PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ın Dönüşü Hayal Kırıklığı Oldu

_trkn_
26-11-09, 16:55
5 yıl aradan sonra yaptığı 'Metamorfoz' (Değişim) adlı Türkçe albümle yine gündeme oturan Tarkan'ın yılbaşında,

5 yıl aradan sonra yaptığı 'Metamorfoz' (Değişim) adlı Türkçe albümle yine gündeme oturan Tarkan'ın yılbaşında TRT'deki performansı beğenilmedi. Sanatçılar, Tarkan'ın yeni albümünü hayal kırıklığı olarak değerlendirdiTürkiye'nin gündeminden 16 yıldır hiç düşmeyen ünlü şarkıcı Tarkan'ın TRT1 ekranında verdiği konser, seyirci ve sanatçılar için tam bir hayal kırıklığı oldu. TRT'nin 6 parçası için 750 bin dolar ödediği ve günlerce reklamı yapılan Tarkan konseri için yılbaşı gecesi bütün gözler TRT 1 ekranındaydı. Ancak sahnede yaşananlar tam bir hayal kırıklığıydı. 23.30 sularında ekrana çıkan Tarkan "Vay Anam Vay' adlı parçasında playback yapamadı. 5 yılın ardından "Metamorfoz" adlı Türkçe sözlü bir albüm çıkaran ve bu albümde yer alan parçalarını ekranda seyirciyle paylaşan Tarkan, gerek şarkı sözleri gerekse sahnedeki performansıyla izleyici ve sanatçıyı şaşırttı.ESKİ TARKAN'I ÖZLÜYORUM

Sanatçı Pınar Aylin, Tarkan'ı ailece çok sevdiklerini ancak objektif olduğunda son albümündeki parçalarının Tarkan için bir hata olduğunu söyledi. Aylin, “A-acayipsin, Şıkıdım gibi şarkılar ne yazık ki son albümde yok. Açıkçası, eski Tarkan'ı özlüyoruz”dedi. Tarık Mengüç ise Tarkan'ın eski tarzını korumamasının hata olduğunu belirterek şu yorumu yaptı:” İlk albümlerde beste aldığı kişiler, Sezen Aksu, Nazan Öncel'di. İsim olduğu zaman kasetin uğuru olur. Şıkıdım patladıysa o istikamette devam etmeliydi.Tarkan'ın kendi içine kapanmasını abarttığı düşünüyorum. Bence eskiden kendisine emek veren insanlarla barışsın. Halkın nabzını tutmalı bence. Artık rakipsiz değil bunu unutmasın. Tarkan zor bir dönemde.”

PERFORMANSI KÖTÜYDÜ

Türkiye'de pop müziğini ilk yorumlayan sanatçılardan Erol Büyükburç ise TRT'nin yeni yıl programı için çok yanlış bir strateji uyguladığını belirtti. Tarkan'a 6 şarkı için hiç hak etmediği bir para verildiğini kaydeden Büyükburç şöyle konuştu: " Programı seyrettim. Tarkan'ın performansı kötüydü.Ayrıca TRT'nin reytinginin düşük olması, halkın Tarkan'ı pop star olarak görmediğinin de kanıtı."

KÖTÜ BİR TERCİHTİ

Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz da Tarkan'ın performansının çok kötü olduğunu belirtti. Hakalmaz, "Zaten playback yaptı ve çok kötüydü. Allayıp pullayıp koymuşlar o da oynuyor. Herhangi birini de oraya koysan aynısını yapar.TRT'nin Tarkan'a değil, Tarkan'ın TRT'ye para vermesi gerikir" dedi. TRT için Tarkan'ın iyi bir tercih olmadığını söyleyen Hakalmaz, asıl fiyaskonun Tarkan'ın kaset satışlarında yaşanacağını ileri sürdü.

