyan eserleri yeniden yayımlanarak genç nesillerle buluşturulmalıdır. Ayrıca Tevetoğlu hakkında dört dörtlük iyi bir biyografik eserin hazırlanması sağlanmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle bu büyük adama fatihalar sunuyoruz. Nur içinde yatsın.

P.S.Başlıca yapıtları şunlardır:

Yarın Turan Benimdir.
Bir Bayrak Altına.
Fuzulinin Bahçesi
Türklüğe Kurban
Rabindranath Tagore
Büyük Türkçü Müftüoğlu Ahmed Hikmet
Enis Behiç Koryürek- Hayatı ve Eserleri
Faşist Yok Komünist Var
Dış Politika Görüşümüz
Milletlere Işık Tutan İki Beyanname
Komünist Blokta Milliyet ve Mefkure( G. Von Mendeden çeviri)
Kıbrıs ve Komünizm
Açıklıyorum
Yirminci Yüzyılın Yüzkarası: Utanç Duvarı
Türkiyede Sosyalist ve Komünist Faaliyetler 1910-1960
Mukaddes Topraklardan Geçen Yol
Benim Gördüğüm Bugünkü Rusya
Mehmed Emin Yurdakul- Hayatı ve Eserleri
Ömer Naci
Hamdullah Suphi Tanrıöver - Hayatı ve Esreleri
Dağ Yolu
Gönül Hanım
Milli Mücadele Yıllarındaki Kuruluşlar
Atatürk’le Samsun’a Çıkanlar

SESA
06-12-09, 18:43
anladığım kadarıyla Tarkanın dedesinin kardeşi Fethi Tevetoğlu ama tabi torun sayılır