PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan da olsaydı kötü mü olurdu?

dilaraer
28-11-09, 18:24
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 2010 İstanbul Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında İstanbul’da konser verecek olan U2’nun, 1 milyon TL’ye geldiğini açıkladı. Yazıcı, Türkiye’ye gelmeye daha önce “insan hakları ihlali” nedeniyle soğuk bakan grubun, Ramazan ayında İstanbul’da olacağını söyledi. Yazıcı, “Başbakan Erdoğan’ın da konsere geleceğini düşünüyorum. Ramazan ayı olacağı için iftardan sonra konsere gideriz. Belki de grup üyeleri de konserden önce bizimle iftara katılır” dedi. Dengir Mir Mehmet Fırat’a gelen Sarı Kız ve Ay ışığı projeleriyle ilgili mektubun kendisine de ulaştığını söyleyerek, “Uçuk adamın biri yazmıştır diye ciddiye almadım” yorumu yaptı. Devlet Bakan Hayati Yazıcı, VATAN’ın sorularını yanıtladı:

* 2010 İstanbul Kültür Başkent’i projesinin tam olarak istediğiniz gibi gitmediğini duyuyoruz. Yetkili Ajans, Tarkan’ın projesini kabul etmedi, Orhan Pamuk projesi geri çevrildi. Bunlarla ilgili bir gelişme var mı?

Aslında bu zor bir proje. İstanbul’u, İstanbullu da tanımıyor. İstanbul’u önce İstanbullu’ya, ardından Avrupalılar’a tanıtmayı hedefliyoruz. Ajans önemli işler yapsa da tanıtımında sıkıntı var. Küresel kriz sırasında Ajans’ın bütçesinin çok büyük olarak takdim edilmiş olması da sıkıntıya sebep oldu. 2009 yılında 800 milyon TL gösterildi bütçe. Ancak gerçekte 200 milyon TL ödenek konuldu. 2010 yılında da bu rakam 300 milyon TL. Bütçe, yönetim kurulunun karara bağladığı projelere harcanıyor. Seri karar alınsın, ehil olana iş verilsin diye özel düzenlemeler yaptık. Ama çıkan yayınlar, ihale yapanları, yoğurdu üfleyerek yemeye itiyor. Risk almaktan çekiniyorlar.

Şimdiye kadar 2090 proje başvurusu var. Projelerde öngörülen miktar itibariyle 3 milyar TL ediyor. ’Fon veremeyiz’ dediğiniz her proje kötü demek değil. Ancak 400 civarında projenin fonlanmasına karar verilmiş. Projesine destek verilmeyenler, haksızlığa uğradığını düşünenler haber yaptırabiliyor. Kültür, sanat ürünlerini ölçmek çok zor bir şey. Buna ben değil, işin uzmanları karar verir. Ben de onlara itibar etmek zorundayım. Sayın Pamuk’un projesinin desteklenmemesiyle ilgili yazılar çıktı ama ben haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

* Tarkan da olsaydı kötü mü olurdu?

Tarkan’ın olmadığını nereden çıkardınız? 16 Ocak’ta Sütlüce Kültür Merkezi’nde resmi açılış olacak. Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasını bekliyoruz. O gün istanbul’un çok değişik yerlerinde birçok konser düzenlenecek. Tarkan da olabilir o konserlerde.

U2’ya 1 milyon TL

* U2’nun bu kapsamda vereceği konser için ne kadar para ödendi?

U2’nun bilet satışları başladı. 1 milyon TL ödenecek. Biliyorsunuz U2 insan hakları ihlalleri olan ülkelere gitmiyor. Daha önce Türkiye’ye karşı böyle bir tavırları olmuş. Ama anlaşmaları yaptık. Bizden ekstra talepleri de olmadı.

* “1 milyon TL fazla” diyenler çıkacaktır. Şimdiden cevabınızı alabilir miyiz?

“Bu para fazla” diyenler, 1.5 milyon TL verip, bu grubu Türkiye’ye getirebiliyorsa, ben parayı bir yerden bulup, Hazine’ye iade edeceğim. Bu grup parayla falan gelecek bir grup değil. Biletleri zaten ucuza satıyoruz. Biz biletlerin dışında kalanların sponsoru olduk. Hiçbir özel talepte bulunmadan Türkiye’ye geliyorlar. Dünyada bundan daha büyük reklam olabilir mi?

* Başbakan Erdoğan konseri izleyecek mi?

Büyük ihtimalle geleceğini düşünüyorum. Aslında konser, Ramazan ayına rastlıyor. Ya biz iftarı açıp konsere gideriz ya da belli mi olur önce onlar bizimle iftara gelir (gülüyor). Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımı açısından tüm projeleri de bu konser kadar önemsiyoruz.

Röportajin devami icin Tıkla (http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Bonoya_iftar&tarih=28.11.2009&Newsid=273251&Categoryid=9)
Ben bizi sadece bu kisim ilgilendiriyor diye bu kadarini paylastim...

Bamboo
28-11-09, 19:58
U2 dünyada önemli bi grup türkiyeyede gelmesi çok güzel tabii verdikleri parada gayet makul büyük sanatçılar büyük gruplar büyük paralara çalışırlar.. neyse umarım tarkanıda görebilirz konserlerde...

günışığım
28-11-09, 21:32
haber icin tesekkurler

karma_elcin
29-11-09, 21:10
inş super olur :)