Yeni kaseti tutmayacak

Akşam Gazetesi TV yorumcusu Burhan Ayeri, TRT'nin stratejisini başarılı bulduğunu belirterek şöyle konuştu: Yıllardan beri ilk kez TRT spor programı dışında isminden söz ettirerek bir çıkış yaptı. TRT'nin böyle bir çıkışa ihtiyacı vardı. Tarihindeki en büyük reklamı aldı diyebilirim. TRT bu işten karlı çıkarken Tarkan kendisinden beklenen performansı gösteremedi. Ben şarkılarını beğenmedim açıkçası. Tarkan hayal kırıklığı yarattı. Kasetinin tutacağını da sanmıyorum"

Tarkan kötü birşey yapmaz

Albümü henüz dinlemediğini söyleyen ünlü sanatçı Kayahan, "Tarkan iyi bir şarkıcıdır, kötü birşey yapmaz" dedi. Tarkan'ın iyi şarkı söylediğini, işine titiz olduğunu dile getiren Kayahan "Hırslı, ihtiraslı bir arkadaşımız. Yanlış bir şey yapmayacağını biliyorum. Son şarkılarını dinlemedim ama bugüne kadar yaptığı işler doğruydu" diye konuştu.

Yanlış parçaları seçti

Şahin Özer Müzik'in menajeri Yavuz Yıldırım ise Tarkan'ın seçtiği parçalara eleştiri getirdi. "Keşke Sezen Aksu'dan filan şarkı alsaydı" diyen YIldırım, şunları söyledi: "Duyduğuma göre Mustafa Ceceli'nin okuduğu, son günlerde çok revaçta olan 'Unutamadım' şarkısı önce Tarkan'a gelmiş. Almamış. Bence hata yapmış. Çok patlayan bir şarkı oldu. Tarkan'ın kasetinde sanki böyle bir patlayan şarkı eksiği var. Ama göreceksiniz, güzel yürüyecek."

TRT reytingde beşinci oldu

TRT, yılbaşı reytinglerinde beşinci oldu. Gecenin birincisi ise Show TV. TRT, yılbaşı gecesi için Tarkan'ın dışında, Sibel Can, Özcan Deniz, Candan Erçetin ve Funda Arar gibi ünlü sanatçıları programa çıkardı. Tarkan'lı, Sibel Can'lı tanıtımları haftalardır tartışılan TRT, prime time saati olarak bilinen 18.00 ile 24.00 arasında en çok izlenen TV kanalları arasında beşinci oldu. Show TV'nin birinci olduğu izlenme oranlarında ikinciliği Kanal D, üçüncülüğü ATV aldı. TRT ise Fox'tan sonra dördüncü sırada yer aldı. Show TV, yılın son gününü, dört kategoride birden önde kapadı. Prime Time'a Acun Ilıcalı'nın yarışmasını koyan Show TV, ardından da ünlü şarkıcıların eski konser görüntülerini yayınladı ve rakiplerini geçerek 29.7 ile birinci oldu. Kanal D 14.2 ile ikinci, ATV 11.7 ile üçüncü, FOX TV 6.3 ile dördüncü, TRT ise 6.0 ile beşinci olabildi. TRT'yi Star ve STV televizyonları takip etti.

Kaynak - yurthaber.com / hürriyet gazetesi

_trkn_
26-11-09, 17:00
Tarkan, yeni yıla yakışır şekilde ‘Metamorfoz’ adını verdiği yeni albümüyle çıkış yaptı. Ama ne çıkış… Yeni, dillere düşecek şarkılarıyla, yeni haliyle… Her zamanki görkemiyle… Ve insanların yaptığı eleştirilerle… Her zamanki gibi…

Yani Tarkan’ın her albümünün çıkışında yaptıkları gibi… Albümü çıktığında yapılan bu eleştirilere hiç şaşırmadım. Çünkü ben bu sahneyi daha önce birkaç defa daha görmüştüm. Dejavu olayı yani.

‘Dudu, Kuzu Kuzu, Şımarık, Acayipsin’ albümleri çıktığında da yapılmıştı bu eleştiriler. Ama ilginçtir bu eleştiriler her defasında, eleştirenlerin bile diline düşen sevilen şarkılara bıraktı yerini. Bu kez de öyle olacak biliyorum. Yani eleştiriler yine ok ok atılacak. Eleştiri oklarının hedefe ulaştığı sanılarak… Albümü bir kez üstünkörü dinleyerek ya da hiç dinlemeden sarf ediliyor cümleler.

Albümü beğenmeyenler, şarkıları eleştirenler, albümde elektronik müziğe çok yer verdiğini söyleyenler, şarkı sözlerini basit bulanlar, yılbaşında çıktığı TRT ekranlarından aldığı parayı eleştirenler, albüm kapağını ve yeni imajını beğenmeyenler mi ararsınız... Ya da albümünü Justin Timberlake albümüne benzetenler, ‘Albüm içine sindi mi Tarkan’ diyenler, şarkı sözlerini atasözleri sözlüğüne benzetenler mi…

Ohooooo daha neler neler…

Tarkan’la ilgili olumsuz cümleler söyleniyor peşisıra. Söylenmeye devam edecek bu gidişle. İnsanların ağzı torba değil ki büzesin. TRT’den aldığı parayı abartarak yazanlar mı ararsınız, albümünü kötüleyenler mi, şarkılarının çalıntı olduğunu söyleyenler mi... Al elmaya taş atan çok olur ya! Şimdi Tarkan’a yapılanlar da o hesap işte!

Albümü eleştirdikten sonra sıra yılbaşındaki çıktığı TRT ekranlarındaki (sözde) başarısızlığına geldi. O da yetmedi ses-görüntü uyumsuzluğuna, senkronizasyon olmadığına yükleniyorlar bu kez de. Tarkan’ın; yayını 7 share’le alıp, 28’e kadar yükselttiğini, TRT’nin izlenme payını 4’e katladığını kanıtlayan raiting raporlarından sonra insanlar bu durumu hâlâ başarısız sayıyorlarsa, diyecek bir şeyimiz yok!

Tarkan'a yapılan eleştirilerin dozu kaçtı artık!..

Bamboo
26-11-09, 17:36
eskide olsa şimdide olsa işleri güçleri tarkanı eleştirmek hayret bişey yaa tarkan da olmasa ne b..k yiyecekler merak ediyom

bounce
26-11-09, 19:37
Yavuz Yıldırım Burhan Ayeri Pınar Aylin in yorumlarına aynen katılıyorum.gercek şu ki sahne performansı iyi değildi.ben beğenmemiştim.
bence iyi ki unutamadım şarkısını mustafa ceceli söylemiş.hakkını vermiş şarkının öyle böyle değil..TARKAN da hakkını verirdi eminim ama iyi ki MUSTAFA CECELİ okumuş.

_trkn_
06-12-09, 00:50
TARKAN BAŞARISIZDI DİYENLER TELEVİZYONDAN ANLAMIYOR !

"Tarkan yılbaşı gecesi başarısızdı" diyenler ya televizyonculuktan gram anlamıyor ya da göz göre yalan atıyorlar.

Geçen hafta yazdım daha, bu ülkede güçlü bir anti Tarkan lobisi var.

Başarısını resmen kıskanıyorlar.

TRT’den aldığı parayı abartarak yazıyorlar, albümünü kötülüyorlar, şarkılarının çalıntı olduğunu söylüyorlar.

Şimdi söz birliği etmişçesine Tarkan’ın yılbaşı gecesi başarısız olduğunu söylüyorlar.

Hüsranmış...

Hayal kırıklığıymış...

TRT’nin verdiği paralar boşa gitmiş... Seyirci yeni yıla girerken Tarkan’ı tercih etmemiş.

Yalan! Külliyen yalan!

Rating rakamları gösteriyor ki Tarkan yılbaşı gecesi başarılıydı, üzerine düşeni yaptı TRT’yi zirveye taşıdı.

Eğer TRT, konseri sabote etmeyip senkron problemi yaşatmasa Tarkan çok daha fazla izlenirdi.

Dünkü Sabah gazetesi tamamen TRT’den kaynaklanan bu senkron hatasını bile Tarkan’ın playback söylemesine bağlamış ki ayıptır, günahtır artık!

O gece Tarkan iyiydi, TRT kötüydü.

Tüm olumsuzluklara rağmen Tarkan ekrana çıktığı dakikadan itibaren TRT’nin payını yükseltti. Yayını 7 share’le aldı, 28’e kadar yükseltti, 21’le devretti.

TRT’nin izlenme payını 4’le çarptı, bunun nesi başarısızlık?

İzleyici yılbaşına Tarkan’la girmedi deniyor, bu da büyük bir yalan...

Tam aksine yeni yılın ilk saatlerinde Tarkan izlendi.

Bu iddiayı ortaya atan arkadaşlar hayatlarında dakikalık rating denilen birşey gördü mü acaba?

Şimdi belgesiyle kanıtlayacağım Türkiye’nin yeni yıla Tarkan’la girdiğini...

31 Aralık gecesi kanalların dakika dakika izlenme payları:

AB GRUBU

Saat 23.57:TRT 25.0 Kanal D 21.5 Star 11.9

Saat 23.58: TRT 26.7 Kanal D 19.9 Star 8.5

Saat 23.59: TRT 27.8 Star 17.8 Kanal D9.5

Saat 24.00: TRT 26.1Star 17.7 Kanal D 12.9

Saat 00.01: TRT 23.8 Kanal D 12.7 atv 9.9

Saat 00.02: TRT 25.8 Star 11.1 Kanal D9.3

Saat 00.03: TRT 27.8 Star 10.5 Kanal D 10.0

TÜM İZLEYİCİ’de de durum farklı değil

Saat 23.57:TRT 16.4 Kanal D 16.0 Star 11.7

Saat 23.58: TRT 18.7 Kanal D 13.2 Show 11.6

Saat 23.59: TRT 19.3 Star 18.1Fox 7.5

Saat 24.00: TRT 20.8 Star 17.8 Kanal D 8.6

Saat 00.01:TRT 19.8 Star 10.5 Kanal D 8.5

Saat 00.02: TRT 19.0Star 10.4 Show 10.4

Saat 00.03: TRT 20.4 Star 12.6 Show 11.5

Şimdi gördünüz mü yeni yılda Tarkan’ın izlenip izlenmediğini...

23.55-00.05 diliminde TRT’nin gözle görülür bir üstünlüğü var.

Bilinenin aksine büyük sürpriz ise Star, seyircinin saat tam 24.00’te TRT’den sonra tercih ettiği kanal Star olmuş.

TRT’nin Tarkan’ın ekranda olduğu saatlerde rakiplerine belirgin bir üstünlüğü gözüküyor.

Tarkan önce ve sonrasında ise TRT’nin izlenme payını Kanal D kapıyor...

Bu rakamlar Tarkan’ın izlenmediğini söyleyip, ratingler üzerine bilip bilmeden yorum yapanlara kapak olmuştur herhalde.

(Tarkan’ı neden sürekli savunduğumu soruyor bazı okurlar. Savunuyorum çünkü göz göre göre haksızlık yapılıyor. Böyle haksızlık yapıldıkça da savunmaya devam edeceğim.)

Hürriyet gazetesi / http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=7957666

princeofpersia
06-12-09, 10:52
Hiç kimse kusura bakmasın metamorfoz büyük ses getirdi ama milletin müzik zevki bozulmuş:11: O hala bir star yada daha ileri derece zirvede kimse fark etmiyor:1:

haluk seki
06-12-09, 18:19
tek sözüm var tarkan kere kafanıza kaya lar düşsün
kıskançlar yaa ne istiyorsunuz tarkandan yaaa

princeofpersia
07-12-09, 00:27
Allah'tan tarkan diğer sanatçılar gibi ikili polemiğe girmez o yüzden kim ne derse desin o muhatap olmaz dönüşü muhteşem oldu bunu herkes biliyor bir zamanlar tarkan dedi beni çekemeyen anten taksın öyle gelsin karşıma:4::4:

meryem_17
07-12-09, 12:35
tek sözüm var tarkan kere kafanıza kaya lar düşsün
kıskançlar yaa ne istiyorsunuz tarkandan yaaa Aynennnnnn katılıyorummmm yeterrr yahuuu ne istioyorsunuz Megastarımızdannn inşşş arkadaşında dediği gibii Tarkan kadar kafanıza kayalar düşsünnnnnnnn inşşşş :13::13::13::13::13:

ottoboys34
28-12-09, 02:31
çok kötü vasat fln vb. gibi birsürü saçma sapan düzeysiz eleştriler yapıldı yine ama sonucunda kral tv müzik ödüllerinde en cok satan albüm METAMORFOZ oldu ee sonra nolduu hepsi yalan oldu herzaman oldugu gibi gittiler sonra deniz seki hüsnü şenlendirici haberlerine devammm baktılar eleştirecek bişi kalmadı başkasına sarrr bu iş böle bişeyii eline gecirdiler mi bırakmıyo bizim kompleksli sanatçılar ve köşe yazarları!! Tarkan'da sağ olsun hepsine muck muck diye cevabını veriyo bişekilde:))

Slyozi_Angela
28-12-09, 21:35
kiskaniyorlar TARKANIMIZI!!!kendileri başaramiyor ya o zirveye ulaşmayi o yüzdende böyle konuşuyorlar işte...x(